İman ve Küfür Muvazeneleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
12,7bin
Gösterim
Adı:
İman ve Küfür Muvazeneleri
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
245
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438489
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
Dünyada ve ahirette mutluluğu kazanmanın yolları,iman neler kazandırır inançsızlık neye mal olur ? Kader nedir ? Kur'an ve felsefenin mukayesesi İmanla ve Allah'ın emirlerine uygun bir hayatla dünyada cennete döner, inançsızlık ve Allah'a isyan ise insanın dünyasınıda cehenneme çevirir. Kısacası, "Kimin için Allah var , ona herşey var. Ve kimin için yoksa herşey ona yoktur, hiçtir."
250 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Benim hikayem seninle başladı..

Aczine tahammül edemiyor ve imanın tüm gücünü dem ve damarlarında hissetmek istiyorsan ; ne duruyorsun kardeşim ?

" Çünkü sen, çendan nefsin ve suretin itibarıyla hiç hükmündesin. Fakat vazife ve mertebe noktasında, sen şu haşmetli kainatın dikkatli bir seyircisi, şu hikmetli mevcudatın belagatlı bir lisan-ı natıkı ve şu kitab-ı alemin anlayışlı bir mütalaacısı ve şu tesbih eden mahlukatın hayretli bir nazırı ve şu ibadet eden masnuatın hürmetli bir ustabaşısı hükmündesin. "

İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. { Necm, 53/39 }
245 syf.
·40 günde·Puan vermedi
Nerden başlasam bilemedim :)

Evet hiç bu kadar uzun serüvene çıktığım bir kitap olmamıştı. Niye bu kadar uzun sürdü bu kitabı bitirmen diye sorarsanız, kitap gerçekten nasıl desem her sayfasını okudukça sanki insana biraz vakit lazım oluyor, o satırları hazmetmesi için. Eser içerisinde eski osmanlıca kelimeler çok bulunuyor. Ve gerçekten okuyupta, anlamadığım sayfalar oldu, hatta en başa dönüp baştan da okudum bir çok sayfayı, ama anlamayınca, anlaşılmıyor valla :) garip bir şekilde anlamamama rağmen sanki o satırları anlamışım gibi ruhumda bir doyum hissetim kitabı okurken. kitabın ilk sayfalarına göz atıp, ya bu kitap hiç bana göre değil diyip okumaktan vazgeçe bilirsiniz, bende öyle dedim ilk başlarda, ama bir zaman sonra yazarın anlatış dilinede alışıyor insan. Hatta osmanlıca kelimeler bile öğrendim diye bilirim :) benim size önerim “Risale-iNur“ kütüphanesi adlı bir uygulama var. onu indirip oradan okumanızı öneririm. Çünkü anlamadığınız kelimelerin üzerine basılı tutunca, anlamının ne olduğunu açıklayan bir yazı çıkıyor yukarda, ve böylelikle yazarın dilini daha çabuk kavrıyor, ve tabikide anlıyorsunuz. En azından kendinizi google’de bulmuyorsunuz dakika başı :) ağır ilerleyen, çokça sabır gerektiren bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ama eğer okumayı düşünüyorsanız ilk sayfalar da pes etmeyin kesinikle devam edin. Herkezin okumak istiyiceği bir kitap olmadığını biliyorum. Ama aradada böyle kitaplar da okumamız gerektigini düşünüyorum ben.


Keyifli okumalar...
 • Lem'alar
  9.5/10 (565 Oy)775 beğeni1.942 okunma10bin alıntı12,3bin gösterim
 • Asa-yı Musa
  9.5/10 (678 Oy)923 beğeni2.356 okunma6,2bin alıntı15,3bin gösterim
 • Mektubat
  9.4/10 (449 Oy)624 beğeni1.580 okunma8,8bin alıntı9,4bin gösterim
 • Tarihçe-i Hayat
  9.4/10 (387 Oy)483 beğeni1.289 okunma5,9bin alıntı6,3bin gösterim
 • Sözler
  9.4/10 (871 Oy)1.209 beğeni2.491 okunma17,8bin alıntı22,7bin gösterim
 • Mesnevi-i Nuriye
  9.6/10 (338 Oy)421 beğeni1.134 okunma6,6bin alıntı7,7bin gösterim
 • Şualar
  9.4/10 (311 Oy)383 beğeni1.083 okunma5,9bin alıntı5,4bin gösterim
 • Gençlik Rehberi
  9.3/10 (336 Oy)460 beğeni1.357 okunma2.207 alıntı6,9bin gösterim
 • Küçük Sözler
  9.1/10 (293 Oy)318 beğeni1.118 okunma1.292 alıntı5,2bin gösterim
 • Barla Lahikası
  9.6/10 (214 Oy)266 beğeni830 okunma1.945 alıntı3.549 gösterim
245 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Okumaya , başlamaya , bitirememeye korktuğum kitaplar.... "Risale-i Nur Külliyatı"
Üstad Bediüzzaman Hazretleri ...

Bilmem kaçıncı defa okumaya karar verdiğim , hatta başlayıp bıraktığım ,Lemalar , Sözler , Gençlik Rehberi .....
Bu kez yine tamam dedim başlayacağım , sâdık kalacağım Risale'ye ...

BİSMİLLAH , her hayrın başıdır . Biz dahi başta ona başlarız. ...... diyerek birinci Söz'e başlıyor Üstad .
BİSMİLLAH diyerek başlamalıyım dedim . Ve okuyup bitirdiğim ilk kitabı oldu."İman ve Küfür Muvazeneleri"

Orhan Kırkpınar ; Risale, nazlı gelin gibidir ,peçesini herkese açmaz diyor. Ve nazını kırdığım için çok mutluyum...

Okumamak için o kadar fazla bahane var ki ... Dili çok ağır , kelimelerin anlamını bilmiyorum , anlamıyorum zaten , zamanım yok gibi .... Lütfen kendimizi kandırmayalım.(başta ben) O kadar malayani konulara saatler ayırabiliyorsak ,yarım saatimizi de Risale'ye ayırabileceğimizi düşünüyorum.

Tüm kitabı alıntılarla paylaşmak isterdim;Her cümlesi hayatımıza yön veriyor.

Ey nefsim! Madem öyledir, sen dahi kalbim gibi ağla ve bağır ve de ki:
'Fâniyim, fâni olanı istemem.
Âcizim, âciz olanı istemem. Ruhumu Rahman'a teslim eyledim, gayr istemem. İsterim, fakat bir yâr-ı bâki isterim.
Zerreyim, fakat bir Şems-i Sermed isterim.
Hiç-ender-hiçim, fakat bu mevcudatı birden isterim.'"
245 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10 puan
Tek tek nakış nakış kalbime isledim.. düşündüm biz ufacık zerre iken kendimizi ne kadar büyüttük oysa tek.bir ağaçta yaprak bile değildik nasıl kibirliydik görevimizi nasıl unuttuk nasıl bu davayı sahiplenemedik, kolay bulmuştuk çünkü eziyetini çekmişlerdi hesabı ödenmişti....
Biz kıymet bilemedik RABBİM bir an evvel bu gaflet uykusundan uyandırsin bizleri uyanın kardeşlerim uyanalim bu davamıza bize bırakılan bu mirasa sahip çıkalım ...
245 syf.
·64 günde
Şöyle ki aslında uzun bir inceleme yapamayacağım çünkü yarın sınavım var ve içinde bu kadar yoğun içerik olan bir risaleyi anlatmaya çalışsam ki anlatamam oyüzden hiç yazmamanın daha doğru olduğunu düşündüm... Bu benim ilk risale okuyuşumdu. O sebeble heyecanlıydım ve çok şükür ki bir tanesini bitirmek nasip oldu. Aslında dil olarak beni yoran başka kitap olsa bitirmeye çalışmazdım ama okuyan kişilerin cümle kuruş şekline, anlatım tarzına ve kelime dağarcıkları başta olmak üzere ki bu şeklen gözüken bir faydası baktığımda ve ilmen, fikren ve elbetteki manen de şifa bulduklarına inandığım ve ben de "onlar" gibi olmak onlara yetişebilmek gayesiyle okudum. Ve faydasını da biraz biraz görmeye başladım. En basitinden ufak bir sohbette verdiğin örneklere bile yansımış olması bilgilerin hafizana yerleştiğinin kalıcılaştığının göstergesi. Bu bakımdan somut örnekler içermesi de bunu kolaylaştırıyor diyebilirim.
Dediğim gibi ilk risale okuyuşumdu. O yüzden pek bir altyapıya sahip olduğum söylenemez bu incelemeden de anlaşılıyor :) Lakin risale okumaya devam etmek istiyorum inşallah da edeceğim.
İman ve küfür muvazenelerinden başladım ama ikinci olarak ne okunması gerektiğini bilmiyorum pek fazla. Belirli bir sıralaması ya da okuma kolaylığı açısından bir işleyişi var ise risale-i nur okuyanlardan tavsiyelerini beklerim.
Hayırlı geceler dilerim.
250 syf.
·16 günde·10/10 puan
Arkadaşlar bu benim ilk Risalem..
E doğal olarak çok heyecanlı ve huzurluyum(okuyan bilir ruh halimi) Başlama serüvenim sizlerin alıntılarınız ile oldu. Dilinin ağır olduğunu biliyoruz ve hangi yayın evinden daha iyi okunur bunun ayırdımını yapamamak da eseri elime almamı geçiktirdi.

Bitirdiğim eserin yayınevi RNK NEŞRİYAT

Basımı harika ciltli olması onu daha da muazzam kılıyor. Ve gözü yormuyor
Eseri okurken lügattan yararlanmanız gerekiyor bu arada içerisindeki ayetlerin meali yok işte bu biraz üzücü
o an keşke kod okutma gibi ayet okutma da olsa hemen anlamını öğrensek ne güzel olurdu diye düşündüm.

Dikkat!
Eserin bu arada sade versiyonunu üstadımız Said Nursi onaylamamakta..

Neyse ki bu eserde öyle bir durum yoktu.. Bu nedenle anlamadığım yerler de oldu ama diyorum ya bitirdim en azında kelimelere aşinayım ve anlamlarını az çok biliyorum bu arada arkadaşlar ne kadar zengin bir dil anlamına bakıyorum ve o kelimeye benzer o kadar çok kelime var ki bu ne zenginlik aşık oldum, zaten etimolojiye ayrı bir ilgim var, eseri okumaya teşvik edende anlamadığım halde telaffuz etmeye bayıldığım o kelimelerdi
bu nedenle kitabın edebi yönü had safhada bu durum önemli mi elbette..diğer edebi eserleri somut yönden sollamakta(yeni başlayanları cezbeder)

