Feyza'nın Kapak Resmi
Feyza, Beyaz Gemi'yi inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cengiz Aytmatov'un eserlerini uzun zamandır okumak istiyordum, hep erteledim. Nihayet Beyaz Gemi'yle tanıştım:) 1000 kitabın bir kitap değişim etkinliği sonucu Sevgili Gözde (Albayrak) sayesinde okudum.
Kitap diliyle, hikayesiyle kesinlikle okuduğum diğer tüm kitaplardan ayrı bir yere sahip. Bir çocuğun peşinden koşar gibi dahil oluyorsunuz hikayeye, destanlar masallar içiçe ama aynı zamanda gerçekle birlikte. Çocuk, Mümin dede, Orozkul, Kulubeg vb her bir karakter ayrı bir sembol adeta. Çocuğun dürbünle Beyaz Gemi'nin (ve aslında babasının) yolunu gözlemesi bana Leyla ile Mecnun'daki İsmail Abi'yi anımsattı:)
<<Spoiler>>
Kitabın sonunda çocuğun 'sonu' benim için çok ani oldu. İlk anda yok canım böyle bitmez herhalde derken durumu kavradığımda üzüntüden çok şaşkınlık hissettim. Cengiz Aytmatov'un kitabın sonunda kısaca kitabı değerlendirmesi çok yerinde olmuş. Aklımdaki soruları cevaplama niteliğinde oldu.
Kitabı keyifle okudum, benim için yeri çok ayrı bir kitap oldu. Herkese tavsiye ederim.

Feyza tekrar paylaştı. 22 saat önce
Aleyna, bir alıntı ekledi.
23 saat önce

İnsanların başkalarını kazıkladığına şahit olduğunuz halde duruma kayıtsız kalamazsınız. “Herkes yapıyor bunu,elimden ne gelir ki?” diye düşünemezsiniz.Herkes yapabilir, fakat siz yapamazsınız.Yapamazsınız, yapamam.

Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 120)Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 120)
Feyza, bir alıntı ekledi.
18 Kas 20:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

-Öyle deme Maral Ana, insanları tanımazsın, orman hayvanları şöyle dursun, birbirlerini öldürmekten bile çekinmez onlar.

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 61)Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 61)
Feyza tekrar paylaştı. 18 Kas 20:04

Kitap yardımı
Merhaba arkadaşlar;
Muğla'da bir küçük bir okulda Türkçe öğretmenliği yapmaktayım. Ne yazık ki kütüphanemiz çok verimli ve nitelikli değil. Elinde ilköğretim seviyesinde kitapları olanlar bize destek olur musunuz? Damlaya damlaya göl olurmuş. Desteklerinizi bekliyoruz.

Feyza tekrar paylaştı. 18 Kas 14:47
Türkan Erdizci, bir alıntı ekledi.
18 Kas 13:52 · Kitabı okuyor

Yarım yapılmış işler ve iyi belirtilmemiş sözler her zaman kötü sonuç verir. Bu dünyanın bütün kötülükleri yeterince iyi belirtilmemiş ve yarım bırakılmış sözlerden ve davranışlardan gelir.

Sabırsız Yürek, Stefan Zweig (Sayfa 113 - Görsel Yayınları)Sabırsız Yürek, Stefan Zweig (Sayfa 113 - Görsel Yayınları)
Feyza, bir alıntı ekledi.
16 Kas 21:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Uzun uzun baktı gemiye. Ne zaman bir balığa dönüşeceğini, çaya atlayıp yüze yüze ona, o beyaz gemiye ne zaman ulaşacağını düşünüyordu hep.

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 37)Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 37)
Feyza, Tarla Kuşunun Sesi'ni inceledi.
 14 Kas 19:21 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir 1000 kitap hediyesi olarak okuma fırsatı bulduğum bu güzel kitap için Yogumiyeci'ye tekrar teşekkür ederim:)
Çok keyifli ve akıcı bir hikayeydi. Yörük kültüründen Anadolu'nun küçük bir kasabasına köylerine uzanan hayatlar, nesilden nesile aktarılan destanlar hikayeler..
Hem bir masal tadında hem de gerçek:)
Mustafa Kutlu'nun okuduğum diğer kitaplarında 70-80'li yılların siyasal ve toplumsal hayatına değinilen noktalara rastladığımı hatırlıyorum. Bu sefer biraz daha geriye gidiyor 93 harbinden Cumhuriyet ilanına kadar geliyoruz(hatta Cumhuriyet sonrası dönemle ilgili de bazı tespitler var.) Bir hikayeyi heyecanla dinlerken bölünmesinden rahatsızlık duyarız hani merak var işin içinde ancak Kutlu bunu öyle güzel başarıyor ki insan kızamıyor:)
<<Spoiler>>
Molla Murat'ın gençliğinden başlıyor hikayemiz, bir kahvede çaylar demlenirken iki ihtiyarın tatlı atışmaları eşliğinde. Bir insanın emeğinin bile bir köyü ne kadar geliştirebileceğini bize gösteriyor. Bir yandan tarlalar ekilip biçiliyor, değirmen kuruluyor; diğer yandan ülke savaşta. Yokluk, yoksulluk diz boyu, giden geri dönmüyor. Ancak gelen düşman el birliğiyle geri püskürtülüyor. Sonraki yıllarda savaş bitti rahata erme vakti diye düşünüyor insan ancak yeni sıkıntılar baş gösteriyor. Molla Murat'ın ailesini de tanıyoruz kısmen de olsa, çocuklar torunlar derken soy ilerliyor. Dede yadigarı çiftlikte yeni hayatlar başlıyor. Kitabın yaklaşık yarısından sonra Murat'ın torunu Hamit ve onun oğullarının hayatlarına yakından bakıyoruz.
Ben normalde bir hikayenin yarım bırakılmasından hoşlanmam. Sonuca bağlanmasını, akıbetini öğrenmek isterim ama bu kitapta karakterlerle ayrılıyoruz hikaye bitmeden, bu durum kitabın akışına da daha çok uyuyor sanırım.
Keyifli okumalar.