Eski Bahçe Eski Sevgi

8,1/10  (49 Oy) · 
208 okunma  · 
52 beğeni  · 
1.647 gösterim
Tezer Özlünün Bütün Yapıtlarını yayına hazırlayan Yapı Kredi Yayınları, yazarın kısa anlatılarını bu ciltte topladı. Yaşamöyküsel esintilerin coşkusundan delici gözlem gücüne kadar, yazarın iç dünyasının panaromasını sunuyor bu kitap.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789753631901
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şerife Nur Yüksel 
 20 Tem 00:17 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

İlk incelememi Tezer Özlü gibi güçlü bir kalemin kitabı hakkında yapmak ne kadar doğru bilmiyorum. Ne kadar yanlış onu da bilmiyorum. Tezer Özlü ile tanışmam aslında biraz komik oldu. Kızılay'da bir kitabevinde Çocukluğumun Soğuk Geceleri kitabının-ve diğer kitaplarının- kapağında basılı olan fotoğrafını gördüm. Yüzü bana önceki yıllarda yayınlanan Behzat Ç. adlı dizideki Savcı Esra karakterini hatırlattı şimdi utanarak söylesem de bunu Tezer Özlü'yü Savcı Esra zannederek kitaba yöneldim. Şimdi bana başka bir bakış açısı kazandıran yazar o gün biraz hayal kırıklığına uğratmıştı. Sonra incelemeye başladım kapağı. Burada bilmediklerime bir yenisini eklemek istiyorum. Bir kitap kapağı insana neleri düşündürebilir ? Tezer Özlü bana insanı ve insana dair her şeyi düşündürdü. Acıyı,sevinci,özlemi,unutmayı,hatırlamayı,yorgunluğu,yoğrulmuşluğu..

Eski Bahçe & Eski Sevgi yazarın öykülerin derlenmesiyle ve bazılarına yayın evinin kendi başlıklarını eklemesiyle oluşturulmuş bir kitap. Yazılan öyküleri okurken başlangıçta kendinizi hayatın tam içinde buluyorsunuz gerçeklik sizi o anı yaşamaya itiyor, biraz ilerleyince bir tiyatro sahnesinde oluveriyorsunuz ve o zaman anlıyorsunuz yazar gerçeği ve hayali iç içe yazmış yetmemiş yaşatmış. Toparlayayım diyorsunuz bir cümleye değiyor gözleriniz ve daha fazla dağıtıyorsunuz.

Kitabı okurken içinde bulunduğumuz ruh hali önemli. Sayfa sayısı az olmasına rağmen sizi günlerce kendinde alıkoyabilecek bir kitap.

İncelememi yazarın " Bu gece düşleyecek hiçbir güzel şey yok. " cümlesi ile bitirip insana dair düşünmeye gidiyorum. Keyifli okumalar. :)

Mehmet Admış 
17 Nis 18:09 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir Tezer Özlü ile merhabalaşmamdır bu kitap. Kitabın kısa olmasına (az sayfaya sahip olmasına) bakıp da aldanmayın.. Her kısa kitabın kısa sürede okunamıyacağını anlamış oldum..

Kitap, kısa cümlelerden oluşuyor. Bu kimi zaman bir kelime olacak kadar kısa cümleler.. Bu kısa cümleler, bize Özlü hakkında çok bilgi veriyor aslında. En bilinenen haliyle kısa cümleler, konunun birdenbire değişmesi, olayın anlatıcısının değişmesi (mesela kitapta kahraman bakış açısıyla anlatılan hikayeler birden tanrısal bakış açısıyla anlatılmaya başlanıyor.), psikolojik olarak rahatsız olan insanlar tarafından kurulur. Tezer Özlü'nün de psikolojik olarak rahatsız(!) olduğu neredeyse hepimiz tarafından bilinir.

Bunun yanı sıra, kitaba hikaye (öykü) kitabı demek çok zor. Hikayeden çok, Tezer Özlü'nün anılarını okuyormuş gibi hissettim. Çünkü, anlatılanların hepsi, kendi başından geçen ve ya şahit olduğu hikayelerden oluşuyor. Kitap bu nedenle, 70-80'ler Türkiye ve Avrupa'sına açılan güzel bir pencere niteliği de taşır. Bence bu kitaba, hikaye değil de anı desek, hiç sırıtmaz...

