Kitap
Hata Neredeydi?

Hata Neredeydi?

Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.2
265 Kişi
677
Okunma
237
Beğeni
7bin
Gösterim
192 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 26 dk.
Adı
Hata Neredeydi? (Doğu’nun 300 Yıldır Cevabını Aradığı Soru)
Basım
Türkçe · Türkiye · Kronik Kitap · Şubat 2020 · Karton kapak · 9786057635488
Orijinal adı
What Went Wrong? - The Clash Between Islam and Modernity in the Middle East
Diğer baskılar
Hata Neredeydi?
Hata Neredeydi?
Müsəlmanlar Nədə Səhvə Yol Verdi?
Hurafelerden Gerçeklere: Doğu’nun Gerİ Kaliş Tarİhİ… “Müslümanların uygarlık liderliğini kaybetmeleri ve modernlikten geri durmaları son yüzyıllarda dünya tarihinin merkezindedir ve uluslararası çatışmalar ile diplomatik tartışmalarda her zaman en büyük etken olmuştur. Hata neredeydi?” David Landes, Harvard Üniversitesi İslâm dünyası, yüzyıllar boyunca hem askerî ve ekonomik anlamda hem de uygarlık sanatları ve bilim gibi alanlarda öncüydü. İnsanlığın en ön safında, oldukça kuvvetli bir biçimde yerini almıştı. Peki nasıl oldu da aynı yüzyıllar boyunca “barbarlığın” ve “dinsizliğin” karanlığına batan, öğrenilecek ve korkulacak hiçbir şey barındırmayan yer olarak gösterilen Hıristiyan Avrupa bir anda öne geçmişti? Her şey nasıl bu kadar çabuk değişmişti? Savaş meydanlarından ekonomik pazara, kamudan özel hayata kadar Batı hangi kuvvetleriyle zafer üstüne zafer kazanmıştı? Otoriteler tarafından emsalsiz bir bilgi birikimi ve zarafetle yazıldığı belirtilen, içerdiği konularla oldukça kışkırtıcı ve ufuk açıcı bir eser olarak gösterilen elinizdeki bu kitap, Bernard Lewis imzası taşıyor. Batı tarafından nasıl alt edildiğini, gölgede bırakıldığını ve tahakküm altına alındığını anlamaya çalışan İslam dünyasının acı dolu tepkisini inceliyor. Karmaşa içindeki bir kültürün hayranlık uyandırıcı portresini sunan Lewis, Ortadoğu’nun dikkatini nasıl Avrupa’nın silahlarına, sanayisine, ticaretine, yönetimine, diplomasisine, eğitimine ve kültürüne yönelttiğini gösteriyor. 18 ile 20. yüzyıllar arasında Batı ve Ortadoğu kültürleri arasındaki çarpıcı farklılıkları, Hıristiyanlık ve İslam, müzik ve sanat, kadınların konumu, laiklik ve sivil toplum, saat ve takvim üzerinden ortaya koyuyor. Ortadoğu çalışmalarının duayeni olarak kabul edilen Bernard Lewis, Ortadoğu ile Avrupa arasındaki tarihî ilişkiye oldukça isabetli bir bakış açısı kazandıran çalışması “Hata Neredeydi?” ile Türk okuyucusunun karşısına tekrar çıkıyor. Bu yeni çeviri, her yönüyle soluk soluğa okunacak bir başvuru kitabı…
5 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,8
8.2
10 üzerinden
265 Puan · 77 İnceleme
İrfan Kılınçer
Hata Neredeydi?'i inceledi.
192 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
SAHİ NEREDE HATA ?
