Nadia Hashimi

Nadia Hashimi

Yazar
8.7/10
157 Kişi
·
332
Okunma
·
17
Beğeni
·
1388
Gösterim
Adı:
Nadia Hashimi
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri
416 syf.
·Beğendi·10/10
Bu sefer yorumuma farklı bir şekilde başlayacağım çünkü Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e olan derin şükranlarımı belirtmeden bu kitabı yorumlayamam. Bugün birilerinin dört karısından biri değilsem, kanun önünde erkeklerle eşit haklara sahipsem, seçebiliyor ve seçilebiliyorsam, bir yerden başka bir yere kendi başıma seyahat edebiliyorsam – bu konuda çok daha fazla örnek sayabilirim - kısaca “İNSAN” olarak yaşayabiliyorsam bunu Atama borçluyum.
Neden bu şekilde bir giriş cümlesiyle başladığımı kitabı okuyanlar mutlaka anlamışlardır. Okumayanlar için kitap Afganistan’ın yüz yıl öncesini ve bugünü anlatıyor. Shekiba ve Rahima; kitabın iki kadın kahramanı. Sıradan çıkma ve kabuğunu kırma cesaretini gösteren iki kadın. Kaderlerini değiştirmek için çabalayan iki kadın. Dayaklardan, acılardan, hem fiziksel hem ruhsal işkencelerden geçmiş iki kadın.
Kitabın konusunu uzun uzun anlatmayacağım ama mutlaka her kadının, hele ki Cumhuriyet’in kıymetini bilmeyen her kadının okuması gerek.
520 syf.
·10 günde·9/10
Kitabın adını da yazarı Nadia Hashimiyi de hiç duymamıştım aslında. Kitapçıda tesadüfen belki renginden dolayı alıp arkasını okudum ve almaya karar verdim. Yazarın dilini etkileyici ve sürükleyici buldum.
Kitap ise ayrıca hüzünlü ve etkileyici. Kitabın arkasında yazan cümledeki gibi; “Baskıya, eşitliğe, hatta kaderlerine karşı savaşan iki genç kadının unutulmaz öyküsü.” Bu hikayede kadınlara zulüm eden erkekleri göstermiş yazar ama daha kötüsü ne yazıkki kadının kadına zulmünü de göstermiş. Dünya kötüymüş ne yazıkki hala da kötü.
Keyifli okumalar.
520 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kabuğunu kıran inci...son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaplardan biri diyebilirim. Okurken düşündüren, düşündükçe şükrettiren bir kitap. Bu topraklarda yaşadığımız için, kızlarımızın da tıpkı erkek çocuklarımız gibi okuyabildiği bir meslek sahibi olabildiği ve kendi ayakları üzerinde durabilme fırsatı bulunduğu için (eskisi kadar olmasa da kızlarını okutmak yerine onların çocuk gelin olmalarına müsaade eden aileler dışında. O zihniyette insanlar hala mevcut ne yazık ki..) şükrettiren bir yapıt.
Tek başlarına sokağa çıkamadığı için, okula gidemediği için bir Afgan geleneği olarak erkek kılığına giren ve Rahima iken Rahim olan bir kızın ve onun yüz yıl önce yaşamış büyük büyük büyükannesi Shekiba iken Shekip olan bir kadının hikayeleri anlatılıyor. Yaşadıkları acılar içinizi burkacak verdikleri mücadeleye hayran kalacaksınız.
520 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaplardan biriydi okudukça düşündüren duygulandıran şükretmeme sebep olan bir kitaptı.

Kadınların hor görüldüğü eksik kabul edildiği bir ülke Afganistan. Farklı zaman dilimlerinde yaşamış iki kadının hayat mücadelesi. Shekiba ve Rahima kendilerinin de bir insan olduğunu kanıtlamak için verdikleri savaşı. Ailesin de erkek çocuk olmayan Rahima "Bacha Posh" denilen gelenek sayesinde ailesinin erkek çocuğu olup Rahim oluyor. Erkek çocukları gibi özgürlüğü yaşar bu haldeyken ama çok uzun sürmez evlilik çağı gelir ve yeniden Rahima olur tıpkı büyük büyük annesi Shekiba'nin önce Shekiba'nin sonra yeniden Shekiba'ya dönüşmesi gibi.

Para karşılığında çocuk yaşta babaları yaşındaki adamlara satılan çocuk gelinler sokakta oynayacak yaşta kendi çocuklarını büyütün anneler bu acıya bu ateşe dayanamayıp kendini yakan çocuk kadınlar.

