Mustafa Özen

Mustafa Özen

YazarÇevirmen
7.7/10
18 Kişi
·
51
Okunma
·
1
Beğeni
·
179
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
204 syf.
·10/10
Ah.. Bu kitap hakkında söylenecek o kadar çok söz var ki , hangisinden başlasam bilemiyorum. Öncelikle olay tamamıyla gerçek. Depresyondan, korkulardan ve panik ataklardan kurtulamayan çaresiz bir adamın hikayesi bu. Kitabın bazı yerlerinde yazar geçmişe döndüğü için kopukluk hissediyorsunuz. Ama bu o kadar can sıkıcı bir durum olmuyor. Acaba ne oldu ? Diye düşünmekten kopukluğu fark etmiyorsunuz bile. Kitapta şu olmuş bu olmuş diyerek sürpriz ayrıntılara girmeyi sevmiyorum. Ama bu aralar hayat ile aranız iyi değilse ya da şanssız olduğunuzu düşünüyorsanız bi okuyun derim..
28 syf.
Herkese Merhaba,
Hepimiz ister istemez bazen hasta oluruz ve hemen doktorun yanına koşarız. Peki doktor bizi muayene etmek için hangi aletlerden yararlanır? Mikroplar nedir? Bizi nasıl hasta ederler? Miniklerimiz tüm bu soruların cevabını ve dahasını bu kitapta bulacak.Kitabın görselleri de oldukça sevimli.Herkese keyifli okumalar.Çocuk kitaplarını okuyun ve okutun :)
Not:Bu kitap beş yaş ve üzeri miniklerimize hitap etmektedir.
28 syf.
Herkese Merhaba,
Arabaları sevmeyen miniğimiz yoktur.Bu kitapta bir araba yarışçısının giydiği özel kıyafetin ne olduğu, bir yarışı kazanmak için nasıl bir ekip ile çalıştığı anlatılmakta.Görselleri son derece güzel.Kitabın beş yaş üzeri miniklere hitap ettiğini de hatırlatalım.Çocuk kitaplarını okuyun ve okutun :) Herkese keyifli okumalar.
28 syf.
Herkese Merhaba,
Hepimizin özellikle kahvaltılarda severek yediği balın bizlere gelene kadarki hikayesi bu kitapta oldukça güzel anlatılmış.Arıcılar kovanlardan balı nasıl toplar?Arıların iğnelerinden korunmak için nasıl bir kıyafet giyer?Arılar balı nasıl yapar?Bal ile ilgili daha bir çok sorunun cevabını minikler bu kitapta bulacak.Kitabın açıklama kısımları son derece yalın ve anlaşılır ayrıca kitabın görsellerini de beğendim.Çocuk kitaplarını okuyun ve okutun :) Herkese keyifli okumalar.
28 syf.
Herkese Merhaba,
Astronot kitabı minik kitap canavarları için oldukça güzel bir kitap.Uzayın ve dünyanın tanımı ile başlayıp uzayı keşfeden astronotların uzay yolculuklarını nasıl yatıklarını ve kıyafetlerini anlatan oldukça hoş bir kitap.Yazarın bu kitabı toplam 12 dilde çevrilmiş ve beş yaş üstü çocuklara hitap etmekte.Herkese keyifli okumalar.Çocuk kitaplarını okuyun ve okutun :)
208 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Kitabın yazarı, psikiyatri gözlem kliniklerinde çalışan bir adli psikolog. Kitapta, zihinsel geriliği olan ve pedofilik olan Jonathan'ın cezaevinden çıktıktan sonra evine geri dönmesi ve bu durumuyla mücadele etme süreci anlatılmış. Ödül almış ve bir çok prestijli edebiyat ödülünün final listesinde olduğu iddia edilen bu romanda, şahsen bu derece bir edebiyat harikası göremedim. Ama çok hassas bir konuya farklı bir bakış açısı sunması nedeniyle okunmaya değer ve kısa bir sürede bitirilebilecek bir kitap.
392 syf.
·47 günde·9/10
Kitabın sonuna yaklaşıyorum edebi bir eser olmadığından incelememi (daha doğrusu kitabın tanıtımını ) şimdididen yapmamda bir mahsur yok.

İkinci bir "Sapiens" diyebiliriz ancak aradaki önemli fark, kitaba adını veren "uyumsuzluk" kelimesi.

insanlar ve hayvanlar dünyaya, taş devrinde ve günümüzde aynı güdüler (yazılımlar ) ile gelmişler ve geliyorlar.
Ancak süratle değişen dünyaya uyum sağlamak ( evrim )
her geçen gün zorlaşıyor .
Bu kitapta da tüm uyumsuzlukları açıklamaya çalışıyor.

Aslında insan ve hayvan beyinin arasındaki farklar , evrim teorisi ile ilgili birçok bilgilendirmeler var.

Ancak bunların dışında ,her gün gözümüzün önünde gerçekleşen bazı olayların sebeplerinin ne kadar basit olduğunu öğrenmek çok çarpıcı geliyor.

Aslında aşağıdaki örnek paragraf, kitabın çıkış noktasını gayet güzel açıklıyor:

Küresel ısınma sebebiyle günümüzde tırtıllar yumurtalarından daha erken çıkmakta ve göçmen kuşlar bu sebeple yiyeceklerinden mahkum kalmaktadırlar.
Bu kuşların göç etme içgüdüsü , artık tırtılların ortaya çıkma zamanıyla eşleşmemekte, bunun sonucunda kuş popülasyonu zarara uğramaktadır.
208 syf.
·7/10
Pedofili suçlamasıyla mahkum olan ana karakterin, cezaevinden çıktıktan sonra kendisini tedavi etme sürecini konu edinen psikolojik bir roman. Konusu itibariyle rahatsız edici anlatımıyla sarsıcı bir kitap.
272 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Özellikle 1970'li yıllarda oluşturulan teoriler ve bulunan parçacıkları anlatan, anlaşılması ciddi anlamda güç ama bir o kadar da dolu bir kitap. İtiraf etmeliyim ki kitabı bitirince anlamadığım yerler anladığım yerlerden daha fazla oldu.
272 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Güzel ama ağır bir kitap yani eğer atom fizikçisi veya atom mühendisi değilseniz yarısını anlamıyacaksınız diye düşünüyorum ama bilgi dolu çok güzel bir kitap.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 51 okur okudu.
  • 50 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.