Mayis Alizade

Mayis Alizade

Çevirmen
8.5/10
94 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
36
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
88 syf.
·Beğendi·5/10
Bugün'e ( 23 Nisan ) has bir kitap olsun istedim.Yazar bu kitabında üvey anne ( analık ) ile bir çocuğun ekseni etrafında yaşananları ve bu çocuğun kendi dünyasını anlatıyor.
Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
80 syf.
·Puan vermedi
9 yaşlarında okuduğum kitap.Okurken de annemin dinlediği ,anacığımın küçük balığa sitem edip bana öğütler verdiği hikaye kitabıdır. "Annelerin sözünden çıkılmaz , anne yavrusunun kötü olduğunu istemez.Anne olunca anlarsın..."diye beni öğütlemişti
Yıllar sonra bir daha okuduğumda haklıydı annem.9 yaşındaki bir çocuğa göre ağır bir kitap olduğunu düşünüyorum tabi o zamanların çocukları olaraktan bizler gözünü açmamış,annemiz babamız şuraya otur dedi mi oraya zamklanmış gibi oturan çocuklar olduğumuz için küçük kara balık gibi hayaller meraklar peşinde hiç olmadık.Ancak zamane çocukları için sıkıntı olabilecek büyük hayaller peşine sürükleyebileceğini düşündüğüm kitap..Oysaki dışarıdaki hayat, büyük denizler çok tehlikeli çocuklar için özellikle..Kitabı büyüklerin okumasından yanayım.. Varolanı sorgulamak, büyük sorular sormak , gelişmek için çabalamak, muhalefet olmak bunlar büyüklere göre şeyler..Bence küçükler iyi insan olmayı öğrenmeli diğer şeyleri büyüdükçe kendi süzgecinde süzüp yerleştirir hayat felsefesine.
Anneler herzaman haklı çıkar tecrübeyle sabittir..
92 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Atatürk'ün Askeri Okullarda mutlaka okutulmasını istediği kitap diye ünlenmiş bir kitap benim kulağıma gelen bunlar.

Kitap Finlandiya'nın nasıl bağımsızlığını elde edip bu süreçten sonra Ekonomi, sağlık, kültür, eğitim gibi bir çok alanda dünya'ya ders verebilecek nitelikteki gelişmelerini gösteriyor.

Bir ülkenin dirilişini anlatıyor ve diriliş dediğimiz şey aslında toplumların şuan bile hala beceremediği bir aydınlanma meselesidir.

Toplumlar ancak kendini geliştirerek dünya düzeyinde ilerleyebilir ve bu ilerlemenin asıl anahtarı gençlerimizin yani bizlerin elinde aldığımız eğitimler sadece bir Unvan veya diploma için değil kendimi geliştirmek için yapılmalı ve Kişisel gelişimi Eğitim kurumlarından sonra da kendimiz devam ettirmeliyiz.


Bir kişi kendini geliştirse toplumda bir yerlere gelse ne olur demeyin.

Cengiz Han demiş ki;

"Bir çivi bir nalı,
Bir nal bir atı,
Bir at bir atlıyı,
Bir atlı bir orduyu,
Bir ordu bir savaşı,
Bir savaş bir devleti kurtarır." Demiş.
80 syf.
O kadar beğendim ki yazarın hayatını araştırdım biraz. 29 yaşındayken boğularak ölen bir öğretmen olduğunu gördüm. Döneminin şah rejimini eleştirmesi sebebiyle suikast olduğu düşünülüyormus. Hatta o dönemde yazdığı bir çok eser engellenmiş. Eleştirileri Animal Farm Hayvan Çiftliği tadında. Sorgulayın her şeyi kabul etmeyin, yaşadığınız dünyanın daha iyisini isteyin, kolay teslim olmayın diye bağırıyor resmen.
92 syf.
·1 günde·10/10
insanları yaşama bağlamak, geleceği planlamak ve çalışmak; ürün olarak da başarmak için güdüleyici, oldukça etkili, gerçekten tek nefeste okunabilecek bir kitap...
Okudukça gözünüzün önüne Türkiye’nin Atatürk ile yeniden dirilişini getiren,yapılan her devrimin ne amaçla yapıldığını çok sade ve güzel bir dille anlatan,bir toplumun küllerinden doğmasını anlatan kitap.
88 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Yetişkinler için güzel ve hüzünlü bir kitap ama çocuklar açısından pek uygun olduğunu düşünmüyorum. Pedagojik açıdan çocukları olumsuz yönde etkileyebilir.
72 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir Şeftali Bin Şeftali kitabı, çocuk kitabı olarak nitelendirilmesine rağmen içerdiği derin fikirler ve anlamlar bakımından herkesin okuması gereken bir kitap.
88 syf.
·10/10
Hayatımda okuduğum ilkokuldaki ilk kitaptı benim için çok özel bir yeri vardır.O çocuk ruhumla benim de bebeğim konuşsun diye
dua ederdimAnnesinin ölümü babasının başka kadınla evlenmesi vs beni çok üzmüştü.Yazarın her cümlesini çocuk ruhumla yaşamıştım okurken.Ardından dört beş kez daha okumuşumdur.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Küçük kara balık denize ulaşır... :))
"Küçük kara balık" her yaşta insanın dönüp kendisini ve içinde yaşadığı dereyi sorgulamasını sağlayacak bir kitap. Ve en önemlisi de Denize ulaşma hayali kurdurtacak bir kitap.
Keşke çoçuklar için yazılmıs tüm kitaplar böyle özgürlüğe, düşünmeye, keşfetmeye dair güzellikler içerse...
120 syf.
Agil Alesger, Azerbaycan'daki Yeni Çağ gazetesinin genel yayın yönetmenidir. 2006'dan bu zamana Gülen hakkında yazılar yazmaktadır. Bu kitabı Ağustos 2016'da Türkiye'de yayınlamıştır. Türkiye ile Azerbaycan'ın yakın ilişkileri dikkate alınarak, Türkiye'de hemen her sektörde yerini almış FETÖ yapılanmasının, Azerbaycan'da da paralel ilerlemesini tahmin etmek zor olmayacaktır. Nitekim Azerbaycan'da kurulan şirketlerin ve toplum kuruluşlarının içinde çok sayıda Türkiye vatandaşı da bulunmaktadır. Bu kitapta, Azerbaycan'daki örgütlenmeyi detaylı şekilde bulabilirsiniz. Gazeteci yazar, isimleri gizlemeden, bu insanların şirketlerdeki ve devletteki yerlerini açık şekilde gösteriyor. Ve bu kişilerin bazılarının, yine isimler vererek, neden hala Azerbaycan'da kaldığı, sınır dışı edilmediğini veya tutuklanmadığını sorguluyor. Bu yapılanmanın Azerbaycan kolunu görmek için çok kısa ve net bir kitap olmuş. Konuyla ilgilenenlerin mutlaka incelemesi gereken bir kitaptır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.