Noah D. Oppenheim

Noah D. Oppenheim

Yazar
7.7/10
30 Kişi
·
71
Okunma
·
0
Beğeni
·
418
Gösterim
Adı:
Noah D. Oppenheim
Unvan:
ABD'li yazar ve televizyon yapımcısı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
376 syf.
·Puan vermedi
bu eser öncelikle o kadar tutarsız ki 40 safya önce söylediğini 40 sayfa sonra başka türlü anlatıyor. yahudiliğin saçma ritüelleri ve söylevlerini dünyanın hakikati gibi lanse ederken kendi tarafını ve vermek istediği mesajı ise ayasofya'ya ısrarla altını çize çize kilise diyerek belli ediyor. Osmanlıyı modern olmamakla itham ederken üç beş adamın bile oturup 17 saat süren operayı dinlemediğini bile bile bunun mucitlerini yere göğe sıgdıramıyor. hele hele islam dini ile aktardıkları cahilliğinde ötesinde tam bi iç bulanıklıgının ve had bilmezliğin, şunu rahatça söyleyebilirim ki düşmanlığının bir kinin yansıması.. velhasıl okunmaya değer bir yanı yanı yok
376 syf.
·103 günde·Beğendi·7/10
Kitap hergun baska bilgi veriyo. Calisan ve cok yorulan birisiyseniz, gece yatmadan basucunuzda hergun bi sayfa okuyup uyuyabilirsiniz. Ben bu sekilde okudugum icin kitabi bitirmem cok uzun surdu
376 syf.
·8/10
şundan eminim ki bir çok okuyucu kitabın adına önyargılı yaklaşıp gereksiz bir kişisel gelişim kitabı olacağını düşünecektir... Ansiklopedi tadında bir kitap olduğu için bir solukata okunacak bir kitap olmadığı gibi ilginizi çekmeyecek hatta tepkinizi çekecek konularda karşınıza çıkabilir (örn: Osmanlı'nın istanbul'u işgal etmesi diye geçer). Kitabın açıklamasında dediği gibi 7 farklı alandan her güne bir konu okunacak şekilde bir yıl gibi uzun bir vadeye konuları yaymış bir kitap..
okuyacak olanalara şunu tavsiye etmek istiyorum. kitapta bir konuyu bir sayfaya sığdırmaya çalıştığı için çok yüzeysel bir özet geçiyor bazen o konuyu okuduktan sonra yetinmeyip internetten daha geniş bilgi alırsanız kitap gerçekteen faydalı bir ansiklopedi haline gelir sizin için.
376 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çok guzel bilgi konusunda doyurucu bir kitap icerisinde sanattan- dine dinden-felsefeye felsefeden siyasete siyasetten-edebiyata her konuya değinmiş yazar. Fakat kitapta büyük bir eksik var. Franz Kafka yok bu yüzden inceleme kısmına Kafka'yi ekledim. Pessoa'da yok ama bence Kafka daha oncelikli olduğu için onu yazdım

Kafka, o zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun bir parçası olan Prag'taki Eski Kent Meydanı yakınlarında 3 Temmuz 1883 tarihinde dünyaya geldi. Ailesi, orta sınıf bir Aşkenaz Yahudisiydi. Babası Hermann Kafka, Güney Bohemya'da Strakonice yakınlarındaki büyük bir Yahudi nüfusa sahip bir Çek köyü olan Osek'te bir shochet veya dini geleneklere göre kesim yapan bir kasap olan Jakob Kafka'nın dördüncü çocuğuydu. Hermann, Kafka ailesini Prag'a getirdi. Seyahat eden bir satış temsilcisi olarak çalıştıktan sonra en fazla on beş kişiyi istihdam ettiği fantezi eşya ve giyim perakendeciliği yaptığı bir iş yeri açtı ve iş yeri logosu olarak da küçük bir karga resmi kullandı. Kafka'nın annesi Julie , Podebrady'deki zengin perakende taciri Jakob Löwy'nin kızıydı ve kocasından daha iyi eğitim almıştı.

Kötü bir çocukluk dönemi geçiren Kafka, babasıyla hiçbir zaman iyi anlaşamamış, hatta ona duyduğu nefreti ileride kendini de bir hiç olarak görmesine yol açacak kadar büyükmüş. Eserlerinde babasıyla olan ilişkisini hem acı hem de nefret dolu sözlerle sık sık dile getirmiş Kafka. İlk olarak babasında gördüğü diktatörlükten ne kadar nefret ettiğini vurgulamış ve otoriteyi hiçbir zaman sevmemiş.

Kafka 1889'da Fleischmark'ta Deutsche Knabenschule'ye gitti. Çocukluğunda rol oynamış başlıca kişiler Fransız mürebbiye Bailly, kâhya kadın Marie Werner'dir. O sıralarda Prag'da genel olarak konuşulan dil Çekçe'ydi. Ufak yaşlarda da Bauer ile tanıştı. 1920'lerin başında tanıştığı Milena Jesenska, 20 yıl sonra 1944'de Alman toplama kampında hayatını kaybedecekti, onun üzerinde güçlü bir etki yarattı. 1923'te ailesinin etkisinden kaçmak ve yazmaya konsantre olmak için Berlin'e taşındı, orada da Dora Dymant adında bir sevgilisi oldu. Dora, Milena'dan şanslıydı Nazi Almanyasına direndi ve 1952'de Londra'da öldü.

