Yeryüzüne Dayanabilmek İçin (Bütün Yapıtları - Yazılar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.437
Gösterim
Adı:
Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
Alt başlık:
Bütün Yapıtları - Yazılar
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750826917
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır. (Ya da kendi kendine kanıtlamak için). Çünkü, insanın kişisel özgürlüğü, kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar.

Tezer Özlü'nün yurtdışındayken Türkiye'deki dergilere yazdığı, dünya edebiyatıyla, sinema ve tiyatroyla kurduğu ilişkiyi kendi edebiyatı içinden yorumladığı yazılardan oluşan Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, yazarın iç dünyasını takip eden tutkun okurlar için yeni bir ışık sağlıyor. Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk'un yazarından yine yaşamla ve ölümle hesaplaşan yazılar...
(Tanıtım Bülteninden)
Ben bu kitabı büyük bir heyecanla okumaya başladıktan sonra hayal kırıklığına uğramam uzun sürmedi. Kitabın kabı bile soğuk bir gri ton. Çekici değil.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü’nün kız kardeşi Sezer Duru tarafından derlenmiş ve şimdiki haline getirilmiş.

Kitabın girişini (5-10 sayfalık bölüm) kendi yazıları, diğer bölümlerde ise Cesare Pavese , Fernando Pessoa . Franz Kafka gibi yazarlardan alıntılar var.

Tezer Özlü okumak isteyen okurlarımıza önerim kesinlikle bu kitaptan başlamayın.

İyi okumalar...
İtiraf etmem gerekirse Tezer Özlü okumak beni çok ama çok yoruyor. Onu okurken hüzünleniyorum günlerce kendime gelemiyorum. En son da Zaman Dışı Yaşam'ı okumuştum ve günlerce bu hüzün bulutlarından kaçamamıştım.

Ben de biraz kitap okumayayım da düzeleyim dedim ve iki gün zor dayanıp tekrar Tezer'ime dönüş yaptım.

Kitabımız Yeryüzüne Dayanabilmek İçin. Tabii bu isim insanın aklına farklı şeyler çağrıştırıyor ama hepsinden farklı.

Karşımızda çok farklı bir Tezer Özlü var.
Neredeyse bütün kitaplarını okuyan birisi olarak, kitaplarından da anlaşılabileceği gibi kendisinin çok sevdiği 3 yazar vardır. Kitap okumayı çok seven entellektüel birisidir kendisi. Hatta Yaşamın Ucuna Yolculuk adlı kitabı başta olmak üzere birçok kitabını Almanca yazmıştır.

Bu kadar bilgi birikimine sahip bir kadından okuyacağınız bu kitap Tezer Özlü'nün çeşitli dergilere yolladığı yazılarıdır.

Berlin'de olan festivaller hakkında, sanat hakkında, yazarlar hakkında bir çeşit yaptığı röportajları okuyacaksınız.

Tezer Özlü'yü çok sevdiğimi ki kendisine aşığım, bu kitabının yeri bence çok ayrı.

En başta da söylediğim olay olan hüzünlenme bu sefer olmadı ve çok kaliteli,bilgilendirici bir kitap okudum.

Tezer Özlü sevenler kesinlikle okumalıdır.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
Degerli Tezer Özlüyle ilk kez bu kitabıyla tanıştım.Kitapta sinemaya, tiyatroya ve edebiyata olan bakış açısını paylaştığı ve değerli yazarları konu aldığı güzel keyifli bir kitaptı. Kafka hakkında yeniden yolculuk yapmak oldukça güzeldi benim için keyifle okuduğum kitaplardan biriydi.
Okuduğum her Tezer Özlü kitabı dönüş yollarıma barikatlar kurarak beni bir yerlere götürüyor. İsmini gördüğüm zaman sanki bir tren istasyonundayım ve uzanacağım kitap nereye gideceğini bilmediğim bir tren.Yeryüzüne Dayanabilmek İçin adlı kitabı da beni aldı ve geçmişe götürdü. Seksenli yılların film festivallerine,kitap fuarlarına,edebiyat ödüllerine.

Tezer Özlü her yönüyle kendine hayran olunası bir kadın bence. Edebiyatımıza kazandırdığı kendine has üslubu, yazdıklarınu okurken hissettiğimiz samimiliği yetmez gibi bu kitabında ağırlıklı olarak sinemaya olan tutumunu görüyoruz. Ve itiraf etmek gerekirse benim gibi film izlemekten pek hoşlanmayan,sinema kültürü zayıf birine bile gerek eleştiri gerek yorumları ile bir film listesi hazırlatıyor.

Gelelim kitabın en beğendiğim, tamamının altını çizemeyeceğim için başlığı çizdiğim bölüme.Başlığı Tarkovski: " İnsanlar ve Politikacılar Kendi Yarattıkları Sistemin Tutsağı Oldular " olan yazıda 1983 yılında gazeteci ve psikiyatrist İrena Brezna'nın yönetmen Andrei Tarkovski ile yaptığı röportaj yer alıyor. Röportaj içeriğine özet şeklinde yer verip o caanım sohbeti burada heba etmek istemiyorum ama hepinizin o sohbeti- röportajı- okumanızı çok çok isterim.( Bahsettiğim sohbet Milliyet Sanat'ta 1 Ağustos 1984 yılında yayımlanmış.)

