Her Şeyin Sonundayım Tezer Özlü - Ferit Edgü Mektuplaşmaları

8,4/10  (33 Oy) · 
114 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.209 gösterim
"Sevgili Ferit,
Bu sabah mektubunu bulmak, okumak, bana hem yaşamı hem de sonundaki ölümü daha dayanılır kıldı. Birden yüksek dağlar, henüz boz rengi olan yamaçlar, tepelerdeki beyaz kar, sessiz, küçük İsviçre köyleri anlam kazandı ve buraya geldim geleli ilk kez ayağım yere değdi..."

Muhteşem Bir Aklın Yansımaları

Türk edebiyatının lirik prensesi olarak tanınan Tezer Özlü'nün edebiyatla bütünleşmiş kişiliğinin izlerini bu kez çok yakın bir dostuna yazdığı mektuplarda buluyoruz. Tezer Özlü'nün Ferit Edgü'ye yazdığı ve ondan aldığı mektuplarda hem çok yakın iki arkadaşın birbirlerine açtıkları gizli dünyalarının, hem de iki benzersiz yazı ustasının edebiyat üzerine düşüncelerinin kapıları aralanıyor.

Yaşamın edebiyata, edebiyatın yaşama dönüştüğü bir noktadan okurlarına seslenen Tezer Özlü, hayran olduğu yazarların izlerini yaşadıkları kentlerde aramıştı. Bizler de onun kırılgan ruhunun yansımalarını, yayımlandıkları dönemde birer başucu eseri olan kitaplarında ve mektuplarında görüyoruz.

"Her Şeyin Sonundayım"da ilk kez yayınlanan bu mektuplar, Türk edebiyatının iki ustası arasındaki dostluğun derinliğini yansıtmanın yanı sıra, muhteşem bir aklın arka odalarında yaşananları birinci elden göstermesi bakımından da önemli bir kitap.

Her edebiyatseverin gençlik yıllarında büyük bir heyecanla keşfettiği, ilerleyen dönemlerinde kütüphanesinin başköşesine koyduğu Tezer Özlü külliyatının yanında, "Her Şeyin Sonundayım"a da mutlaka yer açılmalı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  111
 • ISBN:
  9789755704494
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
02 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tezer Özlü ve Ferit Edgünün mektuplarından oluşuyor. Genelde Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabını nasıl bastırdıklarıyla ilgili yazışmalar geçiyor aralarında.

Not: Mektuplardaki kişileri daha önce kavramak için kitabın sonundaki zaman dizinini önce okumakta fayda var.

Mehmet Admış 
12 May 12:48 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

"...Öyle rastlantılar vardır ki çocuk yaşta başlar, ölene değin sürüp giderek dostluğa dönüşür..." diye başlar kitabın önsözünde Ferit Edgü. Bu kitapta da, -çoğunluğun Tezer Özlü'nün oluşturduğu- çocukken tanışıp dost olmuş iki insanın mektuplaşmaları vardır.

Leyla Erbil'e Mektuplar'ın aksine bu mektuplar yayımlanmak için yazılmamıştır. Belki de bunun için bu mektuplaşmaları daha çok sevdim. Tezer Özlü'nün okuduğum kitaplarında gerek yaptığı önsözlerden ve gerekse de bu kitapta yer alan mektuplardan anladığım kadarıyla, onu en iyi anlayan isimdir Ferit Edgü.

Okurların kitap için yaptığı incelemelerde, "...mektupların çoğunluğu Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabının basımıyla ilgili..." cümlesine çok rastladım. Ama nedense ben bunu görmedim. Evet, bu konuyla ilgili mektuplaşmaları var. Yalnız, kitapta 40 mektup varsa (40 mektup var) bunların ancak 5-6'sı bu konuyla ilgili... E geriye kalan 34-35 mektup ne oluyor? Ya da bunun neresi çoğunluk oluyor ki? Bu yorumlar üzerine bu kitapta, Oğuz Atay'ın Günlük'üne benzer bir kitapla karşılaşacağımı düşünmüştüm. Ama öyle değil..

Peki ne yazıyor bu mektuplarda? Mektuplarda, genel itibariyle iki dostun havadan sudan konuşması, birbirlerine durumlarının aktarılması, bazen iş hakkında (yukarıda geçen basım macerası) sohbet etmesinden başka bir şey değil. Yok.

Leyla Erbil'e Mektuplar'a yaptığım incelemede dediğim gibi; "Bir okurun, bir yazarın anı-mektup-günlüklerini okumak isteği, o yazarın edebiyat dışındaki özel hayatına da bakmak/okumak istediği içindir. Bu çoğu okurun hoşuna giden bir okumadır." işte bu kitap -Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar kitabının aksine- bu konu için güzel bir örnektir. Yani Tezer Özlü'yü normal yaşamında -edebi eserlerinin dışında- okumak isteyenler için güzel bir kitaptır.

Son olarak, meraklılarına okunması tavsiye edilir. Keyifli okumalar.. :)

Kitap Tezer Özlü ve Ferit Edgü'nün kimi zaman özel hayatlarını, kimi zaman duygularını kimi zaman da iş hayatlarını tüm samimiyetleriyle dile getirdiği mektupları içeriyor. Tezer Özlünün yaşadığı boşluğu, öz eleştirilerini ve arkadaşına olan sonsuz sevgisini sonuna kadar hissedebilirsiniz.

LEYLΠ
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Her şeyin sonundayım, kitabın kapağında da yazdığı gibi Tezer Özlü - Ferit Edgü mektuplarının derlenip kitaplaştırılmış şeklidir.

Kitap daha çok Tezer Özlü'nün Ferit Edgü'ye yazdığı mektuplardan oluşuyor.İkili mektuplaşmalarında genellikle 'Yaşamın Ucuna Yolculuk' kitabının basımı üstüne konuşuyorlar.

Kısacası Tezer Özlü ve hayatı hakkında bilgi almak isteyenler için tavsiye edebilirim.

instgrmkahvecisi 
03 May 21:25 · Kitabı okudu · 2 günde

İki yakın arkadaşın mektuplaşmalarını konu alan kitap ile Tezer'in hayatına,kişiliğine,hayallerine,acılarına tanıklık edersiniz. İçerisinde mektup ya da kart gönderme olan kitapları sevdiğimi daha önce de belirtmiştim. Bu kitapta öncelikle bu özelliği ile ilgimi çekmişti. Sel yayınlarından çıkan kitabın kapak tasarımını sevdim.

'bu sabah mektubunu okumak, bana hem yaşamı hem de sonundaki ölümü daha dayanılır kıldı.'

Aykut Aydemir 
Dün 03:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tezer Özlü'nün ölümünün ardından Ferid Edgü'nün aralarında olağan bir şekilde sürüp giden mektupları orijinal bir şekilde sansüre maruz bırakmadan yayınladığı kitaptır.. Mektuplarda ağırlıklı olarak Tezer'in hastalık süreci ve Ferid Edgü tarafından yayına hazırlanan Yaşamın Ucuna Yolculuk - Bir İntiharın İzinde kitabının heyecanı görülmektedir..

Burcu 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Keske daha cok mektuba yer verilseydi dedigim bir kitap oldu bitirince. Tezer Özlü'yu ilk kez gecen yil okumustum ve uzun suredir onunla ilgili bir sey okumuyordum. O yuzden bu kitaptaki mektuplari okudugumda onun o ozgurluk tutkusunu, hicbir yere ait hissetmeyen varligini, baskaldirilarini, elestirileriini ve kendiyle ilgili acimasiz yorumlari cok ozledigimi fark ettim. En kisa zamanda Leyla Erbille olan mektuplasmalarini da okumak istiyorum

Tezer Özlü'yü iyi ki bu kitapla tanımışım.
Yazarlık gücünü yaşadıklarından aldığı için, Edgü'yle mektuplaşmalarında kendi yaşamından izleri okumak ve etkilendiği yazarları da öğrenmek büyük keyif verdi okurken. Tezer'in müşterek aşkları Kafka, Dostoyevski dışında keşfettiği Robert Walser'la da tanışmama vesile oldu. Walser'in kalemi için "Kafkaesk korku, Dostoyevski yüreği ve Gogol'un acı humoru" olarak yorumu ise kitaplarını okumam için beni heyecanlandırdı. (ki Kafka'da etkilenmiş Walser'den) Aynı zamanda mektuplarda Tezer'in Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabının da yazılma, basılma, edebiyat dünyasındaki yerinden bahsediyor. Kitabın arkasındaki zaman dizinini okuyup sonrasında kitaba başlamanızı ben de tavsiye ederim.

Tezer'in diğer etkilendiği yazarlar ise; Cesare Pavesa, Peter Weiss, Arthur Rimbaud, Antonin Artoud, Samuel Beckett, Henry Miller, Elias Canetti, Thomas Bernhard

Selma Mertel 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tezer Özlü'nün hayatını anlamak için , kitaplarının yanında bu mektupların da okunması gerekıyor ki yaşamı ve duyguları tam olarak anlaşılabilsin. Keyifli okumalar.

Kitaptan 70 Alıntı

Murat Sezgin 
 02 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eski aşklara dönemezsin, ama eski kitaplara dönebilirsin.(Kitapların ölmezliği burdan mı gelir?)

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 40)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 40)
Murat Sezgin 
02 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Soru işaretleri gereksizdir. Çünkü hemen her cümle yanıtı olmayan bir sorudur.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 43)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 43)
LEYLΠ
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çok istedim.Olmadı.
Zaten çok istediğim hiçbir şey olmuyor.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 87)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 87)
LEYLΠ
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yatmadan önce:Kitabın başına şöyle bir cümle koymaya ne dersin:"Soru işaretleri gereksizdir.Çünkü hemen her cümle yanıtı olmayan bir sorudur."

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 43)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 43)
Noir 
26 Tem 22:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu günlerde bir süre Rimbaud okudum... "Bu dünyadan çık git de, nereye gidersen git!" diyor.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer ÖzlüHer Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü
Mehmet Admış 
12 May 01:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Uzun süre kimseye bağlanmadan kendi özgürlüğüm içinde yaşayacağım ve kimsenin sinirlerimi bozmasına izin vermeyeceğim. Birlik olacağım erkekten saygı bekliyorum, yoksa ben kendi yaşamımla, kendi dünyam ile mutluyum.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 37 - Sel Yayınları - 6. Basım)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 37 - Sel Yayınları - 6. Basım)
Mehmet Admış 
12 May 02:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bence eleştirmenlerden daha dikkatle okuyan okuyucular var. Kaç kişiler, bilmiyorum.

Her Şeyin Sonundayım, Ferit Edgü (Sayfa 82 - Sel Yayınları - 6. Basım)Her Şeyin Sonundayım, Ferit Edgü (Sayfa 82 - Sel Yayınları - 6. Basım)
Mehmet Admış 
 08 May 12:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben beni bunaltıyor.
Ben'in yazdığı bu satırlar canımı sıkıyor benim.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 15 - Sel Yayınları - 6. Basım)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 15 - Sel Yayınları - 6. Basım)
Mehmet Admış 
12 May 02:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her zaman için okur, eleştirmenden ve birçok yayıncıdan daha duyarlı.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 85 - Sel Yayınları - 6. Basım)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 85 - Sel Yayınları - 6. Basım)

Kitapla ilgili 1 Haber