Metin Başaranoğlu

Metin Başaranoğlu

Yazar
7.9/10
16 Kişi
·
41
Okunma
·
4
Beğeni
·
55
Gösterim
Adı:
Metin Başaranoğlu
Sağlıklı beslenmenin ana unsurlarından olan taze meyve sebze olmadan, metropol yaşantısının dayatması olan aşırı işlenmiş gıdaları tüketmek vücudunuzdaki ateşe benzin benzin dökmekle eşdeğerdir.
1. Yemek hazırlamaya vaktin yok, ''hazır yemek ye.''
2.Paran az, alamazsın, ''ucuz şeyler (sağlıksız) yemelisin.''
3.Zaman sıkıntın var her şeye yetişmek için ''stres içinde yaşamalısın.''
4.Egzersiz yapamazsın, ''çünkü tüm gün çalıştın, enerjin bitti, spor yapacak zamanın yok, zaten spor yapacak mekan da yok, yani yat uyu, yarın işe gideceksin.''
Endüstrinin gücüyle ilerleyen reklam sektörü sağlıksız olanı sağlıklı gösterme gayretindedir. Gıda endüstrisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle medya aracılığıyla gerek bolca reklam vererek gerekse de özel konuklu ve konulu programlar aracılığıyla toplumda kendi çizgisiyle örtüşecek bir beslenme alışkanlığı yaratmaya çalışmaktadır.
224 syf.
·1 günde·Beğendi
Metin Bey, kendisine ilk muayeneye gittiğimde bana iki adet kağıt uzatıp insanları bilinçlendirmek amacıyla yazdığı bu iki kitabını almamı söyledi. Kitaplardan biri bugün okumuş olduğum kitap, diğeri ise "Yalancı Şeker - Karaciğerimizi Fruktoz Şurubundan Neden Korumalıyız?" adlı kitaptı... Metin Bey'in kendisine gelen herkesi kapsamlı bir şekilde bilinçlendirmesinin mümkün olamayacağından dolayı konuyla ilgilenen herkesin kendi kendini bilinçlendirmesi gerekiyordu ve bu eser de bunun için çok uygun. Bağırsakların rolünün bir boşaltım organının çok daha ötesinde olduğunu anlamak, onları korumak gibi birçok meseleyi anlama açısından okunmalı diyebilirim.
248 syf.
·7/10
Bence fazlasıyla tekrara düşülmüş bir kitap.Kitap boyunca aynı konunun aynı cümlesinden defalarca bahsediliyor ve bir süre sonra insanı sıkıyor.
Türkiyede sirozun en sık nedeni olarak karaciğer yağlanmasını gösteriyor.Gastroenterelog hocamız neye dayanıyor acaba çünkü kendisinden başka bu fikri savunana rastlamadım.Yağlı karaciğer kriptojenik sirozun içinde ele alınır ve o da toplumda küçük bir kesimi temsil eder.
Kitabın en sonunda verilen kaynaklar sanki kaynak vermiş olmak için verilmiş gibi.Kaynaklar etiketli olarak cümle veya paragraf sonunda verilmelidir ki merak eden doğrudan kaynağa gidebilsin.
Kitap kapağında karaciğeri fruktoz şurubundan neden korumalıyız diyor ama kitap içinde fruktoz şurubunun neden zarar verdiğinden nasıl metabolize edildiğinden vs bahsedilmiyor.Zararlıdır denip kestirilip atılıyor.
Kitabın mizanpajını beğenmekle birlikte beklentimi karşılamadığını söyleyebilirim.
224 syf.
·9/10
Bağırsaklar konusunu renkli resimli şekilde anlatan bir kitap. Konuya yönelik okuduğum ilk kitap olduğu için oldukça bilgilendirici bir okuma oldu. Yazar bu konuda oldukça tecrübeli bir doktor.Bazı bölümlerde kullanılan tıbbi terimler sayılmazsa genel olarak kolay okunan bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Metin Başaranoğlu

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 41 okur okudu.
  • 27 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.