Mine Madenoğlu

Mine Madenoğlu

Çevirmen
8.3/10
99 Kişi
·
210
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
278 syf.
·3 günde·6/10
Ailemizin kalıtsal travma paratoneri muhtemelen benmişim. Bu yaşıma kadar yine iyi gelmişim. Bence okuyun çok entresan seyler anlatıcam;
E devlet üzeriniden alt-üst soy bilginize ulaştığınızda orada yazan hiç tanışmadığınız ve tanışamayacaginiz insanların yolları kesişiyor ve sizin gibi mükemmel bir varlığın dünyaya gelmesine vesile oluyorlar bir düşünsenize bu harika bir şey değil mi? Bence değil...
Hemen açıyorum.
İlk 15 yaşında hiç anlam veremediğim ve bizzati çok saçma olduğunu düşündüğüm bir rüya görüyorum. Ve ayni rüyayı haftada bir sonra da iki günde bir olmak kaydıyla sürekli görüyorum. Rüya içeriği de söyle. Omzunda tüfek olan ve kahverengi güzel bir ata binmiş bir adam ve arkasında bir kaç adam daha. Üstleri tozlu.. yüzleri kapali. asker desem değiller, ama öyle de bi duruşları var. En öndeki adam elindeki hanceri benim karnima saplıyor ve içinde su olan bir hendeğe fırlatıyor sonra ben can çekişirken üzerimden atlar geçiyor kafa tasimin çatirdadığıni hissediyorum. Ama bir bakiyorum ki o ben değilmişim karşidan olanları seyrediyorum. Böyle saçma bi şey. Bu rüyalarimdan hep çıglik çigliğa karnimi tuta tuta uyandim. Ruyadan cok rahatsiz oldugumu ve fiziksel olarak aci cektigimi soyleyince
Annemi- babannemi filanda bi telaş aldı.
Aslında olay şu, dedemin dedesi ( baba tarafından) O zamanlar Mudanya Yunan işgalindeyken çetecilik yapıyormuş o zamanlarda evli tabi büyükoglu da yanindaymış bu benim buyuk buyuk dedeme çolak ali derlermiş. Mudanyadaki hem Türk hem de rum aileleri canindan bezdirmiş. Milletin karısının kulağindaki altın küpeleri çeker alırmış. Girdiği Evde 2 somun ekmek var ise bir bucuğunu mutlaka alirmıs vermeyenin de evini yakarmış. Sonra bu çolak ali bir gün bi ailenin 15 yaşindaki kizini kaçirip " dağa kaldirmiş işte anladınız. Aslinda ilk etapta onunla da evlenmek istemiş, ama o andaki imam nikahli karısi üstüne kuma gelmesini reddetmiş Sanirim o kadina o zamanlar imam nikahı kiyabilmesi için ilk karısinin yarim agizda olsa rizadina ihtiyaci var varmıs. Tam bilmiyorum ne kadar dogru
Sonrasinda 15 yaşinda kaçirdiği kizla evlenemediği gibi kiz hamile kaliyor. Kizin ailesi kizi geri istese bile kizi göndermiyor, o esnada noldu ne bitti bilmiyorum o aileyle de bi şey olmuş. İşte o noktada ne olduğu karisik çolak ali kizi rahminden bicaklayip kizin ailesinin evinin yanindan gecen bir dere yatağina atiyor. Anlatılanlara göre kizin annesi dereyetağina gelip kızın cesedini çikarirken ve ona sarılırken hakli olarak Allahtan ailemizin belasını vermesini, soyumuzun kurumasını dileyip, 7 sülalemizi lanetlemiş. Kitapta da dediği gibi bu tarz olaylar aile büyükleri tarafindan gelecek nesillere etkilenmemeleri için anlatılmaz. Böyle bir seyi bilmemin duymamin immmkanni yok. Belki de ben çok kücukken konusuldu ve bende yer etti. Bilmiyorum lakin bi tur rezaletler pek konusulmaz. Ama üstü de örtülmüyo iste . Çolak alinin birlikte çetecilik yaptıği büyükoğlunu vurdukları için zaten otomatikman soyu kurudu. Dedemin babası osman o yaşta çok küçuk ve konuyla ilgisi olmamasina rağmen arka arkaya sayisini bilmediğim kadar çocuğu ölü doğuyor. Sonra babamin halası dedem ve babamin amcasi doğmuş. Babamin amcasi en küçukleri ve adı Ali ilk önce o vefat etti. Yani diyeceğim o ki kitapta da üzerinde çokca durulduğu üzere bi halt yerken iki kere düşünün. Çoluğundan çocuğundan çıkar diye büyüklerimiz boşa laf etmemiş.
