Ölüm ve Ötesi

8,8/10  (38 Oy) · 
134 okunma  · 
48 beğeni  · 
1.947 gösterim
Ölümün bir hakikat olduğunu biliriz fakat bu bilgimiz kendimizi ona hazırlamaya itecek kadar yeterli değildir. Tıpkı Allah Teala’nın bizlere vadettiği uhrevi güzelliklere ulaşmadan önce birçok sorgudan geçeceğimizi bildiğimiz halde bu sorgudan yüz akıyla çıkmak için gerekli olan ameli salihleri yapma konusunda gevşeklik gösterdiğimiz gibi. Müslümanların bu gevşekliğinin farkında olan Hüccetü’l-İslâm İmam Gazzali Ölüm ve Ötesi isimli kitabında, bir taraftan ölüm ve uhrevi hayatın bilinmeyen yönlerini kendine has çarpıcı üslubuyla idrakimize sunarak bilgimizin gereğiyle amel etmemize yardımcı olacak köşe taşlarını gösterirken, diğer yandan akıl tarafından mahkûm edilen bir takım gaybî olayları akıl-nakil çerçevesinde izah ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  316
 • ISBN:
  6054810192
 • Orijinal Adı:
  Zikru’l-Mevt Vemâ Ba’deû
 • Çeviri:
  Murat Balıbey
 • Yayınevi:
  GELENEK YAYINCILIK
 • Kitabın Türü:
Muhammed Koç 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hepimiz birer yolcuyuz.. Sonsuzluk yolcusu hemde. Sonsuzluğa doğru giden bir yoldayız.. Doğum bu sonsuzluk yoluna başlangıç, ölüm ise idrak etme olayıdir. Hadisi şerifte söylendiği gibi 'ölmeden önce ölünüz' . Bu yolda nelerle karşılașagini bilmek hepimiz için elzemdir. Gazzali'nin bu kitabı kuran ve hadis öğretisiyle bu sonsuz yolculukta bize rehberlik yapacak en gözde eser..

Feyza 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İmam Gazali'nin İhya-u Ulumuddin adlı eserinin son bölümünden hazırlanmış bu kitap; İslam'da ölüm, ahiret, kabir hayatı,cennet,cehennem, ruh vb gibi esasen çok dile getirdiğimiz fakat pek idrak edemediğimiz kavramları ayet ve hadislerle açıklıyor. Kitabın dili oldukça sade kolaylıkla okunabilir, konunun hassasiyeti dikkate alınınca insan bir duraksayabiliyor yalnızca. Ölümü ve sonrasını anlamak hayatımızı düzenlemekte, neye ne kadar değer vermemiz gerektiğini hatırlamakta gerekli olduğunu düşünüyorum. Çoğu zaman gelecekle ilgili planlar yapıyoruz. Yapacaklarımızı çok düşünüyoruz. İşin garip yanı kendi hislerimizde ve birbirimize davranışlarımızda aynı tavrı göstermiyoruz. Kısa bir süre sonra aklımızdan çıkacak bir konu için birbirimizi üzüyor, dertleniyoruz. Hem kendimizi yıpratıyor hem de asıl meseleleri gözden kaçırıyoruz.
Kitabı okurken sıklıkla aklımdan geçen bir dizeyle bitiriyorum:
Ölüm güzel şey,budur perde ardından haber
Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber?
Necip Fazıl Kısakürek

Rabia Polatbilek 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap, İmam Gazali'nin İhyâü Ulûmi'd Dîn'in eserinin son bölümünü içermektedir. Bu dünyanın meşgalelerinden biraz olsun sıyrılıp ölüm ve ötesi hakkında düşündürüyor. Dünya hayatı önemlidir çünkü ahiretimizin tarlasıdır ama bütün planlarımız ve yaşantımızı gözden geçirince sadece bu dünya varmış gibi yaşıyoruz. Ama bunun ne kadar yanlış ve ileride bir o kadar pişmanlık ve elem vereceğini kitap bu noktada hatırlatıyor ve uyarıyor bizi. Kitabı okurken nefis muhasebesi yapıp hayatımıza çeki düzen vereceğimiz okunması, üzerinde düşünülmesi ve amel edilmesi gereken bir kitap.

