Gençlik Rehberi

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,8bin
Gösterim
Adı:
Gençlik Rehberi
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756438596
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
"Sizdeki gençlik kat'iyen gidecek. Eğer siz daire-i meşrûada kalmazsanız; o gençlik zayî olup başınıza hem dünyada, hem kabir de, hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile, o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak, iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik mânen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak. Elbette en bahtiyar odur ki, dünya için âhireti unutmasın, âhiretini dünyaya feda etmesin, hayatı ebediyesini hayatı dünyeviye için bozmasın, malâyanî şeylerle ömrünü telef etmesin, kendini misafir telâkki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin, selâmetle kabir kapısını açıp, saadet-i ebediyeye girsin..." 
360 syf.
-İkinci defa inceleme paylaştım pes etmiyor ve devam ediyorum;

Gençlik Rehberi, 1951 yılında Bediüzzaman’ın talebi üzerine 21 yaşındaki bir üniversite öğrencisi tarafından latin harfleriyle bastırılıyor.  Bu kitap isminden de anlaşılacağı üzere gençlik döneminin hususî sorularına cevap verecek şekilde hazırlanmış. Kitap besmeleyle başlıyor. Daha sonra Üstad dünyanın hakikî saadetini gösteriyor bizlere. “Neden gençliğimizi meşru dairede geçirmeliyiz?” konulu bir ders,  ardından Eee malumunuz, yaşadığımız coğrafyada o zamandan bu zamana savaşlar, maddî-manevî darbeler, felaketler, olaylar bitmiyor. Peki, ne derece alakadar olmalıyız bu hadiselerle? O zamanın gençleri sormuşlar; bu zamanın gençleri bizler, dinliyoruz. Gelen her şey yakındır, ihtiyarlık da öyle pek uzakta değil. Belki İhtiyarlar Risalesi’nden alıntı yapılmasının bir sebebi de bu…
Vesselam!
Kalın sağlıcakla:))
360 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı kaç defa okudum bilmiyorum gençliğin verdiği sıkıntılarda boğulmak üzereyken beni çıkarıp alıyor. Her gencin okuması gereken kalbi rahata erdiren yol gösteren gençlik hastalıklarına şifa olan bir Şaheser. Mutlaka okuyun MUTLAKA
 • Küçük Sözler
  8.9/10 (240 Oy)252 beğeni934 okunma779 alıntı4.475 gösterim
 • Mektubat
  9.4/10 (370 Oy)521 beğeni1.314 okunma5,1bin alıntı7,3bin gösterim
 • Lem'alar
  9.4/10 (468 Oy)612 beğeni1.621 okunma5,4bin alıntı9,2bin gösterim
 • Tarihçe-i Hayat
  9.4/10 (313 Oy)396 beğeni1.077 okunma3.364 alıntı5,1bin gösterim
 • İman ve Küfür Muvazeneleri
  9.6/10 (436 Oy)579 beğeni1.537 okunma3.326 alıntı9,8bin gösterim
 • Asa-yı Musa
  9.5/10 (556 Oy)738 beğeni1.938 okunma3.346 alıntı12,4bin gösterim
 • Sözler
  9.3/10 (726 Oy)990 beğeni2.091 okunma9,4bin alıntı17,7bin gösterim
 • Mesnevi-i Nuriye
  9.5/10 (272 Oy)329 beğeni927 okunma3.593 alıntı6bin gösterim
 • Şualar
  9.3/10 (249 Oy)304 beğeni894 okunma2.675 alıntı4.322 gösterim
 • Hastalar Risalesi
  9.5/10 (182 Oy)221 beğeni683 okunma880 alıntı4.199 gösterim
360 syf.
·34 günde·10/10
Elhamdülillah bitirdim. Okumaya can attığım, bir çırpıda bitirmek istediğim aynı zamanda bitmesini hiç istemediğim bir kitaptı. Ne kadar okusam o kadar bağlandım hem yazarına hem de kitabına. Risale-i Nur eserlerinden ilk kitabımı bitirmiş bulunmaktayım inşaAllah devamı gelecektir. Her müslümanın şiddetle okumasını tavsiye ederim. Aynı zamanda okudukça yenilendiğim bu eseri hayatıma inşaAllah işlemek istiyorum. Canım üstadım️Rabbim kabrinizi nurla doldurdursun Gençlik Rehberi Bediüzzaman Said Nursî
360 syf.
·5 günde·10/10
“Gençlik hiç şüphe yok ki gidecek” der Bediüzzaman ve ekler:

“Yaz güze ve kışa yer vermesi; gündüz akşama ve geceye değişmesi katiyetinde, gençlik dahi ihtiyarlığa ve ölüme değişecek.”

