N. G. Kabal

N. G. Kabal

Yazar
8.5/10
21 Kişi
·
22
Okunma
·
7
Beğeni
·
323
Gösterim
Sıcak kolları arasına bir kez daha kendimi bırakırken "Senden gitmenin en güzel yanı, tekrar tekrar sana dönmek." diye mırıldandım.
Beni yavru kedi gibi içine çekerken bu hissi hiçbir şeye değişmeyeceğimi de biliyordum. Herkes bir yanaydı, Doruk Ilgaz sol yanıma.
“Hayaller kurmayı veya peri masallarına inanmayı bırakalı uzun zaman oluyordu. Ben şu kızlardandım; bilirsiniz, saat on ikiyi vurduğunda külkedisine değil bal kabağına dönüşenlerden... Bir külkedisi masalında bile prenses değil kesinlikle onu baloya götüren o araba olurdum veya pamuk prenses masalındaki zehirli elma olurdum. O kadar ki ben saçları küt kesilmiş bir Rapunzel olurdum. Benim beyaz atlı prenslerim daima beni kurtarmak için geldikleri yolda, uğruna ölürlerdi. Kurtarılmayı beklerken kaybolmuş zavallı bir ruha sahiptim. Çirkin olduğum için değil, çok güzel değildim ama kesinlikle çirkin değildim. Sadece, bendim işte; hayal kırıklığı."
"Fetih, neden senin yerine geçmek istiyor?"
Sanki bu bariz bir şeymiş gibi "Güç." dedi tek kelimeyle açıklayarak. "Biliyorsun bazıları kral olmak bazıları vezir olmak için doğmuştur." Omuz silktim ama o bu dediğime uzun süreli bir kahkaha attı.
"Peki sen ne olarak doğdun biriciğim, bir Avcı mı?" diye sordu arabayı tek eliyle kullanırken kafası bana dönüktü. Çok sık gülümsüyordu.
Bir süre düşündükten sonra gözlerimi kısarak "Sanırım soytarı." dedim. Sürekli onu güldürdüğümü göz önünde bulundurursak. "Majesteleri..." diye de ekledim.
"Neden, bir kraliçe olmak istemez miydin?"
Omuz silktim. "Ama krallarla bir tek soytarılar dalga geçebiliyor. Gülümseme bir kurşundur." Sözlerimin soğuk sakinliği o an için benim bile irkilmeme neden olmuştu. Şu ana kadar böyle düşündüğümü dahi bilmiyordum ama haklıydım. Krallara bir tek soytarılar meydan okuyabiliyor.
Bu defa yüzü ciddileşmişti. "Doğru," dedi önemli bir noktaya parmak basmışım gibi.
"Kurtulmanın tek yolu ölmek ama bunu istemediğini ikimiz de biliyoruz, savaşmak istiyorsun sen."
Bir şeylerin peşindeb gittiğim kesindi, belki rüzgarın, belki gökyüzünün kendisinin. Belki de bilinmezliğin... Ama gidiyordum işte.
"Oraya gitmek istemiyordum ama onunla her yere gidebileceğimi biliyordum. O gece Doruk Ilgaz'ın peşinde hayatımın bilinmezliğini açıklığa kavuşturabileceğim akademiye doğru giderken hayatın bana çizdiği çizgiden dışarıya çıkamayacağımı biliyordum. Kendi çizgimi de yaratsam sonunda hep aynı yola çıkacak ve yaşamam gerekenleri yaşamaktan kaçamayacaktım. Ben böyle doğmuştum.
Wattpad'de okumuş, çok beğenmiştim ve Wattpad standartlarının çok üstünde bulmuştum; çünkü hem yazanın çok iyi olan yazımı yönünden hem konu yönünden hem de hissettirdiği dehşet duygular yönünden kesinlikle kitap olmayı hak eden bir hikâyeydi; bu sebeple kitap olmasına çok sevinmiş ama şaşırmamıştım. Her zaman sôyledim: Gecenin benim için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bazı kitaplar ruhumuza öyle bir dokunur ki sadece kitap, deyip geçemeyiz; çünkü daha fazlasıdır, çok daha fazlası...
Arka kapak yazısında yazan: "Uzatılan buz gibi soğuk bir el bütün hayatına dokunacak." cümlesi biraz da biz okuyuculara çağrışım yapıyor. Maya'yla, aynı hisleri paylaştığım cümlelerde buluştum ve yenildiğim o anlara bir daha yenilmemek adına söz verdim.
