·
Okunma
·
Beğeni
·
2.624
Gösterim
Adı:
Lem'alar
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754320268
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sözler Neşriyat
Eserimiz, gençlere, öğrencilere, hasta ve yaşlılara, ilim adamlarına, hanımlara daha doğru bir deyişle hepimize gerekli olan hayat ve iman prensiplerinin yer aldığı bu eserde Allah'ın varlığının kesin isbatı, Peygamberimizin (a.s.m.) bizzat yaşayarak gösterdiği saadet yolu, aile hayatının huzur prensipleri, iman kardeşliğini pekiştiren esaslar, günahın psikolojik tahlili ve günahtan kurtuluş yolları gibi konular ele alınmaktadır.
Bediüzzaman Said-i Nursi Hazretleri en büyük müfessirlerden biri olmakla beraber,O'nun tefsirlerini her açıp okuduğunuzda daha evvel görmediğiniz bambaşka bir buutla hakikatin keşfine mazhar olur,sonunu getiremeyeceğiniz bir ilmin nuruyla serfiraz olursunuz.
Lemalar, Otuzüç Lema ve Münacaat'tan oluşan,pek çok meselenin bir bütün içinde sırt sırta verdiği bir hazine...

Hz. Yunus'un (a.s.) kıssası ile başlayan eser,Hz. Eyyûb'un (a.s.) duasının tefsiriyle devam ediyor.

Bediüzzaman Hazretlerinin risalelerini ve diğer eserlerini okuyanların aşina oldukları 'nükteler' ve 'sırlar' la genişletilen mevzularda ki örgü ve belâgat hayret uyandırıcıdır.

Lemalar'dan birkaçı Sözler ve Şualar eserlerinde de neşredilmiş.

Böyle muhteşem bir ilim membagını tahlil etmek şöyle dursun,tedrisine mazhar olmak en büyük temennimdir.

Yalnız bir paragrafı bile üzerinde günlerce mütalaa gerektirir ki,ayrı bir kitap konusudur.

"Ey hadsiz acz ve nihayetsiz fakr içinde yuvarlanan bîçare insan! Rahmet ne kadar kıymetdar bir vesile ve ne kadar makbul bir şefaatçi olduğunu bununla anla ki: O rahmet, öyle bir Sultan-ı Zülcelal'e vesiledir ki, yıldızlarla zerrat beraber olarak kemal-i intizam ve itaatle -beraber- ordusunda hizmet ediyorlar. Ve O Zât-ı Zülcelal'in ve o Sultan-ı Ezel ve Ebed'in istiğna-i zâtîsi var ve istiğna-i mutlak içindedir. Hiçbir cihetle kâinata ve mevcudata ihtiyacı olmayan bir Ganiyy-i Alel-ıtlak'tır. Ve bütün kâinat taht-ı emir ve idaresinde ve heybet ve azameti altında nihayet itaatte, celaline karşı tezellüldedir."

Bu kısmı anlıyabilmek için dimağlarınızı,
kâinatın bütününü ve içinde ki en küçük misgâl zerrelerini (ki bu bilinen en küçük ağırlık birimidir.),atomu ve atomun içindeki çekirdeği, elektronu, nötronu,güneşi,ayı, gezegenleri yekün tefekküre davet ediyorum,aralarında öyle bir yardımlaşma, dayanışma, bütünlük, haberleşme ve birbirini koruma altında, emniyette tutma vardır ki,hiçbir ordu donanımıyla,hiçbir birim iştiyâkıyla,hiçbir harekât proğramıyla bu aksamayan teşkilâta misâl teşkil edemez.Örneğin çekirdek elektronu ve protonu şevkâtle kollamasa atomda işler karışır,şimdi uzay boşluğunu düşünelim, sayısız göktaşı,sayısız gezegen,sayısız yörünge,birbirine dostluk ve vefa sunmasa, yeryüzü kendini koruyabilir mi? Ve atmosferin katmanları bu müthiş kenetlenmeyi stâbil ve dengeyi aksatmadan yürütebilir mi?Peki Rahman'ın bu olağanüstü işbirliğine ihtiyâcı var mı?Kainatla birlikte 70 bin âlemi ve içindekileri Rabb'im şefkâtinden ve Rahmetinden nâsipdar etmese,onlara kim merhamet edebilir.Onları kim helâk olmaktan kurtarabilir.

