Kitap
Eski Bahçe

Eski Bahçe

40 Yaşında

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.4
185 Kişi
613
Okunma
144
Beğeni
2.605
Gösterim
80 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 16 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Mart 2018 · Karton kapak · 9789750841903
Diğer baskılar
Eski Bahçe
Eski Bahçe
Tezer Özlü’nün ilk kitabı Eski Bahçe’nin okuruyla buluşmasının 40. yılına özel baskısı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Yaşamın ve ölümün acı kokularını erken yaşlarda almış, toplumsal baskılarla bireysel uyumsuzlukların çeperlerini görmüş, lirik ve sözünü sakınmayan bir yazar Tezer Özlü. Eski Bahçe ilkin 1978 yılında Ada Yayınları’ndan “Tezer Özlü Kıral” imzasıyla çıktı. On bir öyküden oluşan kitabın ilk öyküsü 1964 tarihli “Dönüş”, son öyküsü 1976 tarihli “Hayalet Oğuz”. Yazarın ölümünün ardından, on iki öyküden oluşan Eski Sevgi bölümü eklenerek, yine Ada Yayınları’ndan Eski Bahçe – Eski Sevgi adıyla kitap bugünkü halini 1987’de aldı. Eski Bahçe, Tezer Özlü’nün ilk kitabı ama yazarlığını damgalayan yaşam serüvenini bütün yönleriyle gösteriyor. 1940’lı yıllarda çocukluğunu geçirdiği Simav, Ödemiş, Gerede... 1950’lerde okul yıllarını geçirdiği İstanbul... 1960’larda evlenip iş hayatına atıldığı, çeviriler yaptığı Ankara... 1970’lerde yazarlığının boyutlarını iyice gösterdiği İstanbul... Kısacası yaşamının izlerini belirginleştiren, biçimi ve biçemiyle onun bütünlüklü yazın dünyasını köşe bucak yansıtan öyküler var bu kitapta. Yaşamının izlerini belirginleştiren, yazarlığını damgalayan, biçimi ve biçemiyle onun bütünlüklü yazın dünyasını köşe bucak yansıtan on bir öykü. Eski Bahçe her bir öyküsüyle kırk yıldır göz alan bir göktaşı.
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,1
7.4
10 üzerinden
185 Puan · 25 İnceleme
Zeliha KRAL
Eski Bahçe'yi inceledi.
80 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
“Neden bağırıyor o? Yeryüzünde kimse kalmadığı için mi?” Sana en çok gökyüzü yakışır Tezer Özlü... . 1943 / Kütahya Simav doğumlu Tezer Özlü. Tüm eserlerinde kendini korkusuzca anlatmış, en gizli düşlerini, yaşantılarını okuyucusuna sunmaktan çekinmemiştir. . Whatsapp kitap okuma grubumuzla, “Tezer Özlü” okuyalım dedikten sonra, kendi yazdığı, mektuplaşmalarından oluşan ve onu anlatan eserleri bir araya topladık. . Yazılış sırasına göre bir de okunma listesi yaptık. Toplam dokuz kitaptan oluşan serimizi, her ay üçer kitap okumak üzere Nisan ayında sonlandıracağız. . Meraklıları için, bu liste şöyle 1- Eski Bahçe 2- Çocukluğun Soğuk Geceleri 3- Yaşamın Ucuna Yolculuk . 4- Kalanlar 5- Zamandışı Yaşam 6- Yeryüzüne Dayanabilmek İçin . 7- Her Şeyin Sonundayım - Ferit Edgü ile Mektuplar 8- Tezer Özlü’den Leyla Erbil’e Mektuplar 9- Tezer Özlü’ye Armağan - Sezer Duru . İlk romanı olan Çocukluğumun Soğuk Geceleri’nde, şöyle diyecektir; “Seyahat eden, büyük kentlere gidip gelen bu insanlara özlemle bakıyorum. <<Bir gün uzak dünyaları ben de tanıyacağım.>> diye geçiyor içimden.” . Ve bunu başardı. Simav’dan çıktı, Türkiye’yi gezdi. . 1963 yılından bu yana yayımlanan öykülerini, ilk kitabı olan Eski Bahçe’de bir araya getirdi. . Yaşamın ve ölümün acı kokularını çocuk yaşlarda hissetmiş, sözünü sakınmayan bir yazar Tezer Özlü. . Söylemlerindeki lirik tarz, şiirsel bir anlatımla da birleşince, kitapları akıp gidiyor... . Eski Bahçe Tezer Özlü
Eski Bahçe
7.4/10
· 613 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Müberya hoca
Eski Bahçe'yi inceledi.
55 syf.
Şiir ve öykü karışımı bir kitap. Yazarımızın çok güzel bir kalemi var . Bu kitapta hoşuma giden vermek istediği mesajı lafı dolandırmadan direkt ortaya koyması.... Kısaca okuyun arkadaşlar okuyun Sevinç mi ? Artik sözcüklere inanmıyorum sözcükler yanıltıyor beni ağzım kafamdan ırak neye yakın ağzım ninni gibi böyle dinle herkes uyuyor
Eski Bahçe
7.4/10
· 613 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Vosvosyan
Eski Bahçe'yi inceledi.
80 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Güzel bir Tezer Özlü Hikaye kitabı. İçerisinde şiir formatında yazılmış iki adet öykü bulunmaktadır. Kitapta en beğendiğim bölüm bu iki şiir ve son hikayesi olan 'Hayalet Oğuz''du. Kitap hakkında uzunca bir inceleme yazmaya gerek yok. Eleştirebileceğim bir kaç nokta ise cinsellik kavramının ilk hikayelerinde farklı bir şekilde ele alması olmuştur. Marjinal bir düşüncede yazılmış hikayelerdir.
Eski Bahçe
7.4/10
· 613 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
26
Yusuf
Eski Bahçe'yi inceledi.
80 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Tezer Özlü'nün ilk kitabı. Uzun zaman önce okumuş olacaktım ancak hediye edilmesini beklediğim bir kitaptı ve nihayet edildi. Yaşamın ve ölümün acı kokularını erken yaşlarda almış, toplumsal baskılarla bireysel uyumsuzlukları bizzat görmüş, lirik ve sözünü sakınmayan Türk Edebiyatının Gamlı Prensesinden muhteşem bir eser daha. Yaşamının izlerini belirginleştiren, yazarlığını damgalayan, biçimi ve onun bütünlüklü yazın dünyasını köşe bucak yansıtan on bir öykülük bu ve diğer bütün kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar dilerim.
Eski Bahçe
7.4/10
· 613 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
22