Eski Bahçe Eski Sevgi

8,0/10  (72 Oy) · 
311 okunma  · 
73 beğeni  · 
2.668 gösterim
Tezer Özlünün Bütün Yapıtlarını yayına hazırlayan Yapı Kredi Yayınları, yazarın kısa anlatılarını bu ciltte topladı. Yaşamöyküsel esintilerin coşkusundan delici gözlem gücüne kadar, yazarın iç dünyasının panaromasını sunuyor bu kitap.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789753631901
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
İpek Kamuran 
30 Oca 09:43 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu aslında bir inceleme değil. Bir kayıp ilanı sayılır. Ne zaman Tezer Özlü okusam bana çağrıştırdığı her şeyin yanında hep aynı insanı hatırlarım. Fakültede sınıf arkadaşım. İki zıt kutup olmamıza rağmen kitapların birleştirdiği iki insandık. Okul bitince birden ortadan kaybolduğunda anladım ki hakkında hiç bir şey bilmiyordum ve onu bulmam imkansız sanırım. Yine de burdan bir selam yollamış olmak isterim. Tüm sınıfı Tezer Özlüyle tanıştırdığı için. Ve bir de deliliğini meşrulaştırarak yaşama cesaretine sahip olduğu için. Hala ordaysan Edirne'ye özlemli bir selam gönderirim.. Güzel dosttun.

Kitaba geçecek olursam. Uzun bir süre okuduğum kitabın bu olup olmadığına emin olamadım. Benim okuduğum pdf kitaptı ve adı 'Eski Bahçe'ydi. Hal böyle olunca incelemelere baktım. İncelemeleri genelde kitabı bitirdikten sonra okurum. Hiç kimsenin etkisi altında kalmadan okuyabilmek için kitabı. Bendeki ilk basımın pdfsi olabilir bilemiyorum. Çokta önemli değil. Tezer Özlü mevzü bahis. Yemek tarifi yazsa okunur :) (Gerçekten yemek tarifi yazsa bol acılı bir yemek olurdu herhalde)

Eski Bahçe'de hayatındaki bir çok insanın portresini çizmiş. Babaanne, baba, kardeş,arkadaşlar. Aileden en çok babası ve babaannesi dikkat çekerken arkadaşlarından en çok Hayalet Oğuz ve Zeynep dikkatimi çekti. Oğuz Atay'ın Selim'i gibiydi bence Hayalet Oğuz. Ve başka biri gibi çok yakından bildiğim biri. O pek Hayalet gibi geçmez insanların hayatından. Onun geçtiği yer bellidir. Sevgi değil ot bile yeşermez onun geçtiği yürekten belli bir süre. Ama hayata, eşyaya, paraya ve insanlara verdiği değer açısından çok benzer buldum ikisini. Hayalet Oğuz'a O'na üzüldüğüm gibi üzüldüm.

Ve Zeynep, benim gibi miydi sanki biraz ? Bazı noktalarda ayrılsakta ortak noktalarımız vardı. Acı bir gülümsemeyle okudum Zeynep'i. İlk kez bir Zeynep hakkında iyi bir şey yazıyorum. Kitap karakterleri dahil :) Zeynep'le ayrıldığımız noktalarda Tezer'le ortaklaştık. Her anlattığı kişide, şehirde aslında bir köşesine kendini iliştirmişti yazdığı tanımların. Yani Hayalet Oğuz, Zeynep, babası, babaannesi, İstanbul, İzmir, Antalya, Termessus.... hepsini toplarsanız Tezer eder.

Bazen Tezer Özlü müstehcen yazıyor diyen arkadaşlarla karşılaşıyorum. Bilmiyorum müstehcenin tanımını nasıl yapmalıyız ? Ve eğer öyleyse bile beni rahatsız etmiyor hiç Tezer'in müstehcenliği. Böyle yazmasını gerçekçi oluşuna ve bazı psikolojik sebeplere bağlıyorum. Bahsettiği rüyaların psikolojik çözümlemesini yapan olursa bizde anlarız derdi neymişte böyle yazmış :) Benim için sorun teşkil etmiyor velhasıl. Bence Tezer Özlü okunmalı. Hem de bir kere değil ara ara tekrar tekrar okunmalı. Ama gerçekçi olanlar okumalı. Hayatın toz pembe olduğuna inanmak isteyip, o toz bulutu içinde önünü görmeden, gireceği çukura kadar manasızca yürüyenler değil. Zira onların canını benimkini acıttığından daha çok acıtacaktır Tezer.

Ben Tezer Özlü'ye bir şarkı armağan etsem Yasemin Levy'den olurdu çünkü aynı içsel acıyı yansıttıklarını düşünüyorum;
https://youtu.be/uQYQT83rzs4

Yasin Bektaş 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kitap içeriğinde birbirinden bağımsız yaşandığını umduğum hikayelerle dolu. 1970-80'li yıllarda karşılaşmış olduğu gözlemleri farklı bir dille anlatmış. İçinde en çok dikkatimi çeken "Hayalet Oğuz"olmuştur. Yazdıklarında ufku çok geniş ve hoyratça yaşamış bir kadın görüyoruz. Kitap kapaklarındaki gülen yüzlü duruşu sanki gerçekte pek sürmemiş gibi duruyor. Galiba birkaç kitabını daha okuyacağım. Herkese iyi okumalar.

Eski Bahçe Eski Sevgi benzeri kitaplar

Şerife Nur Yüksel 
 20 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

İlk incelememi Tezer Özlü gibi güçlü bir kalemin kitabı hakkında yapmak ne kadar doğru bilmiyorum. Ne kadar yanlış onu da bilmiyorum. Tezer Özlü ile tanışmam aslında biraz komik oldu. Kızılay'da bir kitabevinde Çocukluğumun Soğuk Geceleri kitabının-ve diğer kitaplarının- kapağında basılı olan fotoğrafını gördüm. Yüzü bana önceki yıllarda yayınlanan Behzat Ç. adlı dizideki Savcı Esra karakterini hatırlattı şimdi utanarak söylesem de bunu Tezer Özlü'yü Savcı Esra zannederek kitaba yöneldim. Şimdi bana başka bir bakış açısı kazandıran yazar o gün biraz hayal kırıklığına uğratmıştı. Sonra incelemeye başladım kapağı. Burada bilmediklerime bir yenisini eklemek istiyorum. Bir kitap kapağı insana neleri düşündürebilir ? Tezer Özlü bana insanı ve insana dair her şeyi düşündürdü. Acıyı,sevinci,özlemi,unutmayı,hatırlamayı,yorgunluğu,yoğrulmuşluğu..

Eski Bahçe & Eski Sevgi yazarın öykülerin derlenmesiyle ve bazılarına yayın evinin kendi başlıklarını eklemesiyle oluşturulmuş bir kitap. Yazılan öyküleri okurken başlangıçta kendinizi hayatın tam içinde buluyorsunuz gerçeklik sizi o anı yaşamaya itiyor, biraz ilerleyince bir tiyatro sahnesinde oluveriyorsunuz ve o zaman anlıyorsunuz yazar gerçeği ve hayali iç içe yazmış yetmemiş yaşatmış. Toparlayayım diyorsunuz bir cümleye değiyor gözleriniz ve daha fazla dağıtıyorsunuz.

Kitabı okurken içinde bulunduğumuz ruh hali önemli. Sayfa sayısı az olmasına rağmen sizi günlerce kendinde alıkoyabilecek bir kitap.

İncelememi yazarın " Bu gece düşleyecek hiçbir güzel şey yok. " cümlesi ile bitirip insana dair düşünmeye gidiyorum. Keyifli okumalar. :)

Erdal Arslan 
10 May 2017 · Beğendi · 7/10 puan

İyi kitap dediklerimizin bile bu kitabın yanında hiç kaldığını görmüş oldum. İyi oldu.. Güzel oldu.. Bu kitapla öykünün bir başka dalına adım atmış oldum.

ihtiyar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Bildiğiniz öykü kitaplarından bir değil, yazarın kendi için yazdığı notlar gibi sanki, okurken kendi iç dünyasına, bilinç altına yolculuk yapıyorsunuz, bu yüzden bazen zorlayabilir. Şimdiye kadar okuduğum kitaplarında olduğu gibi burada da yazar cinsellikle ilgili o kadar rahat yazıyor ki, kitapları yazdığı yıllara göre ve üstelik kadın yazar olmasından dolayı, cesaretine şaşırıyorum. Farklı, sıradışı bir insan ve sıradışı yazılar. Yazarı tam analamak için bir eseri bence bir kaç defa okunmalı ve Tezer Özlü'nün hiç kitabını okumayan bence okumaya bu kitaptan başlamamalı... İlk romanı Çocukluğun Soğuk Geceleri belki de başlangıç için daha iyidir..

elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

AH Tezer özlü ah sen ne yazarsan içten yazarsın lirik prensesim ama Tezer Özlü tarzını sevmeyen arkadaşlara sıkcı gelebilir..Melankoli vardır kitaplarında dünyayı sorgular kendine dönüktür.

Şöyle bir yorumlara göz gezdirdim ama sanıyorum tek beğenmeyen ve ortanın altında bulan tek kişiyim. Birincisi şu kelimeleri tek tek yazma olayının neyi güzel anlam veremedim. Yıkık. Kırık. Çıkık. Vs. Kafiye düzeni mi belirliyoruz acaba? Tek kelimelik bir şey yazılacağı zaman bence uzun cümlelerden sonra vurgu amaçlı olmalıdır. Beni çok rahatsız etti bu durum.
Konulara gelince umarım bu kitabı intihara meyilli birisi okumaz. Çünkü bu kadar melankoli ve ölüm muhabbetini kaldıramazdı. Sürekli kadınları erkek organıyla görme ilginçliğine ise ne denir bilemedim. Şizofreni mi yoksa cinsel bir rahatsızlık mı? Yazarın kendinden, kendi hayatından bir şeyler kattığı doğrudur tabii ki ama bu neden kitabı daha iyi kılsın ki? Bilemiyorum, bunları yazdığım için linç yiyecek gibi hissediyorum… :D

Şimşek 
16 Şub 12:02 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Türk edebiyatının gamlı prensesi...
"Yaşamı cesur yaşamak gerek. Yaşamı doyarak yaşamak gerek. Yaşamı insafsızca yaşamak gerek. Yaşamı sert. Yaşamı sert yaşamak gerek. "
O kadar güzel ve o kadar zor ki onun cümlelerini sindirebilmek...

İzzet Ali 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde

Kısa hikayelerden oluşuyor. Yazar yaşamından kesitler alarak hikayeleştirmiş. Bazen çocukluğunu, bazen yaşadığı bir anıyı, bazen sürekli gittiği mekanları, arkadaşlarını anlatıyor. Bazı bölümlerde anlamak zorlaşıyor. Çünkü farklı geçişler var. Dalıp gitmiyorsunuz okurken hep dinamik kalıyorsunuz.
Ayrıca yazarın çektiği ruhsal problemlere de değiniyor. Bunalım günlerinde hissettiklerini de anlatmış.
Sadece kendini değil çevresinde olup biteni de anlatıyor.

Peyroux 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kısa kısa yazılmış, insanın yüreğine uzun uzun dokunan anlatılar, biraz gerçek biraz hayal. Ne kadarı gerçek ve neresi hayal pek anlaşılmayan, çokça sorgu biraz karamsarlık.
Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü'nün 25 yazısının toplandığı kısacık bir kitap. 'Hayalet Oğuz' en etkilendiğim bölümüydü.

2 /

Kitaptan 132 Alıntı

Murat Sezgin 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...
her şey geçiyor
ve
hiçbir şey geçmiyor

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 35 - YKY)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 35 - YKY)
Murat Sezgin 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yaşamı cesur yaşamak gerek. Yaşamı doyarak yaşamak gerek. Yaşamı insafsızca yaşamak gerek. Yaşam sert. Yaşamı sert yaşamak gerek.

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 102 - YKY)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 102 - YKY)
Murat Sezgin 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazı günler bana çok kısa gelen yaşam, zaman zaman çok uzun.

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 89 - YKY)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 89 - YKY)
Murat Sezgin 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar mutlu günlerin önüne geçiyorlar.

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 33 - YKY)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 33 - YKY)

Bütün büyük olayları güncel olaylar gibi algılamaya koşullandırıldık. Evimizin kapısı kırılabilir. Silahlar üzerimize dayanabilir. Bunlar günlük olay. Neresinden tutacağız bu ülke üzerine kabus gibi çöken yaşamı.

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer ÖzlüEski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü
Ahmet 
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Çevremde, çocukluğumun geçtiği kentlerde, insanlarda bir tatsızlık, bir anlamsızlık var. "

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 14)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 14)
Ahmet 
13 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Hem yalnızlıktan bunalıp intihar ediyorlar. Hem de kimsenin çalmadığı kapılarında şifreler var..."

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 100)Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü (Sayfa 100)
Mâsiva 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bir kanapede oturarak öleceğim
ve hiç bir yere kaldıramayacaklar beni
ölüme giden yol çok uzun
yoruyor beni

Eski Bahçe Eski Sevgi, Tezer ÖzlüEski Bahçe Eski Sevgi, Tezer Özlü

Kitapla ilgili 1 Haber