Mo Hayder

Mo Hayder

Yazar
7.1/10
10 Kişi
·
18
Okunma
·
3
Beğeni
·
666
Gösterim
Adı:
Mo Hayder
Unvan:
İngiliz yazar
Doğum:
Essex, Birleşik Krallık, 1962
Acaba her insan hayat boyu sürecek bir irade sınavına mahkum olup bunu zarif ve güçlü bir şekilde kabullenme göreviyle mi yükümlüydü?
''Ölmek için doğmadın sen, ölümsüz kuş! Aç nesillerin hiçbiri ezemez seni.''
Mo Hayder
Sayfa 279 - Pegasus Yayınları
'Bana şu ağaç evini açıkla, Frank; ağaç evi hala oradaysa, o neden yok? AÇIKLA bunu, Frank! Açıkla bana.'
Mo Hayder
Sayfa 59 - Pegasus Yayınları
432 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle kitap farklı bir polisiye roman. Çünkü; sonunda katilin ortaya çıktığı kitapların aksine, katili çok önceden tanıtan bir kitap. katilin kimliği, ailesi, hayatı, cinayetleri vs. konu ile paralel olarak verilmiş. Ancak bu durum okuyucunun merakını köreltmiyor aksine okuyucuda daha çok merak uyandırıyor. Bu yönünü sevdim.

Konusuna gelecek olursak; Bir alanda bulunan beş kadın cesedinde birbirleriyle ortak yanlar vardır ve bunun bir seri katilin işi olduğu düşünülür. Dedektif Jack Caffery hem kendi hayatındaki sorunlarla uğraşırken hem de bir yandan katili aramaya başlar. Çünkü katil her an yeni bir kurban seçebilir.

Kitap tüyler ürperticiydi. Bazı yerlerinde okurken başımın döndüğünü, tansiyonumun düştüğünü hissettim. Katil tam anlamıyla bir sadistti. Fakat katilden daha çok nefret ettiğim iki isim vardı. F ekibinden müfettiş Diamond ve Jack'in kız arkadaşı Veronica. Bu ikisi görüp görebileceğiniz en uyuz tiplerdi. Kitabın adı Kuş Adam. Neden böyle bir isim verildiğini öğrendiğimde dehşete düştüm. Zekice kurgulanmış bir olay örgüsüne sahipti. Tek şikayetim isimlerin çok karışık olmasıydı. Kurbanların isimlerini bile aklımda tutamadım. Okurken dönüp dönüp kim kimdi diye bakmak zorunda kaldım. Bu ufak ayrıntı dışında dört dörtlük bir kitaptı. Polisiye sevenlere tavsiye ederim.
320 syf.
Bir şifacı öleceğinizi söylerse ne yaparsınız? İnanır mısınız? Doktor doktor dolaşır mısınız? Burası nasıl bir ada? Kim doğru söylüyor, kiminkiler safsata?

"Psikolojik Şifa Cemiyeti" sizi etkiledi mi? Kim öldü? Kim hala yaşıyor? Yaşayanlar nerede saklanıyor?

Dikkat edin içeri girebilirler. İnsan bedenleriyle doku mabetler kim bilir neler anlatıyor? Korkmalısın.

Çeviriden kaynaklı bazı sıkıntılar var. Konuyu bağlamakta zorlanıyorsunuz. Buna rağmen cehennemi keşfetmeye, uykusuz kalmaya hazır olun. Arkanızı kollayın. Güvende misiniz?

Dehşet verici, orijinal bir suç romanı okumaya hazırsanız buyurun. Burada sizi bekliyor.
399 syf.
Çeviri berbat. Konular arasında o kadar fazla kopukluk var ki kitap bittiğinde elinizde bir yere bağlanmayan pek çok anlamsız veriler kalıyor. İlk yarı dayanılmaz derece sıkıcıyken ikinci yarıda bir değişiklik olmasını bekliyorsunuz ama elde var hiç. Çeviriden mi yoksa yazardan mı kaynaklandığını anlayamadım. Tam bir zaman kaybı. Daha iyileri varken zamanınızı boşa harcamayın.
432 syf.
Yazarın yeni bir kitap yazdığını düşünerek aldığım ancak yıllar önce Epsilon Yayınevinin "Kuşçu" adıyla yayınladığı kitap olduğunu anlayınca kandırıldığımı düşünerek mutsuz olduğum kitaplar arasına giren, daha önce okuduğum için zevk almadığım bir kitap oldu benim için.

Konusu ilginç olsa da iki kere okuyarak zamanımı ziyan etmeyeceğim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mo Hayder
Unvan:
İngiliz yazar
Doğum:
Essex, Birleşik Krallık, 1962

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.