Peki nice hayallere beşiklik eden, ömrün bu tatlı mevsimini ve sahip olunan güzellikleri sonsuz kılmanın bir çaresi yok mu?

Elbette var!

İşte Risale-i Nur’dan Gençlik Rehberi, zaman yaşlandıkça gençleşen Kur’an’ın hakikatleri ışığında ebedî bir gençlik kazanmanın yolunu gösteriyor.


“ گنچلك هیچ شبهە یوق كە گیدەجك ” دیر بدیع الزمان و أكلر :

“ یاز غوزە و قیشە یر ویرمەسی ؛ گوندوز آقشامە و گیجەیە دگیشمەسی قطعیتندە ، گنچلك دخی اختیارلغە و ئولومە دگیشەجك . ”

پكی نیجە خیاللرە بشیكلك ایدن ، عمرڭ بو طاتلی موسمنی و صاحب اولونان گوزللكلری صوڭسز قیلمەنڭ بر چارەسی یوق می ؟

البتە وار !

ایشتە رسالە نوردن گنچلك رهبری ، زمان یاشلاندقجە گنچلشن قوران حقیقتلری ایشیغندە ابدی بر گنچلك قزانمەنڭ یولنی گوسترییور .
360 syf.
·Beğendi·10/10
Risale-i Nur deryasından bir şifalı katrede gençlik rehberidir.
Kitapta özellikle ahirete imana dair sorulara kuvvetli cevaplar veriliyor ve bu cevapların akla ve mantığa oldukça uyan cevaplar olduğunu söylemeliyim .
İlk okuyuşta biraz zorlanırsınız belki ama ikinci üçüncü okuyuşta kitap kendini size açtığında hissettiğiniz duygular o kadar güzel oluyor ki kitaba resmen bağlanıyorsunuz.
Onun dışında çokça farklı kelime kullanılarak yazılmış bir eser , bağlaçlar hariç bi kelimeye kitap boyunca bir daha rast gelmeniz zor o derece zengin bir kelime kullanımı da mevcut.
Hem mana hem farklı kelime görme öğrenme bakımından kazanıyorsunuz..
İstifade etmeniz dileğiyle.
360 syf.
·10/10·
Bismillahirrahmanirrahim.
Bu kıymetli eseri okuduğuma çok şanslıyım. Hayatımda ki kararlarımı ve nasıl bir yol çizmem gerektiğini çok açık bir terimle anlatan bir eser. İman hakikatinin hayatta ki oluştura bilecek en hafif kötü bir nazarın nasıl def edip nasıl bir yol çizmemizin gerektiğini biz gençlerin rehberi olacak en kıymetli eserlerden biri olmak üzere ve en güzel bir şekil de kalbe nakş eden nasihatler ile huzuru bulmamıza yardımcı oluyor.
Keyifli okumalar dilerim:)
152 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kur’an-ı Kerim’i her müslüman okumalı. Ama okuduğunu anlamak da gerekiyor yani meal okumak. Ancak Kur’an öyle derin anlamlar içeriyor ki meal okumak da yetmeyebiliyor. Burada da devreye tefsirler giriyor. Birçok tefsir kitabı mevcut. Risale-i Nur da bu tefsir kitaplarından. Üstad Bediüzzaman’ın telif ettiği Risale-i Nur Külliyatı’nın eserlerinden bir eser de Gençlik Rehberi.
Gençlik Rehberi ahir zamanda ismi de olduğu üzere gençlere bir rehberlik görevi üstleniyor. Tüm gençlerin okuması gereken bir eser olduğu kanaatindeyim. Ama Risale-i Nurlar benim nezdimde diğer kitaplardan ayrılıyor. Yani okuyup kitaplığın bir rafına koyulmaması gerekiyor. Tekrar tekrar okuyunca her okuyuşunuzda farklı bir lezzet farklı bir fayda göreceğinize emin olabilirsiniz. Osmanlıca olduğu için zaten ilk okunuşta anlaşılmayabilir. Anlayana kadar, tam olarak istifade edene kadar hatta biraz daha ileri gidelim ömür boyu okunacak eserler. (Risale-i Nurlar)
Ayrıca imkanınız varsa orijinalinden yani osmanlıcasından okumanızı tavsiye ediyorum. Eğer Kur’an okuyabiliyorsanız çok kolay olduğuna dair garanti veriyorum. :)
360 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tekrar okumak nasip oldu şükür. Edebi eserler size dünyevi hazlar verir ; ama bu tür eserler size uhrevi kazançlar da sağlar . O yüzden okurken farklı bir huzur hissettim.
Ahir zaman gençleri olarak çok sıkıntılı bir dönemde yaşıyoruz. Bu yüzdendir ki bize rehberlik edecek bu eseri okuyup anlamaya çalışmak gerek. Dili ağır biraz ;ama vermek istenen ana mesajı anlıyorsunuz.
“Elbette ki en bahtiyar odur ki ;dünya için ahireti unutmasın , ahiretini dünyaya feda etmesin!”
“Eyvah gençliğimizi zayi ettik! Sakın bizim gibi yapmayınız !”
360 syf.
·Beğendi·10/10
Bsn risalelerinden alınan parçalarla oluşturulmuş, adı üstünde gençlik için kısa bi pusula, örneğin şu kısmı benim/günümüz için çok önemli gelmişti

