Nihayet Dergi

Nihayet DergiNihayet - Sayı 37 dergisi
Dergi
8.5/10
68 Kişi
448
Okunma
119
Beğeni
3.269
Görüntülenme

Hakkında

Yaşadığımız hayatın kaydını tutmakta zorlanıyoruz. Çünkü nasıl yaşadığımızın farkına varmadan yaşıyoruz. Yaşadıklarımızdan, tanıklıklarımızdan çok şikâyet ediyor, hep sızlanıyoruz. Değişik mecralardan her gün onlarca hayat hikâyesine maruz kalırken bir yerlerde birilerinin asli olanı yaşamaya devam ettiğini hayal ediyoruz. Bazen hayal bile edemeden bütün güzel iyi şeylerin geçmişte olduğunu varsayarak “Nerede o eski günler!” diyoruz. Tarihe acılarından arındırılmış bir geçmişin bağrına varır gibi varmak istiyoruz. Oysa yaşadığımız günler yarınlar için tarih aynı zamanda. Bu günü idrak etmek, yarın üzerine basılacak yol izi oluşturmak üzere NİHAYET dedik, çıktık yola. Nihayet, NİHAYET dergide gündelik hayatı konuşacağız. Nihayet herkesin birkaç dakikalığına ünlü olduğu bir zamanda, gözümüzün önünde duran, ama ekrana bakmaktan yorgun düşmüş gözlerimizin fark edemez olduğu güzel hayatları göreceğiz. NİHAYET’in mutfağında Fatma Barbarosoğlu ve Nazife Şişman var. Onların hayat tecrübesi, genç bir ekibin enerjisi ile buluşuyor. NİHAYET, 2000’li yılların Türkiye’sinin kaydını tutmak üzere yola çıkıyor.
Tam adı:
ISSN : 2149-0368
Unvan:
Gündelik hayatın hikâyesini yazan bir dergi.
Doğum:
Ocak 2015

Okurlar

119 okur beğendi.
448 okur okudu.
13 okur okuyor.
115 okur okuyacak.
12 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Sabırla kalın. Kitaplar okuyan mutlu bir azınlık hep olacak!
Eylül 2019 sayısından.
Ahlak dinden öncedir! Mesela, Kur’an-ı Kerim kendini “huden lil-muttakîn” olarak nitelendiriyor: Kitap, “takva sahipleri için” bir hidayettir. Takva yoksa, inanç da yoktur. Takva, ahlak ve maneviyattır. Kişi düzgün değilse vahye muhatap olamaz.
Sayfa 5
Reklam
Çocukluk, astronotların geceleyin evinizin damına düşmesinden korktuğunuz, ayçöreklerinin ay ışığında pişirildiğini sandığınız, yiyeceklerle evlenip evlenemeyeceğinizi merak ettiğiniz,. eğer hiç kimse bilmeyecekse iyi olmanın ne yararı olduğuna dair kafa yorduğunuz, ülkeler arasındaki çizgileri ilk kimin neye göre çizdiğini bulmaya çalıştığınız, göğe bulutları kimin ektiğini düşünürken cevabının "Allah" olduğunu öğrendiğinizde bunu, "Bu işte birisinin parmağı olduğunu biliyordum!" diye bilgelikle cevapladığınız dönemin ta kendisidir.
Başarı büyüdükçe fedakarlık etmek zorunda hissettiğimiz şeylerin sayısı ve kapsamı da artıyordu.
Eğitim sistemine dair iyileştirme ve tasarımlar ,doğrudan doğruya bir Paradigma ve zihniyet meselesi olup mezkûr elementlerin muhtevasının saptanması,değerlendirilmesini,. onlarla yüzleşilmesini gerektiriyor.
Sayfa 34 - Alev alatlı- Meslek edindirme yeri, Meslek Yüksekokullarıdır.Kitabı okudu
"Osmanlıların yemek ile olan ilişkisine dair elimizde olduça geniş kaynaklar var: Seyahatnameler, arşiv kayıtları ve en önemlisi yemek kitaplarının bizatihi kendisi. .. Bu yemek kitaplarının belirli bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Genellikle yedi kısımdan oluşan bu eserlerin ilk kısmı (bâbı) çorbalara ayrılmış olup bu çorba bölümü de nohud-âb (nohut çorbası) ile başlıyor. Nohut çorbası ile başlamasının sebebi ise Mevlânâ'nın meşhur eseri Mesnevî'sinde pişen nohut ile onu pişiren hanım arasındaki alegorik hikâyeden kaynaklanmaktadır. Mevlânâ'ya hürmeten yemek kitaplarının bu çorba tarifi ile başlaması âdet olmuştur."
Nihayet - Sayı 54
Nihayet - Sayı 54
,
Abdullah Uğur
Abdullah Uğur
Reklam
Aradığınız adalet değilse hangi cümleyi kurarsanız kurun tutarlı olamıyorsunuz.
Nihayet - Sayı 73
Nihayet - Sayı 73
Cihan Aktaş
Cihan Aktaş

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
108 syf.
8/10 puan verdi
Derginin bu sayısı oldukça zengin ve öğretici. Dergide Kemal Sayar, Cihan Aktaş gibi tanıdığımız yazarların da yazıları bulunmakta. Tanıtılan kitaplardan sepetime eklediğim de oldu. Ben çok faydalandım. Tavsiye ederim.
Nihayet - Sayı 70 - Ekim 2020
Nihayet - Sayı 70 - Ekim 2020Nihayet Dergi · Kollektif · 20209 okunma
112 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Nihayet - Sayı 61 (2020 Ocak) inceleme yazısı
Dergiyi ilk defa okudum.Çocuk eğitimi üzerine yazılmış yaziları ilgimi çekti.O vesile ile okudum.Orta halli bir dergi.Sevdim diyebilirim.Dergide yüksek lisans ögrencilerinin de yazıları var.Tıpkı Derin Tarih dergisindeki gibi.İki dergi de Albayrak grubunun dergileri zaten. Bu sayıda Çocuklarımızla Aynı Yaştayız Çocuğum İslam’ı Kimden Öğrenecek? Peygamber Kıssaları ve Tebeşir Tozları Görgülü Kuşlar Gördüğünü İşler Dünyanın En Pinti İnsanları baslıklı yazılar var.
Nihayet - Sayı 61
Nihayet - Sayı 61Nihayet Dergi · Nihayet Dergisi · 202013 okunma
44 syf.
7/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Eğitim sistemi bir arabanın yürüyen sistemi gibidir. Eğitim sistemimizin öneminin anlatıldığı, mevcut eksikliklerin ve hataların belirtildiği güzel bir dergi olmuş..Kısa ama öz değerlendirmeler için okumanızı tavsiye ederim.
Nihayet - Sayı 33
Nihayet - Sayı 33Nihayet Dergi · Albayrak Medya · 20174 okunma