Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Necdet Subaşı

Necdet SubaşıTedavüldeki Kitaplar Kritik Öyküler yazarı
Yazar
8.1/10
75 Kişi
431
Okunma
64
Beğeni
3.749
Görüntülenme

Hakkında

1961 yılında Artvin’in Şavşat ilçesinde doğdu. 1986 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Balıkesir ve Konya’da kısa bir süre öğretmenlik yaptı. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde ‘Türk Aydınının Din Anlayışı’ başlıklı doktora tezini savundu. Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü (1991–2002) ve Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2010'da Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü'ne geçti. 2011’de Diyanet İşleri Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığına atandı. 2016'da Başbakanlık Başdanışmanlığına atandı. ÇALIŞTIĞI KURULUŞLAR Milli Eğitim Bakanlığı (1986–1991) Yüzüncü Yıl Üniversitesi (1991–2002) Muğla Üniversitesi (2002- 2010) Gazi Üniversitesi (2010-2011) Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı (2011-2016) ÇALIŞMA ALANLARI Çağdaş Türk Düşüncesi Türk Modernleşmesi ve Din Alevi Modernleşmesi Diyanet Yurt Dışında Türk Göçmenler Avrupa İslâmı Gündelik Hayat Kültürel Farklar ALDIĞI ÖDÜLLER Tuba Teşvik Ödülü (2008) Sıtkı Koçman Vakfı Araştırma Ödülü (2010)
Unvan:
Türk Akademisyen, Yazar
Doğum:
Şavşat, Artvin, Türkiye, 1961

Okurlar

64 okur beğendi.
431 okur okudu.
18 okur okuyor.
154 okur okuyacak.
8 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Okuduklarımla yaşadıklarım arasındaki mesafe büyüyor.
Yol demek konuşmak, yol demek susmak, bakmak, izlemek, çağrışımların izini sürmek, keşfetmek, nefes almak ve nefesi tutulmak demekti.
Sayfa 190Kitabı okudu
Reklam
Bunalım takılmak da ne demek, bunalımın ta kendisiyle beraberim.
Sayfa 276Kitabı okudu
İzlemeye aldığınız hayatlar sizi korkutur, eve kapanırsınız, okumalarınızı sıklaştırır, orada yeni bir dil, yeni bir lehçe kurup kendini idare edecek bir münzevi ada bulmanın derdine düşersiniz.
Sayfa 239Kitabı okudu
Okumalarımı bir düzene sokmam, bilindik bilinmedik komplekslerimden vazgeçmem ve her durumda insan kalabilmemin bir yolunu bulmam gerekiyordu. Derdim oydu, tasam da.
Sayfa 166Kitabı okudu
Askıya aldığımız her dikkat bizi gözümüzün önünde olup bitene karşı sağır yapar.
Necdet Subaşı
Necdet Subaşı
Oysa ben kaybettiğim günden beri yalnız Aradığın günden beri sefilim şimdi
Necdet Subaşı
Necdet Subaşı
Reklam
Ancak çığlıklarınızla seçilebileceğiniz bir dünyada asla susmamalısınız.
Necdet Subaşı
Necdet Subaşı

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
89 syf.
·
Puan vermedi
“Mütemadiyen insan kalmak bizi koruyacak olan.” “İyi ki var, iyi ki artık pek fazla gecikmiş sayıldığım bu dünyada hiç olmazsa ömrümüzü tamamlamadan kalbimize, ruhumuza, bedenimize ta derinlerde bir yerlerde seslenen bir başka canlıya kulak vermekte gecikmedik.” Sayfa 20 “İnsan kediden de bir şey öğrenir miymiş? Elhak öğrenirmiş. İnsan çalıdan çırpıdan, börtü böcekten ve cümle mevcudattan eğer isterse en başta kendine giden yolları öğrenebilir.” “O konuşmaz, ses çıkarmaz, gereksiz yere miyavlamaz, öyle karşınızda durur ve her tarafından bir ses çıkıyormuş gibi, sessizliğin sesiyle konuşmaya başlar.” Selam️Alıntılar Necdet Subaşı “Mişa Kitabı” eserinden. Evet bazı şeylerin yaşanmadan anlaşılması zor, bir cana canlıya yuva olmak, onunla sessizlik içinde bağ kurmak, bazen kendi eksikliklerinin yansımasını onun gözünden görmek, bir yolculuk bir süreç. Önce insan kalma gayretimizde, diğer tüm sıfatlarımızı bu ilk sıfat üzerine inşaa ederken, kimi zaman “kalmak” ne demek unutabiliyoruz.
Mişa Kitabı
Mişa KitabıNecdet Subaşı · Dergah Yayınları · 202113 okunma
192 syf.
1/10 puan verdi
·
9 günde okudu
İlk defa bir kitabı bitirmekde bu kadar zorlandım. Yazar bunu neden niye kime yazmış anlamadım otobiyografi gibi yazmaya çalışmış ama bence olmamış yada o vermek istediği hissi bana geçiremedi . Okuyanlara sabır diliyorum
Yaz Dediler Anı
Yaz Dediler AnıNecdet Subaşı · Otto Yayınları · 201543 okunma
176 syf.
·
Puan vermedi
·
36 saatte okudu
Yıllar önce Tahran'da bir taksiye bindim. Hafif kumral ve mavi gözlü olunca anladı yabancı olduğumu. Türk olduğunu öğrenince Türkçe konuşmaya başladı ve beni dumura uğratan şu soruyu sordu: "Müslüman mısın, sünni misin?" Yine Tahran'da başka bir takside, sohbet dili yine Türkçe. Soru başka yerden bu defa: "Abi diskoları, alkolü
Gündelik Hayat ve Dinsellik
Gündelik Hayat ve DinsellikNecdet Subaşı · İz Yayıncılık · 20187 okunma