Nil Okman

Nil Okman

Çevirmen
8.1/10
20 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
9
Gösterim
Adı:
Nil Okman
Unvan:
Türk Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
220 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Dünyada altı noktada uzaylı ziyaretleri gerçekleşmiş, hiç kimse bu noktaların neden seçildiğini anlayamamıştır. Ziyaretler artık bu noktaları insanlar için çok ölümcül şekilde değiştirmiş, hatta hayatta kalanlar mutasyona uğramıştır.

Bu tehlikeli yörelerde bulunan uzaylı eşyaları insanlar için en gelişmiş uzaylı teknolojisine sahip olma savaşına yol açmıştır.

Kendisini en üstün varlık olarak gören insanoğlu uzaylıların onları piknik alanında birer karınca kadar önemsiz görmesinden şüphelenmektedir.

Bu kitapta insanlığın hırsı uğruna yapabileceklerine ve yine de bazı insanların doğruyu bulma çabası üzerine çeşitli örnekler göreceksiniz. Kitabı okuduktan sonra basit anlatımının altında üzücü gerçekler buldum. Şaşırtıcı bir kurguydu.
346 syf.
·7 günde·7/10
Isaac Asimov’un derlediği ve kendisinin de bir öyküsünün olduğu Güneş Sistemi Öyküleri’ni okudum. Kitap ismi derlemenin hakkını ziyadesiyle veriyor. Çünkü derlemede Güneş Sisteminin içinde yer alan tüm unsurlar (Merkür, Venüs, Dünya ve diğer gezegenlerinin yanı sıra yıldızlar, meteorlar) hakkında öyküler var.

Seçkide Arthur C. Clarke, Larrry Niven, Paul Anderson ve Robert Sheckley gibi tanıdık isimlerin yanında adını ilk defa duyacağınız isimler de mevcut. Her öykünün başlangıcında Asimov’un öyküye konu olan gezegen ya da diğer unsurlar hakkındaki bilgi bölümü sizin öyküye daha adapte olmanızı sağlıyor. Diğer yandan Asimov’ un seçtiği öyküler bilimsel ağırlıklı diyebilirim. Bilimkurguyu daha çok kurgu yönüyle seviyorsanız bazı öykülerde sıkılmanız olası. Ben öykülerin çoğunu sevdim. Öykü ne kadar bilimsel olursa olsun. Ana tema ve öykünün sonu beni tatmin ettikten sonra sorun olmuyor benim için.

Son olarak Asimov’un derledeği Güneş Sistemi Öyküleri’ni özellikle bilimkurgu severlerin okumasını öneririm. İlk defa bilimkurgu okuyacak olan arkadaşlar lütfen bu kitapla başlamasın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nil Okman
Unvan:
Türk Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.