Yeryüzüne Dayanabilmek İçin Bütün Yapıtları - Yazılar

8,2/10  (67 Oy) · 
243 okunma  · 
59 beğeni  · 
1.909 gösterim
Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır. (Ya da kendi kendine kanıtlamak için). Çünkü, insanın kişisel özgürlüğü, kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar.

Tezer Özlü'nün yurtdışındayken Türkiye'deki dergilere yazdığı, dünya edebiyatıyla, sinema ve tiyatroyla kurduğu ilişkiyi kendi edebiyatı içinden yorumladığı yazılardan oluşan Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, yazarın iç dünyasını takip eden tutkun okurlar için yeni bir ışık sağlıyor. Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk'un yazarından yine yaşamla ve ölümle hesaplaşan yazılar...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789750826917
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Tezer Özlü'nün çesitli dergilerde yayımladığı güncel yazılardan ve röportajlarından oluşuyor. 80'lerin edebiyat, sinema, tiyatro ödülleri hakkında bilgiler yer alıyor. Diğer Tezer Özlü kitaplarından tamamen farklı içerikte bu yüzden.

Yonca 
12 Mar 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Degerli Tezer Özlüyle ilk kez bu kitabıyla tanıştım.Kitapta sinemaya, tiyatroya ve edebiyata olan bakış açısını paylaştığı ve değerli yazarları konu aldığı güzel keyifli bir kitaptı. Kafka hakkında yeniden yolculuk yapmak oldukça güzeldi benim için keyifle okuduğum kitaplardan biriydi.

Şerife Nur Yüksel 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum her Tezer Özlü kitabı dönüş yollarıma barikatlar kurarak beni bir yerlere götürüyor. İsmini gördüğüm zaman sanki bir tren istasyonundayım ve uzanacağım kitap nereye gideceğini bilmediğim bir tren.Yeryüzüne Dayanabilmek İçin adlı kitabı da beni aldı ve geçmişe götürdü. Seksenli yılların film festivallerine,kitap fuarlarına,edebiyat ödüllerine.

Tezer Özlü her yönüyle kendine hayran olunası bir kadın bence. Edebiyatımıza kazandırdığı kendine has üslubu, yazdıklarınu okurken hissettiğimiz samimiliği yetmez gibi bu kitabında ağırlıklı olarak sinemaya olan tutumunu görüyoruz. Ve itiraf etmek gerekirse benim gibi film izlemekten pek hoşlanmayan,sinema kültürü zayıf birine bile gerek eleştiri gerek yorumları ile bir film listesi hazırlatıyor.

Gelelim kitabın en beğendiğim, tamamının altını çizemeyeceğim için başlığı çizdiğim bölüme.Başlığı Tarkovski: " İnsanlar ve Politikacılar Kendi Yarattıkları Sistemin Tutsağı Oldular " olan yazıda 1983 yılında gazeteci ve psikiyatrist İrena Brezna'nın yönetmen Andrei Tarkovski ile yaptığı röportaj yer alıyor. Röportaj içeriğine özet şeklinde yer verip o caanım sohbeti burada heba etmek istemiyorum ama hepinizin o sohbeti- röportajı- okumanızı çok çok isterim.( Bahsettiğim sohbet Milliyet Sanat'ta 1 Ağustos 1984 yılında yayımlanmış.)

İmcelememi Tezer Özlü'nün kitapta geçen "İnsana inanıyorsak, her insana inanmalıyız." sözüyle bitirmek istiyorum.

Keyifli okumalar. :)

Tuğçe 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tezer Özlü'nün sanatsal yönünün daha çok üzerinde durulduğu bu yazılar kız kardeşi Sezer Duru tarafından kitaplaştırıldı. Yurt dışındayken Türkiye'deki dergilere, gazetelere gönderilen yazılardan oluşan bu kitapta sanatsal olaylara karşı duygu ve düşüncelerini okuyorsunuz. Kendi dünyasına yakın bulduğu yazarları, eserleri büyük bir ustalıkla anlatıyor. Aynı zamanda sinema kültürü çok iyi olan Tezer Özlü başta Venedik, Berlin olmak üzere kentlerdeki film festivallerinde izlediği filmleri yorumluyor. Birçok filmi o kadar güzel anlatmış ki izlenecekler listeme girdiler. Kitapla ilgili tek eksi yön konu bütünlüğünün olmaması ve zaman kavramına dikkat edilmemesi biraz yorucu olabiliyor. Okurken keyif aldığım bir kitap oldu. Tavsiye ederim :)

