Giriş Yap

Necati Tosuner

Yazar
7.4
194 Kişi
Unvan
Türk Roman ve Öykü Yazarı
Doğum
Ankara, Türkiye, 1944
Yaşamı
Necati Tosuner (d. 1944, Ankara), Türk roman ve öykü yazarı. "İki Gün" adlı öyküsüyle 1970 TRT Sanat Ödülleri Başarı Ödülünü, Sancı... Sancı... adlı romanıyla 1978 Türk Dil Kurumu Roman Ödülünü, "Armağan" adlı öyküsüyle 1997 Haldun Taner Öykü Ödülünü, Güneş Giderken adlı öykü kitabıyla 1999 Sait Faik Hikâye Armağanını ve Kasırganın Gözü adlı öykü kitabıyla 2008 Attilâ İlhan Roman Ödülünü kazanmıştır.

İncelemeler

Tümünü Gör
96 syf.
·
Puan vermedi
1997 Haldun Taner Öykü Ödülü 'ne sahip Armağan adlı hikayenin de olduğu kitapta 7 hikaye var. Kitaba adını veren hikaye dışındakiler birkaç sayfa , minimal hikaye tarzında neredeyse. Zaten yazarımız da bu tarz hikayenin öncüsü. İlk hikayeler çok kısa anlık durumlardan esinlenilerek yazılmış, mesela bir şeftali ağacı ile süren bir hikaye var. Armağan adlı hikaye en güzeli ve anlaşılır olanı. Kitabın adı olan hikaye ise geçmişteki bir öğretmenlerinden etkilenen üç ayrı karakterin ağzından aktarılıyor Ceylan Hoca hepsinin üzerinde farklı etki bırakan bir kadın olarak ortak kahraman olarak Karen, Umut ve Ayça'nın ağzından geriye dönüşlerle verilmiş. Okurken özen isteyen, dikkat gerektiren hikayeler açıkçası. Postmodernizmin bu yanı , yani kapalı anlatım okumayı güçleştirse de tarz olarak hoşuma gidiyor. Bu alanda bu kitapla ilgili tek bir inceleme var, o yüzden okuyacaklara fikir verebildiysem ne mutlu. Keyifli okumalar....
Bir Tutkunun Dile Getirilme Biçimi
6.8/10 · 50 okunma
Reklam
66 syf.
·
3/10 puan
Öykü, roman, şiir, deneme... Kitabın son sayfası da bittikten sonra sende bir iz, tat bırakır ya yazılanlar. Kasırganın Gözü'nde ne bir iz ne bir tat bıraktı bende. 2008 Attila İlhan Roman Ödülü alan bu kitabi okumaya başlamadan önce beklentim yüksekti. Yazarın okuduğum kitaplarından Sancı Sancı, Kambur, Güneş Giderken.. özellikle Sait Faik öykü ödülü alan Güneş Giderken'in yeri ayrıdır bende. Ama kasırganın Gözü'nde anlatıcının melankolik hâli kitabı gerçekten anlaşılmaz kılıyor. Evinin balkonundan, camından sokağina bakan anlatıcının anılarıyla boğuşması, gördüğü insanları yorumlamasi ve onlarla olan anıları.. bir olay örgüsu olmamasına karşın roman olarak ele alınıyor. Yazarın da 31. Sayfada yazdığı gibi " bu yazdıklarım için ' roman değil ' diyen biri olacaksa şimdiden bıraksın okumayı ! Benim için artık çok geç. Okuyan geç kalmış değil... " Benim için de artık çok geç, başladığım kitabı okumak zorundayım.
Kasırganın Gözü
7.3/10 · 32 okunma
128 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
İçerisinde hemen hemen her konu da kısa kısa yazılar mevcut. Birkaç bölüme ayrılmış ve bölümün adını taşıyan yazılarla devam etmiş desek çokta yanılmayız aslında. Yazar karşında biri varmış gibi konuşarak yazmış bazı yazılarını hatta. Bu tip kitap sevenlere tavsiye ederim. Bana çokta hitap eden bir kitap olmadı açıkçası. . Kitapla ve bilgiyle kalınız.
Susmak Nasıl da Yoruyor İnsanı!
5.6/10 · 31 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42