Nathan Filer

Nathan Filer

Yazar
7.9/10
21 Kişi
·
46
Okunma
·
1
Beğeni
·
596
Gösterim
Adı:
Nathan Filer
Unvan:
Yazar
Doğum:
Bristol, İngiltere, 1980
"Hayatın büyük bir kısmı gerçek değildir. Hayatın çoğu vakit geçirmekten ibarettir ve bunun büyük bir kısmında da uyuyoruz."
"Gülümsemenin ne anlama geldiğini arkasındaki yüzü tanıdığınız zaman anlarsınız. Bunun dışında herkes gülümsemeyi görmek istediği gibi algılar."
Gülümseyerek bana döndüğünde sanırım onunla dalga geçtiğimi düşünüyordu. Zoraki bir gülümsemeydi ama gülümsemenin ne anlama geldiğini arkasındaki yüzü tanıdığınız zaman anlarsınız. Bunun dışında herkes gülümsemeyi görmek istediği gibi algılar.
Bazı anılar zamana ve mekana kilitlenmeyi kabul etmezler, her zaman varlıklarını sürdürürler.
Size ne olduğunu anlatacağım çünkü ağabeyimi anlatmanın en iyi yolu bu. Adı Simon. Bence onu seveceksiniz ama birkaç sayfa sonra o ölmüş olacak. Ve bir daha asla eskisi gibi olmayacak.

Zaman İpliği... Garip bir kitaptı. Kitabı Matt'den okuyoruz. Kendi kitabını yazıyor. 9 yaşındayken abisine kaybetmiş ve bunun kendi suçu olduğunu düşünüyor. Bu kitabı da 19 yaşında yazıyor sanırım. Çok kötü bir hayatı var.

Matt teşhisine sonlara doğru söylediği için spoiler olmasın diye ben de söylemeyeceğim. Ama kitabın gidişatından, Matt'in hikayesini anlatma tarzından bence ne olduğunu anlayabilirsiniz. Kitapla ilgili başka ne söyleyebileceğimi bilmiyorum. Kitap kötü değildi. Ama hayran oldum, çok etkilendim falan da diyemiyorum.
Değişik bir şeyler okumak istiyorsanız, nasıl anlatayım bunu, dezavantajlı yerlerde yaşayan, kötü durumda olan birisini okumak isterseniz bu kitap tam sizlik.

Bu arada kitabın formatını söylemeden geçemeyeceğim. Kitapta ara sıra çizimler var. Matt'in bahsettiği bazı şeylerin çizimleri. Bazen yazı stili de değişiyor. Mektup olduğunda ya da Matt'in daktiloyla yazdığı yerlerde farklı fontlar kullanılmış.Şimdi düşününce bunun Matt'in duygudurumuna göre değiştiği fikri geldi aklıma, ne kadar doğru bilemiyorum :D
320 syf.
·Beğendi·8/10
Garip ve hüzünlü bir kitaptı. Bittikten sonra uzun bir süre kendime gelemedim ve kitaba boş boş baktım. Hasta olan abisini, yaşadıklarını, kendisinin nasıl bu duruma geldiğini anlatan bir kitap. Okurken kalbiniz ağrıyabilir.
320 syf.
·2 günde·10/10
Spoi içerebilir.Blogumdan alıntılama yapıyorum.Bilgilerinize.

Ana karakterlerimiz Matthew Homes ve abisi Simon.Matthew,abisi Simon ölünce her şeyi daktilo ve bilgisayar yardımıyla anlatıyor.Matthew'in her şeyi böylesine anlatması beni çok sıktı,açıkcası.Ayrıntıları severim ama bu kitaptaki ayrıntıları sevemedim.Buna rağmen okuyup bitirme sebebim Matthew'in akıl hastası oluşu.Bu durum abisinin ölümden önce başlayan bir durum ama abisinin ölümünden sonra kendisini belli etme sebebini anlayamadım.Resmen kafamda sorular bırakan bir kitap oldu ama okumuş olmama değdi.

Biraz kopukluklar olsa da güzeldi.Keyifli okumalar.
320 syf.
·3 günde·5/10
Matthew, ağabeyi Simon'un öldükten sonra yaşadığı zorlu dönemi kaleme alan bir akıl hastası.Kitap daha çok Matthew'in anılarından oluşuyor.
Kitabı olurken geçmiş ile şimdiki zaman arasında o kadar çok gidip geliyorsunuz ki, karıştırmaya başlıyorsunuz.Psikolojik konuları okumayı seviyorsanız bu kitap tam size göre diyebilirim. Fakat maalesef bu kitap bana hitap etmedi. .
320 syf.
·Beğendi·7/10
Bir kitap düşünün, çoğu zaman anlamakta zorluk çekiyorsunuz ama sayfaları çevirmekten kendinizi alamıyorsunuz. Zaman İpliği işte benim için böyle bir kitap oldu.

Zaman geçişlerini anlamakta biraz zorlandım. Ana karakterimiz Matt'in 9 yaşından 19-20'li yaşlarındaki geçişler biraz karışıktı. Ne zaman gerçekte ne zaman hayal dünyasında olduğunu ayırt etmekte zorlandım Bunun dışında oldukça meraklandıran ilginç bir kitaptı.
Psikolojik kitapları seviyorsanız tavsiye edebileceğim bir kitap. Bu kitaba başladığımda köpeğimin öldüğü haberini aldığım için kitap çok duygulu oldu. İçimde hissettiğim boşluk ve hüzüne bir karşılık bulmuş gibi oldum. Ancak bunalıma doğru giden bir psikolojideyseniz çok fazla okumanızı tavsiye etmem.

Dilinden bahsedersek gayet samimi ve içinize dokunan bir dili var. Kitabın verdiği diğer hislerden biri de kitap sanki kış aylarında kalın battaniyelerle ,sıcak bir şeyler içerek okunmalıymış gibi. Adeta bir kış kitabı. Evden hiç çıkmadan bir günde bile bitirilebilir. Zira kitabın başından ayrıldığımda yalnız bırakmamam gereken birini tek başına bırakmışım hissi bıraktı üstümde.
Benim puanlamam
7/10

hayattarcinrengi.blogspot.com

Yazarın biyografisi

Adı:
Nathan Filer
Unvan:
Yazar
Doğum:
Bristol, İngiltere, 1980

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 46 okur okudu.
  • 36 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.