Ölüm ve Ötesi

8,9/10  (44 Oy) · 
156 okunma  · 
58 beğeni  · 
2.157 gösterim
Ölümün bir hakikat olduğunu biliriz fakat bu bilgimiz kendimizi ona hazırlamaya itecek kadar yeterli değildir. Tıpkı Allah Teala’nın bizlere vadettiği uhrevi güzelliklere ulaşmadan önce birçok sorgudan geçeceğimizi bildiğimiz halde bu sorgudan yüz akıyla çıkmak için gerekli olan ameli salihleri yapma konusunda gevşeklik gösterdiğimiz gibi. Müslümanların bu gevşekliğinin farkında olan Hüccetü’l-İslâm İmam Gazzali Ölüm ve Ötesi isimli kitabında, bir taraftan ölüm ve uhrevi hayatın bilinmeyen yönlerini kendine has çarpıcı üslubuyla idrakimize sunarak bilgimizin gereğiyle amel etmemize yardımcı olacak köşe taşlarını gösterirken, diğer yandan akıl tarafından mahkûm edilen bir takım gaybî olayları akıl-nakil çerçevesinde izah ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  316
 • ISBN:
  6054810192
 • Orijinal Adı:
  Zikru’l-Mevt Vemâ Ba’deû
 • Çeviri:
  Murat Balıbey
 • Yayınevi:
  GELENEK YAYINCILIK
 • Kitabın Türü:

Bire bir islam anlayışı ile örtüşen, aynı zamanda mistisizm(gerçekte tasavvuf) ve felsefe ile yoğurulmuş “yaşam, ölüm ve ölüm sonrası” gibi - biz insanların kaçınılmaz bir şekilde muhattap olacağı- kavramları güzel bir diile ifade etmiş.
Beni en çok etkileyen şey “üstün olan takva sahibi olandır ve bunu da ancak Allah bilir” mesajının verilmesidir(kendi bakış açımdan)

Bu mesajın verildiğini hissettiğimde aklıma şu mesele geldi (nota not olarak ifade edemeyeceğim):
Peygamber efendimizi Bizans elçileri ziyarete gelir, bu elçilerin bir sorusu üzerine (detaylı anlatmam beni yorar ve sizi sıkar diye mini bir özetle izah etmeye çalışacağım) bir müslüman askeri yanına çağırır ve sorar:
- Sen mi üstünsün, ben mi?
Asker:
- Ey Resul, ben bilmem, onu Allah bilir..
Peygamber:
- Ama ben peygamberim.
Asker:
- Evet, ben buna iman ettim ama kimin daha çok takva sahibi olduğunu ancak Allah bilir:

Peygamber elçilere döner:
-Gördünüz mü? Benim onlardan bir farkımın olmadığını, hatta benim mi ,onların mı daha üstün olduğunu bilmiyorken onlardan daha farklı ve lüks bir hayatı -sarayda- yaşamamı beklemeyin...

Ölümden sonra kumaşımızın kalitesini öğreneceğimiz o günde hakikati öğreneceğimizi bilerek yaşamalıyız. Bir toplumun en tepesindeki insan (yönetici, alim, zengin, nüfuzlu...) ile en alt kademesinde bir insanın Allah katındaki yeri sadece takva ile değerlendirilir.
Takva kriteri -bana göre- bir insanda yaptığı ibadetlerin yanında iyiliklerin, verimliliğin, üretkenliğin, medeniliğin... de zorunlu olarak yaşamında mevcut olması durumudur. Yaşam süresince dünyada ve çevresinde yaşanan olumlu-olumsuz tüm şeylere karşı; dua veya beddua yerine, emek vermeyi ve bu emekle ümmetine, ülkesine, şehrine, çevresine(doğa ve insan) hizmet edenler; zannımca takva sahibidir.

Bu kitap okuyucuya, ölümden sonraki yaşamı belirleyenin dünya hayatındaki biriktirdiğimiz şeylere bağlı olduğunu hissettiriyor. Ölümü ve sonrasını hatırlamak ve bunu anlamlandırmak için okunması gereken güzel bir eser.