Velhasıl ben bu rüyaları gördüğumde annem ve babannem geçmiste böyle bir aci durumun yasandiğini bunu bilmemi, o kizin hic sucu olmadığini ve onun icin bol bol dua etmemi istediler. Bu kitapta da aslinda babannemin telkinleri var. Bildiğiniz ölu birinden defalarca konuyla alakam olmamasina rağmen özür diledim. .
Öbür taraftan da annem tarafindan ciddi başka problemler var ama o bunun kadar rezil bi şey değil isteyen olursa özelden yazarim. Düşünsenize kaç kuşak öteden bir aile büyüğümüz bir günah işliyor ve sizin hiç alakanız olmamasına rağmen burnunuzdan fitil fitil geliyor. Mudanyada hala çolak alinin küp küp altinlari gömdüğü ve ailemizin hala o parayi kullandigina dair bir rivayet var. O küp küp altinlar oldugu için de zaten ben manyağim istikrarla ösym sinavlarina giriyorum =) boyle bir olay yaşadiğimiz için bu kitap çok ilgimi çekmişti. Alip okumak istedim. Başarili da bir okuma oldu. Lakin kitap benden çolak ali ve annemin tarafimdaki sorun kaynaklarini sevgiyle kucaklamami, olumlama yapmamı bunlari yaparsam mutluluğa erişeceğimi söylüyor.
Normalde çok merhametli ve yufka yürekli bir saftiriğimdir ama bunu gerçekten yapamam. Barısamam yani. Olmaz. Bunu da neden anlattım. Cennette cehennem de bazen bu dünyada, ilahi adalet gerçekten var ve karma her zaman haklı ve cani yananın tarafında oluyor. Bırakın bu tarz eylemlere girmeyi, yolda biri cebinden 5 lira düşürsün o parayı ulaştirabilme imkaniniz varken cebe indirin bak ne oluyor. Velhasıl kitap güzel, zaman zaman anlattiğim olaylara odaklanmam yüzünden odaklanamasamda kitabın vermek istediğini aldım. Atalarımın 32ye yakın travmasıni da listeledim. Şu an süperim mükemmel hissediyorum. Bu saate kadar nazardan bedduadan çatlamadiysam, osmangazi köprüsünden atlayim, tepemden de petrol tankeri geçsin ölmem.
240 syf.
Mark Wolynn bir psikolog, aileden devralınan travmalarla ilgili çalışmalar yapmış, hatta enstitü kurmuş. Bu kitabıyla 2016 Nautilus Kitap Ödülü'nü kazanmış.
Kitabın güzel yanı bilimsel açıdan bir bilgi hazinesi olmasına rağmen dilinin oldukça anlaşılır ve akıcı olması…
Kitap, genel olarak aile travmalarının kim olduğumuz üzerindeki etkilerini ve sorunlarımızın üstesinden gelmenin yollarını anlatıyor.
Kendi hayatınızı gözden geçiriyorsunuz.
Kitap ebeveyn – çocuk ilişkileri üzerine insanı şaşkına çeviren araştırma sonuçları içeriyor.
Kitap seçerken genellikle bana farklı bir bakış açısı kazandırmasına, yeni bir şeyler öğretmesine ve kişisel gelişimime katkı sağlamasına dikkat ederim. Bu kitap da böyle bir kitap… Eğer kitap seçerken siz de benzer kriterleri dikkate alıyorsanız, okunması gereken kitaplar listenize bu kitabı da ekleyin...
