Ölüm ve Ötesi

8,5/10  (24 Oy) · 
94 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.591 gösterim
Ölümün bir hakikat olduğunu biliriz fakat bu bilgimiz kendimizi ona hazırlamaya itecek kadar yeterli değildir. Tıpkı Allah Teala’nın bizlere vadettiği uhrevi güzelliklere ulaşmadan önce birçok sorgudan geçeceğimizi bildiğimiz halde bu sorgudan yüz akıyla çıkmak için gerekli olan ameli salihleri yapma konusunda gevşeklik gösterdiğimiz gibi. Müslümanların bu gevşekliğinin farkında olan Hüccetü’l-İslâm İmam Gazzali Ölüm ve Ötesi isimli kitabında, bir taraftan ölüm ve uhrevi hayatın bilinmeyen yönlerini kendine has çarpıcı üslubuyla idrakimize sunarak bilgimizin gereğiyle amel etmemize yardımcı olacak köşe taşlarını gösterirken, diğer yandan akıl tarafından mahkûm edilen bir takım gaybî olayları akıl-nakil çerçevesinde izah ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  316
 • ISBN:
  6054810192
 • Orijinal Adı:
  Zikru’l-Mevt Vemâ Ba’deû
 • Çeviri:
  Murat Balıbey
 • Yayınevi:
  GELENEK YAYINCILIK
 • Kitabın Türü:
Feyza 
09 Ağu 15:38 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İmam Gazali'nin İhya-u Ulumuddin adlı eserinin son bölümünden hazırlanmış bu kitap; İslam'da ölüm, ahiret, kabir hayatı,cennet,cehennem, ruh vb gibi esasen çok dile getirdiğimiz fakat pek idrak edemediğimiz kavramları ayet ve hadislerle açıklıyor. Kitabın dili oldukça sade kolaylıkla okunabilir, konunun hassasiyeti dikkate alınınca insan bir duraksayabiliyor yalnızca. Ölümü ve sonrasını anlamak hayatımızı düzenlemekte, neye ne kadar değer vermemiz gerektiğini hatırlamakta gerekli olduğunu düşünüyorum. Çoğu zaman gelecekle ilgili planlar yapıyoruz. Yapacaklarımızı çok düşünüyoruz. İşin garip yanı kendi hislerimizde ve birbirimize davranışlarımızda aynı tavrı göstermiyoruz. Kısa bir süre sonra aklımızdan çıkacak bir konu için birbirimizi üzüyor, dertleniyoruz. Hem kendimizi yıpratıyor hem de asıl meseleleri gözden kaçırıyoruz.
Kitabı okurken sıklıkla aklımdan geçen bir dizeyle bitiriyorum:
Ölüm güzel şey,budur perde ardından haber
Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber?
Necip Fazıl Kısakürek

Rabia Polatbilek 
28 Ağu 12:34 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap, İmam Gazali'nin İhyâü Ulûmi'd Dîn'in eserinin son bölümünü içermektedir. Bu dünyanın meşgalelerinden biraz olsun sıyrılıp ölüm ve ötesi hakkında düşündürüyor. Dünya hayatı önemlidir çünkü ahiretimizin tarlasıdır ama bütün planlarımız ve yaşantımızı gözden geçirince sadece bu dünya varmış gibi yaşıyoruz. Ama bunun ne kadar yanlış ve ileride bir o kadar pişmanlık ve elem vereceğini kitap bu noktada hatırlatıyor ve uyarıyor bizi. Kitabı okurken nefis muhasebesi yapıp hayatımıza çeki düzen vereceğimiz okunması, üzerinde düşünülmesi ve amel edilmesi gereken bir kitap.

Fazilet AYSU 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Emellerden, Ölüm anından, azrailden, kabirden, kiyametten, ahiretten, cennetin nimetlerinden ve cehennemin dehşetlerinden gerçekçi bir uslüpla bahsetmiş. Okudukça imanın kuvvetleniyor. Duymak istemediğimiz acı GERÇEKLER...

Ahmet Mutlu 
06 Şub 01:05 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Arkadaşlar bu kitap o kadar muazzam ki İhlas samimiyetle ve düşündüğü yazdığı her şeyi Aşkla yaşayarak yazdığı için İmam gazali hzleri bize inanılmaz tesir ediyor.İmam Ğazali İslami olarak büyük bir Alim ama aynı zamanda Oxfordda kitapları okutulan bir bilgedir bir çok Dalda en üstün seviyeye ulaşmıştır bunuda söylemeden geçmeyelim.Bu kitabı okuduktan sonra 1 hafta ne zaman öleceğim diye dolaşmıştım inanılmaz tesirli bir eser.Ğafleti silip atar kalplere Ölüm korkusunu nakşeder.İmam Ğazali ye rahmet hürmet sevgi selam olsun ks:)

Ümit Karabayır 
 12 Ağu 17:17 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yıllardır ölümden sonrasını düşünürüm, bir gün İmam Gazali'nin bu kitabını gördüm ve hemen sipariş ettim! Soracağınız tüm sorulara muhteşem cevaplar alabildiğiniz ve bilmediğiniz bir çok şeyi içerisinden öğrenebileceğiniz bir eser. Gayet temiz ve güzel bir anlatım. Çevirisi güzel. Zaten bizim İmam Gazali Hz.'ni yorumlamamıza gerek bile yoktur. Ancak bazı yerlerde konular üzerinde fazla durulmuş ve aynı hadisi onlarca kez vermiş bu hadisin sahih olduğunu vurgulamak amacıyla yapılır. Tek kaynaktan değil de bir çok kaynaktan hadis verilir. Bu yüzden okurken biraz sıkılabilirsiniz. Ancak İmam Gazali gibi büyük bir hocanın her kitabı gibi bu da okunmalı. Ki İhya-ı Ulumiddin kitabını son bölümüdür. Direkt İhya-ı Ulumiddin kitabını almanız daha iyi olabilir.