Güçlü kalmak adına, sevilmek adına verilen bir savaşın izlerine sahip bir kitap. Hiç vazgeçmemenin, acının, nefretin, sevginin, ne olursa olsun her zaman ayağa kalkmanın ve yine çok daha fazlasının hikâyesi. Yeri geldi mi 18 yaşında bir çocuk, yeri geldi mi tam bir savaşçı olan Maya, öyle şeyler yaşadı ki kitapta, sonunda kitap bitti -hele ki öyle bir yerde bitti ki!- ve soluksuz kalmış gibi hissettim. Güçlü kalmanın bu kadar zor olduğu başka bir kitap daha yoktur herhalde. Özgün ve zekice kurgulanmış fantastik konusuyla, benim gibi fantastiksever biri için muazzamdı.
Wattpad'deki halinden; mecburen çıkarılan sahneler ve bir iki değişiklik dışında başka bir değişiklik olmamış. Açıkcası Wattpad'deki halini okumuş olmaktan dolayı kendimi şanslı sayıyorum ama direkt kitap şeklinde okuyan okuyucuları, bu hali de fazlasıyla tatmin edecektir. Bir taraftan tekrar okuyor olmaktan dolayı çok mesudum ama bir taraftan da hızlıca, okumadığım o yerlere gelsin istiyorum.
Konusunu için arka kapak yazısı yeterli, bu sebeple ekstra bahsetmedim.
Benim esmer kuzenim… Kitaplara bu kadar ilgili olduğunu hiçbir zaman bilmiyordum. Gerçi bunu bilmeyi bırak, birbirimize dair en ufak bir bilgi kırıntısına sahip olamayacak kadar çok uzun yıllarca ayrı şehirlerde yaşıyorduk. Hala da öyle yaşıyoruz. Kitaplara olan tutkunun yazarlığa dönüşmesi ve bu tutkunun peşinden giderek bunu hayata geçirmen takdire şayandır. Ben bir kadının maddi dünyamızda başarılı olmasını çok önemsiyorum. Artık sen de kadınların hor görüldüğü bir düzene karşı kadınların amazonu oldun. Eminim ki sen bunları zaten biliyorsundur ancak tekrarlamama izin ver. Hayallerinin peşinden gitmen, diğer hemcinslerine örnek olacaktır. Seninle gurur duyacaklar, özgüvenleri artacaktır. Erkekler sana karşı şuursuz bir ilgi duyacaktır. Ama sen yolundan şaşmayacak, başarının seni daha da kamçılamasına izin verecek, yorulacaksın. Yoruldukça yolunda ilerlediğini fark edeceksin. Bu da sende daha fazla yorulma arzusu uyandıracaktır. İnsanlar, kitaplarda yazılanların kurgu olduğunu düşünürler. Ama ben bunun her zaman geçerli olmadığına inanıyorum. O satırlar her zaman hayal gücünün eseri olmuyorlar. Yaşanmışlıkların kağıda yansımasıdır bazı satırlar. İtiraf etmeliyim ki ben fantastik tür kitaplar okumayı çok tercih etmiyorum. Ama bu, tür ayrımı yaptığım anlamına gelmemelidir. Her türden kitapları okuyabilirim, sadece o rüzgarın içinde olmalıyım sanırım. Senin kitabını da senin yazdığını bilerek -yani torpil geçerek- okudum. Ama ne yalan söyleyeyim, ikincisini büyük bir merakla beklememe sebep oldun. Daha da fazlasını yapacağına inanıyorum. Madem bu yola girdin, şunun bilincinde olmak zorundasın; sadece kendini temsil etmiyorsun. Erkekgil bir toplumun içinde kadınlara örnek oluyorsun. Halide Edib Adıvar, Elif Şafak, Ayşe Kulin… Virginia Woolf, Agatha Christie, J.K Rowling… Ve daha niceleri… Yolunda yoldaş olsunlar. AYLEMA…
kitaba 4 veya 5 kere yeniden başladım. belki kötü anıma (sınav zamanlarına) denk geldiğim için okuyamadığımı düşünmüştüm ama olmuyor! bu kitap bitmiyor ya. resmen bu kitabı her gördüğümde sinirleniyorum kapağı da yırtıldı bir arkadaşıma da veremiyorum

Yazarın biyografisi

Adı:
N. G. Kabal
Unvan:
Türk Roman Yazarı

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 25 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.