Öz 
07 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Bu kitapla Tezer Özlü'ye olan saygım bir kat daha arttı..Milliyet Sanat'taki kendi yazıları ve röportajlarından oluşan bu kitapta kültürel birikimine olan hayranlığımı ifade edecek cümleyi kuramam sanırım.Sanatın hemen her dalına olan hakimiyetindeki güçlü duruşu, kendi yapıtlarını oluştururken ortaya koyduğu dil ve kültür hassasiyeti üzerine düşünüş biçimi,film festivallerinde gösterilen filmlere dair analizleri bana çok nitelikli bir bakış açısı sunarken,kitapta en çok ilgimi çeken ve hoşuma giden bölümlerden biri olan Tarkovsky röportajı gerçekten dikkatle ve özenle okunmaya değer.Çok farklı niteliği olan bu kitabın insanı kültür-sanat eksenindeki pek çok konuda zenginleştiriyor olması yadsınamaz.Tezer Özlü,muhteşem kadın....

Gülçehre Aydın 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Tezer Özlü' nün sinemaya, tiyatroya ve edebiyata olan bakış açısını yansıtan; fazlaca değer verdiği yazarlar hakkında bilgiler barındıran ve dünya edebiyatına da inceleyerek arada bunu Türk edebiyatı ile de karşılaştıran ve inceden dokundurmalar yapan halini bilmek için ideal bir yapıt. Yazdığı yazıları yurtdışından Türkiye'deki dergilere göndermiştir. Bu eserde de bu yazılar yer alıyor.
Tezer Özlü okumanın ve onu anlamanın ayrıcalık olduğu kanısındayım.

Sedanur Akkoyun 
02 May 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Federal Almanya... Neredeyse her paragrafta rastlamak mümkün bu iki kelimeye. Şahsi deneyimimi yazacak olursam, sonlara doğru görmezlikten gelmeye alıştım. Tezer Özlü'yü ilk okuyuşumdu. Ve kitabı bitirdiğimde söylediğim tek şey "İlk kitap için yanlış seçimmiş." oldu.
Kitap, yazarın dergilerde yayımlanan yazılarının derlenip kitaplaştırılmış hali. Farklı başlıklar altında toplanmış, bir sürü yazı. İçeriğinde çeşitli yerlerde düzenlenmiş film festivalleri, alınan ödüller ve sahipleri hakkında bilgiler yer alıyor. Yabancı isimlerden sıkılmak mümkün, hatta ben de sıkılmış olabilirim. Ama "gurur" duygusu ağır bastı. Ne demek "gurur" ?
Tezer Özlü, edebiyatımızın gurur kaynağı. Özellikle Almanya'da bir Türk olarak aktif olması, yabancı dillere, kültürlere ve sanat anlayışlarına bu derece hakim olması imrenilecek bir durum. Avrupa'da bizi temsil etmek, orada çalışıp ana dilinden farklı bir dilde eserler vermek de zor olsa gerek. Ve tüm bunların yanında bir de kadın olması...
Diyeceğim o ki, Tezer Özlü'yü ilk okuyuşunuzsa tercihiniz bu olmamalı, çünkü yazarın edebi kalemi hakkında bilgi sahibi olmak zor. Bu daha çok merak üzerine okunacak bir kitap. Beklentiniz, bir öykü ise diğer kitapları daha tatmin edici olacaktır.

Emine Üstün 
 12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yeryüzüne dayanabilmek için yazan, güçlü kadın. Ruhunu, fikirlerini döktüğü satırlarında onun izleri var. Sanata dair, hayata dair yazdığı yazılarıyla insanın içine dokunan kadın, Tezer Özlü. Kitaplığımın baş köşesinde yerin.

Ayşe Y. 
 16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Tezer Özlü'nün yurtdışında yaşarken zamanın dergilerine gönderdiği yazılarından oluşan "Yeryüzüne Dayanabilmek İçin" adlı kitabı, yazar hakkında genel bir fikir edinebilmek için okunabilir. Kanımca bu tür toplama yazılardan oluşan kitaplarda karşımıza çıkan bir sorun bu kitapta da görülüyor: Her yazı ilgi çekici ya da doyurucu olmayabiliyor. Örneğin yazar Berlin'deki film festivallerinden bahsediyor, ancak aradan otuz yıl gibi bir zaman geçmiş olması ve adı geçen filmlerin artık tarihe mal olmuş olması yazıların etkisini de yitirmesine neden oluyor. Genel olarak Tezer Özlü'nün kalemini sevdim, fakat bu kitabın onu tam olarak yansıtmadığı kanaati oluştu bende. Kitap sayesinde Özlü'nün en sevdiği yazarlar olan Pavese ve Kafka hakkındaki düşüncelerine de tanıklık ediyoruz. "Yeryüzüne Dayanabilmek İçin", iddialı isminin hakkını tam olarak veremeyen bir kitap, ancak daha önce de ifade ettiğim gibi Tezer Özlü'nün dünyasına bir pencere açmak için okunabilir."

