Moheb Costandi

Moheb Costandi

Yazar
8.1/10
8 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
28
Gösterim
Cinsel olgunluğa erişmiş erkek kanaryalar, müstakbel eşlerine serenat yapabilmek için her yıl yeni bir şarkı öğrenir.
Moheb Costandi
Sayfa 95 - Pan Yayıncılık
Anıları oluşturmak ve yeni beceriler edinmek için deneyimlerden öğrenebilme yetimizin yanı sıra beyin hasarı sonrası uyum sağlayıp iyileşebilmemizin ya da en azından oluşan hasarı telafi etme ve başka yollar yaratma becerimizin altında beynin nöroplastisite kapasitesi yatar. Ancak beyin ile davranış arasındaki ilişki tek yönlü değildir. Deneyimlerimiz ve davranışlarımızın beyinde yarattığı esnek değişimler de karşılığında gelecekteki davranış ve deneyimlerimizi etkileyebilir. Ve nöroplastisite her zaman arzulanan sonuçları getirmez.
Sinir hücrelerinin belli bir tipte olgunlaşma için büyük ölçüde nihai varış noktasına bağımlı olduğu sonucuna ulaşmıştı.

Levi- Montalcini'nin çalışmaları nöral gelişim sırasında yaygın hücre ölümünün gerçekleştiğine dair doğrudan kanıtlar sağlamış ve sinirsel tedariğin organların ve diğer hedef dokuların büyüklüğüyle nasıl birebir eşleştiğini net olarak açıklamıştır. Nörotrofik hipoteze göre sinir hücreleri başlangıçta aşırı miktarda üretilir ama sonra hedef tarafından üretilen sınırlı miktarda NGF için kendi aralarında rekabete girerler. Sinyali alanlar hayatta kalıp olgunlaşmaya devam ederken, alamayanlar ölür.
200 syf.
·8/10
Bireylerin beyinleri arasındaki yapısal ve işlevsel farklılıklar muhtemelen benzerliklere ağır basar. İki beynin benzer olmaması çok muhtemeldir ve o nedenle "kitabına uygun beyin" diye bir şey yoktur. Beyniniz büyük ölçüde benzersizdir ve ana karnındaki dönemden bu yana geçirdiğiniz hayat tecrübeleriyle, bugünkü taleplerinizi karşılayacak şeklilde size özel biçimlenmiştir. Bu yüzden nöroplastisite bizi insan yapan ve her birimizi diğerlerinden ayıran şeyin özüdür.
200 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bugüne kadar yapılmış olan nörobilimsel araştırmaları kaynak alarak hazırlanmış ve basitleştirilmiş bir dil ile yazılmış olan bir kitap. Nörobilimle ilgilenecek amatör, profesyonel herkesin başucu kitabı olarak kullanabileceği şekilde hazırlanmış. Ayrıca okurken, nörobilimin kronolojik olarak tarihi gelişiminden de haberdar oluyorsunuz.

Sinirbilim sevdalılarının kesinlikle almasını tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 38 okur okuyacak.