"Takva, menhiyattan ve günahlardan içtinab etmek; ve amel-i sâlih, emir dairesinde hareket ve hayrat kazanmaktır. Her zaman def'-i şer, celb-i nef'a racih olmakla beraber; bu tahribat ve sefahet ve cazibedar hevesat zamanında bu takva olan def'-i mefasid ve terk-i kebair üssü'l-esas olup, büyük bir rüchaniyet kesbetmiş.
Bu zamanda tahribat ve menfî cereyan dehşetlendiği için, takva bu tahribata karşı en büyük esastır. Farzlarını yapan, kebireleri işlemeyen, kurtulur. Böyle kebair-i azîme içinde amel-i sâlihin ihlasla muvaffakıyeti pek azdır. Hem az bir amel-i sâlih, bu ağır şerait içinde çok hükmündedir.
Gençlik Rehberi - 135"

Zaten Bsn ve risalelerin önemi günümüz sosyal ve psikolojik hallerine yönelik Kuran bazlı çözmlemeler sunmasidir.

Sağcı, solcu, ateist, kadın, erkek velhasıl kim olursa olsun bu eserler üzerinde düşünülerek/altı çizilecek okumayı kesinlikle hak ediyor.
360 syf.
·6 günde·Beğendi·5/10
Sizdeki gençlik kat'iyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız o gençlik zayi olup başınıza hem dünyada hem kabirde hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslamiye ile o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak iffet ve namusluluk ve taatte sarf etseniz o gençlik manen baki kalacak ve ebedi bir gençlik kazanmasına sebep olacak... Ne kadar da güzel özetlemiş Üstad Said Nursi Hz.
360 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Sevgi nedir? Muhabbet ve aşk nedir? Gibi sorulara harika yanıtlar bulabileceğiniz benzersiz bir eser.
Hayatı anlamlandırmak ve dünyaya niye geldim ve hayatıma nasıl çekidüzen verip, nasıl ömür sermayemi en uygun ve akıllıca kullanabilirim, diye düşünen herkes ve özellikle gençler için bulunmaz nimet.
Hem Kur'an'ın âli bir tefsiri, hem edebi bir şaheser ve hem de hakikatli ve aldatmaz bir kişisel gelişim kitabı... Hem... Hem...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gençlik Rehberi
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756438596
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
"Sizdeki gençlik kat'iyen gidecek. Eğer siz daire-i meşrûada kalmazsanız; o gençlik zayî olup başınıza hem dünyada, hem kabir de, hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile, o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak, iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik mânen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak. Elbette en bahtiyar odur ki, dünya için âhireti unutmasın, âhiretini dünyaya feda etmesin, hayatı ebediyesini hayatı dünyeviye için bozmasın, malâyanî şeylerle ömrünü telef etmesin, kendini misafir telâkki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin, selâmetle kabir kapısını açıp, saadet-i ebediyeye girsin..." 

Kitabı okuyanlar 1.139 okur

 • M.Salih
 • Tarik Batuhan
 • sümeyye
 • Mehmet Aydın
 • Gülsüm yetimoğlu
 • Bünyamin.
 • Sitare
 • Fatma Beyhan
 • Emrullah Uluc
 • Ecmel Hifa

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%5.8
18-24 Yaş
%37.2
25-34 Yaş
%32.2
35-44 Yaş
%14
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.3
Erkek
%48.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%54.5 (151)
9
%4.7 (13)
8
%3.6 (10)
7
%1.4 (4)
6
%1.1 (3)
5
%1.4 (4)
4
%0
3
%0
2
%0.4 (1)
1
%5.1 (14)