Nihat Uzun

Nihat Uzun

Yazar
5.8/10
4 Kişi
·
9
Okunma
·
2
Beğeni
·
38
Gösterim
Adı:
Nihat Uzun
Unvan:
Doç.Dr.
Doğum:
Erzurum, 1977
336 syf.
·5 günde·5/10
Aslında İslami yazarların çoğunluğu Kuran'ın içeriğinin toplum tarafından anlaşılması için çaba sarfetmiyorlar. Ne kadar anlaşılmaz yaparlarsa toplum üzerindeki etkileri de o kadar fazla oluyor. Kısaca Kuran Orta Çağ köleci erkek toplumun kültürünün ürünüdür. Başka kültürlere uyumsuz bir kitap olması yanında, günümüz Arap toplumunun da cehaletinin kaynağıdır.
caner akcan
caner akcan İslam Tefsir Geleneğinde Muhalefet ve Eleştiri'yi inceledi.
256 syf.
·4 günde·5/10
Kur'an'ı anlama ve yorumlama faaliyeti olarak Tefsir, Muhammed döneminden başlayarak günümüze kadar devam eden ve görünen o ki İslam ve onun devamını kendi geleceği gören ahlak ve vicdan yoksunu kurnaz hocalar olduğu sürece de devam edecektir. İşin ilginç yanı ise İslam'ın tanrısı Allah'ın insanlara yol göstermek için gönderdiği düşünülen bir kitabı, bu kitaba inananların anlamamasıdır. Anlamadıkları içinde İslam konusunda her söyleneni doğru bilmişler ve akıl yoksunluğunda sınır tanımamışlardır. Günümüzde yapılan tefsir; Muhammed dönemindeki olumsuzlukları olumlu gösterme çabalarıdır. Ancak ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın İslam ile yaşamlarını sürdürmeye çalışan toplumlar, kan, gözyaşı ve anaların feryatları ile anılır olacaktır.
Bunun yanında Hıristiyanlık ve kilisenin Orta Çağ Avrupa toplumu üzerindeki otoritesi, Batı medeniyetini durdurmuştur. Hıristiyanlığın toplumdan kovulup kilisenin içine hapsedilmesiyle birlikte medeniyet ve bilim hızla gelişmiştir. Modern medeniyet kendi yükseliş ve olgunlaşmasını, medeniyetin önündeki Hıristiyanlık engelini kaldıran aydınların çabasına borçludur. Şimdi sıra İslam'ın toplum üzerindeki otoritesini azaltarak cami içine hapsedilmesine gelmiştir. Hapsedilmesiyle beraber medeniyet ve bilim hızla gelişecektir. Bilim ve medeniyetin gelişmesi için İslam engelini ortadan kaldıracak aydınlara ihtiyaç vardır. Gerçeği eğip bükmeden olduğu gibi anlatacak aydınlara ihtiyaç vardır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nihat Uzun
Unvan:
Doç.Dr.
Doğum:
Erzurum, 1977

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.