Adı:
Hachiko
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052970751
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Hachiko Waits
Çeviri:
Merve Cavkaytar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınları
Bundan 100 yıl kadar önce, bir köpekle bir profesör arasında, sonraları tüm dünyayı derinden etkileyecek bir dostluk başladı. Fakat bu dostlar, profesörün ölümüyle kısa süre sonra ayrılmak zorunda kaldı. Peki bir köpeğe ölümün ne olduğunu anlatabilir misiniz? Elbette hayır. İşte Hachiko da bu yüzden, en yakın dostunu yaklaşık 10 yıl boyunca bekledi. Hem de her gün, aynı saatte ve aynı yerde.
Köpekler, yüzyıllardan beri insanların en sadık dostlarıdır. Ancak bazı dostluklar, filmlere ve kitaplara konu olacak kadar büyük izler bırakmıştır hafızalarda. Sahibini yıllarca, sabırla beklediği tren istasyonuna heykeli dikilen Hachiko’nun hikâyesi, genç yaşlı demeden tüm kalpleri ısıtacak türden.Hachiko bize hiçbir zaman vazgeçmemeyi öğretti.

Bize sadakati ve bağlılığı öğretti.

Umudu ve inancı öğretti.

Sabrı ve sorumluluğu öğretti.

Ama hepsinden öte,

Hachiko bize arkadaşlığın gerçek anlamını ve

Sevdiklerimizi asla unutmamayı öğretti.

Teşekkürler, Hachiko.(Tanıtım Bülteninden)
128 syf.
Hachi... Yıllar önce filmini izlediğimde beni bu kadar etkileyeceğini hiç düşünmemiştim. Konusunu gerçek bir olaydan alan bu hikayede, sahibini alışkın olduğu şekilde her gün saat üçte, tren istasyonunda bekleyen Hachi, sahibinin ölümünden sonra durumu kabullenmez ve tam 10 yıl boyunca, ölünceye değin, aynı saatte istasyona gelerek sahibinin gelmesini bekler. Tüm ülkeye yayılan bu dostluk ve sadakat öyküsü insanları çok etkiler ve Hachi'nin istasyonda nöbet tuttuğu yere güzel bir heykeli yapılır. Ayrıca genç çiftlerin o günden beri Hachiko'nun heykeli önünde sadakatlerini sunmaları bir gelenek haline gelmiştir. Japonya'da her yıl 8 Nisan'da Hachiko'nun onuruna anma töreni düzenleniyor.
Bu sevgi ve sadakat dolu hikayenin filmini de mutlaka izleyin, bana hak vereceksiniz...
128 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Muhteşem bir kitaptı. filmini izlemiştim ama kitabını okumak her zaman çok daha iyi oluyor. Köpekleri severim ama bu kitaptan sonra daha da bir sevmeye başladım. Keşki bir gün bahçeli evim olsa da benim de bir Hachim olsa.......
Konusuna gelince; Sahibini alışkın olduğu şekilde her gün saat üçte, tren istasyonunda bekleyen Hachi, sahibinin ölümünden sonra durumu kabullenmez ve tam 10 yıl boyunca, ölünceye değin, aynı saatte istasyona gelerek sahibinin gelmesini bekler.
128 syf.
Sadakatin, iyiliğin, özverinin ve güzelliğin sembolü olan Hachiko, Profesör Ueno tarafından yanına alındığında, daha minicik bir yavruydu. Profesör Ueno işe gittiğinde, onu her gün istasyona kadar uğurlar, her gün saat üçte tekrar onu karşılamak üzere yine istasyona giderdi Hachiko. Ta ki o ölüm bekleyişinin başlangıcı olan o güne dek...
Mutlaka okunması gereken eserlerden biri olarak gördüğüm bu gerçek hikâyeyi mutlaka edinmenizi tavsiye ederim.

