Mehmet Ali Durmuş

Mehmet Ali Durmuş

Yazar
9.6/10
5 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
58
Gösterim
Adı:
Mehmet Ali Durmuş
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
400 syf.
·9 günde·10/10
ŞEFAAT KONUSUNU TÜM YÖNLERİYLE ELE ALAN VE BU KONUDA KAFASI KARIŞIK OLAN VARSA MUHAKKAK OKUMASI GEREKEN 400 SAYFALIK BİR KİTAP!

Şefaat meselesinde meselenin (şefaatin olmadığının) anlaşılmasının önündeki en büyük engel Allah'ın izin verdiklerinin şefaati konulu ayetlerdir.

Her ne kadar şefaatin hiç bir çeşidinin kesin olarak olmadığına yönelik çok açık ve net ayetler olsa da, her nedense bazıları ısrarla ilgili 5-6 ayeti delil getirir.

Kuran'da çelişki olamayacağına ve herkeste buna inandığına göre bu iki ayet grubundan birisi zorunlu olarak tevil edilmeli, farklı yorumlanmalıdır.

Geçenlerde bir yazımızda da yazdığımız gibi böyle durumlarda da anlamı kapalı olan ayet(ler) değil açık olan ayetler esas alınmalıdır.

Yazar kitabında tek tek tüm şefaat ayetlerinin (26 adet) tahlilini yapmaktadır.

İzne bağlı (istisnai) şefaat ayetlerine katı lafızcı bir şekilde bakmanın bu sorunları tetiklediğini öne sürmektedir.

Kitap boyunca rivayetin, nasıl ayetin önüne geçtiğini, Kuran'ın nasıl rivayete uydurulduğunu çok çarpıcı biçimde örneklemektedir.

İlgili "asla şefaat yoktur" ayetlerinin nasıl geleneğin etkisinde kalınarak "şefaat vardır"a evrildiğini gözler önüne sermektedir.

Ayrıca çok abartılı ve absürd şefaat hadislerinin yanında aynı kaynaklarda geçen, yani hadis usülüne göre "sahih" nitelemesi yapılan pek çok "şefaat yoktur" hadisini de büyük bir çelişki olarak sunmaktadır.

Çok beğendiğim bu kitabı herkese tavsiye ederim. / METİN SEVİL

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Ali Durmuş
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.