Mustafa Kasadar

Mustafa Kasadar

YazarDerleyenÇevirmenEditör
9.1/10
82 Kişi
·
243
Okunma
·
7
Beğeni
·
610
Gösterim
Adı:
Mustafa Kasadar
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Erzurum, Türkiye, 1965
1965 yılında Erzurum’da doğan Mustafa Kasadar 1989 yılında Ravza Yayınları’nı kurdu. 25 yıldır yayıncılık yapan Kasadar, 9 yıl da öğretmenlik yaptı. Kitapları çok sevdiği için öğretmenlikten istifa ederek Ravza Yayınları’nı kurmuş. Kasadar, yayıncılığa başlamadan önce de kitapları çok sevdiğini, kitapçılara sık sık gittiğini söyledi. Ravza Yayınları’ndan şimdiye kadar beş yüze yakın eser çıktığını söyleyen Kasadar, “Yayıncılık çok zor bir iş. Ravza’nın kitaplarıyla büyüyen bir nesil oldu. Fikir kitapları yayınladığımız dönemlerde bu kitaplarımızdan çok kişi istifade etti.
Yüce Allah'ın varlığına delalet eden delillerin birincisi insanın düşüncesi dışında olmayan delildir. O delil fıtrattır ki yüce Allah insanı o fıtrat üzere yaratmıştır.
Din, vicdanlara hapsolmak için değil, hayat olan her yerde var olmak için gelmiştir.
İslam dini soyut bir inanç, insan hayatının akışından uzak bir vicdan, ya da bir takım ibadet kuralları değildir. Yahutta hayatın diğer yönlerine başka kaynaklara dayanan kanunlar hükmederken sadece insanın şahsi hallerine hükmeden şeriat kuralları da değildir.
Mustafa Kasadar
Sayfa 22 - Ravza Yayınları
İslam, hükümlerinin bir kısmına iman edip diğer bir kısmını inkar etmeyi yasakladığı gibi bir kısmını ihmal etmeyi de yasaklamıştır.
Mustafa Kasadar
Sayfa 35 - Ravza Yayınları
Bana niçin Müslüman olduğumu soruyorsunuz. İslam'ı seçmekle çağı seçtim. Çünkü diğer dinler çağların arkasından sürüklenmektedir. İslam ise çağları arkasında sürüklemektedir.
Fransız Profesör Roger Graudy
Mustafa Kasadar
Sayfa 22 - Ravza Yayınları
İslam, on dört asır önce cehalet, zulüm ve şiddetle idare edilmekten bıkıp usanan insanları nasıl kurtarmış, onlara nasıl bir medeni hayat hazırlamış ise, bugün de kapitalist ve komünist sömürü sistemlerinin zulüm çarkları arasında ezilen insanlığı da kurtaracaktır. Bugün egemen olan Batı tipi hayat tarzı bir fuhuş ve sömürü düzenidir. Şeytani bir düzendir. Cahiliyenin bütün özelliklerini taşımaktadır. Bu düzenin geleceği yoktur ve inşaallah bütün cahiliye düzenleri gibi mutlaka yok olacaktır.
Mustafa Kasadar
Sayfa 21 - Ravza Yayınları
Din hayatın tümünü iç içe sokmuştur. Ruhun bedenle bütünleşmesi gibi. İnsanın bir parçasına ruh, bir parçasına da ceset diyemediğimiz gibi; din-dünya, din-ilim, din-devlet diye bir ayrım da yapamayız.
Mustafa Kasadar
Sayfa 23 - Ravza Yayınları
288 syf.
·39 günde
Kur'an-ı Kerim'in sadece Arapçasını okumak yetmez. Onu doğru şekilde anlayıp kavrayıp uygulamak için mealinin de okunması gerektiğini düşünüyorum. Ayet tê de dediği gibi
İşte o kitap (kur'an); onda asla şüphe yoktur. O, muttakiler (sakınanlar ve arınmak isteyenler) için bir YOL GÖSTERICIDIR. (Bakara Sûresi 2. Ayet sayfa 8)
Birçok Ayette insanın akıllarını kullanmaları yönünde Sûreler geçmektedir. Mesela

Çünkü Allah'ın yanında canlıların en kötüsü; akıllarını kullanmayan sağırlar ve dilsizlerdir!
(Enfal Sûresi 22. Ayet Sayfa 81) diye geçer.

