Metin Sever

Metin Sever

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
490
Gösterim
+Kürt sorunu konusunda Kemalizmin aydınlar üzerinde nasıl bir etkisi oldu?
- Kemalizm diye bir şey yok. Komünizm nedir diye sorulsa insanlar üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri söylerler. Ama Kemalizm nedir? Böyle bir şey yok. Atatürk'ün dönemi var. Bir ideoloji değildir. Meclis'tekilerin eline birer boş kağıt verip "Kemalizmi yaz" desen hepsi ayrı şeyler yazacaktır.
Metin Sever
Sayfa 194 - Cem Yayınevi
Benim tek sevdiğim ve saydığım büyük bir Kürt aydını vardır; adı da Musa Anter'dir. Anlatılmaz acıların ateşinde pişmiş, olgunlaşmış, bilge bir kişi. Bu saygın kalem, Yeni Ülke gazetesinin 21-28 temmuz sayısında, "Korku ve Sevgi" başlıklı güzel ve anlamlı yazısında Kürtlerin, Türkiye Cumhuriyeti'nde hep korkup korkutulduklarını, bu kötü geleneğin hala sürdüğünü söyledikten sonra söyle bağlıyordu yazısını:" Peki bu kötü korku icraatının alternatifi yok mudur? Vardır. Peki nedir? Sevgi, kardeşlik, demokrasi, insan hakları ve samimi Türk Kürt güvencesi. Benden bu kadar. Türk olsun Kürt olsun dinlemeyenin canı cehenneme."
Metin Sever
Sayfa 261 - Cem Yayınevi
80 ve 90'lı yıllarda modernizm ve geleneklerin (belki geleneksel islamın) cenderesinde sıkışmış ve nefes alma yollarını aramaya çalışan, geleneksel ailedeki kadının toplum içinde görünmesi sonucu muhafazakar kesim tarafından karşılaştığı dışlayıcı tavır ile modernleşme süreci yaşayan toplumdaki baş örtülüye karşı olan mahalle baskısını yaşamış insanların hayatından kesitler sunar. Bu olumsuz sıkı koşulların, kadının hayat mücadelesinde bağışıklık sisteminin gelişmesi getirisinin yanı sıra, insan hakları ve kadının en doğal hakkı olan eğitim hakkının gasp edilmeye çalışılması tenakuzu, ders alınması gereken bir durum olarak karşımıza çıkar. İnsanların empati yetisinin oluşması/gelişmesi ve demokrasi arzularının daha fazla depreşmesi adına okunmasını tavsiye edebileceğim güzel bir kitap.
Kürt sorunu hakkında her biri birbirinden değerli, farklı farklı görüşleri benimsemiş 30 aydının fikirlerini, düşüncelerini, çözüm önerilerini içeren güzel bir kitap. Tavsiyemdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Metin Sever
Unvan:
Gazeteci, yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.