Her Şeyin Sonundayım Tezer Özlü - Ferit Edgü Mektuplaşmaları

8,5/10  (19 Oy) · 
71 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.022 gösterim
"Sevgili Ferit,
Bu sabah mektubunu bulmak, okumak, bana hem yaşamı hem de sonundaki ölümü daha dayanılır kıldı. Birden yüksek dağlar, henüz boz rengi olan yamaçlar, tepelerdeki beyaz kar, sessiz, küçük İsviçre köyleri anlam kazandı ve buraya geldim geleli ilk kez ayağım yere değdi..."

Muhteşem Bir Aklın Yansımaları

Türk edebiyatının lirik prensesi olarak tanınan Tezer Özlü'nün edebiyatla bütünleşmiş kişiliğinin izlerini bu kez çok yakın bir dostuna yazdığı mektuplarda buluyoruz. Tezer Özlü'nün Ferit Edgü'ye yazdığı ve ondan aldığı mektuplarda hem çok yakın iki arkadaşın birbirlerine açtıkları gizli dünyalarının, hem de iki benzersiz yazı ustasının edebiyat üzerine düşüncelerinin kapıları aralanıyor.

Yaşamın edebiyata, edebiyatın yaşama dönüştüğü bir noktadan okurlarına seslenen Tezer Özlü, hayran olduğu yazarların izlerini yaşadıkları kentlerde aramıştı. Bizler de onun kırılgan ruhunun yansımalarını, yayımlandıkları dönemde birer başucu eseri olan kitaplarında ve mektuplarında görüyoruz.

"Her Şeyin Sonundayım"da ilk kez yayınlanan bu mektuplar, Türk edebiyatının iki ustası arasındaki dostluğun derinliğini yansıtmanın yanı sıra, muhteşem bir aklın arka odalarında yaşananları birinci elden göstermesi bakımından da önemli bir kitap.

Her edebiyatseverin gençlik yıllarında büyük bir heyecanla keşfettiği, ilerleyen dönemlerinde kütüphanesinin başköşesine koyduğu Tezer Özlü külliyatının yanında, "Her Şeyin Sonundayım"a da mutlaka yer açılmalı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  111
 • ISBN:
  9789755704494
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
02 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tezer Özlü ve Ferit Edgünün mektuplarından oluşuyor. Genelde Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabını nasıl bastırdıklarıyla ilgili yazışmalar geçiyor aralarında.

Not: Mektuplardaki kişileri daha önce kavramak için kitabın sonundaki zaman dizinini önce okumakta fayda var.

Ecem Özdemir 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tezer Özlünün hayatıyla ilgilenen her okurun okuması gereken bir kitap. Bir insanı anlamanın en kolay yoludur çünkü yakın arkadaşıyla yazışmalarını okumak. Kitap Tezer Özlü ve Ferit Edgü'nün kimi zaman özel hayatlarını, kimi zaman duygularını kimi zaman da iş hayatlarını tüm samimiyetleriyle dile getirdiği mektupları içeriyor. Tezer Özlünün yaşadığı boşluğu, öz eleştirilerini ve arkadaşına olan sonsuz sevgisini sonuna kadar hissedebilirsiniz.

《LEYLİ》 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Her şeyin sonundayım, kitabın kapağında da yazdığı gibi Tezer Özlü - Ferit Edgü mektuplarının derlenip kitaplaştırılmış şeklidir.

Kitap daha çok Tezer Özlü'nün Ferit Edgü'ye yazdığı mektuplardan oluşuyor.İkili mektuplaşmalarında genellikle 'Yaşamın Ucuna Yolculuk' kitabının basımı üstüne konuşuyorlar.

Kısacası Tezer Özlü ve hayatı hakkında bilgi almak isteyenler için tavsiye edebilirim.

Burcu 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Keske daha cok mektuba yer verilseydi dedigim bir kitap oldu bitirince. Tezer Özlü'yu ilk kez gecen yil okumustum ve uzun suredir onunla ilgili bir sey okumuyordum. O yuzden bu kitaptaki mektuplari okudugumda onun o ozgurluk tutkusunu, hicbir yere ait hissetmeyen varligini, baskaldirilarini, elestirileriini ve kendiyle ilgili acimasiz yorumlari cok ozledigimi fark ettim. En kisa zamanda Leyla Erbille olan mektuplasmalarini da okumak istiyorum

Tezer Özlü'yü iyi ki bu kitapla tanımışım.
Yazarlık gücünü yaşadıklarından aldığı için, Edgü'yle mektuplaşmalarında kendi yaşamından izleri okumak ve etkilendiği yazarları da öğrenmek büyük keyif verdi okurken. Tezer'in müşterek aşkları Kafka, Dostoyevski dışında keşfettiği Robert Walser'la da tanışmama vesile oldu. Walser'in kalemi için "Kafkaesk korku, Dostoyevski yüreği ve Gogol'un acı humoru" olarak yorumu ise kitaplarını okumam için beni heyecanlandırdı. (ki Kafka'da etkilenmiş Walser'den) Aynı zamanda mektuplarda Tezer'in Yaşamın Ucuna Yolculuk kitabının da yazılma, basılma, edebiyat dünyasındaki yerinden bahsediyor. Kitabın arkasındaki zaman dizinini okuyup sonrasında kitaba başlamanızı ben de tavsiye ederim.

Tezer'in diğer etkilendiği yazarlar ise; Cesare Pavesa, Peter Weiss, Arthur Rimbaud, Antonin Artoud, Samuel Beckett, Henry Miller, Elias Canetti, Thomas Bernhard

Selma Mertel 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tezer Özlü'nün hayatını anlamak için , kitaplarının yanında bu mektupların da okunması gerekıyor ki yaşamı ve duyguları tam olarak anlaşılabilsin. Keyifli okumalar.

Kitaptan 35 Alıntı

Murat Sezgin 
 02 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eski aşklara dönemezsin, ama eski kitaplara dönebilirsin.(Kitapların ölmezliği burdan mı gelir?)

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 40)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 40)
Murat Sezgin 
02 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Soru işaretleri gereksizdir. Çünkü hemen her cümle yanıtı olmayan bir sorudur.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 43)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 43)
《LEYLİ》 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çok istedim.Olmadı.
Zaten çok istediğim hiçbir şey olmuyor.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 87)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 87)
《LEYLİ》 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yatmadan önce:Kitabın başına şöyle bir cümle koymaya ne dersin:"Soru işaretleri gereksizdir.Çünkü hemen her cümle yanıtı olmayan bir sorudur."

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 43)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 43)
《LEYLİ》 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sizleri nasıl bekliyorum bilemezsiniz.Geleceğiniz günü bilsem, günleri sayacağım.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 31)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 31)
《LEYLİ》 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şu sıralar en çok sesleri seviyorum.En çok seslere ihtiyacım var.Müzik ve insan sesleri.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 29)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 29)

"Çevremdeki durgun boşluğa bakmaktansa, kendi içimdeki ikili konuşmayı sürdürebilirim. Benim için iyi olmanın yolu budur ancak..."

Her Şeyin Sonundayım, Tezer ÖzlüHer Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü
Burcu 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...hicbir yerde olmak istemiyorum ki. Belki de ben bugun ilk defa her seyin sonundayim.

Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 12 - sel yayincilik)Her Şeyin Sonundayım, Tezer Özlü (Sayfa 12 - sel yayincilik)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber