Muhammed Hamidullah

Muhammed Hamidullahİslam Peygamberi yazarı
Yazar
Derleyen
9.0/10
384 Kişi
1.591
Okunma
198
Beğeni
9,5bin
Gösterim

Muhammed Hamidullah Kimdir?

Muhammed Hamidullah (d. 1908, Haydarabad - ö. 2002, Florida), İslam dünyası'nda tanınmış son dönem hadis bilginlerinden birisidir. İlk öğrenimini Haydarabad'da tamamladıktan sonra, yine bu kentteki hukuk fakültesini bitirdi. Fakat İslami bilimlere özellikle de siyer ilmine olan merakından dolayı 1936'da Paris Üniversitesi'nde bu konuda eğitim aldı. Daha sonra Almanya'nın Tübingen Üniversitesi'ne kaydolarak "devletlerarası İslam hukuku" alanında ikinci bir doktora çalışması daha yaptı. 1947'de Paris'e yerleşerek ders vermeye başladı. Akademik çevrelerdeki ünü giderek arttı ve ders vermek için Fransa dışındaki ülkelere gitmeye başladı. 1950'li yıllarda Türkiye'ye gelerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat ve Hukuk fakültelerinde ve İzmir, Ankara, Konya üniversitelerinde dersler verdi. Hamidullah’ın Türkçe’ye çevrilerek yayımlanan başlıca eserleri şunlardır: İslam’a Giriş (1961), Hz. Peygamber’in Savaşları (1962), İslâm’ın Hukuk İlmine Yardımları (1962), İslâm’da Devlet İdaresi (1963), İmam-ı Azam ve Eseri (1963), Modern İktisat ve İslâm (1963), İslâm Fıkhı ve Roma Hukuku (1964), Kur’an-ı Kerim Tarihi (1965), İslâm Peygamberi (1966, 2 cilt), Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahifa-i Hemmam b. Münebbih (1967), Resulullah Muhammed (1973), İslâm Hukuku Etüdleri (1984), İslâm Müesseselerine Giriş (1984), İslâm, Bilim ve Felsefe (1990), İlk İslâm Devleti (1992), İslâm’ın Doğuşu (1997), Hz. Peygamberin Altı Orijinal Diplomatik Mektubu (1998), İslâm Anayasa Hukuku (1998), El Vesaiku’s-Siyasiyye (1998), İslâm Tarihine Giriş (1999).
Tam adı:
Prof. Dr. Muhammed Hamidullah
Unvan:
İslam Alimi ve Yazar
Doğum:
Haydarabad, 1908
Ölüm:
Florida, Amerika Birleşik Devletleri, 19 Aralık 2002

Okurlar

198 okur beğendi.
1.591 okur okudu.
198 okur okuyor.
951 okur okuyacak.
97 okur yarım bıraktı.

Muhammed Hamidullah Derlediği Kitapları

Tümünü gör

Muhammed Hamidullah Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Suffa sakinleri, genellikle çok yoksul olan ve tarım için toprağa, ticaret ya da sanayiye bir bağlılıkları bulunmayan en dindar ve heyecanlı genç erkeklerdi. Nafakaları için gerekli en az seviyede geçimlik kazanmak üzere bazı işler yapıyor ve zamanlarını, öğrenerek ve ibadet ederken geçiriyor, ruhsal yoğunluklu bir hayat sürdürüyorlardı. Hz. Peygamber, gece ya da gündüz, her zaman onlara güvenebilirdi ve onlar da Hz. Peygamber'in direktifleri yönünde hemen harekete geçerlerdi.
Sayfa 135
Araplar şiiri severdi ve hiciv önlenemez bir şekilde yayılıyordu. Bunun ülkedeki önemini bilen Hz. Peygamber, İslâm düşmanlarına karşı yetenekli resmî şairler tuttu ve söylediklerinin herkes tarafından bilinmesini sağladı. Onun şu hadisi çok ünlüdür: Hasan İbn Sabit, İslâm'ı ve Peygamber'i savunmak üzere bu yeteneğini kullandığında, Kutsal Ruh ona şevk verir; bu şekilde onun mısraları oklardan daha delicidir.
Sayfa 139
... İzleyen yıllarda Hayber Yahudileri Müslüman yönetiminde yaşadılar ve “öyle bir adalet var ki, cennet yeryüzünde kurulmuş” dediler.
Sayfa 115
Mirac'ın ertesi günü, Ebû Bekir henüz Resulullah (as)'ın başından geçenleri onun ağzından dinleme fırsatı bulmadan önce, bazı müşrikler kendisine şöyle sormuşlardı: "Dostunun anlattığı şu yeni olay hakkında, yani gökyüzüne götürüldüğüne ve Allah tarafından kabul edildiğine dair sözler hakkında ne düşünüyorsun?" Ebû Bekir şöyle cevap verdi: "Onun söylediği her şeyin doğru olduğuna inanıyorum." Nakledildiğine göre, İslâm'ı yeni kabul etmiş olan bir gurup insan, bu olayın büyüklüğüne dayanamayıp dinden çıkmışlardır.
Yeryüzünde evrensellik iddiasında bulunan bir çok din vardır, ama bunlar arasında sadece İslam, Kâbe gibi tüm evreni birleştirici bir yapıya sahiptir.
Sayfa 230