Kitap gerçekten çok ilginç, kendi hastalarından verdiği örnekler özellikle...
Örnek vermek gerekirse;
Bir kız 19 yaşına bastıktan kısa bir süre sonra üşümeyle birlikte inanılmaz bir uykusuzluk çekmeye başlıyor, yapılan çalışmayla genç kızın amcalarından birinin 19 yaşında donarak öldüğü ortaya çıkıyor, aile için çok üzücü bir olay olduğundan bundan hiç bahsedilmemiş, bu durum anlaşıldıktan ve durumla bir şekilde barışıldıktan sonra rahatsızlık kayboluyor.

Ben çok beğendim. Tavsiye ediyorum, belki sizde ailenizden bir travma almışsınızdır. Geçmişe bir bakalım mı?
O zaman kitabın sonundaki soruları cevaplayalım. :)
275 syf.
·Beğendi·10/10
Anlamadığın o tuhaf duyguların seninle başlamadığını anlayınca rahatlıyorsun.Senin elinde olmayan tüm kızgınlıklar, pişmanlıklar, üzüntüler..sende olmayan duygular senden gitmeye başlayınca, tüy kadar hafifliyorsun “olman gereken özüne" dönüyorsun. Gerçekte sende olup olmadığının kesinliği olmayabilir ama varsada o kapıyı aralamak, duvarları yıkıp, sınırları ortadan kaldırmak ve bilinçaltının derinlerine bakmak çok güzel! Bende hissettirdiklerini söyleyebilirim ancak. Yaşadığım her olumsuzluğun ardındaki o kapıları tek tek açmak inanılmaz güzel. Her kurtuluşta, her sıyrılışta her bir özgürlükte daha bir seviyorum.  Kitaplar bizi bi yapmaya vesile olduğu için her gün daha çok okumak istiyor insan… Kitaplar insanın gerçeğini anlatmakta.Çünkü her karşılaşma, “ben” e merhaba demek. Huzura merhaba..Sen hiç huzurunu kaybettin mi? Elbette ki hepimiz çoğu zaman kaybetmiştir. Başkalarının duygularının altında kalmış, saklanmış, ezilmiş, sinmişti o duygular.Hepsinden kurtulunca çıkıyor ortaya, perde aralandı, gün ışığı içeri girdi . Zaman kaybetmeden hemen kendini ara!
240 syf.
·6 günde·8/10
Üç kısımdan oluşuyor kitap ;

İlk kısım aile travmaları üzerine.Gebelik ve gebelikte yaşanan duygusal ruhsal sıkıntıların bebege etkisi üzerinde oluşan etkilere ciddi araştırmalar bilimsel açıklamalarla cevap veriyor.Aile travmalarının bireyleri nasıl etkiledigine örneklerle deginiliyor.

İkinci kısımda;

"Çekirdek dil" kavramından bahsediyor.Hayata yaşadıgımız sorunlar ikili ilişkilerde başarısız oluşumuz hayatta en çok zorlandığımız problemleri yaşarken kullandıgımız kelimeler sorunun temeline ilişkin ipuçları verdiginden bahsediyor .Çekirde dil kavramını pekiştirmek için örneklerden bahsediyor. Bazende yazar soruları size yöneltip daha fazla kitapla kucaklaşmanızı saglıyor .(aynı konu üzerinden birden fazla örnek vermesi beni sıktıgı için bir kaçını es geçtim.)

Üçüncü kısımda;
Yine baglanma ile ilgili noktalara deginiyor örneklerle pekiştiriyor konuyu kitap kişisel gelişim tarzıyla yönlendirici alıştırmalar yaptırıyor okuyuca .Kitabın hoşlanmadıgım ve yazarın ısrarla üzerinde durdugu büyüklerimizin kaderini yaşadıgımız onların geçirdigi travmalarım bizler üzerindeki etkisi.Büyükannelerimizin hatalarının sonuclarını bizlerin ödedigi.Kişisel gelişim kitapları sevenlere önere bilicegim bir kitap ama onun dısında ki okuyucuları bi miktar sıkabilir.Beni sıktı.
