Yeryüzüne Dayanabilmek İçin Bütün Yapıtları - Yazılar

8,1/10  (31 Oy) · 
110 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.122 gösterim
Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır. (Ya da kendi kendine kanıtlamak için). Çünkü, insanın kişisel özgürlüğü, kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar.

Tezer Özlü'nün yurtdışındayken Türkiye'deki dergilere yazdığı, dünya edebiyatıyla, sinema ve tiyatroyla kurduğu ilişkiyi kendi edebiyatı içinden yorumladığı yazılardan oluşan Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, yazarın iç dünyasını takip eden tutkun okurlar için yeni bir ışık sağlıyor. Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk'un yazarından yine yaşamla ve ölümle hesaplaşan yazılar...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789750826917
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Tezer Özlü'nün çesitli dergilerde yayımladığı güncel yazılardan ve röportajlarından oluşuyor. 80'lerin edebiyat, sinema, tiyatro ödülleri hakkında bilgiler yer alıyor. Diğer Tezer Özlü kitaplarından tamamen farklı içerikte bu yüzden.

Tuğçe 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tezer Özlü'nün sanatsal yönünün daha çok üzerinde durulduğu bu yazılar kız kardeşi Sezer Duru tarafından kitaplaştırıldı. Yurt dışındayken Türkiye'deki dergilere, gazetelere gönderilen yazılardan oluşan bu kitapta sanatsal olaylara karşı duygu ve düşüncelerini okuyorsunuz. Kendi dünyasına yakın bulduğu yazarları, eserleri büyük bir ustalıkla anlatıyor. Aynı zamanda sinema kültürü çok iyi olan Tezer Özlü başta Venedik, Berlin olmak üzere kentlerdeki film festivallerinde izlediği filmleri yorumluyor. Birçok filmi o kadar güzel anlatmış ki izlenecekler listeme girdiler. Kitapla ilgili tek eksi yön konu bütünlüğünün olmaması ve zaman kavramına dikkat edilmemesi biraz yorucu olabiliyor. Okurken keyif aldığım bir kitap oldu. Tavsiye ederim :)

Gülçehre Aydın 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Tezer Özlü' nün sinemaya, tiyatroya ve edebiyata olan bakış açısını yansıtan; fazlaca değer verdiği yazarlar hakkında bilgiler barındıran ve dünya edebiyatına da inceleyerek arada bunu Türk edebiyatı ile de karşılaştıran ve inceden dokundurmalar yapan halini bilmek için ideal bir yapıt. Yazdığı yazıları yurtdışından Türkiye'deki dergilere göndermiştir. Bu eserde de bu yazılar yer alıyor.
Tezer Özlü okumanın ve onu anlamanın ayrıcalık olduğu kanısındayım.

elif güner 
09 Şub 21:58 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tezer Özlü'nün diğer kitaplarından farklı olarak sinema eleştirilerini yaptığı bir kitaptı. Yazarın iç dünyasını merak eden okurlar için de gene ipucu oluşturacak şeyler var.

angelsbooks 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Bilgi birikimi müthiş biriymiş kendisi. Yeryüzüne Dayanabilmek İçin'i okursanız sizlerde anlayacaksınız.
Aslında kitapların arkasında yazarı anlatan ufak cümleler var. "Türk edebiyatının nostaljik, gamlı, lirik prensesi." Benim en sevdiğim kitap Eski Sevgi ~ Eski Bahçe ve hemen ardından Yeryüzüne Dayanabilmek İçin oldu. Henüz okumadığım bir kaç kitabı daha var ama onlara daha zaman var.
Diğer kitapları kendini daha çok anlattığından çok karanlıklar. Tezer Özlü okuma niyetiniz varsa psikolojinizin iyi olduğu bir dönem seçmelisiniz diye düşünüyorum. Yazdıkları, bizzat kendi hatıraları olduğundan insana ayrı bir tesir ediyor.
Naçizane tavsiyem bu yazarın kitaplarını ardarda okumamanız olacak. Kitapların sayfa sayılarına aldanmayın. Yükleri ağır...

Hatice A. 
11 Şub 21:57 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · Puan vermedi

Tezer Özlünün derleme yapılmış bir kitabı. Sinemaya dair ödüller ve ödüllerin üzerinde incelemeler yapılmış kendi fikrini okularıyla paylaştığı bir kitap olmuş. Çok zorlandım bitirmekte; bir süre sonra insan yabancı isimlerin ve ülkelere ait filmlerde gömülüp kalıyor. Lakin Tezer Özlünün de ne kadar aktif ve kültürlü bir bayan olduğunu da görmüş oluyor insan. Okurken sıkılmayanlardan olmanız dileğiyle..

Kitaptan 35 Alıntı

Murat Sezgin 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Peter Weiss
İnsanın anadilini yitirmesi, merkez kişiliğinin yıkılması demektir.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 164 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 164 - YKY)
Murat Sezgin 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Franz Kafka
Sanırım Kafka'yı ilk kez Değişim öyküsü ile okudum. On beş yaşlarımda. Her böceğin daha önce insan olduğunu düşünecek kadar etkiledi beni. İnsanların yaşam ve toplumsal düzeni örgütlemekteki tutumlarının hepimizi bir böcek ya da Türkçe deyimi ile "koyun" kıldığını düşünemeyecek kadar gençtim.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 12 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 12 - YKY)
Murat Sezgin 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kafka, Milena'ya yazdığı mektupların birinde: "Mektup yazmak, insanının kendisini merakla bekleyen hayaletlere açması demektir. Yazıyla verilen öpüşmeler, hiçbir zaman yerini bulmaz, yolda hayaletler tarafından emilip bitirilir."

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 15 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 15 - YKY)
Murat Sezgin 
 18 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Peter Weiss
Eleştirmekten, değiştirmek istemekten vazgeçmek, insanın kendisinden vazgeçmesi demektir.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 164 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 164 - YKY)
Murat Sezgin 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Neden Yazılır?
Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 10 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 10 - YKY)
Tuğçe 
 15 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bireysel kurtuluş diye bir yaşam biçimi yoktur. İnsan, her zaman toplumsal bir yaratık olduğunu kavrayıp kendi sınıfının bilinçlenmesi ve daha insancıl koşullara kavuşması için çaba gösterdikçe mutlu olabilecek, yaşamını değerlendirecektir. Yaşam, şöyle bir yaşanıp geçmek için varolmak değildir. Aksine insanları, en insancıl yaşamlara ulaştırmanın mücadelesinin verildiği bir olgudur. Bilinçsiz bir yaşam, insan yaşamı değildir. Bir anlamda aileyi yöneten, çocuklarını yetiştiren kadınlar da olduğuna göre, aydın Türk kadının en büyük görevi, diğer kadınları bilinçlendirmek olacaktır.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 45)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 45)
Özlem Akbaş 
04 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanlara üç çağrım var. Her bireyi insanlığa ihanet etmemeye çağırıyorum. Bugünün insanının üç uzuva gereksinimi var:
1- Akıl için kafaya
2- Duygu için yüreğe
3- Omurga: Bu da kimse önünde sürünmemek için."

Hilde Domin

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 30 - Yapı Kredi Yayınları)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 30 - Yapı Kredi Yayınları)

“İnsanlara üç çağrım var. Her bireyi insanlığa ihanet etmemeye çağırıyorum. Bugünün insanının üç uzvuna gereksinimi var:

1 )Akıl için kafaya

2) Duygu için yüreğe

3) Omurgaya: Bu da kimse önünde sürünmemek için."

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer ÖzlüYeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü
Gamze Boz 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgi Soysal
Onun için kent önemli değildi. Önemli olan insandı. İnsanın sömürülmeden insanca yaşaması, herkesin akıl ve yeteneklerinin yerini bulmasıydı.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 27)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 27)
Arhon 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu

Türkiye'de emekçi sınıfların mücadelesi, bu sınıf insan­larının kadın, erkek, çocuk yani tüm bireyleriyle bilinçlenip, belli bir kültür düzeyine erişmesi ile gerçekleşecektir, işte ancak bu gerçekleştiği an, kadının sorunlarına da çözümler bulunabilecektir. Burada da en büyük görev, gene aydın insa­na, aydın kadına düşmektedir. Bugünün çağdaş dünyasında bilinçsiz bir kurtuluş yoktur. Bilinçsizce sınıf atlamak, insana hiçbir çözüm getirmez. İnsan, hem toplumsal yaşamı, hem iş hayatı, hem kendi iç dünyası hem özyaşamı için bilinçlenmek zorundadır. Hiçbir toplumsal sınıfın insanı, bilinçsiz ve kendi sınıfından soyutlanarak (yani ayrılarak), sınıf atlamaya çaba­layıp bir çözüme ulaşamaz. Para ve maddeye bağlanıp dün ya da "kendi paçasını kurtarmak" terimi, artık çağdaş dünya insanı için geçerli değildir. Ve özellikle o insan, Türkiye gibi bir ülkenin insanı ise.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 44)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 44)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber