Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Nathan Gardels

Nathan GardelsYüzyılın Sonu yazarı
Yazar
5.0/10
1 Kişi
5
Okunma
0
Beğeni
645
Görüntülenme

Hakkında

Unvan:
Amerikalı Gazeteci, Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 22 Aralık 1952

Okurlar

5 okur okudu.
1 okur okuyor.
4 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Aleksandr Solzhenitsyn: Maddesel çıkarları peşinde koşmaktan tükenen insanlar,ancak korkunç bir yalnızlık bulabilmektedir.(varoluşçuluk çığlıklarının yükselmesi de buradan kaynaklanmıştır) Kendimizi "İlerleme"nin mekanik akışı içinde kaybetmememiz gerekir.İnsan ruhu adına onu zaptu rapta almak zorundayız."İlerleme"nin elinde oyuncak olamayız.Onun gücünü,iyiliklerin devamı için kullanıp,o doğrultuda yönlendirmeliyiz.
Aleksandr Solzhenitsyn: Bugünkü manevi çaresizliğimizi,entelektüel dağınıklığımızı en belirgin biçimde ortaya koyan şey de,ölüm karşısındaki o net ve sakin tutumumuzu kaybetmemizdir.Çağdaş insanın rahatı ne kadar yerindeyse,ruhundaki o dondurucu ölüm korkusu da o kadar derin yaralar açmaktadır.
Reklam
Hans Jurgen Syberberg- Flaubert kendi yaşadığı dönem için şöyle demişti: "Geleceği düşünmek bize acı veriyor,geçmiş de bizi geri tutuyor.İşte o yüzden de,şimdiki zaman avucumuzdan kayıp gidiyor."
Aleksandr Solzhenitsyn: İnsan doğası bize vaat edildiği gibi "İlerleme"yle yumuşamamıştır.Bizim tek unuttuğumuz,insan ruhudur.
Aleksandr Solzhenitsyn: İsteklerimizin sınırsız büyümesine izin verdik,şimdi de onları nereye yönelteceğimiz konusunda kararsızız.Ticari şirketlerin yardımıyla,yeni ve daha yeni istekler de yaratılmakta,bunların bazıları da son derece yapay şeyler olmaktadır; biz de kitle halinde onların peşinden koşmakta,fakat hiçbir tatmin bulamamaktayız.Asla da bulamayacağız.
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
306 syf.
·
Puan vermedi
Yüzyılın Sonu adlı bu eser New Perspectives Quarterly'den derlenerek oluşturulmuş.İçinde dünyanın önemli liderleriyle,düşünürleriyle yapılan röportajlar ve önemli denemeler var.20.Yüzyıl biterken dünyanın nereye evrildiğini o yılların bakış açısıyla görmek gerçekten önemli. Tavsiye ederim.
Yüzyılın Sonu
Yüzyılın SonuNathan Gardels · Koç Uniys Yayınları · 19966 okunma