Barla Lahikası

9,1/10  (35 Oy) · 
122 okunma  · 
31 beğeni  · 
699 gösterim
Risale-i Nur'un Barla'da te'lif edildiği ve kalemle istinsah edilerek neşre başlandığında Eskişehir hapsi zamanına kadar olan devrede Nurun ilk müştak talebelerinin, Nurların hemen te'lifi zamanında, ilk okuyup yazdıklarında duydukları samimi hissiyat, kalbi ve ruhi istifade ve istifazalarını dile getiren fıkralarını ve Hazret-i Üstad'ın da bazı mektuplarını ihtiva etmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  978-975-6438-24-4
 • Yayınevi:
  Rnk Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Ömer Faruk Kaya 
11 Nis 03:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Lahikalar içine girilip zevkle temaşa edilecek bir bahçe gibi... Bu eserde bu okuyuşumda fark ettiğim şu oldu; Risale-i Nur'ları nasıl okumamız gerektiğini buradan öğrenebileceğimiz gibi tarihi bir süreci de buradan takip edebiliyoruz. Hulusi ağabeyin harika mektupları ile başlayan süreç üstadın kitaplarının zorla alınması ile sona eriyor. Ardından şefkat tokatlarının verilmesi hepsine Hikmet nazarı ile bakmayı öğretiyor.

talha hatipoğlu 
04 Nis 10:27 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

Said Nursi'nin Risale-i Nur adlı külliyatında bulunan kitaplarından biridir. Said Nursi'nin Isparta Barla'da ikamet ettiği günlerde yazdığı risalelerden oluşur.

Kitaptan 2 Alıntı

Yirmi Yedinci Mektubun Üçüncü Zeyli
- bilirsin ki, ömür kısadır, lüzumlu işler pek çoktur. acaba benim gibi sen dahi kafanı teftiş etsen, malumatın içinde ne kadar lüzumsuz, faydasız, ehemmiyetsiz, odun yığınları gibi camid şeyleri bulursun.

Barla Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 57)Barla Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 57)
BİLAL ÖZTÜRK 
20 Haz 01:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şiir ise çendan kıymetdar, şirin bir vasıta-yı ifadedir. Fakat şiirde hayal hükmettiği için hakikata karışır, hakikatların suretini değiştirir. Bazan hakikat birbirine geçer.

Barla Lahikası, Bediüzzaman Said NursîBarla Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî