Necati Tosuner

Necati TosunerKambur yazarı
Yazar
7.4/10
208 Kişi
799
Okunma
61
Beğeni
10,5bin
Gösterim

Necati Tosuner Kimdir?

Necati Tosuner (d. 1944, Ankara), Türk roman ve öykü yazarı. "İki Gün" adlı öyküsüyle 1970 TRT Sanat Ödülleri Başarı Ödülünü, Sancı... Sancı... adlı romanıyla 1978 Türk Dil Kurumu Roman Ödülünü, "Armağan" adlı öyküsüyle 1997 Haldun Taner Öykü Ödülünü, Güneş Giderken adlı öykü kitabıyla 1999 Sait Faik Hikâye Armağanını ve Kasırganın Gözü adlı öykü kitabıyla 2008 Attilâ İlhan Roman Ödülünü kazanmıştır.
Unvan:
Türk Roman ve Öykü Yazarı
Doğum:
Ankara, Türkiye, 1944

Okurlar

61 okur beğendi.
799 okur okudu.
13 okur okuyor.
275 okur okuyacak.
13 okur yarım bıraktı.

Necati Tosuner Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Umutsuz kalmak değil, boşa çıkmış bir umut...
Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
Sarsmayan, silkelemeyen.. artık alışılmış -gibi-olan bir üzünç sarıp sarmalıyor Pınar'ı.
Sayfa 141Kitabı okudu
Çırpıntıları düzensiz olan bir sarsıntı içindesin...
Sayfa 134 - Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
Yanlışa tümüyle engel olmanın üstesinden gelmeyi kim başarabilmiş ki?...
Sayfa 217 - Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
Evet, artık daha az gözyaşı döküyor ve gözyaşı akıtmadığı günlerin arka arkaya gelmesi de daha sık oluyor.

Necati Tosuner İletileri

Tümünü gör

Necati Tosuner Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
248 syf.
·
Puan vermedi
"Sen" şu anda olduğun halindir. Mevcut durumda ne isen "sen" odur. "Kendin" ise yaşadığın her şeyin toplamı olan şeydir. Yani "kendin" zaman içinde yaşadığın her şeydir. Necati Tosuner'de en çok yaşama kırgınlık var. Hayal kırıklığı var. Kaybedilen zamanlara yakılan bir ağıt var. Necati Tosuner'in sen'i yaşlı bir adam. Kendi'si ise birçok acıyla kamburlaşmış büyük bir yazar.
Sen ve Kendin
Sen ve KendinNecati Tosuner · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202026 okunma
66 syf.
·
Puan vermedi
·
7 günde okudu
Ben, kendini oynayan yabancı
"Bu yazdıklarım için 'roman değil' diyen biri olacaksa, şimdiden bıraksın okumayı" diyor Tosuner Kasırganın Gözü'nde yazdıkları için. Evet, ben "Bu roman değil" diyen o okurum ve okuduğumun roman olmamasından yana bir şikayetim de yok. Necati Tosuner'in otobiyografik iç bunaltılarını ve bunu anlatış biçimlerini her zaman çok sevdim. Onun damıtılmış sıkıntısına bunca derin bakışına hep gıptayla baktım. İç bunaltılarını günlük hayatın hayhuyu arasında, yakın tarihin bu bunaltıyı çoğaltan meseleleriyle "bana bir bardak su" dercesine doğal bir üslupla anlatan metinlerarası bir eser Kasırga'nın Gözü. Tosuner'in kendine has kalemini sevenler okuyabilir.
Kasırganın Gözü
Kasırganın GözüNecati Tosuner · İş Bankası Kültür Yayınları · 201049 okunma
208 syf.
·
Puan vermedi
·
15 saatte okudu
"Sevdiğim, hele sevdandan kurtulayım, bağışlanmış bir köle gibi boşlukta kalırım bir an. Bileklerine değil, yüreğine demir işlemiş biri... Seni unutmayı başardığım günü düşünüyorum, sonra bakıyorum, aradığım bu değil. Sanki neye güvenerek diretirsem, sanki umutlanacak bir şey mi verdindi, bir gün bu iş değişecekmiş, bir gün beni anlayacakmışsın gibime geliyordu. İnsanın kendini aldatması güçlükle kazanılır bir savaştı, kendi kendine satranç oynamaya benzerdi hani... "Diyelim, şah hamlesini görmedi de..." gibi. Ve sen, ben sana uzak kaldıkça mı güzelleşiyorsun, nedir (...) Geceyi ve karanlığı düşün... Acıyı ve yokluğunu düşün... Anlamıyorsun. Seni seviyorum ve yaşadığımız bir şeye yarasın istiyorum, anlamıyorsun."
Kambur
KamburNecati Tosuner · İş Bankası Kültür Yayınları · 201288 okunma