Murat Balıbey

Murat Balıbey

YazarÇevirmen
9.0/10
443 Kişi
·
4.056
Okunma
·
3
Beğeni
·
492
Gösterim
"Ashab-ı kirama çeşitli nasihatler verdikten sonra tekrar şöyle seslendiler:
"Benim kardeşlerimi görürseniz onlara selam veriniz!"
Bunun üzerine Selman-ı Farisi sordu:
"Ya Resûlallah biz senin kardeşin değil miyiz?"
Kâinatın Efendisi:
"Siz benim ashabım ve ensarımsınız.Benim kardeşlerim, beni görmeden bana iman edenlerdir."
"Bu müjdeye göre, Kâinatın Efendisi'nin vefatından sonra kıyamete kadar
Hz.Peygambere iman eden, İslamı seçen herkes Hz.Peygamberin kardeşi olma şerefini kazanmıştır."
Murat Balıbey
Sayfa 346 - Nuh Yayınları
800 syf.
·23 günde·9/10 puan
Muhteşem bir hazineyi tutmuşum elimde.Yaşamımızda ki degistirmemiz gerekenleri başta Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in, sahabelerin , alimlerin yaşantısından örnek almalıyız ki ,hadisler, ayetler , kıssalar ile her cümlesi kalplere hitap ediyor.Ondan dolayı kitabın ismi Mükaşefetü'l Kulüb (Kalplerin Keşfi) olsa gerek . Bildiğimizi düşünüp,okumak istemediğimiz konuları bir kez daha okuyarak eksiğimizi görme, düzeltme adına mutlaka okunulması gereken bir kitap .Cennet, cehennem ...Tüyler ürpertici gerçekler.Ve hüzün dolu bir son . Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in vefatı.

Bir Duâ ile ;
Ey Rabbimiz, Bizi, batılı batıl bilip, batıldan kaçanlardan eyle.
Sevgili Peygamberimize salat-ü selam, vesile, üstünlük ve yüksek dereceler ikram eyle.
O’nu vaat ettiğin makam-ı mahmud’a nail eyle.
Şüphesiz sen vaadinden dönmesin.
Ehl’i beytini, ashabını ve O’nun izinde yürüyenleri her türlü ihtirama ve muhabbete nail eyle.
Sen affedicisin, affı seversin, bizi ve bütün inanları affeyle.
(Amin)
800 syf.
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
Her inceleme yazmaya kalkıştığımda acaba söze nasıl başlasam da bu okuduğum nadide eserin hakkını en azından bir nebze verebilsem diye düşünmeden edemiyorum... Hoş yazdığım incelemeler çok fazla içime sinmese de sizlerle paylaşmaktan da alıkoyamıyorum kendimi...
İmam Gazali hazretlerinin bu eserini bundan önce iki kez elime alıp okumaya niyetlenmiştim ancak etkinlik adı altında okumak nasip imiş... Hamd olsun.
"Kalplerin Keşfi" kitabı gerçekten de adıyla münhasır bir eser. Öyle ki kitapta insan ile ilgili değinilmeyen konular -neredeyse- yok.
İmam Gazâlî hazretleri bu eser ile kalplerimizi keşfe çıkmamıza yardımcı olmuş bu keşfi Ayet-i Kerimelerle, Hadis-i Şeriflerle ve sahabelerin aktardığı rivayetler ile desteklemiştir.
İmam Gazâlî eseri 112 ayrı başlık altında yazmış ve sözüne “Allah Korkusu” ile başlamıştır. Çünkü, içinde Allah korkusu olmayan insan her kötülüğü yapmaya müsaittir. Bundandır ki kalpte önce Allah korkusunun olması gerektiğinin vurgusunu yapmıştır.
Kitapta geçen her başlığı anlatabilecek veya size aktarabilecek kadar kalemim güçlü olsaydı hiç düşünmez sadece yazmaya başlardım. Ancak maalesef ki bu konuda yetersiz kaldığım gerçeği vuruyor yüzüme. Buna da şükür...
Ben bu inceleme de çok kısa günümüz sorunlarından biri olan “Dünyaya Aldanmak” konusundan bahsetmek istiyorum.