Feyza 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İmam Gazali'nin İhya-u Ulumuddin adlı eserinin son bölümünden hazırlanmış bu kitap; İslam'da ölüm, ahiret, kabir hayatı,cennet,cehennem, ruh vb gibi esasen çok dile getirdiğimiz fakat pek idrak edemediğimiz kavramları ayet ve hadislerle açıklıyor. Kitabın dili oldukça sade kolaylıkla okunabilir, konunun hassasiyeti dikkate alınınca insan bir duraksayabiliyor yalnızca. Ölümü ve sonrasını anlamak hayatımızı düzenlemekte, neye ne kadar değer vermemiz gerektiğini hatırlamakta gerekli olduğunu düşünüyorum. Çoğu zaman gelecekle ilgili planlar yapıyoruz. Yapacaklarımızı çok düşünüyoruz. İşin garip yanı kendi hislerimizde ve birbirimize davranışlarımızda aynı tavrı göstermiyoruz. Kısa bir süre sonra aklımızdan çıkacak bir konu için birbirimizi üzüyor, dertleniyoruz. Hem kendimizi yıpratıyor hem de asıl meseleleri gözden kaçırıyoruz.
Kitabı okurken sıklıkla aklımdan geçen bir dizeyle bitiriyorum:
Ölüm güzel şey,budur perde ardından haber
Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber?
Necip Fazıl Kısakürek

Ölüm ve Ötesi benzeri kitaplar

Rabia Polatbilek 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap, İmam Gazali'nin İhyâü Ulûmi'd Dîn'in eserinin son bölümünü içermektedir. Bu dünyanın meşgalelerinden biraz olsun sıyrılıp ölüm ve ötesi hakkında düşündürüyor. Dünya hayatı önemlidir çünkü ahiretimizin tarlasıdır ama bütün planlarımız ve yaşantımızı gözden geçirince sadece bu dünya varmış gibi yaşıyoruz. Ama bunun ne kadar yanlış ve ileride bir o kadar pişmanlık ve elem vereceğini kitap bu noktada hatırlatıyor ve uyarıyor bizi. Kitabı okurken nefis muhasebesi yapıp hayatımıza çeki düzen vereceğimiz okunması, üzerinde düşünülmesi ve amel edilmesi gereken bir kitap.

Levent Günaydın 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ben bu yayin evinden okumadim Çelik yayin evinden okudum o daha uzundu, ancak bazi yerlerde artik ilerlesek keske dedigim oldu ayni seylerin tekrari yuzunden kitap cok yorucu. Ancak o yorgunlugu sonuna kadar size zamaninza ve size degiyor. Muthis kitap muthis alintilar kisaslar... Kesinlikle herkesin okumasi gerekiyor Özellikle Hz.Süleyman - Ölüm melegi ve - hindistana gitmek isteyen bir meclis uyesi kisassi cok guzel cok begendim

Fazilet AYSU 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Emellerden, Ölüm anından, azrailden, kabirden, kiyametten, ahiretten, cennetin nimetlerinden ve cehennemin dehşetlerinden gerçekçi bir uslüpla bahsetmiş. Okudukça imanın kuvvetleniyor. Duymak istemediğimiz acı GERÇEKLER...

Halime Uçar 
17 Mar 20:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gazali okuyan bir daha bir daha başka bir kitabını okumak ister.Sanki Cennet ve Cehennem'i gezmiş gibi yazmıştır eserlerinde.İyi ki bize bu kadar önemli bir eser bırakmış.Mekanı cennet olsun.Allah ondan razı olsun.