Ferhat Aksen 
13 Mar 22:53 · Kitabı okudu · Beğendi

Bu kitap insanın kendine dönüp bakması, eksikliklerini görmesi, eksikliklerini tamamlaması için şevke getiren, bazı bölümlerinde korkup kitabı okumayı bırakmayı dahi düşündüren ama korksan da başına gelecekleri öğrenmek için devam ettiğin güzel bir kitap

Kitaptan 18 Alıntı

Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Müminin dünyadaki misali, ceninin anne karnındaki durumu gibidir. Çocuk annesinin karnından çıkınca ağlamaya başlar. İşığı görüp anne sütü emmeye başladığında ise bir daha o mekana dönmek istemez. Mümin de böyledir ; ölümden korkar. Fakat rabbine kavuştuğu zaman bir daha dünyaya dönmeyi İstemez, ceninin annesinin karnina dönmeyi istemediği gibi..."

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 136)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 136)
A juez 
13 Tem 21:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

.. değeri büyük olan şeyleri istemek, kıymetsiz olan şeyleri kalpten silmek denemektir.

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)
A juez 
13 Tem 21:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cehaleti ortadan kaldırmanın yolu, huzurlu bir kalp ve safi bir düşünceyle tefekküre dalmak, kalpleri tertemiz olan insanların hikmetli sözlerine kulak vermektir .

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 39 - Semerkand Yayınları)
Akkadın Kevser 
07 Eyl 08:29 · Puan vermedi

Ka'b (radıyallahu anh), "Ölümü tanıyıp anlayana, dünyanın tüm musibet ve kederleri hafif gelir." demiştir.

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 16 - Yasin Yayınevi)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 16 - Yasin Yayınevi)
Feyza 
07 Ağu 23:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

...Hz. Peygamber (s.a.v) sonra şöyle devam
etmiştir:
"Dikkat edin! Allah Teâlâ dünyayı sevdiklerine de sevmediklerine de verir. Fakat bir kulunu sevdiği zaman ona imanı bahşeder. Dikkat edin! Bazı insanlar dinin, bazıları ise dünyanın derdine düşerler. Sizler dinin derdine düşün, dünyanın kulu kölesi olmayın.
Dikkat edin! Dünya arkasını dönüp gitmektedir. Dikkat
edin! Ahiret yönelmiş (size doğru) gelmektedir. İyi biliniz ki, sizler amelin olduğu fakat hesabın olmadıği bir dünyadasınız. İyi biliniz ki, sizler amelin olmadığı hesap gününe doğru yaklaşmaktasınız. "

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 31 - Müttakî-i Hindi, Kenzü'l-Ummâl, nr. 44167; Zebidî, Ithâf, 14/36, Irâki, hadisin tamamını İbn Ebü'd-Dünyâ'nın Kasrü'1-Emel adlı kitabında zikrettiğini söyler.)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 31 - Müttakî-i Hindi, Kenzü'l-Ummâl, nr. 44167; Zebidî, Ithâf, 14/36, Irâki, hadisin tamamını İbn Ebü'd-Dünyâ'nın Kasrü'1-Emel adlı kitabında zikrettiğini söyler.)
Kemal EFE 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Uzak olan şey, gelmeyecek olan şeydir. Gelecek olan her şey, esasında uzak olsa bile yakındır.

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 8)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 8)
Akkadın Kevser 
07 Eyl 20:35 · Puan vermedi

"Sevdiğini ölçülü sev, çünkü ondan ayrılacaksın."
Hz. Muhammed (s.a.v)

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 43)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 43)
Akkadın Kevser 
21 Eyl 17:46 · Puan vermedi

Kabir hayatında insana ilk olarak, işlediği güzel ve çirkin amellerin karşılığı gösterilir... Amelleri arasında günahlarını görünce hüsranı kendisini o derece etkiler ki, suçluluk duygusundan kurtulmak için cehennem ateşine dalmayı yeğler; ama gâipten bir ses ona şöyle seslenir:
"Bugün sana hesap görücü olarak öz nefsin yeter." (İsra Suresi, 14)

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 208)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 208)
Feyza 
 08 Ağu 12:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İbn Abbas (r.a) rivayet ediyor: Hz. Peygamber (s.a.v)
adamın birine nasihatte bulunurken şunları söyledi:
"Şu beş şeyden önce beş şeyin kıymetini bil:
İhtiyarlığından önce gençliğinin.
Hastalığından önce sıhhatinin.
Fakirlikten önce zenginliğinin.
Meşguliyetinden önce boş zamanlarının.
Ölümünden önce hayatının."

Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 46 - Hâkim, el-Müstedrek, 4/306;Begavî, Şerhu's-Sünne, nr.44031)Ölüm ve Ötesi, İmam Gazali (Sayfa 46 - Hâkim, el-Müstedrek, 4/306;Begavî, Şerhu's-Sünne, nr.44031)

... Hayret edilecek durum şudur ki, bir insan kendisinin birisi tarafından biraz sonra dövüleceğini bilse, yiyeceği dayağın düşüncesi içinde hiçbir şeyden zevk almaz olur... Ölüm Meleği'nin her an kendisine ölüm pençelerini saplamak üzere olduğunu bildiği halde bundan dolayı herhangi bir korku ve üzüntüye düşmez. Bu gaflet içindeki şuursuzluğun tek nedeni, kuşkusuz cehalet ve aldanmadır. "

Ölüm ve Ötesi, İmam GazaliÖlüm ve Ötesi, İmam Gazali
2 /