Nükhet Varlık

Nükhet Varlık

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Adı:
Nükhet Varlık
Unvan:
Yazar
Dünya çapında veba tarihi uzmanı. Rutgers Üniversitesi'nde yardımcı doçent.
Hekim İlyas bin İbrahim, vebadan korunmak için havanın temiz olması gerektiğini vurgulamaktadır. Bozuk havalı yerlerden kaçınılmalıdır. Buralarda ağız ve burun güzel kokulu yağlara batırılmış bir mendille örtülmelidir, eve sirke serpilmelidir, tütsüleme de tavsiye edilmektedir. Sağlam bir diyet tutulmalı ve sağlığı korumak için uyku, cinsel ilişki, çalışma, hazım ve duygularda aşırılıktan kaçınılmalıdır.
İspanyol Yahudisi hekim İlyas bin İbrahim risalesinde vebayı şöyle tarif etmektedir. “Veba, insan vücudunda şiddetli ağrı ve acı veren yangılı bir şiş gibi belirir. Çevresi kara ya da yeşildir. İçi kırmızıdır.”
(Konstantinopolis’te vebadan ölenler için) … sık sık bulunabilen tek bir tabuta iki ya da üç ölü konulduğu oluyordu. Cenaze ve definler için de ayinler ve dualar için de yeterince papaz yoktu. Ölü gömücüler işi yarıda bırakıp kaçtıkları için de ölüler usulünce defnedilemiyordu. Uzun yaz günlerinde yemeden içmeden çalışmaları gerekiyor ve buna dayanamıyorlardı.
Bizans Konstantinopolisi, Iustinianus vebası sırasında daha kötüsünü de görmemiştir. Cesetler denizlere, kulelere ya da toplu mezarlara atılmıştır.
Anadolu mutasavvıf şairi Şeyyad Hamza şiirlerinde, vebayı “ecel yağmuru”na benzeterek onu gökyüzünden dökülen bir şeymiş gibi tasvir eder. Vebayı “ölüm yeli”ne benzetir. Kime dokunursa o, tıpkı güzün ölü yapraklarının yere düşmesi gibi toprağa düşmüştür.
400 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle ekranda görmüş olduğunuz gibi, bu akademik kitabı üç saatte okuyup bitirmedim. Sitede olmadığı için tanıtılmasını da bekledim. Yaklaşık üç gündür her bir satırını sindire sindire okuduğum bu eser, "kara ölüm" denilen vebayı neredeyse her yönüyle ele almaktadır. Bir sonraki bölümü hep merak ede ede okudum. Konu sağlık olunca ana başvuru kaynaklarından biri de doğal olarak tıp kitapları olacaktır ki Nükhet Varlık gayet detaylı bir araştırma yapmıştır. Seyyahların anlatıları da ilginç anekdotlar içermektedir. Vebanın ne olduğu, ortaya çıkış serüveni, Osmanlı Devleti'ndeki durumu, etkileri vs. sosyal, siyasal ve ekonomik olarak irdelenmiştir. İlgilenmek isteyenler için paylaştığım veba ile ilgili her iki eser (diğeri Daniel Panzac'a ait) okunmaya değer.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nükhet Varlık
Unvan:
Yazar
Dünya çapında veba tarihi uzmanı. Rutgers Üniversitesi'nde yardımcı doçent.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.