İmcelememi Tezer Özlü'nün kitapta geçen "İnsana inanıyorsak, her insana inanmalıyız." sözüyle bitirmek istiyorum.

Keyifli okumalar. :)
Yeryüzüne Dokunmak İçin, Tezer Özlü'yü anlamada önemli bir kitap. Bu kitapta Özlü'nün çok yönlülüğünü görmüş oluyoruz. Yazıların bir kısmı katıldığı festivallerden, yaptığı röportajlardan bir kısmı da Milliyet Gazetesi'nde yazmış olduğu yazılardan derlenmiş.

Onun katıldığı film festivalleri, yazarlarla yaptığı röportajlar ve katılmış olduğu daha pek çok edebi-sanatsal etkinliğin aslında, yazınsal uzamda ona nasıl bir düzlem sağladığını, onu nasıl etkilediğini anlamak açısından kitap bence faydalı.
Edebiyatı ve sinemayı değerlendiriş biçimini, hayran olduğu yazarları, görmüş olduğu filmlerde özellikle sevip sevmediği noktalar vb. durumlar aslında Tezer Özlü'nün entelektüel yönüyle ilgili bizlere ipuçları sunar nitelikte.

Ben yazarları tanımayı, onların nelerden etkilendiğini öğrenmeyi seven biriyim. Yazarın gerek diğer eserlerinden gerekse direkt olarak hayatından kendime bir şeyler katmayı seviyorum, bu nedenle kitabı da beğendim. Tezer Özlü gibi samimi ve özgün bir yazarın sanata, edebiyata bakış açısı hakkında ve entelektüel yönü hakkında bilgi edinmek isteyen herkese bu kitabı öneririm...
Tezer Özlü'nün sanatsal yönünün daha çok üzerinde durulduğu bu yazılar kız kardeşi Sezer Duru tarafından kitaplaştırıldı. Yurt dışındayken Türkiye'deki dergilere, gazetelere gönderilen yazılardan oluşan bu kitapta sanatsal olaylara karşı duygu ve düşüncelerini okuyorsunuz. Kendi dünyasına yakın bulduğu yazarları, eserleri büyük bir ustalıkla anlatıyor. Aynı zamanda sinema kültürü çok iyi olan Tezer Özlü başta Venedik, Berlin olmak üzere kentlerdeki film festivallerinde izlediği filmleri yorumluyor. Birçok filmi o kadar güzel anlatmış ki izlenecekler listeme girdiler. Kitapla ilgili tek eksi yön konu bütünlüğünün olmaması ve zaman kavramına dikkat edilmemesi biraz yorucu olabiliyor. Okurken keyif aldığım bir kitap oldu. Tavsiye ederim :)
Tezer Özlü' nün sinemaya, tiyatroya ve edebiyata olan bakış açısını yansıtan; fazlaca değer verdiği yazarlar hakkında bilgiler barındıran ve dünya edebiyatına da inceleyerek arada bunu Türk edebiyatı ile de karşılaştıran ve inceden dokundurmalar yapan halini bilmek için ideal bir yapıt. Yazdığı yazıları yurtdışından Türkiye'deki dergilere göndermiştir. Bu eserde de bu yazılar yer alıyor.
Tezer Özlü okumanın ve onu anlamanın ayrıcalık olduğu kanısındayım.
Bu kitapla Tezer Özlü'ye olan saygım bir kat daha arttı..Milliyet Sanat'taki kendi yazıları ve röportajlarından oluşan bu kitapta kültürel birikimine olan hayranlığımı ifade edecek cümleyi kuramam sanırım.Sanatın hemen her dalına olan hakimiyetindeki güçlü duruşu, kendi yapıtlarını oluştururken ortaya koyduğu dil ve kültür hassasiyeti üzerine düşünüş biçimi,film festivallerinde gösterilen filmlere dair analizleri bana çok nitelikli bir bakış açısı sunarken,kitapta en çok ilgimi çeken ve hoşuma giden bölümlerden biri olan Tarkovsky röportajı gerçekten dikkatle ve özenle okunmaya değer.Çok farklı niteliği olan bu kitabın insanı kültür-sanat eksenindeki pek çok konuda zenginleştiriyor olması yadsınamaz.Tezer Özlü,muhteşem kadın....
Federal Almanya... Neredeyse her paragrafta rastlamak mümkün bu iki kelimeye. Şahsi deneyimimi yazacak olursam, sonlara doğru görmezlikten gelmeye alıştım. Tezer Özlü'yü ilk okuyuşumdu. Ve kitabı bitirdiğimde söylediğim tek şey "İlk kitap için yanlış seçimmiş." oldu.
Kitap, yazarın dergilerde yayımlanan yazılarının derlenip kitaplaştırılmış hali. Farklı başlıklar altında toplanmış, bir sürü yazı. İçeriğinde çeşitli yerlerde düzenlenmiş film festivalleri, alınan ödüller ve sahipleri hakkında bilgiler yer alıyor. Yabancı isimlerden sıkılmak mümkün, hatta ben de sıkılmış olabilirim. Ama "gurur" duygusu ağır bastı. Ne demek "gurur" ?
