Gençlik Rehberi

8,7/10  (48 Oy) · 
227 okunma  · 
44 beğeni  · 
1.946 gösterim
"Sizdeki gençlik kat'iyen gidecek. Eğer siz daire-i meşrûada kalmazsanız; o gençlik zayî olup başınıza hem dünyada, hem kabir de, hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile, o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak, iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik mânen baki kalacak. Ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebep olacak. Elbette en bahtiyar odur ki, dünya için âhireti unutmasın, âhiretini dünyaya feda etmesin, hayatı ebediyesini hayatı dünyeviye için bozmasın, malâyanî şeylerle ömrünü telef etmesin, kendini misafir telâkki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin, selâmetle kabir kapısını açıp, saadet-i ebediyeye girsin..." 
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789756438596
 • Yayınevi:
  Söz Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Hakan TEKİN 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı kaç defa okudum bilmiyorum gençliğin verdiği sıkıntılarda boğulmak üzereyken beni çıkarıp alıyor. Her gencin okuması gereken kalbi rahata erdiren yol gösteren gençlik hastalıklarına şifa olan bir Şaheser. Mutlaka okuyun MUTLAKA

Melankolik 
08 Ağu 20:58 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Ne denilebilir ki Üstad her şeyi mükemmel bir şekilde ulaştırmış bizlere hamdolsun. Herkesin mutlaka okumasi gereken bir eser. İman hakikatlerini biz gençlere bir şekilde etkin ifade edebilmesi muazzam. Anlamadığımız yerlerde olsada o kadar güzel ruh doyumu sağlıyor ki...
Şu sözlerle kapatmak isterim :
Sizde ki gençlik kati'yyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsaniz , o gençlik zayi olup başınıza hem dünyada , hem kabirde hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslamiye ile , o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak , iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen baki kalacak ve ebedi bir gençlik kazanmasına sebep olacak .

Kitaptan 23 Alıntı

Said Nursi
Madem her şey manen "Bismillah" der; Allah namına, Allah'ın nimetlerini getirip bizlere veriyorlar. Biz dahi "Bismillah" demeliyiz. Allah namına vermeliyiz, Allah namına almalıyız. Öyleyse, Allah namına vermeyen gafil insanlardan almamalıyız.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 16 - Söz Basım Yayın)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 16 - Söz Basım Yayın)
Vedat yadikar 
20 Nis 13:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sizdeki gençlik kat'iyyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi' olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem âhirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslâmiye ile o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen bâki kalacak ve ebedî bir gençlik kazanmasına sebeb olacak.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 28 - Birkaç biçare gençlere verilen bir tenbib)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 28 - Birkaç biçare gençlere verilen bir tenbib)
Celal Aslan 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İman
Hayatın lezzetini ve zevkini isterseniz, hayatınızı iman ile hayatlandırınız.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 34 - rnk)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 34 - rnk)
Hakan TEKİN 
22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Madem seni biliyor ve rahmetiyle bildiğini bildiriyor. Sende "O" nu bil ve hürmetinle bildiğini bildir

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said NursîGençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî
Vedat yadikar 
26 Nis 12:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ey hapis musibetine düşen bîçareler!. Madem dünyanız ağlıyor ve hayatınız acılaştı; çalışınız, âhiretiniz dahi ağlamasın ve hayat-ı bâkiyeniz gülsün, tatlılaşsın, hapisten istifade ediniz. Nasıl bazan ağır şerait altında düşman karşısında bir saat nöbet, bir sene ibadet hükmüne geçebilir. Öyle de, sizin bu ağır şerait altında herbir saat ibadet zahmeti; çok saatler olup, o zahmetleri rahmetlere çevirir.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 44 - Rnk yayınevi)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 44 - Rnk yayınevi)

Said Nursi
Evet, madem ezeli ve ebedi bir Allah var; elbette saltanat-ı ulûhiyetinin( hiçbir ortak kabul etmeyen Allah'ın saltanatı) sermedi(sürekli) bir medarı(sebep, dayanak) olan bir ahiret vardır.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 119 - Söz Basım Yayın)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 119 - Söz Basım Yayın)

Said Nursi
SUAL: Tablacı( tezgahtar, sunucu) hükmünde olan insanlara bir fiyat veriyoruz. Acaba asıl mal sahibi olan Allah ne fiyat istiyor?

EL CEVAP: Evet, o Mün'im-i Hakiki( gerçek nimet verici olan Allah), bizden o kıymettar nimetlere, mallara bedel istediği fiyat ise üç şeydir: Biri zikir, biri şükür, biri fikirdir.

Başta "Bismillah" zikirdir. Ahirde "Elhamdülillah" şükürdür. Ortada, bu kıymettar harika-i sanat olan nimetler Ehad( bir olan ve herbir varlıkta birliği tecelli eden Allah), Samed'in(hiçbir şeye muhtaç olmayan, ama her şey O'na muhtaç olan Allah) mu'cize-i kudreti ve hediye-i rahmeti olduğunu düşünmek ve derk etmek (algılamak, anlamak) fikirdir.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 16 - Söz Basım Yayın)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 16 - Söz Basım Yayın)
Hakan TEKİN 
31 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Madem iman var ve hakikat böyledir; ehl-i gaflet ağlasın, ehl-i dalalet ağlasın.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 73)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 73)
Sinem :) 
23 Eyl 2016 · Puan vermedi

Evet o şirin,güzel gençlik nimetine istikametle,taatle şükretse;hem ziyadeleşir,hem bâkileşir,hem lezzetlenir. Yoksa hem belalı olur,hem elemli,gamlı , kabuslu olur,gider. Hem akrabasına,hem vatanına ,hem milletine muzır bir serseri hükmüne geçirmeye sebebiyet verir.

Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 46)Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 46)
3 /