İpek Seray 
 11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Tezer Özlü'nün okuduğum ilk eseri. Daha önce tabi ki sosyal medyada olsun, çeşitli edebiyat dergilerinde olsun cümlelerini görüyordum ama kitap biçiminde okuduğum ilk eseri oldu. İyi ki de oldu. Edebiyatımızın en birikimli ve kültürlü, ufku geniş kadın yazarlarından biri. 1986 yılındaki ölümüne kadar çeşitli gazetelere yazdığı yazıların bir derlemesi bu eser. Özellikle 119.sayfadaki Andrey Tarkovski röportajını çok beğendim ve altını çizeceğim birçok cümle buldum. Onun dışında Tezer Özlü çeşitli film festivallerine katılmış ve onlar hakkında incelemelerde bulunmuş. Tezer Özlü'yü tanımak açısından aslında ilk bu eserden başlamak yanlış, bence Çocukluğumun Soğuk Geceleri'ni okusam daha güzel olurdu diye düşünmedim değil ama ne yapalım o da ikinci okuduğum olacak artık.

2 /

Kitaptan 156 Alıntı

Seher 
19 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ot gibi yaşamaktansa, uykusuz kalmak daha iyi.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 18 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 18 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı)
Murat Sezgin 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Peter Weiss
İnsanın anadilini yitirmesi, merkez kişiliğinin yıkılması demektir.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 164 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 164 - YKY)
Murat Sezgin 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Franz Kafka
Sanırım Kafka'yı ilk kez Değişim öyküsü ile okudum. On beş yaşlarımda. Her böceğin daha önce insan olduğunu düşünecek kadar etkiledi beni. İnsanların yaşam ve toplumsal düzeni örgütlemekteki tutumlarının hepimizi bir böcek ya da Türkçe deyimi ile "koyun" kıldığını düşünemeyecek kadar gençtim.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 12 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 12 - YKY)
Murat Sezgin 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kafka, Milena'ya yazdığı mektupların birinde: "Mektup yazmak, insanının kendisini merakla bekleyen hayaletlere açması demektir. Yazıyla verilen öpüşmeler, hiçbir zaman yerini bulmaz, yolda hayaletler tarafından emilip bitirilir."

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 15 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 15 - YKY)
Murat Sezgin 
 18 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Peter Weiss
Eleştirmekten, değiştirmek istemekten vazgeçmek, insanın kendisinden vazgeçmesi demektir.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 164 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 164 - YKY)
Sarya 
Dün 19:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her olaydan ve sıkıntılardan çok şey öğrenileceğine inanıyorum.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer ÖzlüYeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü
Yonca 
12 Mar 2017 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çok önemsiz sorunlarla uğraşıyoruz ve bugünün krizli dünyasını kurtardığımızı sanıyoruz. Oysa yanılgıya düşüyoruz. Kanım ca bu tür sorunlarla uğraşm ak tehlikeli. Bizi temel sorundan uzaklaştırır: Akılsal düzeyde sürdüreceğimiz mücadeleden. Akılsal/tinsel mücadele her alanda veriliyor.Bu nedenle herkes bu mücadeleyi anlıyor. Hiç eğitim görmemiş ama yüce ruhlu bir insan, temel sorunun nerede yattığını
kavrar.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Yapı Kredi Yayınları)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Yapı Kredi Yayınları)
Seher 
 20 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Stefan Zweig
Yaşama kendi dileğimizle başlamıyoruz, oysa ölümü seçmekte özgürüz. Bu kararı verdiğimden beri çok rahatladım.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 35 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 35 - Yapı Kredi Yayınları, 5. Baskı)
Murat Sezgin 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Neden Yazılır?
Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır.

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 10 - YKY)Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Tezer Özlü (Sayfa 10 - YKY)

Kitapla ilgili 1 Haber