240 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Hayatınızda anlamak istediğiniz size ait değilmiş gibi hissettiğiniz duygu ve durumlarınız varsa okumalı bu kitabı diyebilirim.
Bir ebeveyn reddedildiğinde ya da saygı duyulmadığında, genelde çocuklarından bir tanesi reddedilen davranışı tekrarlayarak ebeveynini temsil eder. Bu şekilde, çocuk aynı acıyı çekerek kendini o ebeveynine eşit hale getirir. Çocuk şunları söylüyor gibidir;"Aynı şeyleri ben de çekeceğim bu şekilde bu yoldan yalnız geçmek zorunda kalmayacaksın."
240 syf.
Olaylar kişiler tam bir araştırma içinde ele alınmış, kendimden şüphe ettiren bir kitap. Bir o kadar da yorucu ve akıl karıştırıyor. Çok yıllar önce tanımadığın insanın hayatında yaşadıkları, bir bakıyorsun senin kaderin oluyor. Ama farklı yoldan gösteriliyor. Şunu da düşündürüyor, her olay zaten devir halinde; doğum,ölüm,terk edilme, zulüm, evlilik, ihanet, istismar, evlat acısı vs.ama bunları kimi erken yaşta yaşıyor kimi geç. Sonunda her duyguyu tadacak şekilde yaşıyor. Erken geç de degil aslında, herkes kendi zamanında yaşıyor ama bizim algımız o zamanı hep her olarak görüyor. Aynı tarihte aynı anda yaşamış insanların kaderi bir mi?
Herkesin kendi kaderini yaşaması dilegiyle. Okunulası kitap :)
240 syf.
Kitabın ilk üç bölümünü yani konu ile ilgili genetik araştırmaların olduğu bölümleri özellikle çok beğendim ve etkilenerek okudum. Sonrasında kitabın büyüsü benim için birden bozuldu. Çünkü iki ya da üç kuşak önceki büyükanne/büyükbabalarımızın işlemiş olduğu suçların cezasını torunlarının çekeceği düşüncesi ve bunun İncilden alınan bölümlerle desteklenmesi modumu düşürdü. Ancak sonraki bölümlerde de akıcı şekilde okumaya devam edebildim. Kitabın kalan bölümlerinde travmaların insan hayatını nasıl ve ne kadar süre etkileyeceğini anlatıyor. Genel olarak verdiği mesaj; o günün şartlarında büyükanne/büyükbaba ya da ebeveynlerimiz zor şartlarda yaşamış ve istemeden size gerekenden daha az ilgi göstermiş olabilirler, bu nedenle onları affedin ve daha sıkı bağlar kurmaya çalışın. Ben travmaların nesiller arası aktarıldığına ikna oldum. Bize ait değilmiş gibi yani o konu ile ilgili bir yaşantımız olmaksızın hissettiğimiz duygular ve bedensel işaretler fikri beni ikna etti.Bu yöntemin bazı psikopatolojik durumlarda etkili olabileceğini düşündüm. Ama genel olarak eksik olan kanımca 'kişilik' üzerinde yeterince durulmamasıydı.Büyükanne ya da büyükbabalarımızın travmalarını miras almaktan ziyade kişilik özelliklerini devralmış olmamız ve onlara benzer psikolojik tepkiler verme olasılığımız daha yüksek diye düşünüyorum.Tüm bunların dışında Anne ve babamı karşıma alıp onların geçmişi ile ilgili daha önce hiç duymadığım birçok bilgiyi almak ve onların duygularına tanık olmak benim için çok güzel bir deneyimdi. Sadece bunun için bile büyük bir teşekkürü hakediyor yazar. Psikoloji alanında çalışan ya da bu alanla ilgisi olanlara okumanalarını tavsiye ederim.
