Kalanlar

8,2/10  (47 Oy) · 
181 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.639 gösterim
"Doğumum bile bir kökünden kopma idi. On yaşıma kadar, çevremi, özellikle çevremdeki sessizliği kavramaya çalıştım... Yirmi yaşım ile otuz yaşım arasında aklın bittiği yerleri ve çıldırmanın sınırlarını aradım... Otuz yaşım ile kırk yaşım arasında ne akıllı ne de çılgındım. Dünyayı kavradığını sandım... Kırk yaşındayım. Bugün, gecenin bazı saatlerinde kitlenin anlamsız gürültüsü içinde boğuluyorum... Kendimi öldürmeye çalışıyorum... Özlemlerim kalmadı. Bıraktım. Hepsini kendi ve benim dünyamı anlamaları için bıraktım... Ve bana ölümsüzlerin sonsuz acıları kaldı."
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 1995
 • Sayfa Sayısı:
  76
 • ISBN:
  9789753633086
 • Yayınevi:
  Yky Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

O kendini anlattı. Ben yazdım. Siz de dinleyin:

"Ölemiyorum... Eylül 1943. Doğdum. Nerde doğduğumun önemi yok. Ben belli bir ülkesi, yeri olmayanlardanım. Daha doğduğum zaman koptum köklerimden, annemden, babamdan, insanlardan. Ne kadar yaklaşırsam o kadar koptum. On yaşıma kadar çevremi, çevremdeki sessizliği kavramaya çalıştım. Büyüdü, büyüdü, büyüdü. Bu sessizlikte kayboldum. Ölemiyorum... Yirmi ile otuz yaşına geldim. Aklın bittiği yerleri ve çıldırmanın sınırlarını aradım. Ama ne garip sınırlar kadar hiçbir sınırlamadan sıkılmadım. Kurallara karşı çıktım. Ve beni okyanus gibi yalnız bıraktınız. Ölmek istedim, dirilttiniz. Aç kaldım, serum verdiniz. Delirmek istedim, kafama elektrik verdiniz. Yazı yazmak istedim, tutunamazsın dediniz. Ama yazdım. Neden yazdım peki? Dünya acılı olduğu için, duygular taştığı için. Sözcüklerin tümü içimden çıkmadan uyuyamayacağım için. Neden yazdım? Karşıma çıkan her şey yetersiz. Soluduğum her şey yetersiz. Dalgalar, odalar, mekanlar, sevgiler yetersiz. Suların tadı yetersiz. Günlerin uzunluğu yetersiz. Haftaların günleri yetersiz. Bu boşluğu doldurmak için yazdım. Artık sokaklardayım. Yaşamın olduğu sokaklarda. Kaçıyorum ve kaçmıyorum. Birbirine yabancılaşmış, çürümüş, fabrika insanına dönmüş sizden; düzeninizden, okul anlayışınızdan, namus anlayışızdan, başarı anlayışnızdan kaçıyorum ve kaçmıyorum. Aranızda dolaşmak için giyindim. Hem de iyi giyindim sırf iyi giyinene iyi değer verdiğiniz için. Ölemiyorum... Sevdim, aşık oldum. Aşk acısıda çekmedim. Nasıl çekerdim dünyanın verdiği acı daha güçlüyken? Bu acı da olmasa yeşil yapraklar üzerindeki güneş ışınlarının anlamı olmazdı. Pavese'yi Torino'da, Svevo'yu Trieste'de, Kafka'yı Prag'da sevdim. Peşlerinden gittim. Onların acısını aradım. En çok Pavese'yi sevdim. Pavese'nin intihar acısını buldum. Ondan sonra acıyı mutluluk olarak tanımladım. Sonra kendi mutluluğumu, intiharımı aramaya başladım. Ölüm düşüncesi izledi beni. Gece gündüz kendimi öldürmeyi düşündüm. Ama ölemedim, ölemiyorum...
Kırklı yaşlardayım. Uzun zamanım kalmadı. Kitlenin anlamsız gürültüsü içinde boğuluyorum. Çok yoruldum. Taşıyamayacağım kadar yaşantı üslendim. Artık ağır geliyor. İnsanları kendi dünyalarını anlamaları için bıraktım. Anlamadılar. Ve bana ölümsüzlüklerin sonsuz acıları kaldı. Size ne bıraktım? Birkaç kitap, birkaç söz, birkaç anı.(Bu kitapta da size yayımlanmamış anılarımı, öykülerimi, sözlerimi bıraktım.) Bu tarihi unutmayın: 18 Şubat 1986. Küçük dünyanız sizin olsun dostlarım. Öldüm."

Pelin Tunç 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tezer Özlü'de kendimi buluyorum. Kitapta Tezer Özlü'nün yaşama dair Bakış açısı buram buram gözler önüne serilmiş. Okurken bende böyle düşünüyorum dediğim hemen hemen her kelimesiyle aynı fikirde olduğum çokça ifadesi var. Kitapta kadın yaşamın ağırlığından yoğunluğundan öyle boğulmuş ki git gide uzaklaşmış yaşama isteğinden. İçindeki yoğun düşüncelerden kurtulmak yalnız kalmamak adına yazı yazmış nitekim sözcüklerle yaşamın derinliğini vermeye hiç olanağın olmadığını ifade etmiş.

Okunmaya değer bir kitap...

70 sayfacık kısa bir anı-günlük parçaları kitabı diyebilirim. Tezer'in okuduğum ikinci kitabıydı sanırsam, ilki Çocukluğun Soğuk Geceleri idi. Kalanlar... Tezer'den geriye Kalanlar... Yaşamı içerisindeki düşüncelerini ve sosyal dünyasındaki anlam çabalarını ele alarak aktardığını söyleyebilirim. Kitabı okuduğum zamanlarda da şu alıntılarını eklemişim. Bazı sözleri çok dikkat çekici gerçekten.

Okuduğum zamanlarda eklediğim alıntılar.
#1104514 />
#1104520 />
#1104515 />
#1104526 />
#1104516

silaes 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Şu kadının her cümlesi yemin ediyorum altın uçlu ok gibi.
Her kitabının sonunda aynı duyguları yaşıyorum. Kalp atışım hızlanıyor, beynimde filler tepiniyor böyle bir melankoli bi hayattan zevk alamama durumu. İşte bu kadar içime işliyorsa bu kadın bu işi biliyor.

fulden ufacık 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kalanlar, Tezer Özlü'nün hayatında yayımlanmayan yazılarından olaşan bir eserdir. Belki de adı bu yüzden Kalanlar'dır. Benim Tezer Özlü'den okuduğum 5.kitabı. Tezer Özlü, gittiği her yerde taşıdığı defterine yazdıklarının içinde barındırdığı cümleleriyle bizi kendi dünyasına çeker.
Beni en çok etkilen yazı ise Ferit Edgü'nün 'Önsöz Yerine' adlı başlıkta yazdığı yazıdır. Dilinin akıcılığı ve Tezer Özlü ile ilgili düşüncelerini o kadar güzel anlatmıştır ki, gözlerim sulandı.
Ben okuduğum yazılardan, izlediğim dizilerden, anlatılan olaylardan çabuk etkilenen biriyim. Gözlerim hemen sulanır. Bu yüzden kitapların hayatına sarıldım.

Kitaptan 119 Alıntı

''Şunu öğrenmelisin: Sen hiçbir işe yaramaz değilsin. Seni senden çalan toplumdur.''

Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 60)Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 60)
BİROL COŞKUN 
24 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu sabah artık yağmuru neden bu kadar çok sevdiğimi anladım. Ağlayan bir yüreğe benzediği için.

Kalanlar, Tezer ÖzlüKalanlar, Tezer Özlü
Murat Sezgin 
03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın kendi dünyası dışında yaşayacağı bir dünya yoktur.

Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 61 - YKY)Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 61 - YKY)
Murat Sezgin 
 03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Cogito ergo sum" demeyeceğim. Peki ne diyeceğim?
"Varım, öyleyse düşünüyorum."

Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 52 - YKY)Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 52 - YKY)
BİROL COŞKUN 
24 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“İnsanın başkalarına söyledikleri, kendi duymak istedikleridir. Yazdıkları, okumak istedikleridir. Sevmesi, sevilmeyi istediği biçimdedir.”

Kalanlar, Tezer ÖzlüKalanlar, Tezer Özlü
BİROL COŞKUN 
24 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hiç kimseyle birlikte yaşlanmak istemiyorum. Kendimle bile.

Kalanlar, Tezer ÖzlüKalanlar, Tezer Özlü

Her sabah yepyeni bir dünyaya kalkıyorum. Her akşam dünyanın bütün yorgunluk acı ve çelişkileriyle dayanamaz duruma geliyorum.

Kalanlar, Tezer ÖzlüKalanlar, Tezer Özlü

''Dünyanın acısı olmasaydı taze yeşil yapraklar üzerindeki güneş ışınlarının anlamı olmazdı.''

Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 60)Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 60)
Murat Sezgin 
 03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İşte "beğendiğim" insanlar:

- lodosta başı ağrımayanlar,
- insan dramının bilincinde olmayanlar,
- her sanat yapıtını aynı biçim ve aynı ölçü ile algılayanlar,
- uçakta iştahla yemek yiyenler,
- karı veya kocasına hayranlık duyanlar,
- kendilerine hakim olmaları gerektiğini sananlar,
- görgüden söz edenler,
- herhangi bir gemide, herhangi bir yabancının ayakkabılarını modaya uygun bulup bu konuda konuşanlar,
- biriyle yatıp, ona iyilik ettiklerini sananlar,
- sabahları genel konular üzerine konuşabilenler,
- özel yaşamlarını gizli tutmaları gerektiğini sanıp, bu konuda hiç söz etmeyenler,
- yemekler ve mutfak üzerine konuşurken, sanki bir askeri darbeden söz eder gibi heyecanlananlar,
- âşık olunca, ömür boyu sürecek eşlerini bulduklarını sananlar,

Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 62 - YKY)Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 62 - YKY)