" İnsanlığın, hayvanlardan öğreneceği çok şey var. "
128 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ahh Hachiko...
İlk olarak 2009 yapımı "Hachiko Bir Köpeğin Hikayesi" ile tanıdım onu ve etkilenmiştim çok derin bir şekilde. Kitabının çıktığını duyar duymaz hemen aldım.
Eser, üniversite de hocalık yapan Profesör Ueno ile Akita türü köpek olan Hachiko'nun küçüklüğü itibari ile başlamaktadır. Her sabah Profesör'ün Hachiko ile trene binmek için Shibuya İstasyonu'na gitmesi, ve Hachiko'nun onun uğurlaması ve akşam işten dönüşte Hachiko'nun istasyonun önünde beklemesi ve beraber eve dönmesi... Ve bir gün Profesör'ün kalp krizi geçirmesi ölmesi ve Hachiko'nun yine de her gün sanki gelecekmiş gibi onu istasyonun önünde 10 yıl boyunca umutla beklemesi... Ve sonunda bir gün artık son nefesini vermesi... Yasuo denen karakterin Hachiko ile yıllarca istasyon önünde ilgilenmesi ve ölümünün ardından onun heykelini yaptırması...
Sadakat, umut, sevgi... Çok duygu yüklü bir kitap...
Başka ne söylenebilir ki...
128 syf.
·10/10
HACHİKO;
Gerçek bir olaydan esinlenmiş kitap çok güzel bir sadakat kitabıydı. Hachi görüp görebileceğiniz en sadık köpek. O kadar sadık bir köpek ki sahibi öldükten sonra 10 yıl boyunca her gün aynı saatte gelip saat 3 treninden ineceğini düşündüğü sahibini bekledi. Güzel köpeğimiz son günlerde artık yaşlanmış ve ölümü yaklaşmıştı. Öldüğünde güzel sadık köpeğimizin bir heykeli yapıldı ve bu sadakati ile Japonya’da efsane oldu.
•••
Okurken profesörün ölümüne çok üzüldüm. Sonra canım sadık köpeğimiz Hachiko’nın ölümüne çok üzüldüm. Ama bazı yerlerde onun o zekiliğine o tatlılığına gözlerimden kalpler fışkırarak okudum.
5/5 alın okuyun, okutun...
128 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bir köpeğin sahibine olan sadakatı sahibinin ölümünden sonra sona ermiyor. Hachiko yıllarca her gün sahibini karşıladığı tren istasyonuna aynı saatte gelir ve sahibini bekler. Bu sadakatı ile Japonya'da efsane olmuş Hachiko'nun gerçek hikayesi.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bazı kitaplar vardır böyle dış kapağından sizi cezbeder. Tamam biliyorum, kitapları asla dış kapaklarıyla yargılamıyorum ama bu kitap beni çekti. Kitabın kapağında bir köpek resmi vardı. Köpeğe bakınca onda bir hüzün hissettim. Bir yere bakıyordu. Uzaklara...
Köpekleri çok severim ama her daim onlardan korktum. Hep böyle uzaktan gözlerimle sevdim onları. Belki tüylerinin yumuşaklığını hissedemedim ama kendi sıcaklıklarını hissettim.
Yanıma yaklaştıklarında kalbim hep küt küt atar. Kendimi sakinleştirmek için büyük çaba sarfederim. Köpeklerin hisleri çok gelişmiş o yüzden bizim korktuğumuzu anlıyorlarmış. Bu korku çocukluğumdan gelen bir şey galiba bilemiyorum.
Neyse lafı fazla uzatmadan, kitabın üstündeki "Bir Sadakat Efsanesi..." yazısını da görünce bu kitabı aldım.
Bu hikayeyi belki daha önce duymuş olabilirsiniz. Duymayanlar varsa da anlatmayacağım korkmayın. Sadece bu kitabın bana ne hissettirdiğini anlatacağım.
Umut...
Umut deyince aklınıza ne geliyor?
Umut aslında çok büyük bir şey. İçimizde taşıdığımız ama belkide yaşamamızı sağlayan bir şey. Herkes farklı bir şeyler bekliyor hayattan ama hepimiz bunu umut ederek yapıyoruz. Umudumuz tükenince ise hayatımız başımıza yıkılıyor.
Peygamber Efendimizin bununla ilgili çok güzel bir sözü var. "Ümit, ümmetim için bir rahmettir. Ümit olmasaydı, hiçbir anne emzirmez ve hiçbir ağaç diken dikmezdi."
Kitabı okuyunca umut duygusunu çok yoğun bir şekilde hissedeceksiniz. Bunun yanında sadakat, sevgi, asla vazgeçmeme...
Aklıma gelmişken Cem Karaca'nın bir şarkısında söylediği şu dizeleri de paylaşayım. "Ümit gönlümün ekmeği umar ha umar umar." (Hangi şarkısı olduğunu anladınız siz.;))
İçindeki resimleri ve yazıların büyüklüklerine bakıp çocuk kitabı diye okumamazlık yapmayın lütfen. Bu kitabı her yaştan insan okuyabilir ve kendine bir şeyler çıkarabilir.
Kitabın sonunda aynı isimli bir film tavsiyesi var. Henüz izlemedim ancak okuyanlar belki onu da izlemek isteyebilirler.