Ferhat Aksen 
13 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Bu kitap insanın kendine dönüp bakması, eksikliklerini görmesi, eksikliklerini tamamlaması için şevke getiren, bazı bölümlerinde korkup kitabı okumayı bırakmayı dahi düşündüren ama korksan da başına gelecekleri öğrenmek için devam ettiğin güzel bir kitap

Su Ay 
28 Oca 01:55 · Kitabı okudu · 24 günde · 10/10 puan

Kitap dört bölümden oluşuyor; Ölümün mükaddimeleri ve Sûr'un üfürülüşüne kadar ölümden sonraki ahval. Sûr'un üfürülmesinden itibaren Cennet veya Cehennem'de yerini alıncaya kadar ölünün halleri, önündeki dehşetin ve tehlikelerin tafsilatı. Tefekkür. Murakebe ve muhasebe.
Her bölümde ayrı irkildim. Ölümün soğukluğu, kabrin ürkünçlüğü, ahiretin dehşeti, kıyametin felaketi.. İşte hepsi var burda.
Tefekkürün fazileti saymakla bitmiyor. Bizi bekleyen kaçınılmaz sondan korunmak için tefekkürle başlamalıyız. Tefekkürde dahi çizgimizi koruyarak elbet. "Allah'ın mahlukları hakkında düşünün. O'nun zatı hakkında düşünmeyiniz. Çünkü sizler Allah Teâla'yı gereği gibi takdir edemezsiniz." (Hadisi Şerif) Aklın o sığ sularında elimizde olmadan Allah'ın zatını düşünmüşüzdür. Bu husus üzerine çok durulmuş. Buna ehemmiyet verip haddimizi aşmayalım. Şeytan bizi gafil avlar mazallah. Her bir azamazı korumakla yükümlüyüz; dili, kulağı, gözü, mideyi, kalbi.
Kıyamet gününün uzunluğu: " O gün insanların gözleri donakalır, kalpleri parçalanır, konuşamaz, işlerine bakamaz, üçyüz sene; yemeden içmeden, ve herhangi bir esinti duymadan beklerler." (Bazı rivayetlerde bekleme günü daha farklı geçiyor. Bunun sebebi her bir insana ona uygun, haline, amellerine uygun gözüktüğü)
"O gün insanlar âlemlerin rabbinin divanında dururlar" (Mutaffifin/6)
O günün uzunluğu ve oradaki beklemenin zorluğu hakkında düşün! Düşün ki kısa hayatında günahlardan çekinmenin zahmeti sana hafif gelsin. Ne küçük, ne büyük kaydetmediği hiçbir şey bırakılmayan kitabın senin eline verilir. O anın utancından sakın, koru kendini.
Hangi bilgi insanı silkelemiş ki bu gerçekler korkutsun. Korktum, ürperdim.. Dönüp hayatımı gözden geçirmemi sağladı. Bu nefsle, şeytanla etkisini ne kadar sürdürebilirim bilemiyorum. Zayıfız.. herşey etkisini yitiriyor. O yüzden böyle eserleri tekrar tekrar okumalı insan. Kendini dünyaya verdiğin, fazla önemsediğin anda mesela. Çünkü bu dünya şaka değil büyük sınav. Eğlence, sefa yeri değil. Engellere takılıp duraklama yeri değil. Hep tetikte, hep atakta olmalıyız diyor bu kitap.
"Sizi öğüt alacak kimsenin, öğüt alacağı kadar bir süre yaşatmadık mı? Size uyarıcı da geldi. Öyleyse (azabı) tadın artık. Zalimlerin yardımcısı yoktur." (Fatır/37) Hitabının muhatabı olmayız inşallah.
Tefekküre daldırması dileğiyle..

İnsan arasıra gençliğine güvenip ölümün uzak olduğunu görür bu cahil insan memleketindeki ihtiyarların sayısını gençlerin sayısının onda biri kadar bile olmadığını bunun sebebinin ise ölümün genç olanlara daha çok isabet etmesinden ileri geldiğini anlayamaz.Bir ihtiyarın ölümüne kadar 1000 tane genç ve çocuk ölür ölümünü uzak görmesi bazen sıhhati sebebiyle de olabilir fakat nice sıhhatli kimselerin aniden öldüklerini görmeyi ve bundan ibret almayı düşünmez ve fark edemez ayni ölüm ihtimali uzaksa da ani hastalık hiç de uzak ihtimal değildir.İmam Gazali’nin bütün eserleri gibi bu eseri de okunmaya değer ve çok kıymetli bir eserdir