Levent Günaydın 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ben bu yayin evinden okumadim Çelik yayin evinden okudum o daha uzundu, ancak bazi yerlerde artik ilerlesek keske dedigim oldu ayni seylerin tekrari yuzunden kitap cok yorucu. Ancak o yorgunlugu sonuna kadar size zamaninza ve size degiyor. Muthis kitap muthis alintilar kisaslar... Kesinlikle herkesin okumasi gerekiyor Özellikle Hz.Süleyman - Ölüm melegi ve - hindistana gitmek isteyen bir meclis uyesi kisassi cok guzel cok begendim

Fazilet AYSU 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Emellerden, Ölüm anından, azrailden, kabirden, kiyametten, ahiretten, cennetin nimetlerinden ve cehennemin dehşetlerinden gerçekçi bir uslüpla bahsetmiş. Okudukça imanın kuvvetleniyor. Duymak istemediğimiz acı GERÇEKLER...

Ferhat Aksen 
13 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Bu kitap insanın kendine dönüp bakması, eksikliklerini görmesi, eksikliklerini tamamlaması için şevke getiren, bazı bölümlerinde korkup kitabı okumayı bırakmayı dahi düşündüren ama korksan da başına gelecekleri öğrenmek için devam ettiğin güzel bir kitap

Su Ay 
28 Oca 01:55 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap dört bölümden oluşuyor; Ölümün mükaddimeleri ve Sûr'un üfürülüşüne kadar ölümden sonraki ahval. Sûr'un üfürülmesinden itibaren Cennet veya Cehennem'de yerini alıncaya kadar ölünün halleri, önündeki dehşetin ve tehlikelerin tafsilatı. Tefekkür. Murakebe ve muhasebe.
Her bölümde ayrı irkildim. Ölümün soğukluğu, kabrin ürkünçlüğü, ahiretin dehşeti, kıyametin felaketi.. İşte hepsi var burda.
Tefekkürün fazileti saymakla bitmiyor. Bizi bekleyen kaçınılmaz sondan korunmak için tefekkürle başlamalıyız. Tefekkürde dahi çizgimizi koruyarak elbet. "Allah'ın mahlukları hakkında düşünün. O'nun zatı hakkında düşünmeyiniz. Çünkü sizler Allah Teâla'yı gereği gibi takdir edemezsiniz." (Hadisi Şerif) Aklın o sığ sularında elimizde olmadan Allah'ın zatını düşünmüşüzdür. Bu husus üzerine çok durulmuş. Buna ehemmiyet verip haddimizi aşmayalım. Şeytan bizi gafil avlar mazallah. Her bir azamazı korumakla yükümlüyüz; dili, kulağı, gözü, mideyi, kalbi.
Kıyamet gününün uzunluğu: " O gün insanların gözleri donakalır, kalpleri parçalanır, konuşamaz, işlerine bakamaz, üçyüz sene; yemeden içmeden, ve herhangi bir esinti duymadan beklerler." (Bazı rivayetlerde bekleme günü daha farklı geçiyor. Bunun sebebi her bir insana ona uygun, haline, amellerine uygun gözüktüğü)
"O gün insanlar âlemlerin rabbinin divanında dururlar" (Mutaffifin/6)
O günün uzunluğu ve oradaki beklemenin zorluğu hakkında düşün! Düşün ki kısa hayatında günahlardan çekinmenin zahmeti sana hafif gelsin. Ne küçük, ne büyük kaydetmediği hiçbir şey bırakılmayan kitabın senin eline verilir. O anın utancından sakın, koru kendini.
Hangi bilgi insanı silkelemiş ki bu gerçekler korkutsun. Korktum, ürperdim.. Dönüp hayatımı gözden geçirmemi sağladı. Bu nefsle, şeytanla etkisini ne kadar sürdürebilirim bilemiyorum. Zayıfız.. herşey etkisini yitiriyor. O yüzden böyle eserleri tekrar tekrar okumalı insan. Kendini dünyaya verdiğin, fazla önemsediğin anda mesela. Çünkü bu dünya şaka değil büyük sınav. Eğlence, sefa yeri değil. Engellere takılıp duraklama yeri değil. Hep tetikte, hep atakta olmalıyız diyor bu kitap.
"Sizi öğüt alacak kimsenin, öğüt alacağı kadar bir süre yaşatmadık mı? Size uyarıcı da geldi. Öyleyse (azabı) tadın artık. Zalimlerin yardımcısı yoktur." (Fatır/37) Hitabının muhatabı olmayız inşallah.
Tefekküre daldırması dileğiyle..

