Gençlik Rehberi

8,5/10  (28 Oy) · 
181 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.783 gösterim
Üstad Bediüzzaman Gençlik rehberinde gençlere şöyle hitap ediyor: "Sizdeki gençlik kat'iyen gidecek. Eğer siz daire-i meşrûada kalmazsanız; o gençlik zayî olup başınıza hem dünyada, hem kabir de, hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile, o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak, iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik mânen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak. Elbette en bahtiyar odur ki, dünya için âhireti unutmasın, âhiretini dünyaya feda etmesin, hayatı ebediyesini hayatı dünyeviye için bozmasın, malâyanî şeylerle ömrünü telef etmesin, kendini misafir telâkki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin, selâmetle kabir kapısını açıp, saadet-i ebediyeye girsin. "Ne mutlu, Bediüzzaman'ın, Kur'an'dan ve Efendimizin hayatından süzüp bir hayat düsturu olarak önlerine koyduğu prensipler doğrultusunda yaşayan bahtiyar gençlere...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  189
 • ISBN:
  9781597844338
 • Yayınevi:
  Işık Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hakan TEKİN 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı kaç defa okudum bilmiyorum gençliğin verdiği sıkıntılarda boğulmak üzereyken beni çıkarıp alıyor. Her gencin okuması gereken kalbi rahata erdiren yol gösteren gençlik hastalıklarına şifa olan bir Şaheser. Mutlaka okuyun MUTLAKA

Kitaptan 15 Alıntı

Said Nursi
Madem her şey manen "Bismillah" der; Allah namına, Allah'ın nimetlerini getirip bizlere veriyorlar. Biz dahi "Bismillah" demeliyiz. Allah namına vermeliyiz, Allah namına almalıyız. Öyleyse, Allah namına vermeyen gafil insanlardan almamalıyız.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 16 - Söz Basım Yayın)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 16 - Söz Basım Yayın)
Celal Aslan 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İman
Hayatın lezzetini ve zevkini isterseniz, hayatınızı iman ile hayatlandırınız.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 34 - rnk)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 34 - rnk)
Hakan TEKİN 
22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Madem seni biliyor ve rahmetiyle bildiğini bildiriyor. Sende "O" nu bil ve hürmetinle bildiğini bildir

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said NursîGençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî

Said Nursi
Evet, madem ezeli ve ebedi bir Allah var; elbette saltanat-ı ulûhiyetinin( hiçbir ortak kabul etmeyen Allah'ın saltanatı) sermedi(sürekli) bir medarı(sebep, dayanak) olan bir ahiret vardır.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 119 - Söz Basım Yayın)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 119 - Söz Basım Yayın)

Said Nursi
SUAL: Tablacı( tezgahtar, sunucu) hükmünde olan insanlara bir fiyat veriyoruz. Acaba asıl mal sahibi olan Allah ne fiyat istiyor?

EL CEVAP: Evet, o Mün'im-i Hakiki( gerçek nimet verici olan Allah), bizden o kıymettar nimetlere, mallara bedel istediği fiyat ise üç şeydir: Biri zikir, biri şükür, biri fikirdir.

Başta "Bismillah" zikirdir. Ahirde "Elhamdülillah" şükürdür. Ortada, bu kıymettar harika-i sanat olan nimetler Ehad( bir olan ve herbir varlıkta birliği tecelli eden Allah), Samed'in(hiçbir şeye muhtaç olmayan, ama her şey O'na muhtaç olan Allah) mu'cize-i kudreti ve hediye-i rahmeti olduğunu düşünmek ve derk etmek (algılamak, anlamak) fikirdir.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 16 - Söz Basım Yayın)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 16 - Söz Basım Yayın)
Hakan TEKİN 
31 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Madem iman var ve hakikat böyledir; ehl-i gaflet ağlasın, ehl-i dalalet ağlasın.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 73)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 73)
Sinem :) 
23 Eyl 2016 · Puan vermedi

Evet o şirin,güzel gençlik nimetine istikametle,taatle şükretse;hem ziyadeleşir,hem bâkileşir,hem lezzetlenir. Yoksa hem belalı olur,hem elemli,gamlı , kabuslu olur,gider. Hem akrabasına,hem vatanına ,hem milletine muzır bir serseri hükmüne geçirmeye sebebiyet verir.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 46)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 46)
Sinem :) 
28 Eyl 2016 · Puan vermedi

"En hayırlı genç odur ki ; ihtiyar gibi ölümü düşünüp ahiretine çalışarak, gençlik hevesatına esir olmayıp gaflette boğulmayandır. Ve ihtiyarlarınızın en kötüsü odur ki; gaflette ve hevesatta gençlere benzemek ister,çocukçasına hevesat-ı nefsaniyeye tabi olur."

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said NursîGençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî
Halil İbrahim kapan 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evrende herşeyin bu kelime ile güç kazandığı belirtilerek, bizim de aynı yolla zorlukları aşabileceğimiz ifade edilmektedir. Ayrıca sunulan nimetlerin bedelinin üç şey olduğu anlatılmaktadır: Zikir (Bismillah), fikir (Yaratıcıdan geldiğini anlamak) ve şükür (Elhamdulillah). Nimet elçilerini abartıp gerçek nimet vereni tanımamanın büyük ahmaklık olduğu vurgulanarak her işimizde Allah'ın adıyla hareket etmemiz önerilmektedir.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said NursîGençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî
2 /