Kitaptan 39 Alıntı

Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Müminin dünyadaki misali, ceninin anne karnındaki durumu gibidir. Çocuk annesinin karnından çıkınca ağlamaya başlar. İşığı görüp anne sütü emmeye başladığında ise bir daha o mekana dönmek istemez. Mümin de böyledir ; ölümden korkar. Fakat rabbine kavuştuğu zaman bir daha dünyaya dönmeyi İstemez, ceninin annesinin karnina dönmeyi istemediği gibi..."

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 136)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 136)
A juez 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cehaleti ortadan kaldırmanın yolu, huzurlu bir kalp ve safi bir düşünceyle tefekküre dalmak, kalpleri tertemiz olan insanların hikmetli sözlerine kulak vermektir .

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)
A juez 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

.. değeri büyük olan şeyleri istemek, kıymetsiz olan şeyleri kalpten silmek denemektir.

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)

"Muhakkak ki kabir ahiret konaklarının ilkidir. Eğer kabir sahibi ondan kurtulursa ondan sonra gelen konaklar ondan daha kolaydır. Eğer ondan kurtulamazsa ondan sonra gelenler ondan daha şiddetlidir."

Ölüm ve Ötesi, İmam GazaliÖlüm ve Ötesi, İmam Gazali
Akkadın Kevser 
07 Eyl 2017 · 6/10 puan

Ka'b (radıyallahu anh), "Ölümü tanıyıp anlayana, dünyanın tüm musibet ve kederleri hafif gelir." demiştir.

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 16 - Yasin Yayınevi)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 16 - Yasin Yayınevi)
Kemal EFE 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Uzak olan şey, gelmeyecek olan şeydir. Gelecek olan her şey, esasında uzak olsa bile yakındır.

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 8)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 8)
Feyza 
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...Hz. Peygamber (s.a.v) sonra şöyle devam
etmiştir:
"Dikkat edin! Allah Teâlâ dünyayı sevdiklerine de sevmediklerine de verir. Fakat bir kulunu sevdiği zaman ona imanı bahşeder. Dikkat edin! Bazı insanlar dinin, bazıları ise dünyanın derdine düşerler. Sizler dinin derdine düşün, dünyanın kulu kölesi olmayın.
Dikkat edin! Dünya arkasını dönüp gitmektedir. Dikkat
edin! Ahiret yönelmiş (size doğru) gelmektedir. İyi biliniz ki, sizler amelin olduğu fakat hesabın olmadıği bir dünyadasınız. İyi biliniz ki, sizler amelin olmadığı hesap gününe doğru yaklaşmaktasınız. "

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 31 - Müttakî-i Hindi, Kenzü'l-Ummâl, nr. 44167; Zebidî, Ithâf, 14/36, Irâki, hadisin tamamını İbn Ebü'd-Dünyâ'nın Kasrü'1-Emel adlı kitabında zikrettiğini söyler.)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 31 - Müttakî-i Hindi, Kenzü'l-Ummâl, nr. 44167; Zebidî, Ithâf, 14/36, Irâki, hadisin tamamını İbn Ebü'd-Dünyâ'nın Kasrü'1-Emel adlı kitabında zikrettiğini söyler.)
Su Ay 
04 Oca 23:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ey Allahım! Ahiretin hayrını engelleyen dünyanın şerrinden sana sığınıyorum. Ölümün hayrını engelleyen bir hayattan sana sığınıyorum. Amelin hayrını engelleyen bir emelden sana sığınıyorum.

Ölüm ve Ötesi, İmam GazaliÖlüm ve Ötesi, İmam Gazali
Akkadın Kevser 
07 Eyl 2017 · 6/10 puan

"Sevdiğini ölçülü sev, çünkü ondan ayrılacaksın."
Hz. Muhammed (s.a.v)

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 43)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 43)
4 /