Cihad Burak Doğru

Cihad Burak Doğru
@cbdogru
216 okur puanı
Aralık 2020 tarihinde katıldı
Sabitlenmiş gönderi
Bizler kitaplar için yaşıyoruz.Kargaşa ve yozlaşmanın egemen olduğu bir dünyada hoş bir görev bu.
Reklam
290 syf.
·
Puan vermedi
Rubailer
RubailerÖmer Hayyam
8.2/10 · 21,7bin okunma
Ömründen bir an geçecekse eğer, Mutlulukla geçmesine izin ver, Dikkat et,varlığın sermayesi ömürdür; Nasıl harcarsan öyle geçer.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Erdem ve adap sahibi olanlar, Bilimde,dostlara ışık saçtılar; Bu karanlık gecede,dışarı çıktılar, Bir masal anlatıp uykuya daldılar.
Bu çorak yerde,insanın elde edeceği, Ölünceye dek üzülmekten başka bir şey değildir, Ne mutlu çabuk gidene dünyadan; Huzurlu olan,dünyaya hiç gelmeyen kişidir!
Reklam
Geliş ve gidişimizin olduğu feleğin, Ne başlangıcı,ne de sonu bellidir, Kimse doğru bir söz söylemiyor bu konuda, Nereden bu gelişler,gidişler nereyedir?
Şarap içeceksen,akıl sahipleriyle iç; Ya da lâle yüzlü bir sevgiliyle gülerek iç; Üzülüp dertlenmeden,sırrını açmadan iç, Hem az,hem arada bir,hem de gizli gizli iç!
Gizli bir evrenden gelmiş bu varlık denizi; Kimse delememiş bu hakikat incisini; Herkes bir kuruntuya saplanmış durmuş; Gerçeği bilen yok ki aydınlatsın bizi.
Allahım! Bildiğin gibi ben kendi imkânım dahilinde seni tanıdım.Beni bağışla.Çünkü seni tanımakla sana yakınlık elde ettim.
Reklam
Türk'ü anlamamak için tarihe göz yummak gerekir. Haksız hücumlar ve pespaye iftiralar önünde Türk'ün vakur kalışı,şüphe yok ki,körlerin hakikati eşyayı idrak etmediklerini düşündüklerinden ve körlere acıdıklarındandır. Bu asil davranış, o zelil iftiralara ne beliğ bir cevap oluyor? -Pierre Loti-
Parıltılı bir hayat içinde kibar bir hakikati hissettiren yegane mevcut Türklerdir.Şark,hülya ve efsaneler alemidir. Türk, o rengarenk alemin gözüdür,dilidir,ışığıdır ve yaşayan hakikatidir. -Pierre Loti-
Türkler kahramandırlar,dostlarına zarar vermezler,fakat kazanç getirirler. Bu yüksek millet,tuttuğu eli bırakmaz,sözünden dönmez,iyi ve fena günlerde dostundan ayrılmaz,böyle bir milletle el ele vermek,yeryüzünde her güçlüğü yenmek için sonsuz bir kudret ve kabiliyet kazanmak demektir. -Comenius-
Güneş ülkeyi yeryüzünde bulmak mümkün mü? Fikir hürriyetine,vicdan hürriyetine,lisan hürriyetine ilişmeyen Türklerin varlığı-hiç olmazsa yarın- böyle bir ülkenin var olacağını bana zannettiriyor. Mademki düşünceyi zindana koymayan,hakikat sevgisini zincire vurmayan bir millet, o cesur ve adil Türkler var. Üzerinde yalnız hakikatin,adaletin ve hürriyetin hüküm sürdüğü bir Güneş Ülke -civitas solis-,yarın neden vücut bulmasın? -Campanella-
1.149 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.