Nuray Özdemir

Nuray Özdemir

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
616
Gösterim
Adı:
Nuray Özdemir
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Nuray Özdemir
Unvan:
Akademisyen, Araştırmacı Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
210 syf.
·10/10
Vatan haini koministler yüzünden sanayicilikten soğumuş, varını yoğunu bolu ya adamış bir hayırseverin öyküsü.Kaç tane iş adamın hayatını okuduysam hepsi Ecevit ten şikayetçi.
210 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10
CUMHURİYETİN ÖNCÜ SANAYİCİSİ İZZET BAYSAL
Cumhuriyetin Öncü Sanayicisi İzzet Baysal isimli Nuray Özdemir’in yazmış olduğu kitapta genellikle hayırsever kişiliği ön planda anlatılan İzzet Baysal’ın unutulan sanayicilik hayatı anlatılmıştır.
Nuray Özdemir’in Cumhuriyetin Öncü Sanayicisi İzzet Baysal isimli kitabına başlarken İzzet Baysal’ın yaptırmış olduğu liseden mezun olmam bu eseri okumamın ana sebebi oldu.
Genellikle hayırsever kişiliği ön plana çıkarılan İzzet Baysal’ın unutulan iş hayatındaki başarısına vurgu yapılmıştır. İzzet Baysal çocukluk yıllarından beri kafasına koyduğunu yapan, ailesi onun eğitim hayatını aksatacağını düşünerek çeşitli hobilerini elinden almaya çalışsa da o bulduğu her fırsatta zevk aldığı şeyleri vazgeçmemiştir. Küçük yaşında Şahnalık yaparak ilk iş hayatı deneyimine sahip olmuştur. Büyüdükçe ticarete olan ilgisi artmıştır. Babasının ayakkabı tamircilik dükkânında ona yardımcı olmuştur. Hatta babası İstanbul’dan mal almaya giderken bir senet karşılığında ticarethaneyi İzzet Baysal’a bırakmıştır. Evin en küçüğü olmasına rağmen. Babası İzzet Baysal’a çok güvenmektedir. Mimar olma isteği ağır basınca eğitimini almak için İstanbul’a gitmiştir. Eğitimini aksatılacağı düşünülerek babasının vefatı kendisinden gizlenmiştir.
Mimar olduktan sonra iş hayatına devlet memurluğu ile başlamıştır. Ankara ve Eskişehir’de çalıştıktan sonra sivil olarak devam etmiştir. Mimar olsa da ticaret yapma isteği hiç eksilmemiştir. İstanbul’da kiraladığı bir dükkan ile tüccarlık da yapmaya başlamıştır. İnşaat sektöründe kullanılan malzemelerin satışını yapmış. Ülkemizin o dönemki sanayideki gelişmemişliği dikkatini çekmiştir. Bir süre sonra dökme demir parçalarının ülkemizde nasıl üretirim diye araştırmaya başlamıştır. Bunun için Almanya’da bir süre yaşamış ve orada bu iş için en ehli kişi ile anlaşmış. Ülkemize getirerek döküm fabrikasının kurulmasını yaptırmıştır. Gece gündüz demeden çalışmıştır. Birçok hayal kırıklıkları yaşasa da vazgeçmemiş. Alman mühendisin yapamadığını bir Türk ustabaşının deneyimi sayesinde fabrikada üretim başlamıştır. Fabrika üretime başlayınca Avrupalı üreticiler birlik olup Türkiye’ye özel fiyat uygulaması yaparak İzsal’ın üretimini engellemeye çalışmış. İzzet Baysal devletten destek istemiş ve Avrupalı üreticilerin Türkiye’ye farklı fiyat uyguladığını kanıtlamış bu saya de ithalat ürünlere kota konulmasını sağlamıştır. Çünkü fabrika özel ve demir döküm sanayinin ülkemizin de ilk fabrikasıdır. Haklı olduğu hiçbir konuda geri adım atmayan yapısıyla ilkesinden taviz vermemiştir. Fabrikada işler yoluna girmiş üretim artırılarak devam etmiştir. Üretim için prim sistemini uygulamış. Prim sisteminden hiçbir zaman ödün vermemiştir. 2.5 yıl grev sürse de yine ilkesinden vazgeçmemiştir. Haklı oldu durumlarda hakkını her zaman yasal yollardan aramıştır. Rahmi Koç ile komşuluğunda bahçe duvarı yüzünden çıkan anlaşmazlığı dahi yasal süreçlerle çözmüştür. Cimri olmayan tutumlu bir kişiliğe sahiptir. Kazandığı parayı daima yarını düşünerek harcamıştır.
Hayır işlerine Bolu Devlet Hastanesi başhekimin acil servis için yazdığı mektup ile başlamıştır. Bu hayır işleri vakıf kuruluşu ile bütün kazancını aktarmış ve vakıf ile fabrika arasında tercih de vakfı seçmiştir. Bütün işlerinde yanında yetiştirdiği abisinin oğlu Ahmet Baysal yardımcı olmuştur. Bütün servetini önce Kızılay’a sonra vakfı kurulduktan sonra kendi vakfına bırakmıştır. Devletimiz tarafından üstün hizmet madalyası verilmiştir. Devletin yapamadığını Bolu’da kendi başına yapmıştır. Allah rahmet eylesin. Böyle iş adamlarına ülkemizin çok ihtiyacı var.
Kitap bir kişi hayatını anlatsa da bana göre sürükleyici bir anlatım tarzı var. Hatta kitap aslında doktora tezidir. Dili sade ve anlaşılır. Belgelere dayanarak dipnotlar düşülmüştür.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nuray Özdemir
Tam adı:
Yrd. Doç. Dr. Nuray Özdemir
Unvan:
Akademisyen, Araştırmacı Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.