Kitabın dili çok samimi çünkü sahibinden(Azze ve celle) geliyor cümleler. İlk hissettiğim huzurdu..
Taşlar rayına oturuyor kalbimi ne kadar kastığımın farkına vardım öyle ki imanda sıkıntı vardı.Sizi teslimiyete davet ediyor.. Arkadaşlar çok zor o nefsi sahiplenmek onu taşımak.. kaldı ki ruha sen yetemezsin bu nedenle o taşın altına girmemekte fayda var, al sana prospektüs sana her şeyi tüm ihtimalleri ispatlarıyla gösteriyor ve inanır mısın cümleler çok taze.. Eskimeyecek tarzda.. Adeta büyük resmi görüyorsunuz biz ne kadar gaflete girmişiz diye düşünüyorsunuz. Eser bitti mi tabii ki hayır formalite icabı okudum bitti ama bitmedi :) videolarla açıklamalarla desteklenmeli. Yanlış anlamak da var ki aman aman.. İman derken küfür misali olur. Bu arada eseri her elimden bıraktığımda elhamdülillah lafzı genelde dilimdeydi sizlere de tavsiye ederim doydugunuzu daha çok hissedeceksiniz.
Ek bilgi..
2. Risalem SÖZLER farklı yayınevinden
SÖZ BASIM yayınevi ..
Rnk neşriyattan farkı açıklamalı mealli ve lügatlı.Bu nedenle syf sayısı 1070..sayfanın yarısı açıklamalarıyla dolu bu yönü iyi arkadaşlar
Olumsuz yönü sayfalar çok - - - - - ince aman dikkat not almak biraz güç hadi bunu da eledim zaten kıyamam SAYFALARA kalem değdirmem.
2. Olumsuz yönü bir miyop adayı olaraktan gözlük de takmama rağmen biraz gözü yoruyor, parlak çünkü sayfalar loş ışıklarda onu halledebilirsiniz. Yalnız rnk neşriyatın syf yapısı çok iyiymiş onu anladım
Son son son cümleler.
Genelde ciltli satılmakta fiyatlar da biraz tuzlu olabilir dilerseniz uygulamadan da okuyabilirsiniz alışkanlık meselesi kimisi ekitabı çok seviyor bu da bir alternatif ve ücretsiz. Sözlük kuran tesbihat cevşen okuma takibiniz bunlar da ek güzellikleri
İnşaAllah size de nasip olur olduysa da artarak devam eder. Sizlere teşekkür ediyorum rnk öncesi hergün alıntılarınızı okuyarak bu mecrada beni Risale ye hazırladınız.
Elhamdülillah Diğer Rnklar da görüşmek üzere Allaha emanet olun cemaat-i Müslimin.

(video tavsiyesini unutmuşum hemen şuralara yapıştıralım)
https://youtu.be/ibIj1AlZHtk
https://youtu.be/hH-XBbSIYhY
https://youtu.be/Sl86Ovlnb3s
245 syf.
·Puan vermedi
İlk okuduğum zaman bazı kelimeleri anlamamıştım ve bunu okumanın zor olduğunu düşünmüştüm. Bir yere kadar okuduktan sonra karar verip baştan okudum ve anlamadığım yerleri tekrar tekrar okudum, kitabın sonuna geldigim de ise söylenen dini ahlakın nasıl olacağı ve ona uygun hikayelerin bize ne anlatmak istediğini anladım. Sevdiğim ve ben de farklı yeri olan bir kitap.
245 syf.
·Puan vermedi
Temel yoksa üzerine neyi inşa edersek manasız olacak madem. O zaman önce iman diyoruz. İman etmek inandım demek kadar basit bir mesele değil. Sağlam olması için ispat lazım delil lazım.Bu sebeple Risalei Nur külliyatı defalarca okunmalı çünkü bu devirde imanımızı sürekli tazelememiz gerekiyor.
245 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hayat rehberi Kur'an ı Kerimin tefsiri niteliğinde Said Nursi'nin Risale-i Nur Külliyatından olan Iman ve Kufur Muvazeneleri ; Sözler , Lemalar , Mektubat , Meyve Risalesi eserlerinden alınan bazı bölümlerden oluşuyor . Ilk okumaya başladığınızda dilinin ağır olduğunu düşünebilirseniz ama Bediuzzaman'ın da belirttiği gibi risaleler perdeli gider okumaya devam ettikçe perde aralanır . Külliyatı bitirme niyetiyle .
Allah ebeden razı olsun .
245 syf.
·Beğendi·9/10 puan
** İçinde yaşadığımız devrin küfür devr-i olduğunu daha net tefekkür ediyorsunuz.
** Ve iman ediyorum diyenin bile küfre sebeb olduğu çok sebebler çıkıyor ortaya... Özellikle son dönemin inandım diyenleri, kalbim temiz diyenleri, biz islamın savunucularıyız diyenleri çokça düşündüren bir eser...
** Bu devirde müellifi daha güzel anlamaya götüren bir eser...
"Bu Risale, bazı âyât-ı Kur'aniyenin şuhudî bir nevi tefsiridir. Ve ondaki meseleler Kur'an-ı Hakîm'in bahçesinden koparılmış çiçeklerdir. Bu risalenin ibaresindeki icmal ve îcaz ve fehmindeki zahirî müşkülat, sana tevahhuş vermesin. Tekrar tekrar mütalaa et, tâ ki

لَهُ مُلْكُ السَّمٰوَاتِ وَ الْاَرْضِ

ve emsali tekrarat-ı Kur'aniyenin sırrı sana açılsın.