2021-18 Bir Batılı gözüyle tarafsız bir şekilde son 300 yılda ortadoğuda ve batıdaki değişimleri irdelemiş yazar... Bunu yaparken gerçekten sezarın hakkını sezara teslim etmiş. Hata Neredeydi? Sorusuna dini bir yaklaşımla cevap verenlere Ortaçağda en ileri ve medeni toprakların ortadoğuda olduğunu, dünyaya hükmeden ülke ve ülkelerin müslüman olduğunu vurgulamış. İslam Bize Ne Yaptı Sorusundan Çok Biz İslama Ne Yaptık Sorusunun Daha Doğru Olacağını Ifade Etmiş. Uzun süre batının gücünün kabul edilmediğini, hezimetle sonuçlanan savaşlardan sonra bu gücün farkına varıldığı fakat bundan sonra da yapilan müdahalelerin sınırlı kaldığı ve hedefe yönelik olmadığı kanaatini paylaşmış. Aslında malumun ilanını yazmış lakin bir yabancı gözüyle yazması bakımından son derece önemli olmuş demek mümkün...
Hata Neredeydi?
8.2/10
· 677 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
15
ARİSTO KİTABEVİ
Hata Neredeydi?'i inceledi.
192 syf.
·
16 günde
·
Puan vermedi
Okunmaya Değer
Anlaşılır fazla bilgi, sayı ve tarihlere boğmadan çok güzel şekilde özetlemiş. İçinde bölümler mevcut askeri siyasi kültürel nedenler gibi. Alınıp okunabilir bence tatmin ediciydi.
Hata Neredeydi?
8.2/10
· 677 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Haydudu
Hata Neredeydi?'i inceledi.
192 syf.
·
Puan vermedi
SAHİ, HATA NEREDEYDİ?
Soru açık ve keskin: Hata Neredeydi? Yani bir zamanlar daha üstün olan Ortadoğu İslâm medeniyeti nerede hata etti de Batı Avrupa medeniyetinin gerisinde kaldı? Soru bu kadar açık ve keskin olunca cevabın da şıp diye verileceğini düşünebilirsiniz. Maalesef. Cevabı, iki medeniyetin yollarının nasıl ayrıştığını iyi bir şekilde özetleyen kitaptan bulup çıkarmanız gerek. Ne de olsa sorunun basit ve tek bir cevabı yok. Birbirleriyle yarışan ve farklı hususları öne çıkaran çok fazla fikir var. Ama cevabı bulmak için atılması gereken ilk adımın şu olduğu şüphesiz: Yenildiğini kabul et ve yenileşmene engel olan bağlayıcı geleneklerden özgürleş.
Hata Neredeydi?
8.2/10
· 677 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Taha Yağız
Hata Neredeydi?'i inceledi.
192 syf.
·
13 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
HATA NEREDEYDİ? CEVABI BİZ VERİYORUZ
Bernard Lewis'e ait okuduğum ilk eser. Anladım ki daha çok kitabını okuyacağım. Eser en temel haliyle, Ortadoğu'nun günümüz kıraathane tartışmalarına bile konu olmuş "geri kalma nedenlerini" arıyor ve gerekçelendiriyor. Kitapta bu soruya dair aslında bir cevap yok. Güzel olanda bu. Cevabı okurken yaptığınız değerlendirmeler sonunda kitap bittiğinde siz veriyorsunuz. "Hata neredeydi?" sorusuna vereceğiniz cevap aslında size dair çağdaş bir insan mıyım yoksa değil miyim sorusuna cevap verdiriyor. Batı Avrupalı yazar yaşanan süreci bir Ortadoğulu duygusallığı ve romantizmi ile ele almıyor. Tam aksine merkezin merkezinde tarafsız bir anlatımı var. Teknik bilgi kısmına gelirsek, yüksek bir akademik dil yok. Ortalama her tarih, araştırma ve uluslararası ilişkiler konuları okuyucuları için sözlükte kelime anlamı taramadan okunabilecek bir eser. İyi bir çeviriye sahip. Kesinlikle öneriyorum. Ayrıca yazara, çevirmene ve yayınevine eseri bizlere kazandırıp ufkumuzu açtıkları için sonsuz teşekkürler.
Hata Neredeydi?
8.2/10
· 677 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3