Zaman Dışı Yaşam Bütün Yapıtları - Senaryo

8,1/10  (35 Oy) · 
151 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.153 gösterim
"Benim en büyük mutluluğum herşeyden kaçmak. Herşeyden. Tüm çocuklardan. Tüm acılardan. Tüm sevgilerden. Tüm orgazmlardan. Tüm gecelerden. Tüm günlerden. Her hilal aydan, her ülkeden. Ben her gece ölüyorum. Her sabah yeniden canlanıyorum. Her yirmidört saatlik zaman dilimi hem ölüm hem yaşam aynı zamanda..."

"Zaman Dışı Yaşam" çağdaş Türk edebiyatının çok genç yaşta yitirdiği özgün yazarlarından Tezer Özlü'nün, kendi yapıtlarından yola çıkarak, 1983 yılında kaleme aldığı bir senaryodur. Tezer Özlü tüm yapıtlarında sergilediği yaşamın ve zamanın en küçük kesitinde dahi yaşamın anlamını arayış edimini, bu kez zaman dışı yaşamda da sergiliyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  47
 • ISBN:
  9789753638890
 • Orijinal Adı:
  Das Zeitlose Leben
 • Çeviri:
  Sezer Duru
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Okuduğum 7. Tezer Özlü kitabıydı Zaman Dışı Yaşam. Normalde en sevdiğim yazarlardandır ama bu kitabında tüm kitaplarında olduğu gibi yeni bir şey göremedim. Aynı düşünceleri tüm kitaplarında mevcut. Tezer Özlü'yü anlamak için 2 kitabını okumak yeterli bana göre: Yaşamın Ucuna Yolculuk ve Çocukluğun Soğuk Geceleri.

Bu kitap bir senaryo örneği. Kendi hayatını yansıtmış. Yine Pavese'nin intiharı peşinde. Uzun uzadıya yazacak bir şey maalesef yok bu kitapta. Çocukluğun Soğuk Gecelerini okursanız bu kitabı okumanıza gerek yok.

Mehmet Admış 
 07 May 17:21 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Normal şartlar altında bu kitaba inceleme yazmazdım. Şu an da içimden inceleme yapmak gelmiyor. Ama yapmam gerekiyor diye düşünüyorum...

Kitabı beğenmedim! Evet, beğenmedim. Kesinlikle zaman israfı bir kitap. Tezer Özlü, sevdiğim bir yazardır. Ama bu kitaba objektif bakmama engel değildir. En başından söyleyeyim, almayın, okumayın!.. Zamanınızı daha değerli kitaplarla harcayın..

Şimdi gelelim neden yukarıdaki sözleri sarf ettiğime. Evvela kitap, senaryo olarak yazılmak istenmiş ama bu, ne tiyatro, ne film ne de dizi senaryosu özellikleri barındırmıyor. Kitabın başında sahnelere ayırmak istemiş ama sonradan bundan da vazgeçmiş.. Berbat bir film senaryosu örneği!! Daha sonra, konu itibariyle Özlü, her kitabında aynı olayları aynı kelimelerle yazıyor. Yani, tekrarlıyor.. Kendini tekrarlayan yazarların aksine, konu aynı ama olay farklı tarzı da değil! Konu, olay, hep aynı. Farklı bir şey yok.. Tamam ablacım, seni severiz. Yaşamını, kitaplarında yazıyorsun. Ona da eyvallah... Ama canım benim, başka hiç mi bir şey yaşamadın sen? Yaşamadıysan da, tadında bırakmak gerekir. Aynı yemeği ısıtıp ısıtıp, misafirlerine sunarsan, böyle arkandan laf ederler işte..

Peki (haklı olarak), "Bu kitapta ne var ki, bu çocuk bunları yazma gereği duydu?" diye bir soru yöneltebilirsiniz. Onu da açıklığa kavuşturayım. Şöyle ki; kitap, Özlü'nün, 'Çocukluğun Soğuk Geceleri' ve 'Yaşamın Ucuna Yolculuk' adlı yapıtlarında anlattığı olayların, senaryoya çevrilerek yazma çabasından öteye gitmiyor. Ki yukarıda da belirttiğim gibi, bu türü de başaramıyor.

Bu kitap okuduğum 6. Tezer Özlü kitabıdır. Bana göre, Özlü'nün okunması gereken (okuduklarım arasından) dört kitabı vardır. Bunlar;
1- Yaşamın Ucuna Yolculuk
2- Kalanlar
3- Çocukluğun Soğuk Geceleri
4- Eski Bahçe~Eski Sevgi... Şimdilik bu dördü dışında okumanızı önerebileceğim başka bir Özlü kitabı yok!!! Ama yine de okumak istiyorum derseniz de, bir şey demeye hakkım yok..

Keyifli okumalar dilerim.. Okuduğunuz için de teşekkür ederim.. :)

Jan Demir 
01 Tem 12:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hz. Özlü, hayatın ağır geldiği insanlardan. Tıpkı Sylvia Plath ya da Nilgün Marmara/gillerden. Hiçbir zaman, hicbir yere ait olmadan... Yol alan... Yol alan... Yol... Aidiyetsizliği aitlenerek... Yılların ve yolların bitmediği kentlere anılar sıkıştırarak... Kendinden başka her şeyi kabul etmiş, yaşama karşı ölüm desturu ile yazmak için yaşamış. Bunalımlı dünyamızın "gamlı" yazarı. Bu kitap merkezden çevreye akan insanların kitabı değildir! Çevreden merkeze yönelimin kitabıdır. Tıpkı, Alageyik'in gizemli varlığı gibi... İnsanı makyajli dünyadan alıp yürüten, yürüten... Yürütürken düşündüren, sorgulatan... Neyse kimlik bıraktıran... Neyse dava solduran... İnsanı yalnız insan yapan. Edip Cansever'in düz insanı... Sade insanı... Bu birçok insanin kutsal kitabı... Yaşamın Ucuna Yolculuk ve Çocukluğumun Soğuk Geceleri gibi...

Evet, Tarkovsky haklıydı: ''fazla büyük usta kalmadı.
zamanımızın gerçek kötülüğü budur '' demişti.

İyi okumalar...

Kuzey Şükrü Kaya 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu sabah bir oturuş ve kalkışta bitirdim.
İlkin sayfalar biraz karmaşık geldi.
Ama daha sonra her şey bir bir açıldı.
Bütün kitaplarının ve hayatının düşüncesini bu kitapta özetlemiş.
Çok keyifli bir şekilde okudum.

"Yaşamın Ucuna Yolculuk" adlı kitabında tanıdım Pavese'yi...
Bu kitabında da önüme çıktı.
Daha çok merak ettim hem Tezer'imi hem de Pavese'yi!...

#Bu kitabında bir kadının ne denli zor yaşadığını betimliyor yersiz yurtsuz kişiliğinden yola çıkarak!...

Sisyphos 
18 Nis 23:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukluğa derin bir özlem duyan bir kadının başından geçen ve tanıştığı Rainer adındaki adama olan sevgisi ve sanırım fazla birşey yok "305" nolu otel odasındaki "Pavese"nin intiharı...

Emine Sevgin 
26 Ağu 17:34 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Okumaya başlayıp on sayfa sonra Çocukluğumun Soğuk Geceleri'ni tekrar okuduğum hissi uyandıran histen öte birbirine çok benzeyen bir kitap. Farklı yanı herhalde senaryo şeklinde olması olsa gerek diye düşünüyorum. Yazma aşkı, intihar, depresiflik, Pavese, arayış, kaçış, şehirler, yolculuk,insanlar... yine baş safhada.

Meltem Parlak 
18 Ağu 14:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Artık beni elektroşokla öldürecekleri noktaya gelindi. Ne yaptım ki ben onlara, beni elektrikle öldürmeye kadar abarttilar işi. Ölümüm onlara ne getirecek ? Ölümcül tedavi yöntemleri. Kimseyi bagislamayacagim. Kimseyi...bu ölümü... Bununla ölündüğünü biliyorum... İşte oraya vardık.
.
.
.
Tezer... Edebiyatın gamli prensesi Tezer.. Her kitabının sonunda koca bir hüsran kaplıyor benliğimi.. İliklerime kadar işliyor bu kadının yazdıkları.. Bu kitabı tür bakımından senaryo. Konuşmalar vs mevcut lakin yine mükemmel yine mükemmel.. Benim için olmazsa olmaz dediğim bir yazar.. Yine çok beğendiğim ve altını çizdiğim satırlar oldu..

Tezer, Pavese'yi çok seviyor.. Ondandir ki bu kitabında da Pavese'den alıntılar mevcut. Tezer sayesinde Pavese'yi epey merak ettim. O da depresif bir yazar, ilerleyen zamanlarda onun da kitaplarını alacağım.. Yoruma Pavese'nin sevdiğim satirlarindan biri ile son veriyorum..
.
.
.
İnsan olabilmek bambaşka bir olgu. Şans, cesaret istek gerektiren bir olgu, özellikle dünyada başka hiç kimse yokmuş gibi yalnız kalabilme cesaretini gerektiren bir olgu...

Neslihan Doğusoylu 
03 Ağu 17:47 · Kitabı okudu · 1/10 puan

kesinlikle aldığım ve okuduğum için pişmanım diyebileceğim bir kitaptı.........................................................................................................................

fulden ufacık 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazmak için yaşamış sanki, daha yaşarken yazıya geçirmiş hayatını. Hayatındaki kesitleri okurken onunla birlikte olayları yaşıyorsunuz. Biraz karamsar bir yazar. Bu yüzden herkesin seveceği bir yazar değil. Ama benim çok sevdiğim yazarlardan biri. Okurken kendimi onun dünyasında ve düşüncesinde buluyorum. Zaman Dışı Yaşam eserini de elime alır almaz bitti. Beni kendine çeken ve eserlerini böyle hızlı okuttuğu için seviyorum onu. Keşke onunla tanışabilseydim dediğim yazarlardan biridir. Ve galiba birinci ortak noktamız ikimizde Franz Kafka'yı seviyoruz.
Zaman Dışı Yaşam da onun hayatındaki kesitlerden oluşuyor. Bunu diyalog şeklinde yazmış. Eserdeki Kadın karakteri Tezer Özlü'nün kendisidir. Kısacık hayatında yaşadıklarını, yazması sevmesini, Cesare Pavese'e olan hayranlığını bu eserinde de okuyoruz. Ben bu eseri okurken onu daha iyi anladım. Onu tanımak için eserlerini okumak lazım.

Engin ksk 
 31 Ağu 08:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tiyatro izler gibi okundu eser. Tabii bu yazarın bıkkınlık duyduğu dünyaya karşı aynı duygularda olmam her eserini okuduğumda düşüneceğim ''kendimi öldürsem daha iyi olur muyum?'' diye.

Kitaptan 50 Alıntı

__rogue__ 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan olabilmek bambaşka bir olgu. Şans, cesaret, istek gerektiren bir olgu, özellikle dünyada başka hiç kimse yokmuş gibi yalnız kalabilme cesaretini gerektiren bir olgu..."

Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 37)Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 37)
Rinndd 
08 May 22:09 · Kitabı okuyor

Yaşanacak bir yaşam vardır. Binilecek bisikletler var. Yürünecek yaya kaldırımları ve tadına varılacak güneş batışları vardır.

Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)
Sisyphos 
18 Nis 23:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Pavese
“İnsanları öldüren kader, onları görebilmemiz ve gözlerimizi bu cesetlerle doldurabilmemiz için bizi de sorumlu kılıyor."

Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 22 - Yky)Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 22 - Yky)
Cansu Bıçak 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

(Pavese): Yaşanacak bir yaşam vardır. Binilecek bisikletler var. Yürünecek yaya kaldırımları ve tadına varılacak güneş batışları vardır.

Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 15)Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 15)
Cebir 
17 Ağu 18:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşanacak bir yaşam vardır. Binilecek bisikletler var. Yürünecek yaya kaldırımları ve tadına varılacak güneş batışları.

Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 17)Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 17)
Emine Sevgin 
22 Ağu 16:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yolculuklar ilginçtir. Yaşamın sürekliliği içinde başlı başına kesitler oluştururlar. Dağlardan, deniz kıyılarından, kentlerden, gecelerden geçilir.

Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 23 - Yapı Kredi Yayınları)Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 23 - Yapı Kredi Yayınları)
Recep Keten 
08 Tem 21:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kadın doyumsuz özlemini düşünür. Bu bir aşk özlemi değil tıpkı onun gibi güçlü bir yaşam özlemidir. O bu özlemi o ana kadar, aşkla, tanıdığı ve tanımadığı insanlarla olan ilişkileriyle, edebiyata olan sevgisiyle doldurmaya çalışmıştır.

Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 31)Zaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü (Sayfa 31)
O.Ö 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadın: Benim en büyük mutluluğum herşeyden
kaçmak. Herşeyden. Tüm çocuklardan. Tüm acılardan.
Tüm sevgilerden. Tüm orgazmlardan.
Tüm gecelerden. Tüm günlerden. Her hilal aydan,
her ülkeden. Her sınırdan.

Zaman Dışı Yaşam, Tezer ÖzlüZaman Dışı Yaşam, Tezer Özlü
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber