Muhammed Köse

Muhammed Köse

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
Hafif bir rüzgarda, rüzgara karşı yürüyebilirsiniz. Sert bir rüzgarda da kendinizi zorlayarak istediğiniz yönde yürümeyi başarabilirsiniz. Ancak şiddetli bir fırtınaya tutulduğunuzda, ya sığınacak bir yer bulmanız ya da kendinizi rüzgara teslim edip fazla zarar görmemeyi ummanız gerekir. Düştüğüm durumda ise sığınacak bir yerim yoktu.
336 syf.
·Beğendi·10/10
#okudumbitti
#yorum

Hepinize hayırlı bayramlar kitap dostlarım. Bu seferki kitap yorumum Yeni Dünya Seyahatnamesi olacak. Kitabın ismi Zülkarneyn adlı geminin Yeni Dünya'ya seyahat etmesiyle başlıyor. Aslında hikâyenin bu kısmı sonralarında bahsediyor. Kitabın başı baş karakterin özelliklerini içeriyor. İlk 30 sayfaları baş karakter olan Kâtib'i tanımakla başlıyoruz. Daha sonrasında başına bir olay gelmesi sonucu kendisini gemide bulan ve gemideki Fahreddin Reis'i suçlayan Kâtib'in; o gemide yaşadığı olayları, kişileri ve sohbetleriyle âdeta sürükleyici bir romandı. Yazarın dili oldukça sade ve sıkmadan ilerleyen; kitabın sonuna geldiğinde ise keşke Kâtib'in hikayesi hiç bitmese diyeceğiniz bir eser. Kâtib'in ağzından Yeni Dünya'ya seyahatini okurken keyif alacağınıza eminim. Hatta konuşmanın arasında bu olayın Osmanlı zamanı olarak kurgulandığını okuyunca, ilk defa bir tarih romanını çok sevdiğimi farkettim. Bu yolculukta olacakları kesinlikle okuyun. Özellikle tarihi roman hiç okumamış kişiler, bu eseri okuyarak başlayabilirler.
Yazarımız 20 yaşında olmasına rağmen, bu kadar başarılı bir eser çıkardıysa eminim ki çok güzel eserlere de imza atacak. Kendisine başarılar dilerim.
@mevsimler.kitap 'a bu eseri okumama vesile olduğu için de çok teşekkür ederim.

#kitapyorumu #yenidünyaseyahatnamesi #muhammedköse #mevsimlerkitap #alıntı #roman #hikaye #osmanlı
336 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bilmediğiniz diyarlara keşifte bulunmak ister miydiniz? Ya da bir keşif hırsıyla dolu iyi bir kaptan eşliğinde zorla keşfe çıkarılsanız neler düşünür, neler hissederdiniz? Peki daha da tuhafı ya sonradan herkesi çok severseniz ne olurdu? Ben çok isterdim. Zorla ya da değil ama eskiden Yeni Dünya'nın tamamen keşfedilmediği zamanlarda oraya doğru yolculuğa çıkmak ve upuzun gemi yolculuğunda türlü zorluklarla mücadele etmek isterdim. Denizi ve okyanusları, oradaki yaşamları ve her canlısını öyle çok seviyorum ki kitabı okurken bazı bölümlerde yüreğim sevinçle hopladı, bazı bölümlerde ise içim parçalandı. Hem orada olmak istedim hem de olayların sonuçları nedeniyle o gemiden hızla kaçmak istedim. Katip Efendi de benim gibiydi. Kaçmak istiyor ama kaçamıyordu. Hem gemiden hem de kendinden.
O gemiye bindiği an ben de bindim. Beraber önce Akdeniz'i aştık sonra Cebelitarık Boğazı'nı. Okyanuslarda bilinmeyen adaları keşfettik. Belki hiçbir zaman bir kaşif olamayacağım ama içimde bir parça öyle bir istekle yanıyor ki kitabı okurken ben başarıyor, ben geziyor, ben mücadele ediyor gibiydim.
Adalarda gezerken gözümde canlanan yerler çok güzeldi. Oralarda dolaşmak da çok güzeldi. Evet savaş bölümleri kaçınılmazdı ama o kısımlar da çok güzel bir heyecan kattı okumama. Güzel bir keşifti, her haliyle. Evet belki bir kaşif değilim ama belki bir gün güzel adalara doğru yola çıkabilirim kim bilir? Beni bu güzel kitapla ve kurgularını pek sevdiğim yazarla tanıştıran @mevsimler.kitap 'a çokça teşekkürlerimle
208 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Polisiye Allert
Ne düşüneceğimi bilemiyorum. Taze taze yorum yazıyorum ve kitabın sonuna sevinsem mi üzülsem mi bilemiyorum. Çok güzel bir kurguydu, gerçekten. Sadece Orhan konuşurken uzayan cümleler ve fikirler olduğunu düşünüyorum ama onun dışında kurgu gerçekten müthiş. Zaten oldukça akıcı geçen bir kitap olmasının yanı sıra tam sonunu tahmin ettiğime seviniyordum ki sevincim kursağımda kaldı 🤭 Nasıl da düşünemedim mektupta yer almayan detayları? Ama polisiyenin güzelliği de bu değil midir zaten? Yazarın genç oluşuna da çok şaşırdım çünkü görünüyor ki birikimi fazla
.
Dünyanın acı gerçeklerinden uzaklaşmamı sağlayan kitaplar benim için çok değerli. Bunu zaten biliyorsunuz. O nedenle tavsiyemi bırakıyor ve sizi de kitapların masum, güzel, öğretici dünyasına davet ediyorum. Sevgi dolu bir dünya dileğiyle çünkü yazarın bu kitapta alt metinlerde bahsetmiş olduğu gibi sevgisizlik oldukça büyük düşmanlar yaratıyor. Umarım ki sevgi tüm dünyayı sarsın bir gün.
.

.
#kitap #book #okudumbitti #kitapyorumu #booksofbetinönerileri #booksofbetblog #booksofbetinkitapları

Yazarın biyografisi

Adı:
Muhammed Köse
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.