Bu Rahmetin sahibi Allah (c.c),hem mükemmel yaratılışımızın bütün tasarrufunu, kullanma hakkını elimize veriyor,hem de benim dostluğum senindir, dilersen yakınlığım senindir,hem de bunun için söze gerek yok,hissetmeyi dilemen yeter, perdeler,engeller,koşullar hiçbiri aramızdaki konuşmayı ve buluşmayı engelleyemez diyor. Yani uyuman gerekmez,uyanman gerekmez,yol yürümen,bedel ödemen gerekmez,yeter ki beni bulmak için dön kalbine,ritmini ve işleyişini sonsuzmuş gibi varettiğim kalbin,sonsuz lezzetleri yâlnız haz duygusunu yaradana,emrine verene,seni nefes nefes kuşatana tâlip olursan beni sana getirir diyor.Ben meselâ en aciz anlarımda,elimin kulağımın, gözümün, bütün uzuvlarımın silindiğini hissederim, sanki sadece ilticâ makamı ve benim tâkâtsiz ruhum kalır,demek ki sâdece ruhtan ve O'nun ünsiyetinden ve dostluğundan ibâretiz.Madde âleminde ise toprağın içine akıtılan bir damlanın güneşin mevcudiyetine yakın olabilmesi nasıl izafiyete sığmaz,akla aykırıdır,öyle de Mevlâ yalnız bize kendini Esması,isimleri ve şefkâtiyle gösterebilir.

Rabbim'in rahmeti üzerinize olsun...
Feyizli okumalar...
Okudum ancak 26.lema 11.rica'nın izahına muhtacım. Vücud-u ilmi ve Vücud-u harici ne manaya gelir anlamış olmama rağmen bir varlığın oluş sırası nasıl bir takibi sağlar?
Açıklama getirecek olan bir okuyucu olursa diye büyük bi merakla buraya bu sorumu bırakıyorum.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.703 Oy)18.283 beğeni41.418 okunma2.713 alıntı174.278 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.361 Oy)12.940 beğeni33.115 okunma3.139 alıntı139.228 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.558 Oy)8.513 beğeni25.137 okunma2.296 alıntı108.600 gösterim
 • Sözler
  9.2/10 (248 Oy)260 beğeni638 okunma1.069 alıntı5.176 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.262 Oy)7.606 beğeni20.571 okunma3.713 alıntı123.118 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.201 Oy)4.960 beğeni16.509 okunma3.240 alıntı105.971 gösterim
 • Asa-yı Musa
  9.3/10 (164 Oy)173 beğeni494 okunma283 alıntı3.451 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.441 Oy)11.126 beğeni27.517 okunma1.511 alıntı144.700 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.219 Oy)8.533 beğeni27.382 okunma770 alıntı133.455 gösterim
 • Mektubat
  9.4/10 (120 Oy)134 beğeni381 okunma465 alıntı2.179 gösterim
Ey insan ve ey insanların reisi ve mürşidi ! Eğer bütün mevcûdât seni bırakıp fenâ yolunda ademe giderse , eğer zihayatlar senden mufârakat edip ölüm yolunda koşarsa , eğer insanlar seni terkedip mezaristana giderse , eğer ehli gaflet ve dalâlet seni dinlemeyip zulümata düşerse , merak etme ! De ki : ‘Cenab’ı Hak bana kafidir.’
Bediuzzaman Said Nursi 'nin o çilekeş ve zor ve aynı zamanda kısıtlı şartlar altında kaleme aldığı bu esere Osmanlıca " Lem' a ( parıltı ) lar " adını vermiş.
Osmanlıca kelimelerin ağırlıkta olduğu bu kitabı okumak ( ! ) , anlamak ( ? ) oldukça zor.

Mecazi anlamda ben kendimi " mum ışığında " okumuş olarak sayıyorum.Yani...?!
Risale Külliyatında bulunan eserleri belkide işbu
nedenle " Nur'cu şakirdler " toplu olarak okuma yolunu seçmiş olabilirler diye düşünüyorum.

Bütün herşeye rağmen ben okuyacağım diyen okurlara tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
Ne yazarsam yazayım hep eksik kalır anlatmak çok zor böyle bir kitabı ..En büyük tavsiyem en azından ömrünüzde bir defa okumalısınız :) Okudukça kendinizdeki gelişimi, değişimi farkedeceksiniz ve artık eski siz olmadığınızı anlayacaksınız.Çok kısa sürede kaliteli bilgileri kalp ve zihninizde yerleşmiş olarak bulacaksınız
Bediüzzaman Said Nursi'nin eserleri herkes tarafından okunabilecek kadar kolay değil kolay olsada sabır gerekir. Çünkü okuma amacımız Allah'ı tanımak, taklidî imandan tahkikî imana geçmektir. Bende taklidî imana sahip bir Müslüman olmayayım diye Risale-i Nur okumaya karar verdim. Bu kitap Risale-i Nur'dan okuduğum 3. Kitap ama diğer ikisine göre daha çok zevk aldım daha çok lezzet verdi. Kitapta hoşuma giden tarafı da önemli ve bayağı güzel soruların cevaplanmasıydı. Ve bu sorular şu anki ateistler tarafından merak edilenler arasında. Misalen Şeytan neden yaratıldı, eğer yaratılmasaydı cehennem diye bi şey olmazdı herkes cennete giderdi gibi sorular bulunuyordu. Hem merak uyandurıyordu hem lezzet veriyordu.
Bi de ne kadar anlatsam kitapta anlatılanlar kadar anlatamam. Ki Said Nursi'nin eserleri hemen anlaşılabilecek eserler değil anlamak için sabır gerekir pes etmemek gerekir...
Peygamberimizin (SAV) sünnetini, ona uymanın gerekliliğini ve tatlılığını, şeytanın oyunlarını, ihlasın (Allah için yapmanın) gerekliliğini, Allah'tan başka bir şeye tapmanın imkansızlığı, hastalıkların ve sıkıntıların gelme nedeni ve hikmetleri gibi bi çok merakaver konu ustalıkla işlenmiş.
İslam alimi Said Nursî ait kitap, Lem'a adı verilen 33 başlık ve münacaattan oluşmaktadır. Kur'an tefsiri Risale-i Nur külliyatını oluşturan önemli eserlerden biridir.
Yazar kitapta Allah'ın varlığını ispat etmeye çalışır. Muhammed'in yaşamı, aile hayatının prensipleri, iman kardeşliğinin esasları, günahın psikolojik tahlili ve günahtan kurtuluş yolları gibi konular da ele alınmaktadır.
Her eserinde olduğu bu eserde de bizleri ilmin derinliklerine götüren bir Üstad var bu kitapta.. 11.Lema Sünnet-i Seniyye açısından defalarca okunmalı diye düşünüyorum.
"Evet, günah kalbe işleyip, siyahlandıra siyahlandıra, tâ nur-u imanı çıkarıncaya kadar katılaştırıyor. Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol var. O günah, istiğfarla çabuk imha edilmezse, kurt değil, belki küçük bir mânevî yılan olarak kalbi ısırıyor."
Son devrin din alimlerinden birinin kitabını okumak istiyorsanız farklı bir anlatım ve üslup tarzıyla sözler kitabından sonra okunabilecek bir kitap.
çok zor şartlar altında hapisanelerde kibrit kutusuna küçük küçük yazlırak büyük emekler sarf edilerek ortaya gelmiştir ve bi çok gencin islama daha sıkı sarılmasına yardımcı olan eserlerden birisidir :)
"Senin elin kırık ise, kesilmiş ellere bak! Bir gözün yoksa, iki gözü de olmayan amalara bak! Allah'a şükret."
"Yâ Bâkî, madem Sen Bâkîsin; yeter, her şeye bedelsin. Madem Sen varsın; her şey var."
"Madem cismen fâniyim, bu fânilerden bana ne hayır gelebilir? Madem ben âcizim, bu âcizlerden ne bekleyebilirim? Benim derdime çare bulacak bir Bâki-i Sermedî, bir Kadîr-i Ezelî lâzım."
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 239 - Yirmialtıncı Lem'a/10. Rica rnk yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lem'alar
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754320268
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sözler Neşriyat
Eserimiz, gençlere, öğrencilere, hasta ve yaşlılara, ilim adamlarına, hanımlara daha doğru bir deyişle hepimize gerekli olan hayat ve iman prensiplerinin yer aldığı bu eserde Allah'ın varlığının kesin isbatı, Peygamberimizin (a.s.m.) bizzat yaşayarak gösterdiği saadet yolu, aile hayatının huzur prensipleri, iman kardeşliğini pekiştiren esaslar, günahın psikolojik tahlili ve günahtan kurtuluş yolları gibi konular ele alınmaktadır.

Kitabı okuyanlar 429 okur

 • Yasemin Gündoğdu
 • MecazSız
 • Yakup Çankaya
 • Gülcan
 • Neslihan Mercan
 • Veysel Hacıoğlu
 • Çetin Karakurt
 • Dicle Yaprak
 • Aycan Guler
 • Yasin Şahin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%29.1
25-34 Yaş
%33.8
35-44 Yaş
%18.2
45-54 Yaş
%8.1
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51
Erkek
%49

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%82 (114)
9
%7.9 (11)
8
%2.9 (4)
7
%1.4 (2)
6
%1.4 (2)
5
%0
4
%0
3
%0.7 (1)
2
%0
1
%3.6 (5)

Kitabın sıralamaları