Tezer Özlü, edebiyatımızın gurur kaynağı. Özellikle Almanya'da bir Türk olarak aktif olması, yabancı dillere, kültürlere ve sanat anlayışlarına bu derece hakim olması imrenilecek bir durum. Avrupa'da bizi temsil etmek, orada çalışıp ana dilinden farklı bir dilde eserler vermek de zor olsa gerek. Ve tüm bunların yanında bir de kadın olması...
Diyeceğim o ki, Tezer Özlü'yü ilk okuyuşunuzsa tercihiniz bu olmamalı, çünkü yazarın edebi kalemi hakkında bilgi sahibi olmak zor. Bu daha çok merak üzerine okunacak bir kitap. Beklentiniz, bir öykü ise diğer kitapları daha tatmin edici olacaktır.
Tezer Özlü'nün yurtdışında yaşarken zamanın dergilerine gönderdiği yazılarından oluşan "Yeryüzüne Dayanabilmek İçin" adlı kitabı, yazar hakkında genel bir fikir edinebilmek için okunabilir. Kanımca bu tür toplama yazılardan oluşan kitaplarda karşımıza çıkan bir sorun bu kitapta da görülüyor: Her yazı ilgi çekici ya da doyurucu olmayabiliyor. Örneğin yazar Berlin'deki film festivallerinden bahsediyor, ancak aradan otuz yıl gibi bir zaman geçmiş olması ve adı geçen filmlerin artık tarihe mal olmuş olması yazıların etkisini de yitirmesine neden oluyor. Genel olarak Tezer Özlü'nün kalemini sevdim, fakat bu kitabın onu tam olarak yansıtmadığı kanaati oluştu bende. Kitap sayesinde Özlü'nün en sevdiği yazarlar olan Pavese ve Kafka hakkındaki düşüncelerine de tanıklık ediyoruz. "Yeryüzüne Dayanabilmek İçin", iddialı isminin hakkını tam olarak veremeyen bir kitap, ancak daha önce de ifade ettiğim gibi Tezer Özlü'nün dünyasına bir pencere açmak için okunabilir."
Yeryüzüne dayanabilmek için yazan, güçlü kadın. Ruhunu, fikirlerini döktüğü satırlarında onun izleri var. Sanata dair, hayata dair yazdığı yazılarıyla insanın içine dokunan kadın, Tezer Özlü. Kitaplığımın baş köşesinde yerin.
Tezer Özlü'nün diğer kitaplarından farklı olarak sinema eleştirilerini yaptığı bir kitaptı. Yazarın iç dünyasını merak eden okurlar için de gene ipucu oluşturacak şeyler var.
Sanırım Kafka'yı ilk kez Değişim öyküsü ile okudum. On beş yaşlarımda. Her böceğin daha önce insan olduğunu düşünecek kadar etkiledi beni. İnsanların yaşam ve toplumsal düzeni örgütlemekteki tutumlarının hepimizi bir böcek ya da Türkçe deyimi ile "koyun" kıldığını düşünemeyecek kadar gençtim.
Kafka, Milena'ya yazdığı mektupların birinde: "Mektup yazmak, insanının kendisini merakla bekleyen hayaletlere açması demektir. Yazıyla verilen öpüşmeler, hiçbir zaman yerini bulmaz, yolda hayaletler tarafından emilip bitirilir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeryüzüne Dayanabilmek İçin
Alt başlık:
Bütün Yapıtları - Yazılar
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750826917
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır. (Ya da kendi kendine kanıtlamak için). Çünkü, insanın kişisel özgürlüğü, kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar.

Tezer Özlü'nün yurtdışındayken Türkiye'deki dergilere yazdığı, dünya edebiyatıyla, sinema ve tiyatroyla kurduğu ilişkiyi kendi edebiyatı içinden yorumladığı yazılardan oluşan Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, yazarın iç dünyasını takip eden tutkun okurlar için yeni bir ışık sağlıyor. Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk'un yazarından yine yaşamla ve ölümle hesaplaşan yazılar...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 510 okur

  • Gizem Kuzu
  • Nagihan Çoban
  • Hasret
  • Ümit Akyiğit
  • Dilek
  • Berke Pağnıklı
  • Eda
  • Okuyan Anne
  • Madak
  • Hope

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%3.3
18-24 Yaş
%29.9
25-34 Yaş
%37.5
35-44 Yaş
%19
45-54 Yaş
%4.3
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.5
Erkek
%26.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.3 (33)
9
%20.9 (31)
8
%27.7 (41)
7
%16.9 (25)
6
%6.1 (9)
5
%3.4 (5)
4
%0.7 (1)
3
%0.7 (1)
2
%1.4 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları