Nurdan Damla

Nurdan Damla

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.9
1.005 Kişi
okuyor-dolu
3.717
Okunma
v3_begen_dolu
322
Beğeni
goz
13,7bin
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Yazar
Doğum
Erzurum, Türkiye, 1963
Yaşamı
Yazar, 1963 yılında Erzurum'da doğdu. Aslen Iğdır'lıdır. İlk, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesinde eğitim gördü. Şiir, roman, hikaye, makale ve denemeleri küçük yaşlardan itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Yazarın yazmış olduğu birçok tiyatro oyunu sahnelendi. Özellikle şiir ve hikaye dallarında çeşitli ödüller kazandı. En son eseri olan '365 Günde Sevgili Peygamberim' kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü'nü alan yazar '2007 Yılının Çocuk Yazarı' seçilmiş olup eserleri on bir dile çevrilmiştir. Çocuk hikayeleri, şiir, roman, gezi notları ve deneme dallarında muhtelif eserleri mevcuttur. Yazar, Çocuk Edebiyatçıları Birliği'nin kurucularından olup Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği'nin Yayın Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Hz. Muhammed'i Tanıma ve Tanıtma Uluslararası Derneği kurucularındandır. Evli ve 3 çocuk annesidir.
496 syf.
Zühre Çiçeği
Kitabı binbir Özlem,hasret ve merakla almıştım. Bir çırpıda okurum sandım. Lakin daha ilk cümlelerde bunun böyle olmayacağı apaçık ortadaydı. Öyle ki yazarın öylesine akıcı bir Dili var ki kendini o dönemde uzaktan bir seyirciymiş gibi olaya kaptırmamak mümkün değil. Hz. Fatıma(ra) hayatını muhteşem tasvirlerle öyle güzel bir nahif bir dille kaleme almış ki çoğu sayfada saatlerce,günlerce kalakaldım öylece,zira doyumsuz bir lezzet gibiydi , bitmesin istiyordum. Ayrıca yazar sadece olayları anlatmıyor aynı zamanda yer yer nahif mesajlar veriyor, unutulmaya yüz tutmuş inceliklere değiniyor. Buraya ne yazarsam yazayım okurken hissettirilen o güzel duygular yetim kalacak… Bayan sahabe hayatlarını birbirinden güzel tasvirlerle anlatıp adeta kalbimize kazıyan yazara binlerce şükran…
kamera
Nurdan Damla
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
392 syf.
·
13 günde
·
Puan vermedi
"Benim alemde yalnız bir dostum vardı.O da Hatice idi." Hz. Muhammed(s.a.v.) Hz. Hatice validemizin, peygamber efendimize olan sevgisi idrakimizin dışında, Rabbi’yle olan münasebetinden kaynaklanan aşkın bir sevgiydi. Kitabın ilk bölümünde Hz.Hatice validemizin peygamber efendimizi, kervanın başında gönderdikten sonra, kervan dönünceye kadar geçen 90 günlük sürede, sorguladığı 40 yıllık yaşamının muhasebesini okuyoruz. Tabii burada cahiliye döneminin toplum yapısını ve insanlığı kurtaracak, beklenen kutlu insanın görülen izlerini de okuyoruz. Kitabın geri kalanında Hz. Hatice validemizin vefatına kadar olan süreçte, peygamberliğin gelmesi, İslamiyet’in doğuşu ve bunun üzerine gelişen olayların eşliğinde Hz. Hatice’nin varlık dünyamızda hiç kimsenin dolduramayacağı yeri ve önemi anlatılmıştır. Beni en çok etkileyen kısım, peygamber efendimizin Nur dağında inzivaya çekildiği dönemler de Hz. Hatice’nin gösterdiği fedakarlıktır. Nihayetinde onlar da insandı. Bizler gibi günlük hayatları vardı. Çocukların idaresinin tümü ve ticaret işlerinin yönetimi validemize kalmıştı. Bu kadar hengâmenin arasında o kutlu insan Rabbi için, efendimizi korumaya almış, O’nu bir an bile yalnız bırakmamaya çalışmıştır. Ama bunun karşılığında Cebrail vasıtasıyla bizzat Rabbin selamına nail olmuştur. Vefatı anında efendimize ve hayatta kalan yavrularına son bakışının anlatıldığı bölüm sizi gözyaşları içinde derin muhasebelere sürüklüyor. Böyle üstün fedakarlıklar ne için yapılırdı? Demek ki Rabbin vaad ettikleri herşeyin üstündeydi. Dolup taşıyorsunuz kitabı bitirdiğinizde. Kitapla ilgili eleştirebileceğim tek nokta, çok fazla betimleme kullanılmış olmasıdır. Yazarın tasvirleri çok güzel, ancak çok fazla olunca okurken kopmalara sebep olabiliyor. Çağlar sonrasındaki bizlere örnek hayatlar bıraktılar. Hep O’nların izinde, yolunda olma ve ötelerde buluşabilmek duasıyla….
kamera
Hazreti Hatice
yildiz
9.0/10 · 1.469 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
344 syf.
·
95 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
spoiler!!!!!
Nurdan Damla'nın kaleminden bir eser. Hz.Zeynep'in hayat öyküsünü edebi tonda romanlaştırarak önümüze sunuyor. Yazarın daha önceden Hz.Fatıma kitabını da okumuş çok beğenmiştim ilk defa orada bir romanı okurken ağlamış bu şekilde 'Hz.Zeynep' kitabını da almıştım bitirmek şimdiye nasip oldu. Hz.Zenep'in çocukluğu,genç kızlığı,en sonunda evlilik hayatı. Ebul'as ile evleniyor Zeynep... Edep,haya, sağı,merhamet dolu bir As'la. Aynı zamanda kavimiyetci, geleneklerine bağlı,inat,hatta bu konuda kör bir As. Evliliklerinin meyvesi Ümame ve Ali. İlk evlatlarından sonra gelen son din İslam'la ortalık karışıyor. As'ın kafası karışık. Peygamber kızı hep vakar duruşuyla tek kötü laf edip gücendirmeden ona doğruları anlatıyor. Ama Ebu'l As ne aşkından ne dininden nede kavminden ne de inadından vazgecebiliyordu. As nefis ile severken Zeynep gerçek aşkı bulmuştu ve bunu ona hep anlattı. Bir tarafta putlara tapan adam diğer taraftan rabbe kulluk etmeye çalışan kadın. Zamanı geldiğinde ise birbirlerine haram olduyorlar,araya 6 yıllık ayrılık,hicret, ölüm giriyor. Bu uğurda 2 evlatlarını kaybediyorlar. Kitabın sonuna doğru yaklaşıyorsunuz ve korkuyorsunuz acaba iman etmeyecek mi diye. Ebu'l As esir düştükten sonra görüyor gerçekleri. Sonuna doğru Bişr'e iman ettiğini söylediğinde öğrenmiş oluyorsunuz müslüman olduğunu ve içiniz ferahliyor. Kitabın buradan sonrayı acı tebessüm ve bol ağlamalı geçiyor. Hz.Zenep'in şehit oluşu, ardından peygamber efendimizin kızının katili olan Habbar'ı bağışlaması... İslamiyet'in güzelliğiyle kalbinizin genişlediğini hissederek okuyorsunuz. Allahümme Salli ala seyidina Muhammed.
kamera
Sabır ve Vefa Timsali Zeyneb
kamera
Nurdan Damla
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;