Merve Cavkaytar

Merve Cavkaytar

Çevirmen
9.0/10
233 Kişi
·
514
Okunma
·
2
Beğeni
·
83
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·2 günde·9/10
Benim bir köpeğim vardı
Beni çok severdi
Bana çok sadıktı...

Benim bir sevgilim vardı
Köpeğim kadar olamadı.

Yıllar önce okuduğum ve filmini de izlediğim yaşanmış bir olaydan esinlenen eserde bir köpeğin vefasını ve sevgisini iliklerinize kadar hissediyorsunuz.Hachiko ile sahibi Profesör Ueno'nun sevgi ve vefa dolu hikayesi neredeyse 100 yıl geriye dayanıyor.Yavru bir köpekken sahiplendiği Hachiko sahibine duyduğu sadakatte kendini göstermektedir. Bu iyi huylu iri beyaz köpek, sahibine her gün sabah Shibuya Tren İstasyonu’na kadar eşlik etmeyi görev haline getirir. Her akşam da aynı saatte tren istasyonunun önüne gidip sahibinin kapıdan dışarı çıkmasını beklemekte, sonra onunla birlikte eve dönmektedir.Zamanla Hachiko o tren istasyonunda herkes tarafından sevilen ve bilinen bir köpek haline geliyor.

Ve bir gün Profesör Ueno sabah bindiği trenden akşam inemeyince(ölünce) Hachiko sahibini tam 3200 gün boyunca ayrılmadan sadakatle bekler. Bu muhteşem sevgi hikayesi ve az bulunur sadakat istasyon çalışanlarını ve çevre esnafı çok duygulandırmıştır. Hachiko’yu onlar beslerler; gerektiğinde soğuktan korumaya çalışırlar. Hachiko’nun ünü kısa zamanda önce civar semte, sonra şehre, sonra da ülkeye yayılır.

Hachiko'nun hikayesi Shibuya Tren İstasyonu’nun kapısında ölmesiyle sona erer. Fakat Hachiko efsanesi henüz yeni başlamıştır. Vücudundan geriye kalanlar içi doldurularak 1935 yılından itibaren Tokyo Ulusal Bilimler Müzesi’nde sergilenmeye başlanır. Üstelik Shibuya Tren İstasyonu’nun tam girişine Hachiko’nun heykeli dikilir. Bu heykel Tokyo’da bugün bile sevgililerin “buluşma noktasıdır”.

Kitap mutlaka okunmalı ayrıca Yapımcılığını ve başrolünü Richard Gere'in üstlendiği filmi de mutlaka izlenmeli.Saygı,sevgi,sadakat ve onurun bu dünyada bir başkenti olsaydı orası kesinlikle Japonya olurdu.

İncelemenin başında yer verdiğim kısa beşlik ise yine bundan yıllar önce gazetede gördüğüm bir habere aitti.Haberde doğuda vatani görevini yaparken gazi olan bir askerimizin tekerlekli sandalyesinin arkasına yazdığı ve gazi olduktan sonra kendisini terk eden nişanlısına serzenişiydi o beşlik...
128 syf.
·Beğendi·9/10
Hachiko çocuk kitabı gibi görünen ama bence yetişkinlerin de okuması gereken, okurken bazen kendimizi sorgulayacağımız hatta yer yer utanacağımız bir vefa hikayesi.

Eğer etrafınızda 8 yaş ve üzeri bir çocuk varsa gönül rahatlığıyla hediye de edebilirsiniz.
Okuyan kişiye:
_hiç vazgeçmemeyi
_sadakati
_bağlılığı
_umudu
_inancı
_sabrı
_sorumluluğu
_arkadaşlığı
_ve ölümü
öğreten dillere destan bir hikaye olmuş.

İnsanın insana gösteremediği sevgiyi bir köpeğin gösteriyor olması o kadar etkileyici anlatılmış ki gözyaşı dökmeden kitabı bitiren var mı bilemiyorum.
100 yıl kadar önce yaşanmış bir olayın kahramanı olan Hachiko nun şu anda Tokyo da Shibuya tren istasyonunun girişine heykeli dikiliymiş ve bu heykel Tokyo nun en önemli buluşma noktası haline gelmiş.
Kim bilir belki bir gün görmek de kısmet olur.

Kitabın filmi de varmış, izlemedim ama izlemek isteyenler için yazmış olayım.
Herkese keyifli okumalar dilerim....
128 syf.
·Beğendi·7/10
Keşke dedim benimde bir sevgili dostum(köpeğim)olsa idi..Öyle içime işledi desem yeridir...Bıkmadan usanmadan 10 yıl boyunca aynı yerde aynı saatte beklemek::(
Dostluğun en güzel örneği.
Bizlerin hayatında ise ne dostluk ne sadakat hiç birşey yok...Herşey eksik ve yarım...
..Bir dost(Hachiko)olmayı beceremeyen insan yığını dolu etrafımız...Sevgi,sadakat ve bekleyiş(huzura)daim olsun...Filmini izleme imkanım olmadı onuda izleyeceğim.
128 syf.
Sadakatin, iyiliğin, özverinin ve güzelliğin sembolü olan Hachiko, Profesör Ueno tarafından yanına alındığında, daha minicik bir yavruydu. Profesör Ueno işe gittiğinde, onu her gün istasyona kadar uğurlar, her gün saat üçte tekrar onu karşılamak üzere yine istasyona giderdi Hachiko. Ta ki o ölüm bekleyişinin başlangıcı olan o güne dek...
Mutlaka okunması gereken eserlerden biri olarak gördüğüm bu gerçek hikâyeyi mutlaka edinmenizi tavsiye ederim.

" İnsanlığın, hayvanlardan öğreneceği çok şey var. "
128 syf.
·3 günde·10/10
Muhteşem bir kitaptı. filmini izlemiştim ama kitabını okumak her zaman çok daha iyi oluyor. Köpekleri severim ama bu kitaptan sonra daha da bir sevmeye başladım. Keşki bir gün bahçeli evim olsa da benim de bir Hachim olsa.......
Konusuna gelince; Sahibini alışkın olduğu şekilde her gün saat üçte, tren istasyonunda bekleyen Hachi, sahibinin ölümünden sonra durumu kabullenmez ve tam 10 yıl boyunca, ölünceye değin, aynı saatte istasyona gelerek sahibinin gelmesini bekler.
128 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap, gerçek bir hikayeden kurgulanmıştır. Profesör Ueno işe trenle gidip geliyor ve Hachi de her gün ona istasyona kadar eşlik ediyor. Sonra saat tam üçten önce istasyona geri dönüp sahibini karşılıyor. Bir gün sahibi ölüyor ama Hachi 10 yıl boyunca her gün sahibinin gelmesini bekliyor.Sonunda hayatını kaybediyor. Japon halkı Hachiko'nun sadakatinden etkilenip istasyona heykelini yaptırıyor. Kitabı sadece çocuklar için yazılmış olarak düşünmemeli. Mutlaka okunmalı. Hikaye filme de konu oldu. Başrolünde Richard Gere var.
128 syf.
·Puan vermedi
Kitap tek oturuşta bitireceğiniz güzel çerezlik bir kitap ama içeriği çok anlamlı sadakati bir köpekten görüyoruz aslında bu dünyadaki en sadık varlıklarda onlar değil midir zaten? Çok beğendim harika bir kitaptı. Tavsiye ediyorum kesinlikle her yaştan herkes okumalı

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 514 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 156 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.