Allah (c.c) buyuruyor ki: “ Ey insanlar, hiç şüphesiz, Allah’ın vâ’di kesindir. Buna göre sakın dünya hayatı sizi aldatmasın.” (Fatır-5)
Biz insanlar sanki dünyada ebedi bir hayat sürecekmişiz gibi çalışıp biriktiriyoruz. Oysa ki Ehli hikmetten biri der ki, “Kul, elde edemediği dünyalıklara karşı duyduğu üzüntüden dolayı hesaba çekilir. Ele geçirdiği dünyalıklara karşı duyduğu sevinçten dolayı da hesaba çekilir.” Yolun sonunda ne olursa olsun hesaba çekileceğimiz gerçeğini hatırlatıyor bizlere İmam Gazâlî. Allah ondan razı olsun...
Bu başlığın akabinde “Dünyanın Kötülüğü ve Ondan Sakınmak” başlığı karşılıyor bizleri. Yani bu İmam Gazâlî’nin -bana göre- “Bak ey nefsi arzularına yenik düşmüş insan. Sen dünya hayatına aldandın hata ettin ve bunun farkına vardın. Gel devamında da hatalarını nasıl düzelteceğini hatırlatayım.” deyip bizlere yardımcı olma şeklidir.
Bu başlık adı altında yazan bir şairin şu sözleri insanı düşünmeye sevk ediyor açıkçası.
“Ey dünya ve onun zineti ile oyalanan.
Ve gözlerini kırpmadan dünya nazlarına dalan kimse.
Huzuruna varınca Allah (c.c)’a ne diyeceksin?”
Ne diyeceğiz gerçekten. Biz insanoğlu düşünüyor muyuz gerçekten? Buraya ne amaçla geldiğimizi ve kendi amacımızın dışına çıkarak ne kadar boş şeylerle uğraştığımızı... Allah hepimize hidayet versin inşallah.
Bu kitap tek seferlik okuma ile anlaşılacak bir kitap değil bence. İnsan hayatında en az üç-dört defa okumalı. Çünkü insan hayatında öncelikler her zaman değişiyor. Çünkü insan değişiyor. Her yaşta ayrı bir anlam çıkaracağımıza inandığım bu eseri hepinize tavsiye ediyorum.
Hayırlı, bereketli ve bol istifadeli okumalar diliyorum... Maesselam.
800 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Muhteşem bir hazine diyebilirim. Müslüman olan her bireyin nasıl yaşaması gerektiğini konu konu ele alan, bunun yanı sıra ayet ve hadislerle de destekleyen değerli bir eser. Mutlaka alın, okuyun. Yalnız önemli olan okumak değil, içerisindekileri hayatımıza uygulayabilmektir.
800 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Muhteşem bir hazine diyebilirim. Müslüman olan her bireyin nasıl yaşaması gerektiğini konu konu ele alan, bunun yanı sıra ayet ve hadislerle de destekleyen değerli bir eser. Mutlaka alın, okuyun. Yalnız önemli olan okumak değil, içerisindekileri hayatımıza uygulayabilmektir.
316 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan·Ne Okusam'dan
Her insan bir yolcudur. Uzun bir yola çıkan bir insanın yanına azığını almaması akıl kârı değildir. Gideceği yeri önceden öğrenme merakı onu, gideceği yer hakkında bilgi edinmesi sağlar. Yolculuğa hazırlanıp öyle çıkar. Aynen öyle de insan her an ölümle sonsuzluk yolculuğuna çıkabilir. Heybesinde ne götürdüğünü baksın.
Mutlak varacağımız yer için ufuk ve iman inkışaf ettirecek düzeyde bir eser. Vesselam!
316 syf.
·Puan vermedi
Hepimiz birer yolcuyuz.. Sonsuzluk yolcusu hemde. Sonsuzluğa doğru giden bir yoldayız.. Doğum bu sonsuzluk yoluna başlangıç, ölüm ise idrak etme olayıdir. Hadisi şerifte söylendiği gibi 'ölmeden önce ölünüz' . Bu yolda nelerle karşılașagini bilmek hepimiz için elzemdir. Gazzali'nin bu kitabı kuran ve hadis öğretisiyle bu sonsuz yolculukta bize rehberlik yapacak en gözde eser..
