Muttalip Özcan

Muttalip Özcan

YazarÇevirmen
8.9/10
7 Kişi
·
22
Okunma
·
3
Beğeni
·
588
Gösterim
Adı:
Muttalip Özcan
Tam adı:
Doç. Dr. Muttalip Özcan
Unvan:
Öğretim Görevlisi, Felsefeci, Yazar
Doğum:
1962
Trajik insan, sağlam insandır, sürekli kendi kendisini yenileyen, taze tutan insandır; kendi kendisi olan insandır; kendi zevkleri, kendi eserleri, kendi değerlendirmeleri olan, sürüden ayrılmış olan insandır; olduğu gibi olan, tabii olan insandır, "onun yaptiği her şey ve eseri onun varlık yapısıyla, onun bütünlüğüyle ilgilidir"; soylu insandır, soyluluğu nereden geldiğinde değil nereye gittiğinde yatan, insanları eşit görmeyen, onlar arasında sıra ve derece ayrılığı gören insandır; bu yanıyla "insanın sürekli kendini arkada bırakması" gerektiğine işaret eden insandır(kişidir); o, merdivenin en üst basamağında duran ve buradan "değerleri belirleyen ve yüzyılların istemesine yön veren, bununla da en üstün yapılı insanlara yön veren kişidir; başkalarının göremediği en uzağı gören, yapıp etmelerini buna göre düzenleyen ve en büyük ödevleri ve sorumlulukları yüklenebilen insandır; insan olmakla gurur duyan insandır, ama aynı zamanda "büyük insan" olarak "en yalnız kalabilen insan, en saklanmış, en ayrılan insan, iyi ve kötünün ötesinde olan insan, kendi erdemlerinin ve istemesinin bolluğunun efendisi olan insandır; yeni başarılar, yeni değerler ortaya koyan insandır; yaptığı değerlendirmelerle ölçü veren, yasalar koyan, buyuran insandır; kendisine ve insana (insanlığa) koyduğu hedefte yılmadan ilerleyen ve üstlendiği ödevi başarmak için her şeyi ve herkesi araç olarak kullanan, ancak kendisi gibi yaratıcılar, yıkıcılar arayan, sadece kendi yolunda yürüyen insandır; önünde engel olarak duranı yikip geçen insandır, dünyanın alınyazısı olan insandir.
Fakat, ben varım duygusu en güçlü biçimde, aşırı mutluluk veya acıyla birlikte, sınır durumlarda ortaya çıkar. Sözgelişi, karşı cinsten birine aşık olma bunun en güzel örneklerinden birisidir. Hayatın sıradanlığı, günlerin aynılığı birden bire biter, sanki insan derin bir uykudan uyanmış, birden bire gözleri açılmış ve daha önce yüzlerce kez bakıp da görmediği pek çok şeyi yeni farketmiş gibi olur. Birisine aşık olduğunda ya da birisinin kendisini sevdiğini farkettiğinde, artık sıradan olmadığı, hiç değilse bir tek kişinin gözünde bir yeri ve değeri olduğu duygusunu iliklerine kadar yaşar ve sessizce şöyle haykırır: ben varım, yaşıyorum ve hayatı seviyorum.

... Duyun beni; beni farkedin, ben varım! Bu, bireyin içinde doğum sancısı çeken insanlığın çığlığıdır, duyabilen için.
Marx'a göre "İnsansal özün doğaüstü gerçekleşmesi olan din, aslında, bu ters çevrilmiş dünyanın genel teorisini, onun halka özgü mantığını ve ahlaksal onaylanmasını temsil eder; ezilen insanın içli ezgisini, kalpsiz bir dünyanın sıcaklığını, tinin dışsallaştırdığı toplumsal koşulların tinini oluşturur ve bu yönüyle halkın kendisine ilişkin bir yanılsamaya gereksinim duymasına yol açan, sahte mutluluk dağıtan bir afyon rolü üstlenir."

"... Ne var ki, Marx'a göre, bu tersine çevirme sürecinin pratik hayata aktarılmasıyla ortaya çıkacak kurtuluşun beyni olacak felsefe, kalbini oluşturan proleterya ortadan kalkmadan kendini gerçekleştiremez, ama diğer taraftan proleterya da felsefe gerçekleşmeden kendini ortadan kaldıramaz."
... Nietzsche'ye göre, tarih duygusuna sahip büyük insanın sadece gelecek değil, geçmiş üzerinde de etkisi vardır. Büyük insan, geçmişi, kendi bakışıyla yeniden tartar ve geçmişin başkalarından saklanan sırlarını açığa çıkartır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Muttalip Özcan
Tam adı:
Doç. Dr. Muttalip Özcan
Unvan:
Öğretim Görevlisi, Felsefeci, Yazar
Doğum:
1962

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.