N. G. Kabal

N. G. Kabal

8.4/10
7 Kişi
·
7
Okunma
·
5
Beğeni
·
238
Gösterim
Adı:
N. G. Kabal
Unvan:
Türk Roman Yazarı
Sıcak kolları arasına bir kez daha kendimi bırakırken "Senden gitmenin en güzel yanı, tekrar tekrar sana dönmek." diye mırıldandım.
Beni yavru kedi gibi içine çekerken bu hissi hiçbir şeye değişmeyeceğimi de biliyordum. Herkes bir yanaydı, Doruk Ilgaz sol yanıma.
“Hayaller kurmayı veya peri masallarına inanmayı bırakalı uzun zaman oluyordu. Ben şu kızlardandım; bilirsiniz, saat on ikiyi vurduğunda külkedisine değil bal kabağına dönüşenlerden... Bir külkedisi masalında bile prenses değil kesinlikle onu baloya götüren o araba olurdum veya pamuk prenses masalındaki zehirli elma olurdum. O kadar ki ben saçları küt kesilmiş bir Rapunzel olurdum. Benim beyaz atlı prenslerim daima beni kurtarmak için geldikleri yolda, uğruna ölürlerdi. Kurtarılmayı beklerken kaybolmuş zavallı bir ruha sahiptim. Çirkin olduğum için değil, çok güzel değildim ama kesinlikle çirkin değildim. Sadece, bendim işte; hayal kırıklığı."
"Fetih, neden senin yerine geçmek istiyor?"
Sanki bu bariz bir şeymiş gibi "Güç." dedi tek kelimeyle açıklayarak. "Biliyorsun bazıları kral olmak bazıları vezir olmak için doğmuştur." Omuz silktim ama o bu dediğime uzun süreli bir kahkaha attı.
"Peki sen ne olarak doğdun biriciğim, bir Avcı mı?" diye sordu arabayı tek eliyle kullanırken kafası bana dönüktü. Çok sık gülümsüyordu.
Bir süre düşündükten sonra gözlerimi kısarak "Sanırım soytarı." dedim. Sürekli onu güldürdüğümü göz önünde bulundurursak. "Majesteleri..." diye de ekledim.
"Neden, bir kraliçe olmak istemez miydin?"
Omuz silktim. "Ama krallarla bir tek soytarılar dalga geçebiliyor. Gülümseme bir kurşundur." Sözlerimin soğuk sakinliği o an için benim bile irkilmeme neden olmuştu. Şu ana kadar böyle düşündüğümü dahi bilmiyordum ama haklıydım. Krallara bir tek soytarılar meydan okuyabiliyor.
Bu defa yüzü ciddileşmişti. "Doğru," dedi önemli bir noktaya parmak basmışım gibi.
"Kurtulmanın tek yolu ölmek ama bunu istemediğini ikimiz de biliyoruz, savaşmak istiyorsun sen."
"Oraya gitmek istemiyordum ama onunla her yere gidebileceğimi biliyordum. O gece Doruk Ilgaz'ın peşinde hayatımın bilinmezliğini açıklığa kavuşturabileceğim akademiye doğru giderken hayatın bana çizdiği çizgiden dışarıya çıkamayacağımı biliyordum. Kendi çizgimi de yaratsam sonunda hep aynı yola çıkacak ve yaşamam gerekenleri yaşamaktan kaçamayacaktım. Ben böyle doğmuştum.
Üzerine giydiği asi karakteri ve yüzüne yapıştırdığı hırçınlığın altında yalnızca bir çocuk aklına, saf bir ruha sahipti Maya Efnan. Elinde, açığa çıkmaya can atan gücü yine eliyle geriye itip, kendini her şeyin dışına sıyırmak isteyen bir çocuktu. Sevilmeye muhtaç küçük bir çocuk...
Wattpad'de okumuş, çok beğenmiştim ve Wattpad standartlarının çok üstünde bulmuştum; çünkü hem yazanın çok iyi olan yazımı yönünden hem konu yönünden hem de hissettirdiği dehşet duygular yönünden kesinlikle kitap olmayı hak eden bir hikâyeydi; bu sebeple kitap olmasına çok sevinmiş ama şaşırmamıştım. Her zaman sôyledim: Gecenin benim için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bazı kitaplar ruhumuza öyle bir dokunur ki sadece kitap, deyip geçemeyiz; çünkü daha fazlasıdır, çok daha fazlası...
Arka kapak yazısında yazan: "Uzatılan buz gibi soğuk bir el bütün hayatına dokunacak." cümlesi biraz da biz okuyuculara çağrışım yapıyor. Maya'yla, aynı hisleri paylaştığım cümlelerde buluştum ve yenildiğim o anlara bir daha yenilmemek adına söz verdim.
Güçlü kalmak adına, sevilmek adına verilen bir savaşın izlerine sahip bir kitap. Hiç vazgeçmemenin, acının, nefretin, sevginin, ne olursa olsun her zaman ayağa kalkmanın ve yine çok daha fazlasının hikâyesi. Yeri geldi mi 18 yaşında bir çocuk, yeri geldi mi tam bir savaşçı olan Maya, öyle şeyler yaşadı ki kitapta, sonunda kitap bitti -hele ki öyle bir yerde bitti ki!- ve soluksuz kalmış gibi hissettim. Güçlü kalmanın bu kadar zor olduğu başka bir kitap daha yoktur herhalde. Özgün ve zekice kurgulanmış fantastik konusuyla, benim gibi fantastiksever biri için muazzamdı.
Wattpad'deki halinden; mecburen çıkarılan sahneler ve bir iki değişiklik dışında başka bir değişiklik olmamış. Açıkcası Wattpad'deki halini okumuş olmaktan dolayı kendimi şanslı sayıyorum ama direkt kitap şeklinde okuyan okuyucuları, bu hali de fazlasıyla tatmin edecektir. Bir taraftan tekrar okuyor olmaktan dolayı çok mesudum ama bir taraftan da hızlıca, okumadığım o yerlere gelsin istiyorum.
Konusunu için arka kapak yazısı yeterli, bu sebeple ekstra bahsetmedim.
kitaba 4 veya 5 kere yeniden başladım. belki kötü anıma (sınav zamanlarına) denk geldiğim için okuyamadığımı düşünmüştüm ama olmuyor! bu kitap bitmiyor ya. resmen bu kitabı her gördüğümde sinirleniyorum kapağı da yırtıldı bir arkadaşıma da veremiyorum

Yazarın biyografisi

Adı:
N. G. Kabal
Unvan:
Türk Roman Yazarı

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 7 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.