Ümit 
 12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yıllardır ölümden sonrasını düşünürüm, bir gün İmam Gazali'nin bu kitabını gördüm ve hemen sipariş ettim! Soracağınız tüm sorulara muhteşem cevaplar alabildiğiniz ve bilmediğiniz bir çok şeyi içerisinden öğrenebileceğiniz bir eser. Gayet temiz ve güzel bir anlatım. Çevirisi güzel. Zaten bizim İmam Gazali Hz.'ni yorumlamamıza gerek bile yoktur. Ancak bazı yerlerde konular üzerinde fazla durulmuş ve aynı hadisi onlarca kez vermiş bu hadisin sahih olduğunu vurgulamak amacıyla yapılır. Tek kaynaktan değil de bir çok kaynaktan hadis verilir. Bu yüzden okurken biraz sıkılabilirsiniz. Ancak İmam Gazali gibi büyük bir hocanın her kitabı gibi bu da okunmalı. Ki İhya-ı Ulumiddin kitabını son bölümüdür. Direkt İhya-ı Ulumiddin kitabını almanız daha iyi olabilir.

Kitaptan 45 Alıntı

Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Müminin dünyadaki misali, ceninin anne karnındaki durumu gibidir. Çocuk annesinin karnından çıkınca ağlamaya başlar. İşığı görüp anne sütü emmeye başladığında ise bir daha o mekana dönmek istemez. Mümin de böyledir ; ölümden korkar. Fakat rabbine kavuştuğu zaman bir daha dünyaya dönmeyi İstemez, ceninin annesinin karnina dönmeyi istemediği gibi..."

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 136)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 136)
A juez 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cehaleti ortadan kaldırmanın yolu, huzurlu bir kalp ve safi bir düşünceyle tefekküre dalmak, kalpleri tertemiz olan insanların hikmetli sözlerine kulak vermektir .

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)
A juez 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

.. değeri büyük olan şeyleri istemek, kıymetsiz olan şeyleri kalpten silmek denemektir.

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)
Zahra 
02 Şub 00:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bkz. İblis diyor ki:
-Esas insanlar başkadır, bunlar değil. Zaten beni hasta eden de esastan insan olanlar değil mi?

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 260)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 260)
Zahra 
14 Oca 23:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölümü hatırlamak..
Seven kimse sevgilisiyle buluşacağı günü hiç aklından çıkarır mı?

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 11)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 11)
Akkadın Kevser 
07 Eyl 2017 · 6/10 puan

Ka'b (radıyallahu anh), "Ölümü tanıyıp anlayana, dünyanın tüm musibet ve kederleri hafif gelir." demiştir.

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 16 - Yasin Yayınevi)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 16 - Yasin Yayınevi)
Zahra 
16 Oca 19:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya imar edilmiş olmasını, üzerinde yaşayan adamların ahmak oluşlarına borçludur.

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 30)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 30)
5 /