Kabuğunu kıran inci İki farklı dönemde yaşamış iki kadın üzerinden tüm bu olaylara dikkat çeken kitap bazı bölgelerd bazı hayatların aradan ne kadar zaman geçse de degismeyeceğini gözler önüne seriyor.
520 syf.
·5/10
Arkadya yayınlarının neredeyse tüm kitaplarını okumaya çalışıyorum ama bu yazarı ilk kez okudum ve yazardan kaynaklı mı yoksa olayların bir sonuca ulaşmamasından mı bilmiyorum merak uyandıran 2 yer haricinde sevemedim. Yine de yarım bırakmak istemediğimden sonuna kadar okudum. Kitabın sonu hayal ettiğim gibi bitmedi, durağanlık söz konusuydu.
416 syf.
·4 günde·8/10
Kadın olmanın büyük bir günah ve utanç olduğu bir ülke; Afganistan. Farklı zaman dilimlerinde iki kadının hikayesi. Aradan onlarca yılda geçmiş olsa değişmeyen, benzer bir kader. Aile baskısı, şiddet, var oluş mücadelesi, birey olduğunu kanıtlama savaşı. Rahima ve Shekiba. Ailesinde erkek çocuk bulunmayan Rahima, "Bacha Posh" adı verilen gelenek sayesinde bir günde Rahim'e dönüşür. Sokakta oynar, alışveriş yapar, okula gider. Ama bu mutluluğu çok sürmez çünkü babası artık evlilik çağının geldiğini düşünür. Ve tekrar Rahima olur. Tıpkı Shekiba iken Shekib olan sonra yine Shekiba olmak zorunda kalan büyük büyükannesi gibi. Para karşılığı kendinden yaşça büyük erkeklerle evlendirilen çocuklar, buna dayanamayıp hayatından vazgeçen küçücük bedenler, oyun oynaması gereken yaşta kendi çocuğuna bakmak zorunda kalan çocuk anneler. İki kadın üzerinden yola çıkarak anlatılan bir çok kadının çarpıcı gerçeği. Kitap, askı da kalmamış ancak devamı olacak gibi gözüküyor. Belki de iyi bir şeyler olabileceği umudu bunu hissettiriyor.
520 syf.
·6 günde·6/10
  Kitap bir gelecekten bir de geçmişten bahsediyor. Rahima 2007'de yaşayan 13 yaşında bir çocuktur.Shekiba ise Rahima'nın annesinin anneannesidir. Shekiba'nın hayatı Rahima'nın teyzesi tarafından anlatılır. İki hikayede azimli olmanın gücünü anlatıyor...


   O dönemde oğlan çocuğu olmayan ailelerin kızlarını belli bir yaşa kadar erkek-kız olarak büyütür. Erkek gibi giyinir erkek gibi davranırlar. Kız çocuklar dışarı çıkmazken erkek-kızlar rahatlıkla çıkar. Okula gider. Rahima'da teyzesinin tavsiyesi üzerine "bacha posh" (erkek-kız) olur. Bu şekilde annesine yardımcı olur. Bir gün köyün zenginlerinden birisi Rahima'yı gelin almak ister. Bunun üzerine başlık parasıyla 15 14 ve 13 yaşında olan 3 kız kardeş gelin olur...


  Shekiba ise çocuk yaşta üzerine dökülen kızgın yağ nedeniyle yüzünün yarısı yanar ve lanetli görülür. O dönemde kolera hastalığı yüzünden iki erkek kardeşini ve bir kız kardeşini kaybeder. Bunun üzerine annesi aklını yitirir ve hayatını kaybeder. Babasıyla bir başına kalır. Oğlan çocuğu gibi babasıyla yaşar. Bir süre sonra babasını da kaybedince amcaları onu alır. Hayatı artık asla eskisi gibi olmayacaktır...
520 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
17 Şubat 1926 Medeni Kanun kabul edildi. Bu tarihi sakın unutmayın kadınlar! Bundan yaklaşık 100 yıl kadar önce bir ADAM bize insan olma hakkı verdi. Seçme seçilme, oy kullanma, kadın erkek eşitliği, TEK EŞLİLİK... İyi ki ATATÜRK gibi bir liderimiz vardı, yoksa Afganistan'dan, Arabistan'dan hiçbir farkımız kalmazdı.

Rahima ve Shekiba hayatları kim olduklarını bulmakla geçti. Hiçbir söz hakkı olmayan iki kadın, ailelerindeki erkekler ne derse boyun eğmek, söylenene itaat etmek zorundaydılar. Onların bir kurtuluşu yoktu.

Rahima hiç erkek kardeşi olmayan, bu yüzden Bacha Posh yapılan bir kız çocuğu; Shekiba ise lanetli olduğuna inanılan büyük büyükanneannesidir.

Rahima da Shekiba da 100 yıl farkla iki kadının benzer yaşam öykülerine değiniyor. Kitabı okurken bir çok yerde üzülüp, bir çok yerde sinirlerime hakim olamadım.
416 syf.
·89 günde·Puan vermedi
Afganistanı anlatan kitapları okuyunca bir süre etkisinden çıkamıyorum. Kadınların erkeklerin gözünde sadece çocuk doğurmaya yarayan canlı muamelesi görmesi, maddi imkansızlık nedeni ile küçük kızların başlık parası adı altında satılması ve okurken midemin kaldıramayacağı türlü türlü olaylar..

Yazarın biyografisi

Adı:
Nadia Hashimi
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
New York, Amerika Birleşik Devletleri

Yazar istatistikleri

  • 17 okur beğendi.
  • 332 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 235 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.