Yazar
Murat Efe Çelik

Murat Efe Çelik

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
5.9
9 Kişi
27
Okunma
4
Beğeni
794
Gösterim
Unvan
Türk Yazar, Şair
Doğum
Ergani, Diyarbakır, Türkiye, 27 Şubat 1980
Yaşamı
Murat Efe Çelik 1980 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ergani’de yaptı. 2000 yılında ''Fadike'' adlı iki perdelik bir tiyatro oyunu yazdı. 2003’te şiir kitabı yayımlandı. Yerel ve Ulusal Gazetelerde yazılar yazdı. 2004 yılında Ahmet Kaya anısına düzenlenen ''Notasız Kalan Şiirler'' adlı şiir yarışmasından ödül aldı. 2014 Mayıs'ında Notus Yayıncılıktan, ''Yalnızlığın Do Minör Konçertosu'' adlı 2015 Ağustosunda ''Dağınık Manifesto'' adlı şiir kitabı yayınladı. Şair ve yazarlığının dışında, çizdiği karakalem çizimler ve yağlıboya tablolarla da ön plana çıkmıştır.
Feride Göktaş
Yalnızlığın Do Minör Konçertosu'yu inceledi.
82 syf.
·
Puan vermedi
İncecik olmasına rağmen beni derinden etkileyen bir kitap oldu. İsmi sayesinde kitap zaten fazlasıyla ilgimi çekmişti o yüzden büyük bir merakla başladım okumaya. İçerisinde genelde aşk ve yalnızlık anlatılan bu kitap bazen gülümsememe bazen de hüzünlenmeme neden oldu. Cümleler tek başlarına insanın içine işlemeye yeterli olurken yazar bir de birbirinden güzel şiirler eklemiş ara ara. Birçoğunun yerini işaretledim arada sırada açıp okumak isteyeceğimden eminim. O şiirlerden bir tanesini sizlerle de paylaşmak isterim: "Seni seviyorum sensiz geçen her saniye bir çivi ekliyor yatağıma. Yastığımda Üçüncü Dünya Savaşı var. Gitme, yanımda kal. Gitme n'olur!.. Sen, ben sonra ikimiz ve diğerleri yokluğun bir nevi soykırım, iç organlarım paramparça. N'olur gitme!..." Okuyan her insanın kendinden bir parça bulabileceği bir kitap olmuş. Ben aşırı sevdim diyebilirim. Kitapta Dostoyevski, Nazım Hikmet gibi isimlerin geçmesi de çok hoşuma giden noktalardan oldu. Kitabın sonlarına doğru 'Kar Altındadır Demokrasi' adlı bölüm de geçen "Zira benim ülkemde yazı yazmak suçtur. Yazı yazdığım için tutuklanabilir, hatta öldürülebilirim." cümlesi bana Sabahattin Ali'yi hatırlattı. Her cümlesine sonuna kadar katıldığım bir bölüm oldu o bölüm. Okurken rahatsız olduğum bir nokta olmadı. Kitabın kısa kısa bölümler halinde olması okumayı iyice kolaylaştırmış zaten. Herkese çokça tavsiye ederim. Okurken sıkılacağınızı hiç sanmıyorum aksine kendinizden parçalar bulacağınız için sizin de benim gibi zevkle okuyacağınızı düşünüyorum.
Yalnızlığın Do Minör Konçertosu
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Zeynep Itan
Yalnızlığın Do Minör Konçertosu'yu inceledi.
82 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Iç sesin dışa vurumu....
Bu sefer karşınıza Psikolojinin ve aşkın karışımı olan bir kitapla geldim. Yazarımız Murat Bey düz yazının yalın hali olarak bir kitap yazmış ve bu kitabı, çok duygusal derin izler bırakan şiirlerle süslemiş. Bir çizgi düşünün varla yok arası, gitmek ya da gitmemek, siyahla beyaz arası gibi. Bu çizgilerle aşkın trajikomik, hüzün ve bazen gülümseten ama hayalinde yaşayan ve ayrılığın acı hali ile trajik aski anlatıyor. Yazarımız çok farklı karakterlere, hatta dünyaca ünlü büyük yazarların isimlerine dahi yer vermiş değişik bir kitap yazmış. Mesela aşkı ve rüyayı tanımlaması çok ilginç ve çok değişik olmuş. Özellikle kitabın içeriğinin bölüm bölüm oluşu hic sıkmadan okunmasina yardımcı oluyor. Kitabın son bölümünde de, eğer karşınızda birşeyler anlatan birinden sıkılmayan biriyseniz, bu kitap tam Size göre 
Yalnızlığın Do Minör Konçertosu
OKUYACAKLARIMA EKLE
1