Morris Rossabi

Morris Rossabi

Yazar
9.5/10
8 Kişi
·
18
Okunma
·
2
Beğeni
·
59
Gösterim
Adı:
Morris Rossabi
Unvan:
Yazar
Doğum:
İskenderiye, Mısır, 5 Aralık 1941
Cengiz 1227 Ağustos’unda öldüğü sırada, Çin’in kuzeybatısında Tangutlara karşı çarpışıyordu. Naaşı, Moğolistan’ın kuzeydoğusuna taşındı. Orada gömüldü ve mezarının başında kırk genç kadın ile en az kırk at kurban edildi.
Morris Rossabi
Sayfa 6 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım
Asya’nın kendi egemenliklerindeki geniş kesiminde yolculukları hızlandırdılar ve desteklediler; Avrupalı tüccarların, zanaatkârların ve heyetlerin Çin’e kadar yolculuk etmesine izin veren ilk devlet oldular.
Morris Rossabi
Sayfa 1 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım
Sarayın buyruğuna göre halk, elindeki her yüz attan birini yönetime vermek zorundaydı. Kubilay ayrıca, at satın alma hakkını da elinde tutuyordu ve o talep ettiğinde at sahipleri hayvanları resmi fiyat üzerinden kendisine satmak zorundaydılar. Hatta bir keresinde, karşılığını bile ödemeden at aldı ve bunu da şöyle meşrulaştırdı: “Budacı keşişlerin, Hıristiyanların, Taocuların, Kuzey Çin’deki Müslüman hocaların atlarına el konuldu… Tapınaklarında oturan keşişlerin ve Taocuların ata neden ihtiyacı olsun ki?”
Morris Rossabi
Sayfa 126 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım
(Kubilay Han) Seferlerini titiz, hatta tüketici bir ayrıntıcılıkla kurgulayıp hiçbir şeyi şansa bırakmamak onun kişiliğinde vardı. Birliklerinin olası her türlü engele hazırlıklı olmasının, tedariklerinin de bol ve ihtiyaç duydukları anda ulaşabilecekleri bir şekilde tutulmasının önemine inanıyordu.
Morris Rossabi
Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım
İmparatorlukları yüz yıl bile sürmediği halde, Doğu ile Batı arasında sıkı ve gelişmiş bağlantılar kurarak Avrupa’yı kopmaz bağlarla Asya’ya bağladılar.
Morris Rossabi
Sayfa 1 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım
Kubilay Han, Moğol gücünün dorukta olduğu dönemde yaşadı. Moğol istilası başlarken doğdu, Moğol orduları kuzeye ve batıya yayılırken büyüdü. Kubilay da, büyükbabası Cengiz de, Moğolların ve Avrasya’nın tarihindeki bu görkemli dönemin en ünlü kişileri oldular.
Morris Rossabi
Sayfa 1 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım
Kubilay Han’ın ve atalarının vatanı Moğolistan, “yüce dağları, karlı dorukları, zengin ormanları, ırmakları ve gölleriyle” şaşkınlık uyandıran bir tezatlar ülkesidir.
Morris Rossabi
Sayfa 3 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım
Gök Tanrı’nın (Mengü Tengri) kendisine Moğolları birleştirmek ve belki de dünyayı yönetmek görevini vermiş olduğuna inanan Cengiz, böylece Moğolları geleneksel yuvalarından çıkarmak ve başka bölgeleri ele geçirmek için ihtiyaç duyduğu koşullara ve olanaklara kavuşmuş oldu.
Morris Rossabi
Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım
Rusya’yı boydan boya geçen Moğollar, Doğu Avrupa’ya yöneldiler. 1241 baharında Polonya’ya saldırdılar. 9 Nisan’da Liegnitz kentindeki kanlı çatışmadan sonra kurbanlarının kulaklarını topladıklarında, dokuz çuval doldu.
Morris Rossabi
Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım
360 syf.
·Beğendi·10/10
Ben moğolları cengiz han'dan ve hülagü han'dan ibaret sanırdım.
Cengiz han'ın topraklarını evlâtları arasında üleştirdiğini öğrendim.

Han seçiminde savaşcılığın önemli olduğunu öğrendim.

Tuluy'un çocukları; mengü'nün,hülagü'nün,kubilay'ın ve arık boke'nin öne çıkmasında anneleri sorgutani beki nin payı olduğunu öğrendim.

Ben moğolların anadoluyu istila ettiğini bilirdim de çin'in tamamına hükmettiğini ve çinlilere kendini kabul ettirnek için çinlileşmesinin göçer moğolları kızdırdığını öğrendim.
Taht kavgaları yaşanıyor.

Japonyaya iki defa saldırıp başarısız olduğunu öğrendim. Bu kuşatmalarin başarısız olmasının nedenleri moğolların deniz savaşını bilmemeleri ve oranın iklimi. benim (Bu aklıma viyana kuşatmasını getirdi)

Artılarıyla eksileriyle kubilay han'ı okudum bitirdim. Beni yorsa da okuduğuma değdi savaşçı topluluk moğolları öğrendim.
360 syf.
Açıkçası kitabı ilk okumaya Başladığım zaman Muhtemelen kasım ayı idi fakat bir yerden sonra sıktı ve yarım bıraktım ancak Şubat gibi tekrar başladım ve bugün itibariyle bitirdim şunu söylemek gerekiyor ki kitap gerçekten kıymetli bilgilerle dolu Kubilay hakkında yeni öğrendiğim Bir sürü şey oldu bazen ayrıntı bilgiler içerse de umumi manada eşsiz değere sahip müthiş bir kitap. Moğol tarihine ilgi duyuyorsanız mutlaka okumanız gereken bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Morris Rossabi
Unvan:
Yazar
Doğum:
İskenderiye, Mısır, 5 Aralık 1941

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.