Ayrıca insanları doğru yola ileten ve onların haksızlık etmemesi konusunda da Ayetler vardır.
Ve doğru terazi ile tartın!
İnsanların mallarını eksilterek haklarını çalmayın. Yeryüzünde bozgunculuk olarak fesat çıkarmayın!..
(Șu'ara Sûresi 182-183. Ayet Sayfa 172)

Bunlar gibi bir çok durum karşısında insanları doğru yola ileten ve dünyanın geçici güzelliklerine aldanmayıp asıl güzelliğin ahirette olduğunu belirtir ve insanlara İrade verilmiştir. Doğru yolu akılları ve iradeleri ile bulabilirler ki dünya imtihan dünyasıdır. Bu imtihandan geçmek için de öncelikle Kuran'ı doğru şekilde okuyup araştırıp anlamak gerektiğini düşünüyorum bütün Müslümanların okuyup idrak edip UYGULAMASI dileğiyle

iyi okumalar.
172 syf.
·11 günde·8/10 puan
Halkının büyük bir kısmının Müslüman olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Dolayısıyla aileden duyduklarımızın yeterli olduğunu sanıyoruz. Sahabenin çocukları ilk Müslüman neslin elinde yetişmesine rağmen ilim öğrenmeye devam etmişlerdi. Bir dini üstünkörü bilgilerle yaşayamayız, savunamayız.
Bu kitap "imanımı taklit ederek yaşamak istemiyorum, öğrenmek istiyorum" diyenler için. Akıcı ve yormayan bir kitap. Ben araya giren işlerimden dolayı olması gerekenden geç bitirdim ancak siz vakit ayırdığınız takdirde çok kısa zamanda bitirebilirsiniz.
Birçok konuyu üstü kapalı geçmek yerine açıklıyor. Çocukken camilerde ezberletilen ama içi boş bırakılan 6 iman esasını açıklayarak aslında doğru imanın nasıl olması gerektiğini öğretiyor. Kafanızdaki birçok soru işaretini cevaplıyor.
Keyifli Okumalar :)
296 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Allah (c.c.) bu kıymetli eseri yazan ve çeviren hocalarımızdan razı olsun.
Bu kıymetli eser isminden den anlaşıldığı gibi
akaid yani İslam dininin temel esasları, kaideleri, inanılması zaruri hükümleri anlatıyor.
Kitap gayet öz ve akıcı

Bu metin aslında 10 sayfa, bu metin üzerine elli civarinda şerh yapılmış.

