Michael Freeman

Michael Freeman

Yazar
9.4/10
11 Kişi
·
20
Okunma
·
5
Beğeni
·
73
Gösterim
Adı:
Michael Freeman
Unvan:
Yazar
Fotoğrafçılıkta engin yetenek sahası açıkgözlülüğe, ilgiye, neler olup bittiğine dair uyanık olmaya ve anlama hızına bağlıdır. Daima alıştırma yapacağınız bir şeyler vardır; makine olmadan bile.
Çoğu fotoğrafçı ışık patlamalarına izin verirken bir kısmı siyaha yakın karanlık gölgeleri tercih eder. Doğrusu birçoğumuz fotoğraflarda ilk bakışta ışık patlamalarının olmamasına ve gölgelerin daha fazla detay içermesine koşullanmış durumdayız.
Fotoğraf çokça dile getirildiği ve benim de aynı fikirde olduğum gibi, ancak bizlerin aşina olduğu dinamik aralıkları kapsıyorsa gerçekçi ve ikna edici görünür.
Daha fazla keşfetmenin iki yolu vardır. Biri durumu incelemek, etrafta olan biten diğer şeylere veya farklı açılara bakmaktır. Diğeri ise makine tekniklerini keşfetmek, aynı şeyin farklı tekniklerle, mesela odak uzaklığında veya ışıkta değişiklikle, nasıl göründüğüne bakmaktır. Altta yatan prensip her zaman keşfedecek yeni bir şey olduğudur.
Ansel Adams "... her zaman Edward Weston'ın 'Burada bir şeyi çok beklersem, orada başka bir şeyi kaçırıyor olabilirim.' söylemini düşünürüm" diye yazmıştır. İşte fotoğrafçının ikilemi budur.
Michael Freeman
Sayfa 24 - Ansel Adams, Edward Weston: Amerikan Fotoğrafçı
İyi gözlemin mantıksal bir uzantısıdır; farkına vardığınız bir şeyi pratiğe döküp bir adım sonra neler olabileceğini kestirmek. (...) Bir fotoğrafçı olarak sezinlemek, bir gözlemci olmaktan ziyade nasıl bir sahnenin meydana geleceğini sadece fiziksel olarak değil grafiksel olarak da tahmin edebilmek anlamına gelir.
“Foto muhabiri kendisinin ötesini görür, kendi için değil. Böyle yaparak da gerçeğin esiri olmaktan kurtulur, gerçeği aşar.”

- Abbas Attar
Michael Freeman
Sayfa 12 - Remzi Kitabevi
160 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Fotoğraf üzerine eğitim konusunda bir kitap arıyorsanız, başlangıç olarak çok iyi bir seçim.
Tabi ileri düzeydeyseniz, kitabın içeriği size basit gelecektir.
Özellikle öğrencilerin çektiği fotoğraflar üzerine, yazarın yorumluyor oluşu esere ilginç bir bakış açısı katmış...
Fotoğrafa yeni başlayanlara öneririm.
192 syf.
Çok sevdiğim bir sanat dalı olan fotoğrafçılıkla ilgili bu kitap daha iyi fotoğraf okumanızı sağlıyor .Fotoğraf da okunur mu demeyin .Birçok kişinin aslında basit , sadece kamera ile yapılan bir işlem gibi gördüğü Fotoğrafçılık aslında bundan çok daha fazlasıdır .Kitabın öğrettiği en faydalı öğretilerden biri fotoğrafın aslında zihinle, hayal gücüyle çekildiği. Fotoğrafçının Zihni fotoğraflara bakış açınızı değiştiricek.Fotoğraflara bir daha aynı gözle bakamayacaksınız, zaman zaman basit gördüğümüz karelerde aslında birçok derinliğin, duygunun yüklü olduğunu göreceksiniz.
Kitabın en güzel yönlerinden biri ağır jargonların ve terimsel ifadelerin kullanılmaması yani donanımlı bir fotoğrafçı olmasanızda kitabı kolaylıkla anlayabilir ve sindirebilirsiniz.
Bu kitabı okumayı düşünenlere tavsiyem kitabı uzun soluklu okumaları, yazar bize kazandırmaya çalıştığı bakış açısını kendi fotoğraf arşiviyle zihnimize kazıyor ve anlatılanın daha iyi pekiştirilmesi için küçük kutucuklarda araştırmamız tavsiye edilen konu ve kişiler yer alıyor. Bunu yapınca da tam bir görsel şölen yaşıyorsunuz .
160 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Fotoğraf eğitimi konusunda başlangıç seviyesi için faydalı bir kaynak kitap.

Diyafram, kontras, alan derinliği, doygunluk, enstantane, altın oran, perspektif, fotoshop vb. terimler örnekleriyle anlatılmış.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Freeman
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 46 okur okuyacak.