316 syf.
Kitap dört bölümden oluşuyor; Ölümün mükaddimeleri ve Sûr'un üfürülüşüne kadar ölümden sonraki ahval. Sûr'un üfürülmesinden itibaren Cennet veya Cehennem'de yerini alıncaya kadar ölünün halleri, önündeki dehşetin ve tehlikelerin tafsilatı. Tefekkür. Murakebe ve muhasebe.
Her bölümde ayrı irkildim. Ölümün soğukluğu, kabrin ürkünçlüğü, ahiretin dehşeti, kıyametin felaketi.. İşte hepsi var burda.
Tefekkürün fazileti saymakla bitmiyor. Bizi bekleyen kaçınılmaz sondan korunmak için tefekkürle başlamalıyız. Tefekkürde dahi çizgimizi koruyarak elbet. "Allah'ın mahlukları hakkında düşünün. O'nun zatı hakkında düşünmeyiniz. Çünkü sizler Allah Teâla'yı gereği gibi takdir edemezsiniz." (Hadisi Şerif) Aklın o sığ sularında elimizde olmadan Allah'ın zatını düşünmüşüzdür. Bu husus üzerine çok durulmuş. Buna ehemmiyet verip haddimizi aşmayalım. Şeytan bizi gafil avlar mazallah. Her bir azamazı korumakla yükümlüyüz; dili, kulağı, gözü, mideyi, kalbi.
Kıyamet gününün uzunluğu: " O gün insanların gözleri donakalır, kalpleri parçalanır, konuşamaz, işlerine bakamaz, üçyüz sene; yemeden içmeden, ve herhangi bir esinti duymadan beklerler." (Bazı rivayetlerde bekleme günü daha farklı geçiyor. Bunun sebebi her bir insana ona uygun, haline, amellerine uygun gözüktüğü)
"O gün insanlar âlemlerin rabbinin divanında dururlar" (Mutaffifin/6)
O günün uzunluğu ve oradaki beklemenin zorluğu hakkında düşün! Düşün ki kısa hayatında günahlardan çekinmenin zahmeti sana hafif gelsin. Ne küçük, ne büyük kaydetmediği hiçbir şey bırakılmayan kitabın senin eline verilir. O anın utancından sakın, koru kendini.
Hangi bilgi insanı silkelemiş ki bu gerçekler korkutsun. Korktum, ürperdim.. Dönüp hayatımı gözden geçirmemi sağladı. Bu nefsle, şeytanla etkisini ne kadar sürdürebilirim bilemiyorum. Zayıfız.. herşey etkisini yitiriyor. O yüzden böyle eserleri tekrar tekrar okumalı insan. Kendini dünyaya verdiğin, fazla önemsediğin anda mesela. Çünkü bu dünya şaka değil büyük sınav. Eğlence, sefa yeri değil. Engellere takılıp duraklama yeri değil. Hep tetikte, hep atakta olmalıyız diyor bu kitap.
"Sizi öğüt alacak kimsenin, öğüt alacağı kadar bir süre yaşatmadık mı? Size uyarıcı da geldi. Öyleyse (azabı) tadın artık. Zalimlerin yardımcısı yoktur." (Fatır/37) Hitabının muhatabı olmayız inşallah.
Tefekküre daldırması dileğiyle..
800 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10 puan·Ne Okusam'dan
Muhteşem bir eser ve kalbin derinliklerine nüfus eden muhteşem açıklamalar. ...insanların beden ve gönül gözünde nasıl yer almanız gerektiğinin bir nevi dersini veriyor size. ...büyük düşünür imam Gazali bu eserinde bir çok kalpsizi hizaya getirecek manada izlenim ve nasihatte bulunuyor. ...EFENDİM KISACASI KALPSİZLERE GÜZEL BİR HEDİYE OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM . ...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 4.056 okur okudu.
  • 712 okur okuyor.
  • 2.826 okur okuyacak.
  • 154 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları