Neil Strauss

Neil Strauss

Yazar
7.8/10
14 Kişi
·
28
Okunma
·
2
Beğeni
·
587
Gösterim
Adı:
Neil Strauss
Unvan:
Yazar
Doğum:
Şikago, Illinois, ABD, 9 Mart 1969
İnsanlar, hayatta iyi şeylerin kendilerine gelmesini beklemeye meyillilerdir. Tabii bekleyerek fırsatları kaçırırlar. Genelde, dileğiniz şey kucağınıza düşmez; yakınınızda bir yere düşer ve sizin bunu fark etmeniz, onu istemeniz ve elde etmek için zaman ve emek sarf etmeniz gerekir. Bu evrenin zalimliğinden değildir. Bu evrenin akıllı olduğundandır. Onun kendine öz bir kedi-iplik teorisi vardır ve bizim, kucağımıza düşen şeyleri takdir etmeyeceğimizi bilir.
Yazar olmamın sebebi, bir müzik grubu kurmanın, film yönetmenin ya da bir tiyatroda rol almanın aksine tek başına yapılabiliyor olmasındandı. Başarısızlıklarını veya zaferleriniz sadece size bağlıydı. Hiçbir zaman ortaklıklara inanmadım çünkü bu dünyadaki çoğu insan iş bitirici değildi. Başladıkları şeyi bitirmezler; hayalleri için yaşamazlar; aradıklarını bulamayacaklarından çekindikleri için kendi süreçlerini sabote ederlerdi.
İnsanlar, hayatta iyi şeylerin kendilerine gelmesini beklemeye meyillilerdir. Tabii bekleyerek fırsatları kaçırırlar. Genelde, dilediğiniz şey kucağınıza düşmez; yakınınızda bir yere düşer ve sizin bunu fark etmeniz, onu istemeniz ve elde etmek için zaman ve emek sarf etmeniz gerekir. Bu evrenin zalimliğinden değildir. Bu evrenin akıllı olduğundandır. Onun kendine öz bir kedi-iplik teorisi vardır ve bizim, kucağımıza düşen şeyleri takdir etmeyeceğimizi bilir.
Bende varoluşun ikilemi şu: Biz sosyal hayvanlarız, bu yüzden de bir yetersizlik içerisinde mücadele ederiz. Fakat ne zaman tahmin ettiğimiz kadar yetersiz olmadığımızı görürsek ve herkesin de kendini yetersiz bulduğunu fark ettiğimizde, acımız kaybolur ve değersiz bir insan olduğumuz düşüncesi bir nebze azalır.
Neil Strauss
Sayfa 448 - Butik
Herhalde, gerçek özgürlüğe sahip olmak yerine, bir hayvanat bahçesinin doğal yaşam alanında bulunan hayvanlar gibi bizler yalnızca, özgürlük yanılsamasına sahiptik. Kafesimizden çıkmaya kalkışmadıkça, gerçekten özgür olmadığımızı anlamıyorduk.
Neil Strauss
Sayfa 171 - altın kitaplar
470 syf.
·21 günde·Beğendi·8/10
Yaşanmış olayları okumayı oldum olası sevmişimdir. Bana çoğu kurgudan daha fazla keyif verir. Bu kitabı da bu sebeple okudum. "Pick-up Art" (kız tavlama sanatı diye çevirebiliriz sanırım.) ın nerelere varabileceği kitapta anlatılmakta. Amacınız pick-up artist olmaksa kitapta anlatılanların çoğunun ülkemizde işe yarayacağını düşünmüyorum. Çoğu deneme yanılmayla oluşturulmuş kalıplar, kültürden kültürüne göre değişecektir diye düşünüyorum. Deneme yanılmaların haricinde psikolojik kaynaklardan da faydalanarak yöntemler denenmiş. Birebir uygulanabilir olmasa da yol gösteren yönleri kesinlikle yadsınamaz. Kitap bir kaynak kitabından çok bir günlük tarzında yazılmış. Bunun sonucu olarak hızlı okunabiliyor.

Kitap yalnızca erkekler için değil. Kadın - erkek ilişkisinde beklentileri, alınan kararları ve sonuçları süreç içerisinde net bir şekilde görmemizi sağlıyor. Ayrıca bireysel yaşamın ya da bir gruba dahil olmanın kişiye etkilerini de anlatıyor.

Kitap ile ilgili spoiler vermeyeceğim. Beğendiğim bölümlerini alıntı olarak eklemeyi düşünüyorum.
470 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Neil Strauss diğer ismiyle Style Oyun dünyasını mükemmel bir şekilde anlatıyor. Bu kitap sayesinde Oyun ile tanıştım. Kendimi geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. Eskiden yakışıklı olmadığım için zaten reddedilirim düşüncesiyle kendime bakmazdım. Ben kendime bakıp çeki düzen vermeye başlayınca etrafımda kızlar olmaya başladı. Kızlar hayatımızı güzelleştirmiyor. Kızlar zaten güzel olan hayatımızın bir parçası olmak istiyor.
Son olarak oyun dünyasının Türkiye'deki oluşumu: https://alfaloji.net belki gelmek isteyenler olur

Yazarın biyografisi

Adı:
Neil Strauss
Unvan:
Yazar
Doğum:
Şikago, Illinois, ABD, 9 Mart 1969

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 28 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.