Allah (c.c.) istifademizi ve anlayışımızı arttırsın

Okumanızı tavsiye eder istifadeli okumalar dilerim
Peygamber (s.a.v.)'in hayatı bütün müminler için çok önemlidir. Davetçi onun hayatında davetle ilgili bütün detayları bulur. Mürebbi, onun hayatından terbiyeyle ilgili metodları öğrenir. Sahabe-i Kiram'ın onun elinde nasıl eğitildiğini müşahade eder.
Şavaşan Komutan, askerleriyle olan ilişkilerinde, ordunun sevk ve iradesi hususunda, düşmana karşı korkusuzca savaşmada Resulullah (s.a.v)'ın hayatında çok açık örnekler bulur.
Siyasetle uğraşanlar, düşmanlarının acımasızca saldırılarına karşı nasıl muamele edeceklerini onun hayatından öğrenirler.
Alimler, Kur'an-ı Kerim'i onun yardımıyla anlarlar. Zira o, Kur'an-ı Kerim'i ameli olarak tefsir etmiştir.
Kısaca bütün ümmet her türden iyiliği, güzel ahlakı, sahih bir inancı ve salih ameli ondan öğrenir.
172 syf.
·4 günde·Puan vermedi
müellif kitabın girişinde imanın gerektirdiklerinden bahsetmektedir yani iman ettim demekle kişinin kurtulamayacağı hatta daha da fedakarlıklar yapması gerektiğinden bahsetmektedir. Daha sonra İslam'ın anlamı ve bütün peygamberlerin aynı din ve aynı metotta anlatma larından bahsetmektedir.daha sonra akaid kelimesinin anlamından ve akaidin öneminden insanın akaidinin düzgün olmadığı takdirde imanının da eksik olacağından bahsetmektedir. Küfür ve küfrün çeşitlerinden bahsetmektedir.daha sonra iman esaslarından tek tek bahsetmektedir Allah'a iman, peygamberlere iman, meleklere iman, kitaplara iman, kadere ve kazaya iman hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna iman esaslarını tek tek ayet ve hadislerle açmaktadır.
261 syf.
Bir akaid kitabı böylesine akıcı olabilirdi, bir çok konuda insan dolu dolu olurken bir anda kitabın sonuna geliyorsunuz..

Allah (c.c.) Ömer Nesefi'den ve bu güzel eseri çeviren Mustafa Kasadar 'dan razı olsun..
158 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Yaş aldıkça değeri anlaşılan ve usul usul yaklaşılan bir kavram iman. Allah genç yaşta imanı daha derin anlayıp kavramayı hepimize nasip etsin. Bu niyetle okunabilecek hoş bir kaynak. Mustafa Kasadar hocamızla bir muhabbet halkasında buluşmuşluğumuz ve kendisinden birebir dinleme imkanımız da oldu. Allah bu yoldan onuda bizleri de ayırmasın.
224 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İstanbul’daki rahat hayatını bırakıp doğunun ücra köşesine mesleği için giden Mehmet öğretmenin hizmetleri ve hayata bakış açısıyla hem öğrencilerine hem koca köye hem de meslektaşlarına ışık tutmasının hikayesini bir solukta okudum. Çok akıcı ve temiz bir dili vardı. Ancak yer yer yazım hataları vardı ve ben buna da cevabı kitabın içinde buldum yine çünkü on parmağında on marifet olan öğretmenimiz aynı zamanda bir yayınevinde editördü. Sıcacık,insanı içine çeken bir anlatımı vardı. Ancak dini açıklamalar yeni başlayanlara hitap edecek düzeydeydi. Mehmet öğretmenin anlattıklarından yola çıkan Meral hanımın tespitlerine hak vermemek de imkansızdı. Doyurucu dini bilgi sahibi olmak değil de bildiklerimize kısa bir hatırlatma olması açısından okunabilir. Kitapla kalın
261 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Nesefi şerhini Müellif sade ve akıcı bir dille okuyucu müslümanlara sunmuş. Çok istifade ettim dersler yaptım içerisinden Kırıp dökmeden iman esaslarımızı açıklamış yazar. Çok sevdim herkese tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Kasadar
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Erzurum, Türkiye, 1965
1965 yılında Erzurum’da doğan Mustafa Kasadar 1989 yılında Ravza Yayınları’nı kurdu. 25 yıldır yayıncılık yapan Kasadar, 9 yıl da öğretmenlik yaptı. Kitapları çok sevdiği için öğretmenlikten istifa ederek Ravza Yayınları’nı kurmuş. Kasadar, yayıncılığa başlamadan önce de kitapları çok sevdiğini, kitapçılara sık sık gittiğini söyledi. Ravza Yayınları’ndan şimdiye kadar beş yüze yakın eser çıktığını söyleyen Kasadar, “Yayıncılık çok zor bir iş. Ravza’nın kitaplarıyla büyüyen bir nesil oldu. Fikir kitapları yayınladığımız dönemlerde bu kitaplarımızdan çok kişi istifade etti.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 243 okur okudu.
  • 39 okur okuyor.
  • 120 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.