Muhammed Hamidullah İletileri

Tümünü gör
Tavsiyelerim...
∙ NOT: Listeleri, yeni okuduğum kitâplarla güncellemekteyim. Bilginize... ∙ TEMEL DÎNÎ KİTÂPLAR: ∙ 1. (Siyer) a)
Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı
Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı
b)
Bülbülün Kırk Şarkısı
Bülbülün Kırk Şarkısı
c)
ÇEKİLİŞ!
Kazanan kardeşimiz:
Meryem
Meryem
İletişim ve adres bilgilerinizi bekliyorum. Elimde
İslam'a Giriş
İslam'a Giriş
kitabı var. Sıfır. 2 saatlik bir çekiliş ile bir kardeşimize göndermek istiyorum. Saat 23.59'a kadar "Katıldım." yazarak iştirakinizi sağlayabilirsiniz. Benim de daha önce okuduğum ve çok sevdiğim bir kitap. Merhum Üstad Sezai Karakoç'un da sevdiğini biliyorum. Allah'a emanet olun 🌿
🪻...Sevginin mantığı yoktur...🪻 ...🪻...
Muhammed Hamidullah
Muhammed Hamidullah

Muhammed Hamidullah Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
208 syf.
10/10 puan verdi
Kitap daha çok okunsun diye amme hizmeti
Hamidullah bana göre 20.YY'da islam tarihçiliğine en büyük katkıyı veren isim. Kendisinin çok kritik meseleleri ele alarak büyük bir iş yaptığı herkesin malumudur. Hz.Peygamber'in hayatını anlatan eserinde daha önce hiçbir kitapta görmediğim birçok bilgi ve bakış açısıyla karşılaşmıştım.
Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn Münebbih
Muhtasar Hadis Tarihi ve Sahife-i Hemam ibn MünebbihMuhammed Hamidullah · Beyan Yayınları · 201635 okunma
930 syf.
10/10 puan verdi
Muhteşem Bir Siyer
Değerli ve merhum Muhammed Hamidullah Hoca'nın 20 yıllık emeğinin sonucu olarak vücûd bulan, ilahiyat hocalarının siyer deyince tavsiye olarak önerdiği kitaplar arasında yer alan, Hz. Muhammed'in hayatının geçtiği coğrafya, yaşadığı dönemdeki siyasi ortam, kişisel hayatı, diplomatik ilişkilerini ve
İslam Peygamberi
İslam PeygamberiMuhammed Hamidullah · Beyan Yayınları · 2019542 okunma
976 syf.
10/10 puan verdi
Efendimize en güzel dille kur'an'la tasvir eden ve onu gündelik hayatın içinden evinin hallerinden Savaş hallerinden her birini en güzel şekilde anlatan kurani ete kemiğe bürünmüş haliyle sunan muazzam bir eser
İslam Peygamberi
İslam PeygamberiMuhammed Hamidullah · Beyan Yayınları · 2019542 okunma