Genel olarak okuyuculara ise şunu söylemek istiyorum; Bu kitabı (ve ya Tezer Özlü'yü) depresif ruh haline sahipken okumayın! Hayata, Pollyanna gibi bakanlar da okumasın, ters tepebilir! Hatta bu insanlar (anlamayacakları için) kötü yorum yaparak, eserin güzelliğine gölge düşürebilirler. Bu eseri, hayatın hem güzel yanını, hem de olumsuz yanını görebilen bilinçli okuyucular okusun.. Çünkü kitap, başından sonuna kadar sizi psikolojik olarak gerip, yarım bırakmanıza neden olabilir. Bu gerginlik, kitabın ve ya yazarın dilini algılayamamaktan kaynaklı bir gerginliktir.

Yukarıda saydığım nedenlerden ötürü, kitabı tavsiye etmiyorum. Çünkü kitabı yarıda bırakma ihtimaliniz %60... Bunun dışında ben psikolojik kitap okuyabiliyorum beni germiyorlar, diyorsanız okuyun kesinlikle.. Birinci ağızdan dinlemek faklı bir deneyim olabilir.

Erdal Arslan 
10 May 09:31 · Beğendi · 7/10 puan

İyi kitap dediklerimizin bile bu kitabın yanında hiç kaldığını görmüş oldum. İyi oldu.. Güzel oldu.. Bu kitapla öykünün bir başka dalına adım atmış oldum.

Şöyle bir yorumlara göz gezdirdim ama sanıyorum tek beğenmeyen ve ortanın altında bulan tek kişiyim. Birincisi şu kelimeleri tek tek yazma olayının neyi güzel anlam veremedim. Yıkık. Kırık. Çıkık. Vs. Kafiye düzeni mi belirliyoruz acaba? Tek kelimelik bir şey yazılacağı zaman bence uzun cümlelerden sonra vurgu amaçlı olmalıdır. Beni çok rahatsız etti bu durum.
Konulara gelince umarım bu kitabı intihara meyilli birisi okumaz. Çünkü bu kadar melankoli ve ölüm muhabbetini kaldıramazdı. Sürekli kadınları erkek organıyla görme ilginçliğine ise ne denir bilemedim. Şizofreni mi yoksa cinsel bir rahatsızlık mı? Yazarın kendinden, kendi hayatından bir şeyler kattığı doğrudur tabii ki ama bu neden kitabı daha iyi kılsın ki? Bilemiyorum, bunları yazdığım için linç yiyecek gibi hissediyorum… :D

elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

AH Tezer özlü ah sen ne yazarsan içten yazarsın lirik prensesim ama Tezer Özlü tarzını sevmeyen arkadaşlara sıkcı gelebilir..Melankoli vardır kitaplarında dünyayı sorgular kendine dönüktür.

ihtiyar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bildiğiniz öykü kitaplarından bir değil, yazarın kendi için yazdığı notlar gibi sanki, okurken kendi iç dünyasına, bilinç altına yolculuk yapıyorsunuz, bu yüzden bazen zorlayabilir. Şimdiye kadar okuduğum kitaplarında olduğu gibi burada da yazar cinsellikle ilgili o kadar rahat yazıyor ki, kitapları yazdığı yıllara göre ve üstelik kadın yazar olmasından dolayı, cesaretine şaşırıyorum. Farklı, sıradışı bir insan ve sıradışı yazılar. Yazarı tam analamak için bir eseri bence bir kaç defa okunmalı ve Tezer Özlü'nün hiç kitabını okumayan bence okumaya bu kitaptan başlamamalı... İlk romanı Çocukluğun Soğuk Geceleri belki de başlangıç için daha iyidir..

Peyroux 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kısa kısa yazılmış, insanın yüreğine uzun uzun dokunan anlatılar, biraz gerçek biraz hayal. Ne kadarı gerçek ve neresi hayal pek anlaşılmayan, çokça sorgu biraz karamsarlık.
Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü'nün 25 yazısının toplandığı kısacık bir kitap. 'Hayalet Oğuz' en etkilendiğim bölümüydü.

elif akkoca 
 16 Oca 21:16 · Kitabı okudu · 26 günde · 9/10 puan

Tezer Özlü okuyabilmenin bir halet-i ruhiyesi var bence.Melankolik olduğunuz zamanlar sizi esir alan kendi melankolisiyle sarıp sarmalayan bir yazar Tezer Özlü.Her bir satır, her bir söz imzası gibi Tezer'in, öylesine içselleşmiş, öylesine Tezer olmuş.en çok aklımda kalansa Willy'e şiiri.

''insan ölülerin arasında ölünce yaşamamalı''

ve son olarak;

''Kimseyi gömmek istemiyorum ben
Ve kimsenin de beni gömmesini
Willy gibi gitsinler ülkemden
Büyük alanların ve heykellerin olduğu yerde yaşasınlar.''

Naif manik depresif ruhunu böyle dizelere döküyor Türk Edebiyatının lirik prensesi.

İzzet Ali 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde

Kısa hikayelerden oluşuyor. Yazar yaşamından kesitler alarak hikayeleştirmiş. Bazen çocukluğunu, bazen yaşadığı bir anıyı, bazen sürekli gittiği mekanları, arkadaşlarını anlatıyor. Bazı bölümlerde anlamak zorlaşıyor. Çünkü farklı geçişler var. Dalıp gitmiyorsunuz okurken hep dinamik kalıyorsunuz.
Ayrıca yazarın çektiği ruhsal problemlere de değiniyor. Bunalım günlerinde hissettiklerini de anlatmış.
Sadece kendini değil çevresinde olup biteni de anlatıyor.

Kader Babayiğit 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatı sevmeyen Tezer.. Bu dünyada yaşamanın gereksiz olduğuna karar vermiş ve kendi isteğiyle gelmemesine rağmen kendi rızasıyla son vermiştir yaşamına. Eski bahçe de hayatı sorguladığı melankolik kitaplarından bir tanesidir.

2 /

Kitaptan 118 Alıntı

Murat Sezgin 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...
her şey geçiyor
ve
hiçbir şey geçmiyor

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 35 - YKY)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 35 - YKY)
Murat Sezgin 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yaşamı cesur yaşamak gerek. Yaşamı doyarak yaşamak gerek. Yaşamı insafsızca yaşamak gerek. Yaşam sert. Yaşamı sert yaşamak gerek.

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 102 - YKY)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 102 - YKY)
Murat Sezgin 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazı günler bana çok kısa gelen yaşam, zaman zaman çok uzun.

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 89 - YKY)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 89 - YKY)
Murat Sezgin 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar mutlu günlerin önüne geçiyorlar.

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 33 - YKY)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 33 - YKY)

Bütün büyük olayları güncel olaylar gibi algılamaya koşullandırıldık. Evimizin kapısı kırılabilir. Silahlar üzerimize dayanabilir. Bunlar günlük olay. Neresinden tutacağız bu ülke üzerine kabus gibi çöken yaşamı.

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer ÖzlüEski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü
Mâsiva 
15 Haz 18:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bir kanapede oturarak öleceğim
ve hiç bir yere kaldıramayacaklar beni
ölüme giden yol çok uzun
yoruyor beni

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer ÖzlüEski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü
Zeliş Erdoğan 
11 Mar 21:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün olaylar benim dışımda olup bitti, ben yalnız günleri ve saatleri bildim.

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 25)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 25)
Mehmet Admış 
 11 Nis 11:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dönüş
Kafamı yorganın altından çıkaramıyorum. Çıkarırsam düşlerim yok oluyorlar.

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 9 - Yapı Kredi Yayınları - 18. Basım)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 9 - Yapı Kredi Yayınları - 18. Basım)

O öldü. Hiçbir şey anlamadım onun ölümünden. Korkmadım da. Yalnız bir evin yüksek katından caddeye bakarken, aşağıda giden cenaze arabasında onun götürüldüğünü biliyordum. Bir kadın beni oyuncaklarla oynamaya zorluyordu. Sanki şimdi bir başkasının ölümünden bir şey anlıyor muyum?

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Yapı Kredi Yayınları - PDF)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Yapı Kredi Yayınları - PDF)

Kitapla ilgili 1 Haber