Murat Acar

Murat Acar

ÇevirmenTasarımcı
8.3/10
62 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
86
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
166 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Cengiz Aytmatov'un btün eserlerini okumanızı tavsiye ederim... Kendine özgü anlatım ve kurgusuyla bu eseri de tabii ki muhteşem bir kitap! Dramatik yönleri ağır basan, sizi sürükleyip içine alan güzel bir kitap! Keyifli okumalar... :)
166 syf.
·4 günde·7/10
Merkezinde çocukların olduğu kitapları bir başka seviyorum.Beyaz Gemi'nin baş kahramanı 7-8 yaşlarında hayal kurmayı çok çok seven , anne ve babası tarafından terk edilmiş bir çocuk.Dedesinin ona anlattığı efsaneyi çok benimsemiş ve hayal ettikleri genel olarak bu efsane üzerine.Çocuğun o hayalleri, eniştesinin altında ezilen dedesinin durumları anlatılmış.

Dedesi iyi birisi ancak boyun eğen, pasif bir iyi.
Çocuk iyiliği sembolize ederken eniştesi de kötülüğü etmiş.Sanki iyilikten kötülüğü izliyorsunuz.Çok masum..

Sonuna yaklaştıkça kitabın, çocuk kötülere cezasını verebilecek kadar güçlenecek, inancı onu yarı yolda bırakmayacak düşüncesindeydim.Ama hayallerine kapılan çocuk öldü.Böyle bitmemesi gerekiyordu derken yazarın kitaba dair açıklamaları vardı son sayfalarda.

Kimse böyle bitmesini istememiş anlaşılan.Çocuğun ölmesinden tutun pek çok nokta eleştirilmiş.Bu yüzden açıklamalarda bulunmuş.

Şu sözü yetti bana ; "zafer Orozkul'un (eniştesinin) değildir... kötülüğün iyiliği yenmesi burada bile göstermekliktir.Evet, çocuk ölüyor ama ahlâk üstünlüğü onda kalıyor."

Sonu böyle olmasa çok sıradan olurmuş diyorum şu an.

Bazen iyi dediklerimizin bizi yanıltması da olağanüstü bir şey değil.Yanlış tanımak değil bu(bazen yanlış da tanırız).İsteğine ulaşması için yolundan sapabilir, çok iyi birisi desekte.Dedenin iyimser ama kendindeki gücü keşfedememiş olmasından dolayı çocuğu hayal kırıklığına uğratması gibi.İyilerdir belki ama doğruyu seçecek kadar güçlü değillerdir...
166 syf.
·3 günde
Kitapta çocuğun adı yok çocuk çocuktur.
Kitabı okuduktan sonra aslında o çocuk benmişim dedim. Evet o çocuk benim ve benimde bir beyaz gemim var evet bende balık olmak istiyormuşum...
Dağlara kayalıklara isim vermesi onlarla selamlaşması, çantasıyla konuşması beni de çocukluğuma götürdü.
Her sıkıntı da her korktuğumda insanlardan anne babadan yardım almak istemez sadece ağlayacağım ve sadece ben konuşayım o dinlesin bir ağacım vardı incir ağacı...
166 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Açıkcası beni sıkan bir kitap oldu. Toprak Ana'dan sonra hayal kırıklığı oldu benim icin. Okumsanız da bir sey kaybetmeyeceğiniz bir kitap diyebilirim.
166 syf.
·Puan vermedi
Yaklaşık 12 yıl önce kitabı ilk defa o zaman gördüm. Birkaç sayfasını okuyup bıraktım. Okuma alışkanlığım yoktu tabi. Kitap bitince iyi ki bırakmışım dedim. 12 yıl sonra kitap beni böyle sarstıysa o zamanki çocuğa nolurdu hiç bilmiyorum. Kitap hakkında da bir şeyler karalamak lazım tabi. Betimlemeler gayet iyiydi. Bir yandan sanki Leyla ile Mecnundaki İsmail Abinin hayatını okuyorum sandım. Beklenen gemi neyse spoiler vermeyeyim okumanızı tavsiye ederim.

İyi okumalar.
166 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitap hem çok etkileyici hem çok samimi. Baş karakterlerden Mümin dede günlük hayatta karşımıza çıkan ve eski toprak diye nitelendirdiklerimizden.Kitabı okurken aklıma "İyileri aptal sandığımız yerde yitirdik insanlığımızı.." sözü defalarca geldi. Evet çocuk ölüyor ama yine ahlâk üstünlüğü yine onda kalıyor. Ben tarafından kitap kesinlikle okunmak için tavsiye ediliyor.
166 syf.
·5 günde·7/10
Adsız bir erkek çocuğun masalsı ve hüzünlü öyküsü anlatılıyor bu kitapta. Çocuğun saf ve duru olarak dünyaya bakış açısından hayatın acı ve sarsıcı gerçeklerine uzanan bir eser. 
Mekanların ve karakterlerin tahlilleri çok gerçekçi ve başarılı. Etkileyici bir öykü ile okuyucuyu yine kendine bağlamayı başarıyor.
Aytmatov'un tarzı ve dilini çok beğeniyorum. Çok içten ve samimi yazıyor.
166 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı okumaya bir başlayınca elimden zor düştü. Ancak ben kitabın son 1-2 sayfasında çocuk suya atladıktan sonra kimin bunları dediğini tam anlayabilmiş değilim. Bu kitabı çok çok öneririm. Beyaz Gemi Cengiz Aytmatov
166 syf.
·Puan vermedi
Ah çocuk..Çocuk kalbinin, çocuk ruhunun bağdaşamadığı her şeyi reddettin. Çevresinde olup biten onca gerçeklere karşı hayal dünyasında yaşadıklarıyla mutlu olmaya çalışan bir çocuk.. Saflığın, masumiyetin, hep bir umudun simgesi beyaz gemi...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.