Natasha Ngan

Natasha Ngan

Yazar
7.5/10
12 Kişi
·
18
Okunma
·
1
Beğeni
·
147
Gösterim
Tüm istediklerini alabilir, çalabilir ya da kırabilirler ancak tek bir şey üzerinde hakimiyet kuramazlar. Bizim duygularımız. Hissetiklerimiz. Hiçbiri buna karışamaz ve değiştiremez işte. Akımlarımız ve kalplerimiz tamamıyla bize ait. Bizim gücümüz bu. Bunu hiç unutma.
Dzarja.
Çok çirkin bir ifadeydi bu. Ama belki de hain olmak iyi bir şeydi. Tabii hak eden kişilere ihanet ediyorsan...
Natasha Ngan
Sayfa 256 - Salon Yayınları
“Tüm istediklerini alabilir, çalabilir ya da kırabilirler ancak tek bir şey üzerinde hakimiyet kuramazlar. Bizim duygularımız Hissettiklerimiz. Hiçbiri buna karışamaz ve değiştiremez işte. Akılımız ve kalplerimiz tamamıyla bize ait. Bizim gücümüz bu. Bunu hiç unutma.”
416 syf.
·8/10 puan
Kağıt ve ateş kızları Salon yayınlarının son zamanlardaki alametifarikalarından biri :) Fantastik okumayan ben serinin bu ilk kitabını deliler gibi sevdim. Ama asıl delilik kitabın içindeki dünyadaydı, bambaşka bir yerdi orası. Üç ayrı kast okuyoruz kitapta çelik, ay ve kağıt. Kağıt en alt tabaka ve bu klandan kızlar iblis kral için eğitilip ona sunuluyorlar. Çelik tabaka daha insanvari ama yer yer hayvansal özelliklere sahip, ay kastındakiler ise insan gibi konuşan ama tamamen hayvan figüründe olanlar. Lei kağıt tabakasından seçilmiş güzelliği dillere destan olan kızımız, baş karakterimiz. Evinden esir alınıp saraya getirilmesini ve sarayda yaşadıklarını yanındaymışım gibi hissedip okudum. Beraber attık adımlarımızı resmen.

Kitabın ilk sayfalarında sarayın haritası karşılıyor sizi. Sanki gerçekte öyle bir saray varmış ve içindeymişsiniz gibi mekan gerçekten şahane tasvir edilmiş. Lei’nin iblis krala karşı verdiği mücadele ve kendini koruması olağanüstüydü. Yalnız çok yasak bir de aşk okuyoruz bunun yanında. Lei sarayda Wren adında bir kıza aşık oluyor. Gerçekten imkansız bir aşk. Dünyaya karşı verdikleri mücadele ve duruş inanılmazdı. Sarayda acayip bir kölelik sistemi ve zulum var acı var bunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Cinsel istismar ve tecavüze kadar birçok konuya değinilmiş. Kızların sisteme başkaldırısı ve yaşadıkları bana çok farklı şeylerde hatırlattı ne yazıkki. Fazla spoi verdim gibi geldi ama son olarak final kısmında ufak çaplı bir şok yaşadım. Bu da kitabı daha çok sevmeme neden oldu. Eminim okuyanlar anlayacaklardır beni.
416 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Neredeyse 1.5 günde bitirdiğim bu akıcı kitabın yorumuyla karşınızdayım.Kitabın kapak tasarımı orjinaline bağlı kalınarak basılmış ki ben bu tasarıma bayıldım.Arka kapakta konusunu ilk okuduğumda,kitaba ilgi duymuş ve merak etmiştim.Ama kitabı almamdaki başlıca neden içinde LGBT bulundurmasıydı.Asla vazgeçme,adınla çağır beni,son ve ötesi gibi bu türde birkaç kitap okumuş birisi olarak kıtlığını çektiğim bu türde bir kitap basılınca elbette almasam olmazdı.Kitabın akıcıydı evet ama ilk sayfalardan itibaren bir basitlik söz konusuydu.Bu yazarın yazım şeklinden mi kaynaklanıyor yoksa çevirinin kötü olmasından kaynaklanan bir sorun bilmiyorum.Ya da belkide uzun süredir kahraman ağzından yazılmış bir kitap okumadığım içindir.İlk başta kahramanımızın duygularını ifade ediş ve olaylara tepki veriş tarzını çocuksu bulmuştum.Gerçi kahramanımızın 17 yaşında olduğunu düşünürsek normal olabilirdi de.Ama sonra kitap birden açıldı.Heyecanla sayfaları çevirmeye başladım ve baş karakterimize alışarak onun kitap boyunca gelişimine şahit oldum.Gerçi hala ara ara kendi kendisiyle çelişmesini gözlerimi devirerek okusam da bu benim güçlü ve kararlı karakter okumayı sevdiğimden kaynaklanan bir sorun.Yazarın kurguladığı dünyayı gerçekten sevdim özellikle kast sistemini özgün buldum.Kitabımızda bulunan dipnotlarda olan bilgilerde yazarın kurguya kattığı uzak doğu kültürü belli oluyordu.Uzak doğu kurgularını oldukça merak ettiğim için kitaba artı puan daha katıyordu.
Sırada bu kitabı kimlerin beğenip beğenmeyeceği var.
Benim gibi Brandon Sanderson aşığı, sağlam fantastikler okumak istiyorsanız bu kitap sizi tatmin etmeyecek ve çerezlik gibi kalacak.
Ama eğer fantastik olsun, sıra dışı olsun ,çerezlik olsun, normal bir genç fantastik okuyup aynı zamanda da romantik olmasını istiyorsanız bu kitabı okuyup sevebilirsiniz.
Unutmadan bu kitabı 16 yaş ve altında olan okuyucularımıza önermiyorum.
Peki devamı basılırsa okuyacak mıyım ?
Elbette Wren için:)
Aynı zamanda ileri ki kitaplarda kurgunun daha da iyi olabileceğine olan umudum olduğu için okuyacağım.
416 syf.
·Puan vermedi
Hepimizin merakla beklediği kitap sonunda çıktı ve ben de elime geçer geçmez büyük bir heyecanla okudum. Bir günde bitirdim, bittiğine de o kadar çok üzüldüm ki. Çünkü bu türde #lgbt kitaplar ülkemizde fazla yok biliyorsunuz ki. Hem bu türde olması hem de distopya olması nedeniyle çok rahat bir şekilde kalbimi çaldı.
Daha fazla uzatmadan kitabın konusundan bahsedip düşüncelerime geçeceğim. Umarım kitap hakkında biraz fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.

