·
Okunma
·
Beğeni
·
4.096
Gösterim
Adı:
Şualar
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
992
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056151033
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
İkinci Şua
"Eskişehir Hapishanesinin Son Meyvesi
Onaltı sene evvel, Eskişehir Hapishanesinde, arkadaşlarımın tahliyeleriyle yalnız kaldığım bir vakitte şu Şuâ, gayet acele, pek noksan kalemimle, sıkıntılı, rahatsızlık bir zamanda te'lif edildiğinden bir derece intizamsız olmakla beraber, bu günlerde tashih ederken îmân ve tevhid noktasından pek çok kıymetdar ve kuvvetli ve ehemmiyetli gördüm."
Said Nursi
992 syf.
·43 günde·Beğendi·6/10
Kitabın bir bölümünde " Bu ehemmiyetli risalenin,herkes herbir mes'elesini
anlamaz .Fakat hissesiz de kalmaz.Büyük bir bahçeye giren bir kimsenin,o bahçenin bütün meyvelerine elleri yetişmez.Fakat,eline girdiği miktar yeter.O bahçe yalnız onun için değil; belki,elleri uzun olanların hisseler de vardır. " şeklinde gayet yerinde bir açıklama var.Bu zaten herşeyi izah ediyor.

Anlaşılmayan birçok kelime ve bölümler mevcut.Belki bana öyle geliyor da olabilir.Bir ilkokul talebesinin " Tutunamayanlar 'ı " okuması gibi...Bu konuya yabancı ve gerekli altyapısı olmayanların okuması ve anlaması zor.Aşırı derecede tekrarlar ve diğer " Risalelerin " reklamı var.
Buna rağmen tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
960 syf.
·10/10
Kainattan yaratıcısını soran bir seyyahın gözlemleri, bütün varlıkların dilinden tevhid delilleri; insanın bu dünyaya gönderilmesinin hikmeti ve gayesi; ahir zamanda gelecek olan Mehdi, Deccal, Süfyan gibi müthiş şahsiyetlerin mahiyetlerinin izahı ve bu konuda Hadis-i Şeriflerin açıklaması gibi çeşitli konuların yer aldığı mühim bir eser.
764 syf.
·58 günde·10/10
" Bu risale benim nazarımda çok mühimdir. Çünkü içinde çok mühim ve ince olan esrar-ı imaniye inkişaf ediyor. Bu risaleyi anlayarak okuyan adam imanını kurtarır inşallah. "

İKİNCİ ŞUA
992 syf.
·Beğendi·10/10
Said Nursi'nin Risale-i Nur adlı külliyatında bulunan kitaplarından biridir. Şuâ, ışın demektir. Kitapta kainattan yaratıcısını soran bir seyyahın gözlemleri yine o kişinin gözüyle anlatılır. Güzel ve akıcıdır. Anlam bakımından zengindir. Üstadın her eseri insan hayatını inşa eden güzel tespitler ve örneklerle dolu. Faydalanmak dileğiyle...
Bir mucadele, bir aksiyon, bir fikir ve bir iman davasi güden Bediüzzaman ve talebeleri, devrin şerir zihniyetine karşı başta Kuran, daha sonra tefsiri olan Risale-i nur ile mucadele etmiştir. Bu mucadele bir nefs mucadelesi olamadığını, tum hayatinda görüyoruz. Idam ile yargilandigi mahkemede davasını savunan asrin sultanı, bir gario gibi yaşadı, bir garip gibi hayata gozlefini yumdu. Ardinda Risale-i Nur gibi muhtesem bir eser birakti. Binler selam sana, binler şükran sana ey aziz üstad.
992 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Allah'a şükür beni ben yapan Risale-i Nur eserlerinden birisini daha okumuş bulunuyorum. Defalarca okumama rağmen bu eseri yine ilk okuyormuş gibi bir heyecanla okudum ve çok istifade ettim. Sizlere de şiddetle tavsiye ederim. Dili, içinde Osmanlıca kelimeler olduğu için ağır gibi görünse de, inanın bana akıl almasa da kalp alıyor.

اللهە شكر بنی بن یاپان رسالە نور اثرلرندن بریسنی داها اوقومش بولونییورم . دفعەلرجە اوقومامە رغماً بو اثری ینە ایلك اوقویورمش گبی بر هیجانلە اوقودم و چوق استفادە ایتدم . سزلرە دە شدتلە توصیە ایدرم . دیلی ، ایچندە عثمانلیجە كلمەلر اولدیغی ایچون آغیر گبی گورنسە دە ، اینانڭ بڭا عقل آلماسە دە قلب آلییور .
992 syf.
·Beğendi·10/10
Dört kez okuduk beşinceye başladık. Ve her okuyuşta açılan farklı pencereler farklı anlamlar. Zaten Risale-i Nur'u Risale-i Nur yapan da bu. Anlayabilmek, istifade edebilmek ümidiyle.
Rabb-i Rahim'den gelen nur -u imanla Bediuzzeman (ks) , Tüm mevcudatin bir tek zerresini dahi ihmal etmeden Kuran-Makdis'in yüce beyaniyla takviye ederek ciltler dolusu bir kütüphane enginliğinde bilgiyi değer bakimindan üstun eserinde vůcuda getirmiş , getirmiş ki sayısiz küfur kokan sozum ona eser diye safsatadan oteye geçmeyen kitablardan nazarlarimizi bir nebze gerçek yönunu tayin için didindiğimiz hayat serüvenimize Yüce Kitab'in bereketiyle klavuzluk etmektedir.
250 syf.
·Beğendi·9/10
Kâinatın yaratılmasındaki gayeyi bilmek , var edilmesindeki hikmeti öğrenmek, anlamak isteyen , burdan hareketle de kusursuz sanatkarı (cc) bilmek isteyenler , Risale i nur külliyatını mutlaka kendini vererek okurlarsa çok hızlı ve kısa sürede çok yol alabilirler , Risale i Nur eserlerini okurken aklına gelen soruların cevaplarını yine Risale i nurdan bulabilirsiniz, zira Risale-i Nur un hocası yine Risale-i Nurdur .Bu bağlamda Risale i Nur külliyatındaki eserler de bi bütünlük oluşturuyor . Şualar da bu bütünlüğün önemli bir parçası . Mutlaka okuyun derim..
İstifade etmeniz dileğiyle.
250 syf.
Hayatı, insanı, kainatı ,kainatın insan için ne anlam ifade ettiğini Bütün bunların Kur'an perspektifinde okunduğunda insanda ne büyük kazanımlara yol açtığını ancak bu tefsir kitabını okursak anlayabiliriz
%41 (307/760)
·Beğendi·10/10
İkinci Şuâ

Eskişehir Hapishanesi'nin Son Meyvesi

Otuzbirinci Lem'a'nın İkinci Şuâı

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

Onaltı sene evvel, Eskişehir Hapishanesinde, arkadaşlarımın tahliyeleriyle yalnız kaldığım bir vakitte şu Şuâ, gayet acele, pek noksan kalemimle, sıkıntılı, rahatsızlık bir zamanda te'lif edildiğinden bir derece intizamsız olmakla beraber, bu günlerde tashih ederken iman ve tevhid noktasında pek çok kıymettar ve kuvvetli ve ehemmiyetli gördüm.

Said Nursî

("Allahü Ehad" İsm-i âzamına dair yedinci nükte-i âzam ve altı ism-i âzamın altı nüktesinin yedincisi.)

İhtar

Bu risale benim nazarımda çok mühimdir. Çünkü, içinde çok mühim ve ince olan esrâr-ı imaniye inkişaf ediyor. Bu risaleyi anlayarak okuyan adam imanını kurtarır inşâallah. Maatteessüf, ben burada kimse ile görüşemediğimden kendime tebyiz edip yazdıramadım. Bu risalenin kıymetini anlamak istersen, başta bulunan İkinci ve Üçüncü Meyve'yi ve âhirdeki Hâtime'yi ve hâtimeden iki sahife evvelki mes'eleyi evvelce dikkatle okuduktan sonra tamamını teenni ile mütâlaa eyle!..
Risale-i Nur-Şualar/5
Dünya madem fânidir. Hem madem ömür kısadır. Hem madem gayet lüzumlu vazifeler çoktur. Hem madem hayat-ı ebediye burada kazanılacaktır. Hem madem dünya sahibsiz değil. Hem madem şu misafirhane-i dünyanın gayet Hakîm ve Kerim bir Müdebbiri var. Hem madem ne iyilik ve ne fenalık, cezasız kalmayacaktır. Hem madem

لَا يُكَلِّفُ اللّٰهُ نَفْسًا اِلَّا وُسْعَهَا

sırrınca teklif-i mâlâyutak yoktur. Hem madem zararsız yol, zararlı yola müreccahtır. Hem madem dünyevî dostlar ve rütbeler, kabir kapısına kadardır.

Elbette en bahtiyar odur ki: Dünya için âhireti unutmasın, âhiretini dünyaya feda etmesin, hayat-ı ebediyesini hayat-ı dünyeviye için bozmasın, malayani şeylerle ömrünü telef etmesin, kendini misafir telakki edip misafirhane sahibinin emirlerine göre hareket etsin, selâmetle kabir kapısını açıp saadet-i ebediyeye girsin.
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 472 - Rnk yayınları
O gün Allah’ın, peygamberin maiyetinde bulunan müminleri utandırmayacağı gündür. O gün onların nûru önlerinden ve sağlarından koşarak Cennete yol gösterirken, onlar da ‘Ey Rabbimiz,’ derler. ‘Nûrumuzu tamamla ve bizi bağışla.

[Tahrîm Sûresi: 66:8]

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şualar
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
992
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056151033
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
İkinci Şua
"Eskişehir Hapishanesinin Son Meyvesi
Onaltı sene evvel, Eskişehir Hapishanesinde, arkadaşlarımın tahliyeleriyle yalnız kaldığım bir vakitte şu Şuâ, gayet acele, pek noksan kalemimle, sıkıntılı, rahatsızlık bir zamanda te'lif edildiğinden bir derece intizamsız olmakla beraber, bu günlerde tashih ederken îmân ve tevhid noktasından pek çok kıymetdar ve kuvvetli ve ehemmiyetli gördüm."
Said Nursi

Kitabı okuyanlar 848 okur

  • Es
  • Süeda Keskin
  • Talebe
  • Bilal Narin
  • Bedri Kaya
  • Melike
  • Sadık ARSLANGİRAY
  • Üveys Genç
  • sinan T.
  • Furkan CH

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.1
14-17 Yaş
%4.1
18-24 Yaş
%24.7
25-34 Yaş
%34
35-44 Yaş
%24.7
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%41.8
Erkek
%58.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60.9 (142)
9
%3 (7)
8
%1.7 (4)
7
%3.9 (9)
6
%1.3 (3)
5
%0.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%4.3 (10)