İyi Okumalar kitap dostları
Asla umudunuzu kaybetmemeniz dileğiyle...
128 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Umudun,sabrın,sadakatin ve gerçek dostluğun sembolü olan Hachiko adında köpeğin ölen sahibini 10 yıl boyunca bıkmadan,usanmadan her gün onu işe giderken uğurladığı yere gidip işten dönmesini beklemesini konu alan bir kitap.Hachiko’nun hikayesi kurmaca değil gerçektir.Hatta öldükten sonra heykeli yaptırılarak her gün beklediği istasyonda beklediği noktaya dikilmiştir.Bugün bile Japonya’da sadakatin simge olarak görülmekte bir çok çift evlenmeden önce Hachiko’nun heykelini ziyaret etmektedir.Mutlaka filmini izleyenler vardır.Bende ilk önce filmini izleyenlerdenim.Filmin sonunda çok ağlamıştım:)Geçen sene A101’de kitabına denk geldim ve içeriğini bilmeme rağmen bazen insanların bir Hachiko kadar bile olamayışını bazı şeylerin bir çok şeyden değerli olduğunu bana hiç unutturmaması için kitabı aldım. Kitabın okuması belki 2 saat ama vermek istediği mesaj bir ömür boyu ders alınacak cinsten...Hachiko gibi vefalı ve sadık olmak dileğiyle...Herkese iyi okumalar:)
128 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Hachiko hikayesini İnternetten öğrendiğim günden beri beni duygulandıran hachiko yani sadakatli köpeğin kitabını alıp okudum dünyada sadece insanların değil hayvanlarında sadakatli ve vefalı olabileceğini anlatan bir kitapdı benim için herkesin okumasını tavsiye ederim
128 syf.
·Beğendi·10/10
Cok etkilendim bir solukta okudum elimden birakamadim sevgi, sadakat,vazgeçmemek,umut içinde en güzel duyguları barındıran yer yer huzunlendiren büyük küçük herkesi okuması gereken bir kitap
128 syf.
·9/10
Hachiko,Japonya'nın en iyi köpeği...
Götü o görebileceğimiz en sadık hayvanlardan Hachi ve sahibi Profesör'ün hikâyesi.Hachi resmen içimi titretti.Bir de gerçek bir hikâye olunca iki kat daha içim yanarak okudum.Herkesin okuması gerek.Bir çırpıda bitiyor zaten elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.
Günaydın,Hachi." Profesör doğruldu ve yavru köpeğin gözlerinin arasından yukarı kalkıp,keskin kulaklarının aşağısında biten yumuşak,beyaz kürk parçasını okşadı." İyi uyudun mu, küçük dostum?"
Hachi,tüylü, kıvrık kuyruğunu,büyük bir heyecanla ileri geri sallayarak cevap verdi.

Hachiko bize hiçbir zaman vazgeçmemeyi öğretti.
Bize sadakati ve bağlılığı öğretti.
Umudu ve inancı öğretti.
Sabrı ve sorumluluğu öğretti.
Ama hepsinden öte,
Hachiko bize arkadaşlığın gerçek anlamını ve sevdiklerimizi asla unutmamayı öğretti.
Teşekkürler Hachiko
"Günler geçti, aylar geçti, yıllar geçti. Hachiko platformda beklemeye, oturmaya devam etti. Hiçbir şey onu saat üç trenini beklemekten alıkoyamazmış gibi görünüyordu."
Çocuk ya da yetişkin olman, erkek ya da kadın olman, zengin ya da fakir olman fark etmezdi. Şans için Hachiko'nun tüylerine dokunmak istersen buna izin verirdi. Herkese karşı çok kibardı.
Leslea Newman
Sayfa 102 - Yakamoz Yayınları
Benimle evlenir misin ?
Sana söz veriyorum, eğer evet dersen, Hachiko'nun, Profesör Ueno'ya bağlı olduğu gibi sana bağlı olurum."
Leslea Newman
Sayfa 119 - Yakamoz Yayınları
“Hachiko bize hiçbir zaman vazgeçmemeyi öğretti” dedi Yasuo. ”Bize sadakati ve bağlılığı öğretti.Umudu ve inancı öğretti.Sabrı ve sorumluluğu öğretti.Ama hepsinden öte,Hachiko bize arkadaşlığın gerçek anlamını öğretti.İşte bu sebeple bugün onu onurlandırıyoruz.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hachiko
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052970751
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Hachiko Waits
Çeviri:
Merve Cavkaytar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yakamoz Yayınları
Bundan 100 yıl kadar önce, bir köpekle bir profesör arasında, sonraları tüm dünyayı derinden etkileyecek bir dostluk başladı. Fakat bu dostlar, profesörün ölümüyle kısa süre sonra ayrılmak zorunda kaldı. Peki bir köpeğe ölümün ne olduğunu anlatabilir misiniz? Elbette hayır. İşte Hachiko da bu yüzden, en yakın dostunu yaklaşık 10 yıl boyunca bekledi. Hem de her gün, aynı saatte ve aynı yerde.
Köpekler, yüzyıllardan beri insanların en sadık dostlarıdır. Ancak bazı dostluklar, filmlere ve kitaplara konu olacak kadar büyük izler bırakmıştır hafızalarda. Sahibini yıllarca, sabırla beklediği tren istasyonuna heykeli dikilen Hachiko’nun hikâyesi, genç yaşlı demeden tüm kalpleri ısıtacak türden.Hachiko bize hiçbir zaman vazgeçmemeyi öğretti.

Bize sadakati ve bağlılığı öğretti.

Umudu ve inancı öğretti.

Sabrı ve sorumluluğu öğretti.

Ama hepsinden öte,

Hachiko bize arkadaşlığın gerçek anlamını ve

Sevdiklerimizi asla unutmamayı öğretti.

Teşekkürler, Hachiko.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 249 okur

  • Mert
  • gamby
  • Hakan kaya
  • ƒєяιzα.
  • Kübra Şeker
  • Ayşenur Turan
  • Suzuya Juuzou
  • Jalə Bağırzadə
  • Umut Başaran
  • sıla

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.1
14-17 Yaş
%11.1
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%22.2
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%77
Erkek
%23

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%57.1 (72)
9
%19 (24)
8
%12.7 (16)
7
%6.3 (8)
6
%1.6 (2)
5
%2.4 (3)
4
%0.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%0