Lei kast sisteminin en altında olan bir Kağıt kızdır. Bir gün askerler Lei'nin dillerden düşmeyen güzelliğini fark edip, onu zorla saraya getirirler. 8 kızın da olduğu bu yerde onlardan Kralın eşlikçisi olmaya değer beceriler beklenmektedir. Ve bunun için de uzun bir eğitim almaya başlarlar. Lei zorla geldiği bu yerde Kral yerine çok yanlış, yasak birine aşık olur. Ve bununla beraber de hiç beklemediği olayların arasına dalmaya başlar.
Kitap boyunca Lei'yi destekleyerek okudum çünkü hiçbir zaman ona zorlatılan şeyi kabul etmeyip sürekli çabalıyordu. Ben ayağı yere sağlam basan, güçlü karakterlere bayılırım ve Lei'de beni bu yüzden çok sevindirdi. Seri boyunca çok daha gelişeceğinden ve iyi bir karakter gelişimi okuyacağımızdan eminim. Ve Wren karakterine gelirsek... Tabiki de diğer favori karakterim Wren oldu. İkisinin birbirlerine olan duyguları çok güzel işlenmişti. Sürekli yüzümde bir gülümseme ile okudum.

Kitaptaki kurulan sistem çok iğrençti. Kralın yaptığı şeyler beni öfkeden çıldırttı. Seri boyunca bu sistemin yıkıldığını okumak bana kesinlikle çok haz verecek. Kitap daha serinin ilk kitabı olduğu için ortalara kadar karakterleri, dünyayı tanıyoruz. Ve baş karakterlerimizin birbirlerine olan duygu gelişimlerini okuyoruz. Bu yüzden de olaylar biraz sonlara doğru başlıyor. O yüzden kitabı okur okumaz aşırı hareketli, olaylı bir şeyler beklemeyin. Asıl hikaye sonlara doğru başlıyor zaten. Bu yüzden de ikinci kitabı okumak için çok çok sabırsızlanıyorum. Kağıt ve Ateş Kızları
416 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu sene okuduğum en iyi kitaplardandi. Kesinlikle okumalısınız. Kitabın içinize dokunacağına adım gibi eminim . Ana Karekterlerin her birine ayrı ayrı aşık oldum helde wren'e.Umarım okursunuz.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.