1000Kitap Logosu
Resim
Nil Pröttel

Nil Pröttel

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
6 Kişi
15
Okunma
2
Beğeni
448
Gösterim
Unvan
Çevirmen
Doğum
Almanya
Yaşamı
Almanya doğumlu yazar, bir süre orada yaşadıktan sonra ülkesine dönerek yaşamına burada devam etmektedir. Türkiye’de ve Almanya’da olmak üzere iki üniversite bitiren Pröttel, satranç eğitmeni olarak eğitim kurumlarında görev yapmaktadır. Yaşamın bir satranç oyunu gibi olduğunu düşünen yazar, başarının ileriyi görmekle mümkün olduğuna inanır. Nil Pröttel, satranç alanının yanı sıra edebiyat alanında da eserler vermiştir. Miş ve Son’suz yetişkinler için yazdığı kitaplarıdır. Çocuklar için de .yküler yazan yazar, Almancadan Türk.eye altı kitabın çevirisini yapmış, dünya klasiklerini edebiyatımıza kazandırmıştır.
182 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
sonunu merakla beklediğiniz sonunu gördüğünüzde ise ikincisini merakla beklediğiniz bir kitap ben çok beğendim okumakta geç kalmışım bu kitabı. yazarını merak edip sosyal medyadan araştırdım sanki yıllardır tanıdığım biri gibi sıcak geldi kitap yazmayı çok isteyen biri olarak keşke yazarıyla tanışabilseydim diyorum ve kitabın devamını merakla bekliyorum. Kafamda deli sorular :)
Son'suz
8.5/10 · 13 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
64 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
MİŞ . . . BİTTİ Görünmeyen aynamdan yansır Bende kalan bir aşkın Kirli, soluk renkleri… Kolumda pili bitik, Esaretin saati. Boynumda senden kalan, Derin hüzün kolyesi. Üstümde beni üşüten İncecik bir yalnızlık… Soyunsam diyorum bazen Şöyle çırılçıplak, Yaralı ve unutkan… Rüyalar güzel Ve cam kırıkları gibi… Elime alıp kırık dökük kalbimden Bir parçasıyla beni Bir parçasıyla seni… Kanadıkça anlıyorum Bitti! #nilpröttel #miş KAPANIŞ Sessiz bir senaryoda Başrolüm bitti Alkışlar, ıslıklar, bravolarla… Sonra bir kadın ağladı geceye Bir kadın, Sessiz mezarlığında… Mutluluk, Ölen bir çocuğun dizlerinde kaldı… Makyajı akmış, Saçı başı dağılmış şu zavallı dünyada Hayat denen şey zaten, Oynadığın her rolde Bir parçanı bırakmaktı! #nilpröttel #miş Yazarımızla Mayıs ayında Kocaeli kitap fuarında tanışmıştık. Öncelikle *Son’suz* isimli romanını beğenerek okumuştum ve bugün de şiir kitabını okumak istedim. Keyifle fon müziği eşliğinde eserdeki şiirleri okudum. Eline yüreğine sağlık diyorum.
-Miş...
10.0/10 · 1 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
182 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
SON’SUZ Rüya, kardeşler Nuran,Nuray, baba kaptan Tarık Seçkin, anne Işıl sultan, okul arkadaşı Deniz (annesi Zeliha, babası Kemal amca), kuzenler Figen,Ayça, tanıştığı Osman, arkadaş Gül, Beril ve sahilde tanıştığı Ali karakterleri ile çıktık bir yola… Eserdeki hikaye ve kahramanların gerçek oluşu ayrı bir ilgi çekiyor. Rüya’nın sıkıntılı anında kuzeni Figen’in sevgilisi Metehan’a doğum günü sürprizindeki karşılaştığı durum ve Metehan’ın kankisi olarak bildiği Rıza ilgili bildiği durumu akıl alacak bir konu değildi. Açıkçası benimde beklemediğim ve şaşkınlıkla okuduğum bir bölümdü… Bu arada İzmir’deki Muzaffer İzgü sokağı olduğunu okuduğumda ilginç geldi hiç duymamıştım. Muzaffer İzgü beni kitaplar ile buluşturan yazar, harçlıklarımı biriktirip onun kitaplarını alıyordum. Onun eserlerinden Ökkeş serisini hem kendiniz, hem de çocuklarınıza okutun derim kahkaha garantilidir Gelelim yandan çarklı iç mimar Osman’a, Allah’ım nasıl bir insan nasıl bir karakterdir arkadaş anlamadım gitti. Resmen insan müsveddesi… Adamdan nefret ettim ve Rüya’ya çok kızdım, onca yaptığı şeylere rağmen onu hayatında tuttuğuna. Kene gibi yapıştı kıza, kanını emdi lanet adam… En sonunda telefon olayında Rüya’nın yanında telefonu alıp o kişiyi aradığında ettiği küfürler ile erkek mi olduğunu zannetti pislik adam… Rüya’nın mail yolu ile tanıdığı esas karakterin ise ne yapmaya çalıştığını hiç anlayamadım. Birbirini görmeden yıllarını çaldı kızın, hayatı ile oynadı, hayallerini çaldı resmen… Kitapta ismi bile belli olmayan o karaktere çok defa kızdım söylendim. Şu anda Rüya ne yapıyor nerede yaşıyor ve kitapta yazılanlardan sonra bir gelişme oldu mu? Bu soruların yanıtını deli gibi merak ediyorum. Rüya çeşmeye giderken öğreneceği sırlar nelerdi, sonrasında öğrenebildi mi? Bunlar merakla beklenen sorular… Onun yüzünden kız hayatını bir düzene sokamadı… En son karakter Ali’ye de üzüldüm doğrusu, karakterini tam olarak tanıyamasak ta en son olanlardan sonra büyük bir yıkım olmuştur onun için. Spoi vermeden yorum yapmaya çalıştığım için fazla bir şey yazamıyorum. Eser beni çok etkiledi ve yaşananlar bizlerden de birer parça taşıdığı için bana yakın geldi. Yazarımızın eline yüreğine sağlık, iyi ki Kocaeli kitap fuarında seni bekleyip tanışmışız güzellik. Şu anda farklı bir duygu yoğunluğu içerisindeyim. Kitabın etkisinden çıkamadım. Nice güzel eserler ile birlikte olmak dileğiyle… #okudumbitti #nilpröttel #sonsuz #payyayınları
Son'suz
8.5/10 · 13 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.