·
Okunma
·
Beğeni
·
6,3bin
Gösterim
Adı:
Şualar
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
992
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056151033
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
İkinci Şua
"Eskişehir Hapishanesinin Son Meyvesi
Onaltı sene evvel, Eskişehir Hapishanesinde, arkadaşlarımın tahliyeleriyle yalnız kaldığım bir vakitte şu Şuâ, gayet acele, pek noksan kalemimle, sıkıntılı, rahatsızlık bir zamanda te'lif edildiğinden bir derece intizamsız olmakla beraber, bu günlerde tashih ederken îmân ve tevhid noktasından pek çok kıymetdar ve kuvvetli ve ehemmiyetli gördüm."
Said Nursi
764 syf.
·Beğendi
Kainat yaratanını nasıl gösteriyor?
Kainattan yaratıcısını soran bir seyyahın müşahedeleri...
Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet'in hakikatlerinin izahı ve ispatı
Kur'anın üçte birine yakın ayetlerinin bahsettiği, ölümden sonraki dirilişe dair ilmi ve aklı izahlar.
Ahiret'e iman dünyaya huzur ve selamet getireceği...
Ahir zamana dair bazı mühim hadis-i şeriflerin hiçbir yerde rastlanmayan tarzda isabetli ve te'villeri.
Allah'tan ve ahlaktan bahsetmenin yasak olduğu bir dönemde Kur'an davasının kahramanca yapılan müdafaaları...
Ettehiyyatü ve Fatiha'nın harika tefsirleri

Evet Şualar Kur'ana ve İslama hizmeti gaye edinen herkesin devamlı okuması gereken bir eserdir.
764 syf.
·58 günde·10/10 puan
" Bu risale benim nazarımda çok mühimdir. Çünkü içinde çok mühim ve ince olan esrar-ı imaniye inkişaf ediyor. Bu risaleyi anlayarak okuyan adam imanını kurtarır inşallah. "

İKİNCİ ŞUA
764 syf.
·23 günde·10/10 puan
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحٖيمِ

يَا اَللّٰهُ يَا رَحْمٰنُ يَا رَحٖيمُ يَا فَرْدُ يَا حَىُّ يَا قَيُّومُ يَا حَكَمُ يَا عَدْلُ يَا قُدُّوسُ

İsm-i A'zam'ın hakkına ve Kur'an-ı Mu'ciz-ül Beyan'ın hürmetine ve Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm'ın şerefine, bu Şualar mecmuasını bastıranları ve mübarek yardımcılarını Cennet-ül Firdevs'te saadet-i ebediyeye mazhar eyle, âmîn. Ve hizmet-i imaniye ve Kur'aniyede daima muvaffak eyle, âmîn. Ve defter-i hasenatlarına Şualar Mecmuasının herbir harfine mukabil bin hasene yazdır, âmîn. Ve Nurların neşrinde sebat ve devam ve ihlas ihsan eyle âmîn. Yâ Erhamerrâhimîn! Umum Risale-i Nur Şakirdlerini iki cihanda mes'ud eyle, âmîn. İnsî ve cinnî şeytanların şerlerinden muhafaza eyle, âmîn. Ve bu âciz ve bîçare Said'in kusuratını afveyle, âmîn...

Umum Nur Şakirdleri namına

Said Nursî
250 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kâinatın yaratılmasındaki gayeyi bilmek , var edilmesindeki hikmeti öğrenmek, anlamak isteyen , burdan hareketle de kusursuz sanatkarı (cc) bilmek isteyenler , Risale i nur külliyatını mutlaka kendini vererek okurlarsa çok hızlı ve kısa sürede çok yol alabilirler , Risale i Nur eserlerini okurken aklına gelen soruların cevaplarını yine Risale i nurdan bulabilirsiniz, zira Risale-i Nur un hocası yine Risale-i Nurdur .Bu bağlamda Risale i Nur külliyatındaki eserler de bi bütünlük oluşturuyor . Şualar da bu bütünlüğün önemli bir parçası . Mutlaka okuyun derim..
İstifade etmeniz dileğiyle.
Bir mucadele, bir aksiyon, bir fikir ve bir iman davasi güden Bediüzzaman ve talebeleri, devrin şerir zihniyetine karşı başta Kuran, daha sonra tefsiri olan Risale-i nur ile mucadele etmiştir. Bu mucadele bir nefs mucadelesi olamadığını, tum hayatinda görüyoruz. Idam ile yargilandigi mahkemede davasını savunan asrin sultanı, bir gario gibi yaşadı, bir garip gibi hayata gozlefini yumdu. Ardinda Risale-i Nur gibi muhtesem bir eser birakti. Binler selam sana, binler şükran sana ey aziz üstad.
992 syf.
·43 günde·Beğendi·6/10 puan
Kitabın bir bölümünde " Bu ehemmiyetli risalenin,herkes herbir mes'elesini
anlamaz .Fakat hissesiz de kalmaz.Büyük bir bahçeye giren bir kimsenin,o bahçenin bütün meyvelerine elleri yetişmez.Fakat,eline girdiği miktar yeter.O bahçe yalnız onun için değil; belki,elleri uzun olanların hisseler de vardır. " şeklinde gayet yerinde bir açıklama var.Bu zaten herşeyi izah ediyor.

Anlaşılmayan birçok kelime ve bölümler mevcut.Belki bana öyle geliyor da olabilir.Bir ilkokul talebesinin " Tutunamayanlar 'ı " okuması gibi...Bu konuya yabancı ve gerekli altyapısı olmayanların okuması ve anlaması zor.Aşırı derecede tekrarlar ve diğer " Risalelerin " reklamı var.
Buna rağmen tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
960 syf.
·10/10 puan
Kainattan yaratıcısını soran bir seyyahın gözlemleri, bütün varlıkların dilinden tevhid delilleri; insanın bu dünyaya gönderilmesinin hikmeti ve gayesi; ahir zamanda gelecek olan Mehdi, Deccal, Süfyan gibi müthiş şahsiyetlerin mahiyetlerinin izahı ve bu konuda Hadis-i Şeriflerin açıklaması gibi çeşitli konuların yer aldığı mühim bir eser.
660 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Şua ışın demektir. Kitap da kainattan yaratıcısını soran bir seyyahın gözlemleri yine o kişinin gözlerinden anlatılır. Genel anlamda tevhid ve Vahdet konularına yoğunlaşan bir kitap olup bu terimleri kainatta atomdan güneşlere kadar yaratıcısını soran bir seyyahın gözünden açıklamaya çalışan akıcı ve güzel bir eserdir.
760 syf.
İkinci Şuâ

Eskişehir Hapishanesi'nin Son Meyvesi

Otuzbirinci Lem'a'nın İkinci Şuâı

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

Onaltı sene evvel, Eskişehir Hapishanesinde, arkadaşlarımın tahliyeleriyle yalnız kaldığım bir vakitte şu Şuâ, gayet acele, pek noksan kalemimle, sıkıntılı, rahatsızlık bir zamanda te'lif edildiğinden bir derece intizamsız olmakla beraber, bu günlerde tashih ederken iman ve tevhid noktasında pek çok kıymettar ve kuvvetli ve ehemmiyetli gördüm.

Said Nursî

("Allahü Ehad" İsm-i âzamına dair yedinci nükte-i âzam ve altı ism-i âzamın altı nüktesinin yedincisi.)

İhtar

Bu risale benim nazarımda çok mühimdir. Çünkü, içinde çok mühim ve ince olan esrâr-ı imaniye inkişaf ediyor. Bu risaleyi anlayarak okuyan adam imanını kurtarır inşâallah. Maatteessüf, ben burada kimse ile görüşemediğimden kendime tebyiz edip yazdıramadım. Bu risalenin kıymetini anlamak istersen, başta bulunan İkinci ve Üçüncü Meyve'yi ve âhirdeki Hâtime'yi ve hâtimeden iki sahife evvelki mes'eleyi evvelce dikkatle okuduktan sonra tamamını teenni ile mütâlaa eyle!..
Risale-i Nur-Şualar/5
250 syf.
Hayatı, insanı, kainatı ,kainatın insan için ne anlam ifade ettiğini Bütün bunların Kur'an perspektifinde okunduğunda insanda ne büyük kazanımlara yol açtığını ancak bu tefsir kitabını okursak anlayabiliriz
Âkıl odur ki; ferahlı ve güzel şeylerle meşgul olup, çirkin, sıkıntılı şeylere ehemmiyet vermez, şekva ve merak yerinde şükreder, sevinir.
Büyük bir bahçeye giren bir kimsenin, o bahçenin bütün meyvelerine elleri yetişmez. Fakat, eline girdiği mikdar yeter. O bahçe yalnız onun için değil, belki elleri uzun olanların hisseleri de var.
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 97 - Envar Neşriyat
Ölüm, ehl-i iman için bir terhistir; ecel, terhis tezkeresidir. Bir tebdil-i mekândır, bir hayat-ı bâkiyenin mukaddimesi ve kapısıdır. Zindan-ı dünyadan çıkmak ve bağistan-ı cinana bir uçmaktır. Hizmetinin ücretini almak için huzur-u Rahman'a girmeğe bir nöbettir ve dâr-ı saadete gitmeğe bir davettir
Halbuki din terbiyesi olmasa, Müslümanlarda istibdad-ı mutlak ve rüşvet-i mutlakadan başka çare olamaz. Çünkü nasıl bir Müslüman, şimdiye kadar hakikî Yahudi ve Nasrani olmaz belki dinsiz olur, bütün bütün bozulur. Öyle de bir Müslüman, Bolşevik olamaz. Belki anarşist olur, daha istibdad-ı mutlaktan başka idare edilmez.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şualar
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
992
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056151033
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
İkinci Şua
"Eskişehir Hapishanesinin Son Meyvesi
Onaltı sene evvel, Eskişehir Hapishanesinde, arkadaşlarımın tahliyeleriyle yalnız kaldığım bir vakitte şu Şuâ, gayet acele, pek noksan kalemimle, sıkıntılı, rahatsızlık bir zamanda te'lif edildiğinden bir derece intizamsız olmakla beraber, bu günlerde tashih ederken îmân ve tevhid noktasından pek çok kıymetdar ve kuvvetli ve ehemmiyetli gördüm."
Said Nursi

Kitabı okuyanlar 1.188 okur

  • Adem
  • Maşallah Dönmez
  • M.
  • Ceren Yılmazer
  • Kartay Altıntaş
  • Sümeyye ŞEGAVLİ
  • Murassa
  • bahar aksoy
  • Tâlibi ilmin
  • Elvan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.1
13-17 Yaş
%4.1
18-24 Yaş
%24.7
25-34 Yaş
%34
35-44 Yaş
%24.7
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%41.8
Erkek
%58.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.9 (174)
9
%3 (10)
8
%2.1 (7)
7
%2.7 (9)
6
%0.9 (3)
5
%0.6 (2)
4
%0.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%3 (10)