(Mesnevi-i Nuriye 261.sh - Risale-i Nur)
Ey nefsim ! Kalbim gibi ağla ve bağır ve de ki :
Faniyim, fani olanı istemem. Acizim, aciz olanı istemem.
Ruhumu Rahman'a teslim eyledim, gayrı istemem.
İsterim fakat bir yar-ı baki isterim.
Zerreyim fakat bir şems-i sermed isterim.
Hiç ender hiçim fakat bu mevcudatı umumen isterim.
"𝑭â𝒏𝒊𝒚𝒊𝒎, 𝒇â𝒏𝒊 𝒐𝒍𝒂𝒏ı 𝒊𝒔𝒕𝒆𝒎𝒆𝒎.
Â𝒄𝒊𝒛𝒊𝒎, â𝒄𝒊𝒛 𝒐𝒍𝒂𝒏ı 𝒊𝒔𝒕𝒆𝒎𝒆𝒎.
𝑹𝒖𝒉𝒖𝒎𝒖 𝑹𝒂𝒉𝒎𝒂𝒏'𝒂 𝒕𝒆𝒔𝒍𝒊𝒎 𝒆𝒚𝒍𝒆𝒅𝒊𝒎, 𝒈𝒂𝒚𝒓 𝒊𝒔𝒕𝒆𝒎𝒆𝒎.
𝑰𝒔𝒕𝒆𝒓𝒊𝒎, 𝒇𝒂𝒌𝒂𝒕 𝒃𝒊𝒓 𝒚â𝒓-ı 𝒃â𝒌𝒊 𝒊𝒔𝒕𝒆𝒓𝒊𝒎.
𝒁𝒆𝒓𝒓𝒆𝒚𝒊𝒎, 𝒇𝒂𝒌𝒂𝒕 𝒃𝒊𝒓 ş𝒆𝒎𝒔-𝒊 𝒔𝒆𝒓𝒎𝒆𝒅 𝒊𝒔𝒕𝒆𝒓𝒊𝒎.
𝑯𝒊ç 𝒆𝒏𝒅𝒆𝒓 𝒉𝒊ç𝒊𝒎, 𝒇𝒂𝒌𝒂𝒕 𝒃𝒖 𝒎𝒆𝒗𝒄𝒖𝒅𝒂𝒕ı 𝒖𝒎𝒖𝒎𝒆𝒏 𝒊𝒔𝒕𝒆𝒓𝒊𝒎."
Deme : " Zaman değişmiş, asır başkalaşmış, herkes dünyaya dalmış, hayata perestiş eder. Derd-i maişetle sarhoştur."
Çünkü ölüm değişmiyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İman ve Küfür Muvazeneleri
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
245
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438489
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
Dünyada ve ahirette mutluluğu kazanmanın yolları,iman neler kazandırır inançsızlık neye mal olur ? Kader nedir ? Kur'an ve felsefenin mukayesesi İmanla ve Allah'ın emirlerine uygun bir hayatla dünyada cennete döner, inançsızlık ve Allah'a isyan ise insanın dünyasınıda cehenneme çevirir. Kısacası, "Kimin için Allah var , ona herşey var. Ve kimin için yoksa herşey ona yoktur, hiçtir."

Kitabı okuyanlar 1.973 okur

 • ercan kara
 • İrem Özer
 • ka
 • Ecmel
 • Mina
 • Hilal Selvi سلوی هلال
 • sheriban
 • Halil İbrahim ÇELİK
 • Cemre
 • Aylin Yılmaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.6
13-17 Yaş
%8
18-24 Yaş
%24.1
25-34 Yaş
%36.8
35-44 Yaş
%17.2
45-54 Yaş
%4.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.5
Erkek
%45.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%63.3 (356)
9
%5.3 (30)
8
%2.7 (15)
7
%0.9 (5)
6
%0.4 (2)
5
%0.5 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%2.3 (13)

Kitabın sıralamaları