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Okurken hayatınızı gözden geçirmenizi sağlayacak harika bir kitap.
Yaşadıklarımızın, travmalarımızın atasal miraslarla ne kadar alakalı olduğunu anlamamıza yardımcı olacak bir eser.
Ayrıca bilimsel gerçeklik ön planda tutulmuş.
Günümüzde popüler uygulamalardan biri olan "aile dizimi" de sanıyorum bu gerçeklikle ilgileniyor.
---Kitap hakkında bir alıntı paylaşmak istiyorum:
"Hiç bazı duygularınızın size ait olmadığını veya yaşadığınız durumla uyumsuz olduğunu hissettiniz mi? Mesela dört dörtlük bir hayatınız var ama bir türlü içinizdeki hüznü atamıyorsunuz? Veya hayatınız ve duygularınız evlendikten/ çocuk sahibi olduktan/ 20 yaşından sonra garip bir hal aldı veya anlamsız bir korku yaşamaya başladınız? Bunların sebebi siz değil ailenizden birinin yaşadığı bir travma olabilir. Kitap gerçekten çok ilginç, kendi hastalarından verdiği örnekler özellikle... Örneğin bir kız 19 yaşına bastıktan kısa bir süre sonra üşümeyle birlikte inanılmaz bir uykusuzluk çekmeye başlıyor, yapılan çalışmayla genç kızın amcalarından birinin 19 yaşında donarak öldüğü ortaya çıkıyor, aile için çok üzücü bir olay olduğundan bundan hiç bahsedilmemiş, bu durum anlaşıldıktan ve durumla bir şekilde barışıldıktan sonra rahatsızlık kayboluyor."---
Bol farkındalıklı haftasonları dilerim.
240 syf.
·Puan vermedi
Öncelikli olarak her ebeveynin çocuklarına okutmak isteyeceği bir kitap diyebilirim ailenin öneminin altını çiziyor yazar. Kitabın asıl konusunu ele alacak olursam ; kişide gözlenen davraniş bozukluğu, psikolojik rahatsizlik ve hatta bazen somatik bozukluklarin dahi sebebinin genograminda var olan bir travmadan kaynaklandiğini anlatıyor. Bu anlatimini kendi hastalarınin hikayelerinden somut argüman oluşturarak destekliyor. Insanlar gecmişleri ile bilinçdışı bağlantılar kurarak özdeşim duygular hissedebilirler. Kitap önermesini sunduktan sonra ilerleyen aşamalarda kendi sorunlarınıza bu perspektiften bakmanizi sağlayarak çözümüne dair sufleler veriyor. Kişisel gelişim ya da self terapi arası bir nitelik elde ediyor böylece. Ilgisini çekenlerin sevebileceği bir kitap olabilir. Keyifli okumalar.
240 syf.
Kitabın adı, içeriği konusunda özet gibi aslında.Korkular,kaygı bozuklukları ,belli travmalara yatkınlık,kişiye özgü ruhsal hassasiyetler...Bu tür sıkıntıların kaynağı olan, çocukluk deneyimleri ve genetik özelliklerle de ilgisi bilinen etkenlerin, birkaç nesil öncesinden bizim yaşamımıza nasıl dahil olduğuna dair bir kitap. Üç nesil öncesindeki bir olaydan, bugünkü torunlara aktarılabilen travmatik durumlar, yaşanmış öykülerle örneklenmiş.Kendimizdeki bir durumu anlamak için nasıl yollar izlemek gerektiği de açıklanmış.Alıştırmalar,soru sorma yöntemleriyle kendi içimizdeki adını koyamadığımız hislere,bunların sebep olduğu tepkilere açıklama getirmemiz için kapı açıyor.Kitaptaki çocuk-ebeveyn,özellikle anne-çocuk ilişkileri hakkında da şaşırtan tespitler ,araştırma sonuçları ve uzman görüşleriyle de destekleniyor.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 210 okur okudu.
  • 79 okur okuyor.
  • 392 okur okuyacak.
  • 15 okur yarım bıraktı.