1917'de Kafka verem olduğunu öğrendi. 1919 yılında geçirdiği ağır gripten dolayı hastaneye kaldırıldı. 1922'de emekli oldu, maddi durumu kötüydü ve sağlığı gittikçe bozuluyordu. Ömrünün son 6 haftasını sanatoryumda geçirdi. 3 Haziran 1924'te 41 yaşında yaşama veda etti.

FRANZ KAFKA EDEBİ KİŞİLİĞİ

Franz Kafka, hayatı baştan kaybedilmiş bir savaş olarak görse de bıraktığı eserler, onu hayatı yenilgiye uğratan ender insanlardan birisi yapmıştır.

Kafka eserlerinde insanın gizli kalmış korkularını, burjuva yaşamının sahte aile ilişkilerini, bürokrasinin çıldırtan işleyişini gözler önüne serer. Karamsar mizacı eserlerindeki karakterleri çaresizlikle donatmıştır. Nitekim Dava'nın kahramanı Josef K. neyle suçlandığını bir türlü öğrenemeyerek yavaş yavaş karanlığa gömülür. Aynı durum Şato'da kadastro memuru Bay K'da da görülür.

Kayıp'sa diğer eserlerinden ayrılarak iyimser bir tutumla kaleme alınmıştır.

Yine de Kafka, eserlerinde çaresizliği de işlese nikbinliği de, Albert Camus'un deyişiyle Korku Çağı yok olana dek güncelliğini koruyacaktır.


Okuyun
376 syf.
·7/10
Genel hatlarıyla hızlandırılmış kültür kursu denebilir. Tabi herşeye birkaç sayfada değinmiş, ne kadar yeterli tartışılır. Ama fikir sahibi olmak adına gayet güzel ve ilgini çekebilecek bir konu hakkında farkındalık yaratıyor ve daha çok araştırmaya teşvik ediyor.
457 syf.
·104 günde·Beğendi·7/10
Ansiklopedik tarzda bir kitap...içinde felsefe ,muzik,tarih gibi alanlarda kisadan bazı geçişler yapılmış.aslında bir kültür kitabi ben çok faydalı buldum
376 syf.
Genel kültür konusunda herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm,açıklamalarda tarafsızlığını son derece beğendiğim bir kitaptı.Okuyucu için en güzel yönlerinden biri sıkıcı bir anlatım tarzı yok.Her gün 1 kişi bile okusanız bu sizin gelişiminize ve hayata karşı bakış açınıza çok katkı yapacaktır.Başucu olarak kullanılması gerektiğine inandığım bir kitap.Serinin diğer kitapları da çok güzel ama bence en iyisi bu.Biyografi severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir kitap.
Bu kitap bir bilgi kaynağı 365 güne bir kitap mantıklı sinema,tarih, sanat, edebiyat seçkin konular kişiler akım ve motto yer veriyor. Üstelik ek olarak denilen bölümde kilit bilgilere yer aliyor
376 syf.
·Beğendi·10/10
365 her güne bir konu sloganıyla beni selamlayan bu ilginç kitap Maya Yayınları’ndan çıkmış. Kitap haftanın her gününe ayrı konuları dağıtıp sizi bambaşka alanlarda bilgi sahibi yapıyor. Bir nevi modern ansiklopedi olarak değerlendiriyorum. Oldukça sürükleyici bir dile sahip olan kitap David S. Kidder ve Noah D. Oppenheim tarafından yazılmış.

Çok yoğun bir emeğin eseri olan kitap Türkçe’ye çevrilirken de titizlikle Türk bilim dünyasından güçlü akademisyenlere danışılmış olması çok hoşuma gitti.

Kitap pazartesiyi tarih, salıyı edebiyat, çarşambayı görsel sanatlar, perşembeyi bilim, cumayı müzik, cumartesiyi felsefe, pazarı da din olarak sınıflandırmış. Her gün oldukça özet ve etkili bilgileri derlemiş. Size sadece her gün bir sayfa okuyup gerek genel kültürünüzü gerekse zihninizi geliştirmek kalıyor.

Başlıca konulara göz atarsak ;Madde Form Kuramı,Rönesans Sanatı,Vivaldi, Ortadoks Kilisesi, İslam dini, Mona Lisa gibi herkesin ilgisini çekmeyi başaracak konularla dolu.

Her kitaplıkta bulunması gereken zamansız bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitap sayesinde tanıştığım Maya Kitap’ın diğer kitaplarını da aynı merakla okuyacağımı düşünüyorum.
Yazan: Nazlı Yaren Atabey
Kaynak: https://www.soylentidergi.com/...uelin-kutsal-kitabi/

Yazarın biyografisi

Adı:
Noah D. Oppenheim
Unvan:
ABD'li yazar ve televizyon yapımcısı

Yazar istatistikleri

  • 71 okur okudu.
  • 36 okur okuyor.
  • 174 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.